16 ciekawostek o Madrycie - Zalajkowane.pl
Nowe!

16 ciekawostek o Madrycie

Madryt jest stolicą i zarazem największym miastem Hiszpanii. Słynie z dwóch zasłużonych dla światowego futbolu klubów – Realu i Atletico, które kojarzą nie tylko pasjonaci piłki nożnej. Ponadto mieści się tu światowej sławy muzeum z bogatymi zbiorami – Prado. Symbolem tego pięknego, zabytkowego miasta jest niedźwiedź. Przedstawiamy 16 ciekawostek na temat Madrytu.

Gran via - Madryt

Gran Vía – jedna z głównych ulic Madrytu. Uznawana za najbardziej reprezentacyjną ulicę stolicy Hiszpani. W jej okolicy znajduje się wiele sklepów, kin, teatrów, restauracji i hoteli. Jest popularnym miejscem spotkań, kulturalnym i turystycznym. // fot. depositphotos.com



Geneza nazwy Madryt

Nasza seria ciekawostek o Madrycie nie może zacząć się inaczej, niż od pochodzenia nazwy tego miasta. Historia liczącego dziś 3,2 mln mieszkańców Madrytu sięga bowiem czasów jeszcze sprzed naszej ery! Wedle zachowanych zapisów arabskich dawną nazwą miasta jest „Mayrit” lub „Magerit”. To z kolei w języku arabskim miało oznaczać „miejsce obfitej wody”.

Symbol Madrytu

Symbolem Madrytu jest niedźwiedź oparty na tylnych nogach, zajadający owoce z drzewa poziomkowego. Ów symbol ma być w dużym stopniu metaforą rozwoju oraz postępu tego miasta. Przedstawia też drewno używane do budowy mieszkań i innych budynków w przeszłości. Symbol ten jest również obecny w herbie jednego z piłkarskich klubów madryckich – Atletico.

symbol Madrytu

fot. Fred Romero via wikipedia, CC BY 2.0, Link



Najważniejsze muzea Madrytu

Złoty Trójkąt to określenie na trzy najważniejsze galerie sztuki w Madrycie, które znajdują się bardzo blisko siebie. Są nimi: Prado (jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie), Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia (muzeum sztuki w którym znajdują się sale poświęcone twórczości Pabla Picassa, Salvadora Dalego i Joana Miró) i Museo Thyssen-Bornemisza (między innymi dzieła Tycjana, Giovanniego Battisty Pittoniego, Francisca Goi, Vincenta van Gogha). Muzeum wartym odwiedzenia jest też Muzeum Walki Byków, czyli Museo Torino – można tam poznać historię tego sportu.

Stacja metra… widmo w Madrycie

Stacja metra Chamberí została otwarta w 1919 roku, lecz nie spełniała wymogów coraz liczniejszej populacji Madrytu i szybko stała się za mała, a jej perony za wąskie. Położenie tej stacji nie pozwalało na jej rozbudowę i w 1966 roku ją zamknięto. W 2008 roku w tym miejscu otwarte zostało muzeum Andén 0, w którym można zobaczyć jak wyglądała stacja w 1919 roku oraz poznać historię madryckiego metra.

Opuszczona stacja metra Chamberí w Madrycie

fot. Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0, Link



„Torres de Colón” – budynek, który został zbudowany od góry do dołu

Na Placu Kolumba stoją bliźniacze budynki znane jako „El Enchufe” czyli „Wtyczka”. Tą potoczną nazwę zawdzięczają temu, że przypominają ogromną elektryczną wtyczkę. Ich oficjalna nazwa to „Torres de Colón” czyli Wieże Kolumba. Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że to najbrzydszy budynek w mieście. Co ciekawe były budowane od góry do dołu. Najpierw powstały dwa centralne filary oparte na betonowych fundamentach. Następnie zbudowano podłogę najwyższego poziomu – podniesiono ją i powieszono za pomocą stalowych lin. Podłogi znajdujące się na kolejnych piętrach budowano w kolejności od góry do dołu. Tylko 3 pierwsze piętra i piwnice zbudowano od dołu do góry.

Torres de Colón - Wieże Kolumba w Madrycie

fot. amusingplanet.com



Najstarsza restauracja na świecie jest w Madrycie

Najstarsza restauracja na świecie nosi nazwę Sobrino de Botín i znajduje się w Madrycie. Otwarto ją w 1725 roku i znajduje się w Madrycie przy ulicy calle de Cuchilleros 17. W restauracji tej podawana są dania tradycyjnej kuchni kastylijskiej i madryckiej. Chodzą słuchy, że pracował w niej hiszpański malarz, słynny Francisco de Goya y Lucientes, kiedy miał 19 lat. Natomiast częstym gościem był tu nie mniej słynny Ernest Hemingway. Na świecie jest wprawdzie kilka starszych restauracji, jednak Guinness przyznał to wyróżnienie temu miejscu, ponieważ pozostaje w tym samym oryginalnym budynku i z tym samym wnętrzem z XVIII wieku.

Najstarsza restauracja na świecie

fot. Tamorlan via wikipedia, CC BY 3.0, Link



Święty Walenty został pochowany w Madrycie

Święty Walenty spoczywa w Madrycie, a ściślej rzecz ujmując w kościele św. Antoniego (Iglesia de San Antón), znajdującym się przy ulicy calle Hortaleza. W tym kościele, poza odwiedzeniem pozostałości Świętego, można każdego roku, 17 stycznia przynieść zwierzątko domowe, by zostało pobłogosławione.

W Madrycie znajduje się świątynia egipska

Najstarszą budowlą w stolicy Hiszpanii jest Świątynia Debod. To starożytna świątynia egipska, która została podarowana Hiszpanii przez Egipt w 1968 roku jako wyraz wdzięczności za pomoc, którą rząd hiszpański udzielił przy ocaleniu świątyń w Nubii. Świątynia została wzniesiona w II wieku p.n.e. w okolicach Asuanu w południowym Egipcie. Odbudowano ją w Parque de la Montaña, na skarpie nad rzeką Manzanares, nieopodal Pałacu Królewskiego.

Świątynia Debod w Madrycie

Świątynia Debod // fot. Fernando García Redondo via wikipedia, CC BY 2.0, Link



Madrytczycy nazywani są kotami

Ludzi, którzy urodzili się w Madrycie nazywa się kotami – gatos. Choć nazwa ta może się kojarzyć z życiem nocnym (stolica Hiszpanii nigdy nie śpi), to jednak historia tego przydomku jest zgoła inna. Ma ona swoje źródło jeszcze w XI wieku, kiedy to Madryt był pod panowaniem muzułmanów. Wówczas chrześcijańskie wojska pod wodzą króla Alfonso VI podbiły miasto, a jednemu z jego żołnierzy udało się wspiąć na mury. W baszcie obronnej usunął arabską flagę, zastępując ją flagą chrześcijańską. A to wszystko uczynił z iście kocią zwinnością i szybkością, co sprawiło, że sam Alfons VI powiedział: Wygląda jak kot. Od tego czasu ponoć Madrytczycy nazywani są kotami.

Statua diabła w Madrycie

W Madrycie mieści się prawdopodobnie jedyna na świecie statua… szatana. Pomnik Upadłego Anioła – Ángel Caído znajduje się w Parku Retiro i jest częścią fontanny. Został wykonany przez Ricardo Bellvera. Co warte uwagi, posąg ten mieści się dokładnie… 666 m nad poziomem morza. Lucyfer jest usytuowany w środku fontanny.

Statua diabła w Madrycie

fot. ctj71081 via wikipedia, CC BY-SA 2.0, Link



Mur Berliński w Madrycie

Kilka fragmentów muru berlińskiego można też zobaczyć w Madrycie. Co warto zaznaczyć Berlin oraz Madryt są miastami partnerskimi, a na herbach mają niedźwiedzie. Od 1990 roku trzy bloki kamienne muru znajdują się w Madrycie, w parku Parque de Berlín. Można zobaczyć na nich oryginalne malowidła – graffiti.

Fontanna Kybele i złoto

Ta ciekawostka o Madrycie zaskoczyła mnie najbardziej! Ze słynnego placu Cibeles widać m.in. Bank Hiszpanii, ale to co jest zaskakujące znajduje się 38 metrów pod ziemią. Chodzi oczywiście o bankowy skarbiec, w którym przechowywana jest większość hiszpańskich rezerw złota, sztabki, a także stare monety. Skarbiec jest oczywiście świetnie zabezpieczony (m.in. 16-tonowymi drzwiami), jednak jedno z zabezpieczeń jest dość zaskakujące. Okazuje się bowiem, że w przypadku uruchomienia alarmu, korytarze skarbca zostaną zamknięte i… zalane wodą znajdującą się w słynnej fontannie.

Kluby piłkarskie Madrytu

Madryt słynie z klubów piłkarskich. Do najbardziej utytułowanych nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie, należy Real. Los Blancos wielokrotnie zdobywali krajowe tytuły i 13 razy sięgnęli po puchar Ligi Mistrzów. Natomiast nieco w cieniu Realu pozostaje Atletico. Choć historia Los Colchoneros opływa w trofea, to nigdy nie udało się im zwyciężyć w wielkiej Lidze Mistrzów, dwa spośród trzech finałów przegrali… z rywalami zza między.

Najdłuższa i najkrótsza ulica Madrytu

Najdłuższą ulicą stolicy Hiszpanii jest calle de Alcalá, a jej długość wynosi ponad 10 km. Jej bieg rozpoczyna się przy placu Puerta del Sol, natomiast kończy się niemal przy wyjeździe z Madrytu,  niedaleko lotniska Barajas w miejscu, którym przecinają się drogi M-14 oraz 10. To też jedna z najstarszych ulic Madrytu. Najkrótszą zaś ulicą miasta jest calle Rompelanzas. Znajduje się tuż obok Puerta del Sol, jako łącznik dwóch innych ulic: calle del Carmen oraz Preciados i ma jedynie 20 m.

Gdzie mieszka król?

Jednym z symboli Madrytu jest imponujący, zbudowany w XVIII wieku pałac królewski. Ma 2800 pomieszczeń, z których część jest udostępniona dla turystów. Nie spotkacie w nim jednak króla – mimo, że jest on oficjalną rezydencją hiszpańskiej rodziny królewskiej pozostaje on niezamieszkany. Gdzie zatem mieszka król? W dużo mniejszym Palacio de la Zarzuela, który znajduje się na przedmieściach Madrytu/

Kilometr zerowy

Na placu Puerta del Sol znajduje się Kilometr ZerowyKilómetro Cero – na chodniku przed budynkiem Urzędu Pocztowego. To dokładnie od tego punktu mierzone są odległości pomiędzy Madrytem a innymi miastami Hiszpanii. Jedna z miejskich głosi, iż osoba która stanie dokładnie w tym miejscu, prędzej lub później powróci do stolicy Hiszpanii…

Madryt ciekawostki - kilometr zerowy

fot. Kaetzar via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Enlace




To była już ostatnia ciekawostka o Madrycie. Sprawdź ciekawostki o innych miastach – linki do nich znajdziesz poniżej.

Zobacz też:

22 ciekawostki o Paryżu
15 ciekawostek o Amsterdamie
Zakopane – ciekawostki o zimowej stolicy Polski
16 ciekawostek o Krakowie, które mogą zaskakiwać
23 zaskakujące ciekawostki o Londynie
17 ciekawostek o San Marino

Skomentuj