Żurawie Chrusty - polskie jeziorko oczarowało świat - Zalajkowane.pl
Nowe!

Żurawie Chrusty – polskie jeziorko oczarowało świat

„Cudze chwalicie, swego nie znacie…” pisał w swoim wierszu zatytułowanym „Wieś” Stanisław Jachowicz w pierwszej połowie XIX wieku. Kilka dni temu furorę w Internecie (nie tylko w Polsce) zrobiła fotografia pokazująca rezerwat Żurawie Chrusty w Lasach Mirachowskich. Zdjęcie zostało wykonane za pomocą drona przez StudioGo z Sierakowic. Jak donosił portal expresskaszubski.pl od opublikowania autorzy zdjęcia otrzymują mnóstwo pozytywnych komentarzy (zdjęcie trafiło między innymi do serwisu reddit.com, gdzie zachwycają się nim Internauci z całego świata) i pytań o lokalizację i sam rezerwat („Gzie to jest?”; „Muszę tam pojechać”).

Jeziorko w rezerwacie Żurawie Chrusty

fot: Studio GO Agencja Reklamowa„Jesteśmy bardzo dumni z tego, że pochodzimy z Kaszub i sprawia nam ogromną radość fakt, że za pośrednictwem naszych zdjęć o pięknie naszego regionu dowiaduje się tyle osób. To niezwykłe jak działa Internet. W ciągu zaledwie kilku dni zdjęcie rezerwatu za pośrednictwem jedynie serwisu reddit.com zobaczyło ponad 120 000 osób” – dla Espressu Kaszubskiego mówił Łukasz Hodorowicz ze StudiaGo. Dodał również, że wiele osób zapowiedziało, że zamierza zwiedzić ten region.

Gdzie są Żurawie Chrusty i jak tam dojechać?

Żurawie Chrusty to miejsce, do którego nie jest łatwo dotrzeć. Rezerwat ten znajduje się na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Żurawie Chrusty obejmują fragment lasu i śródleśne jeziorko w południowej części kompleksu zwanego Lasami Mirachowskimi. Najłatwiej trafić tu kierując się na wieś Mojuszewska Huta, która znajduje się w gminie Sierakowice (województwo pomorskie).

Rezerwat torfowiskowo-leśny Żurawie Chrusty, który utworzono w 1990 roku znajduje się właśnie na obrzeżach wspomnianej już wsi. Znajdują się tutaj 4 gatunki roślin, które podlegają ścisłej ochronie (bagno zwyczajne, rosiczka okrągłolistna, widłak goździsty i widłak jałowcowaty) i 2 gatunki, które chronione są częściowo (grążel żółty i kruszyna pospolita). Jest to również miejsce odpoczynku i żerowania ptaków błotnych i wodnych – w tym żurawia, któremu najprawdopodobniej zawdzięcza swą nazwę. Trasa udostępnienia rezerwatowego prowadzi koło jeziorka.


Żurawie Chrusty

fot: sreen z Google Maps

„Poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji do zdjęć zajmuje mnóstwo czasu. Staramy się wybierać miejsca, które z lotu ptaka wyglądają zaskakująco, niezwykle oraz budzą pozytywne emocje. Rezerwat przyrody Żurawie Chrusty od dłuższego czasu znajdował się na naszej liście, do której ciągle dodajemy nowe lokalizacje. Zdjęcie wykonywane było w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych, dlatego do końca nie byliśmy pewni, czy uda się nam osiągnąć zamierzony efekt. W zasadzie jest to kilka zdjęć ‘sklejonych’ w jeden kadr. Dzięki takiemu zabiegowi, mimo niewielkiej wysokości, udało nam się sfotografować cały rezerwat. Dodatkowo udało się nam sfotografować niezwykle ciekawą naszym zdaniem panoramę nad rezerwatem.” mówi Łukasz Hodorowicz ze StudioGo.To nie pierwszy raz, gdy autorzy zdjęcia podobnymi fotografiami promują Kaszuby w internecie – poniżej kolejne podobne zdjęcie. Tym razem jezioro Lubygość w Lasach Mirachowskich:

Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że na Kaszubach mam jesień 😉

#Kaszuby

Kaszuby Turystyczne Kocham Kaszuby Kaszëbskô Jednota

Opublikowany przez Studio GO Agencja Reklamowa na 3 października 2017
“Wieś” Stanisław Jachowicz:

„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
A boć nie śliczne
Te wioski liczne?
Ten kraj kochany?….”

Skomentuj