22 ciekawostki o Paryżu
Nowe!

22 ciekawostki o Paryżu

Stolica Francji – Paryż to bez dwóch zdań jedno z najchętniej odwiedzanych miast przez turystów z całego świata. Słynie z m.in. z Wieży Eiffla, Katedry Notre Dame, Luwru z Mona Lisą i innym dziełami sztuki, Disneylandu i wiele innych atrakcji, które pozostawiają niesamowite wrażenie na odwiedzających. No chyba, że dopadł ich tzw. syndrom paryski… Oto 15 ciekawostek na temat Paryża.

ciekawostki o Paryżu

Fot. Thorsten technoman via Pexels



Geneza nazwy Paryż

Przegląd ciekawostek o Paryżu zaczniemy od tego nazwy tego miasta. Pochodzi ona od plemienia Paryzjów, którzy już około III wieku p.n.e. zamieszkiwali te tereny, a ściślej rzecz ujmując, jedną z dwóch wysp na rzece Sekwanie. Nazwa wspomnianego plemienia wywodzi natomiast od celtyckiego słowa, które jest tłumaczone jako łódź. Pierwotną nazwą jaką przyjęli oni dla swej osady była jednak Lutetia, co oznaczało… podmokłe miejsce. Z czasem uległa ona zmianie.

Paryskie mosty

W Paryżu jest 37 mostów, a spośród nich 33 są oświetlane nocą. Najstarszym mostem w Paryżu jest Pont Neuf, czyli nowy, lecz tylko z nazwy. Jego historia rozpoczyna się bowiem w 1578 roku. Wówczas kamień węgielny pod jego budowę położył król Henryk III. Budowa tego mostu została ukończona w roku 1604, choć niektóre źródła podają rok 1607.

Jednym z najsłynniejszych mostów w stolicy Francji jest z kolei Pont des Arts, nazywany przez wielu „mostem miłości”. Przez wiele lat zakochani odwiedzający Paryż zawieszali na moście kłódkę, a następnie wrzucali kluczyk do Sekwany. To właśnie z powodu nadmiaru kłódek, w 2014 roku część mostu urwała się. W 2015 roku z mostu miłości usunięto ponad 700 000 kłódek, które ważyły około 45 ton! Dziś pozostawienie kłódki jest zabronione i utrudnione – miejskie władze wymieniły kraty na szklane panele, co praktycznie uniemożliwia przypięcie kłódki.

most miłości w Paryżu

Tak wyglądał most przed zdjęciem kłódek // fot. Berlinuno via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Tajemnicze mieszkanie i obraz Giovanniego Boldiniego

Jedno z mieszkań w Paryżu pozostawało niezamieszkane przez 70 lat, jednak jego właścicielka płaciła czynsz przez te wszystkie lata. Kiedy zmarła i przestała płacić w mieszkaniu znaleziono obraz XIX-wiecznego włoskiego artysty Giovanniego Boldiniego o wartości ponad 2 milionów dolarów! Okazało się, że Solange De Florian przed wybuchem II wojny światowej uciekła na południe Francji i nigdy nie wróciła do Paryża. Na wspomnianym obrazie Boldini namalował portret swojej kochanki – Marthy De Florian, która była… babcią wspomnianej Solange.

Najczęściej odwiedzane atrakcje Paryża

Wśród ciekawostek o Paryżu nie może zabraknąć informacji na temat najpopularniejszych atrakcji. Gdy myślimy o stolicy Francji z dużym prawdopodobieństwem większość z nas ma przed oczami Luwr lub Wieżę Eiffla. Paryski Luwr to najczęściej odwiedzane muzeum świata, do którego każdego roku przybywa około 8,6 miliona turystów (podziwiać m.in. Mona Lisę). Lecz ani Luwr, ani słynna Wieża Eiffla nie jest najczęściej odwiedzaną atrakcją Paryża – jest nią Disneyland, do którego rokrocznie przybywa niemal 13 mln osób. W każdym roku stolicę Francji odwiedza ponad 30 mln turystów.

Jak duże są zbiory zgromadzone w Luwrze?

A skoro wspomnieliśmy o Luwrze – czy wiedzieliście, że jednocześnie wystawionych jest ponad 35000 eksponatów! To jednak nie wszystko – w sumie kolekcja zgromadzona przez to paryskie muzeum liczy ponad 460 000 eksponatów! Gdybyście chcieli zobaczyć je wszystkie, przy założeniu że każdemu poświęcacie zaledwie 30 sekund – potrzebowalibyście prawie 160 dni!

Punkt Zero na wyspie Île de la Cité

Geograficznym środkiem miasta jest znajdujący się na wyspie Île de la Cité, a dokładniej tuż przed gmachem słynnej Katedry Notre-Dame tzw. Punkt Zero. Z tego właśnie miejsca wyliczane i wyznaczane są odległości pomiędzy stolicą Francji oraz innymi miastami tego kraju, które znajdują się np. na tablicach i drogowskazach na autostradach.

punkt zero w Paryżu

fot. Jean-Pierre Bazard via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Ogromny zegar słoneczny w centrum Paryża

Okazała budowla znajdująca się w centralnej części paryskiego Placu Zgody (Place de la Concorde), to tzw. obelisk z Luksoru. Wykonano go ponad 3300 lat temu na polecenie faraona Ramzesa II. W 1830 roku Egipt podarował Francji dwa obeliski znajdujące się przed świątynią w Luksorze. Jeden z nich zdemontowano i przetransportowano właśnie do Paryża. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce w październiku 1836 roku. 23 metrowy obelisk jest jednocześnie… zegarem słonecznym. Rzymskie cyfry wykonane z metalu wmurowano w bruk placu, na którym się znajduje. Drugi obelisk pozostał przed świątynią w Luksorze.

obelisk z Luksoru - Paryż ciekawostki

Obelisk z Luksoru // fot. depositphotos.com



Statua Wolności w Paryżu

Dla wielu osób może to być najbardziej zaskakująca ciekawostka o Paryżu, gdyż Statua Wolności zdecydowanie kojarzy się z Nowym Jorkiem. Tymczasem to właśnie w stolicy Francji znajdziecie aż 5 replik tej słynnej budowli.

Paryż - statua wolności

Jedna z kopii znajduje się na Île aux Cygnes (Wyspie Łabędziej) na Sekwanie w Paryżu, niedaleko Wieży Eiffla. Jest cztery razy mniejsza od oryginału, waży 4 tony i ma 11,5 metra wysokości. // fot. William_Jexpire via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Syndrom paryski

Wielu spośród przybywających po raz pierwszy do stolicy Francji turystów doświadcza tzw. syndromu paryskiego. Zjawisko to polega na poczuciu bycia rozczarowania zastanym widokiem, na które składają się niespełnione oczekiwania i zniszczenie wcześniejszych wyobrażeń o tym mieście. Doświadcza się szarości miasta zamiast widoczków z malowniczych pocztówek, czy też braku obecności na ulicach prawdziwych Francuzów.

Plaża na prawym brzegu Sekwany

Gdy rozpoczyna się lato, na prawym brzegu Sekwany usypywana jest plaża ozdobiona palmami i innymi egzotycznymi, tropikalnymi roślinami. Rozciąga się ona pomiędzy Ogrodami Tuleryjskimi i Wyspę Świętego Ludwika – jej długość to aż 3 km. Za dnia odbywają się na niej zajęcia dla dzieci, natomiast wieczorami taneczne pokazy.

Region Île-de-France – Wielki Paryż

Nazwa Wielki Paryż powstała, aby określić miasto wraz z jego bezpośrednimi okolicami, które to stanowią sypialnie miasta. W tych właśnie okolicach – przedmieściach mieszkają osoby, które pracują lub uczą się w sercu Francji. Samo miasto Paryż w granicach administracyjnych zamieszkuje nieco ponad 2 mln osób, natomiast aglomeracja Wielkiego Paryża – tożsama z regionem Île-de-France liczy około 12 mln mieszkańców.

Bagietka – jeden z symboli Paryża i Francji

Pora na ciekawostkę kulinarną. Jednym z symboli Paryża jest bagietka, którą nazywa się też bułką paryską. Legenda głosi, że została ona opracowana przez piekarzy Napoleona – miała być ona łatwiejsza to transportowania przez żołnierzy. Warto wspomnieć o tym, że nawet prawo francuskie ściśle określa jej wymiary: grubość oraz długość, wynoszą one 65 x 6 cm.

Oprócz wspomnianej wcześniej ustawy o bagietkach, w Paryżu każdego roku organizuje się Le Grand Prix de la Baguette – zawody, w trakcie których wybierana jest najlepsza bagietka. Choć brzmi to zabawnie, jest to całkiem poważny konkurs, do którego zgłasza się nawet 200 piekarzy. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości kilku tysięcy euro, uznanie w całej Francji i niewątpliwie więcej klientów w swojej piekarni!

Najstarsza paryska kawiarnia jest starsza niż… Stany Zjednoczone

Cafe Procope znajdująca się w 6 dzielnicy Paryża została założone w 1686 roku przez pochodzącego z Sycylii Francesca Procopia dei Coltellego. To najstarsza i najdłużej działająca kawiarnia w Paryżu – jest starsza, niż Stany Zjednoczone, które proklamowały niepodległość niemal 100 lat później – w lipcu 1776 roku! Na przestrzeni lat do Cafe Procope zaglądali m.in pisarze (Jean-Jacques Rousseau czy Voltaire), przywódcy rewolucji (Maximilien de Robespierre, Georges Danton) oraz inni, wśród których można wymienić choćby Fryderyka Chopina, George Sand, czy Ferenca Liszta.

Cafe Procope -najstarsza paryska kawiarnia

fot. Jean-Marie Hullot via wikipedia, CC BY-SA 2.0, Link



Pierwsze zdjęcie i Paryż

Turyści odwiedzający stolicę Francji robią miliony zdjęcia każdego dnia. A czy wiedzieliście, że to właśnie w Paryżu zrobiono pierwsze w historii zdjęcie, na którym widać ludzi? Wspomniane zdjęcie zrobione zostało w 1838 roku w Paryżu przez Louisa Daguerrea. Na fotografii widać ruchliwą ulicę pełną kawiarni, sklepów i teatrów – Boulevard du Temple. Gdy przyjrzycie się bliżej z pewnością nie będzie łatwo odnaleźć ludzi – widać jedynie 2 osoby w lewym dolnym rogu. Jedna z nich jest pucybutem, a drugi jego klientem. Znajdowali się w jednym miejscu wystarczająco długo, aby być widocznym. Inni niestety przemieszczali się, przez co nie zostali uchwyceni (ekspozycja trwała kilka minut).

Pierwsze zdjęcie, na którym widać człowieka

Pierwsze zdjęcie, na którym widać człowieka zrobione zostało w 1838 roku w Paryżu przez Louisa Daguerrea. Zdjęcie przedstawia ruchliwą Boulevard du Temple, ulicę pełną kawiarni, sklepów i teatrów. A gdzie ludzie? Na zdjęciu widać tylko jedynie dwóch mężczyzn w lewym dolnym rogu – jeden z nich najwyraźniej ma polerowane buty przez drugiego, pozostając w jednym miejscu wystarczająco długo, aby być widocznym. Inni niestety przemieszczali się, przez co nie zostali uchwyceni (ekspozycja trwała kilka minut). Jest to prawdopodobnie również pierwsze w historii zdjęcie Paryża. // fot. wikipedia, domena publiczna



Pożar Katedry Notre-Dame

15 kwietnia 2019 roku słynna katedra Notre-Dame w Paryżu stanęła w płomieniach, a pożar trwał około 15 godzin. Wówczas uległo zniszczeniu około ⅔ powierzchni jej dachu. Do środka budynku zapadła się iglica, a jej fragmenty przebiły strop, spadając na marmurową posadzkę. Na szczęście większość spośród dzieł sztuki oraz relikwii nie było zagrożone ogniem, jedynie niektóre rzeźby oraz obrazy zostały zabrudzone dymem. Odbudowę katedry zaplanowano na 2024 rok, natomiast pełne odrestaurowanie zabytku może potrwać nawet ponad 20 lat.

Pomniki i muzea w Paryżu

Znów przytoczymy trochę liczb. W granicach administracyjnych Paryża znajduje się aż 1803 pomniki oraz 173 muzea. Wiele spośród tych obiektów jest bardzo znanych na całym świecie. Do najsłynniejszych należą oczywiście wspominany już Luwr, lecz również takie muzea jak: d’Orsay czy też Centre Georges Pompidou.

Zieleń w Paryżu

Było o liczbach pomników i muzeów w Paryżu, teraz będzie o terenach zielonych w mieście. W stolicy Francji znajduje się 450 parków oraz ogrodów, które łącznie zajmują ponad 1200 akrów. Co ciekawe, każde drzewo, które rośnie w tym mieście jest dokładnie oznaczone i ma nadany swój własny, unikalny numer. Łącznie rośnie ich tu ponad 470 tys.

Paryskie dzielnice

W 1860 roku Paryż podzielono na dzielnice, a współcześnie jest ich 20 na terenie całego miasta. Układają się one spiralnie wokół środka miasta i tak też – spiralnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara przebiega ich numeracja. Owe numery są jednocześnie oficjalnymi nazwami poszczególnych dzielnic Paryża. Mają one swoje nazwy, jednak są one „nieoficjalne”.

dzielnice Paryża - ciekawostki

fot. ThePromenader via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Miasto Światła

Paryż bywa często nazywany Miastem Światła. Nazwa ta nie nawiązuje jednak do licznych świateł, którymi w nocy błyszczą ulice i budynki Paryża, tworząc piękną świetlistą panoramę. Została przypisana do miasta ze względu na liczbę intelektualistów, którzy mieszkają w sercu Francji.

Niektórzy się z tym nie zgadzają i twierdzą, że przydomek ten ma zupełnie inne pochodzenie. 15 marca 1667 Ludwik XIV mianował Gabriela Nicolasa de la Reynie dowódcą policji. Jednym z jego głównych zadań była poprawa bezpieczeństwa w mieście. Oprócz czterokrotnego zwiększenia patroli w mieście, nakazał on również zamontowanie nowych latarni. Na wielu głównych ulicach umieszczono więc dodatkowe latarnie, a mieszkańców poproszono o postawienie w oknach świec i lamp oliwnych. Chodziło o to, by przestępcy nie mogli wymknąć się policjantom, lub ukryć w ciemnych zaułkach. Wskaźnik przestępczości spadł i od tego momentu Paryż przyjął wspomniany przydomek…

Najdłuższa i najkrótsza ulica Paryża

W Paryżu jest 6100 ulic. Która jest najdłuższą, a która najkrótszą ulicą francuskiej stolicy? Otóż najdłuższą z nich jest rue Vaugirard, która usytuowana jest w 15 dzielnicy. Jej długość wynosi 4,36 km. Z kolei najkrótszą ulicą tego pięknego miasta jest rue des Degrés. Liczy ona jedynie 6 m długości i położona jest w 2 dzielnicy Paryża, chociaż na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że to zwykłe… schody, a nie ulica.

najkrótsza ulica Paryża

fot. William_Jexpire via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Brak znaków STOP

Skoro wspomnieliśmy o paryskich ulicach, nie sposób pominąć tą ciekawostkę o Paryżu – ciężko w to uwierzyć, jednak to prawda – w Paryżu nie ma ani jednego znaku STOP. Jeden, bardzo samotny znak „STOP” znajdował się przez pewien czas obok wyjścia z firmy budowlanej, w 16 dzielnicy Paryża. Nie stał tam zbyt długo i wkrótce został zastąpiony znakiem „zakazu skrętu w lewo”. Jak sobie z tym radzą kierowcy? Otóż na wszystkich skrzyżowaniach, na których nie ma sygnalizacji świetlnej obowiązuje zasada prawej ręki.

Wieża Eiffla miała być budowlą czasową

Jednym z symboli Paryża i Francji jest Wieża Eiffla. Powstała z okazji paryskiej wystawy światowej, która odbyła się w 1889 roku. Co ciekawe, pierwotnie miała ona być budowlą czasową i planowano, że po 20 latach zostanie rozebrana… Oprócz tego, że tak się nie stało, to do dziś jest to najwyższa budowla w Paryżu, a ponadto 5. pod względem wysokości w całej Francji. Więcej ciekawostek o wieży Eiffla znajdziecie tutaj. To już ostatnia ciekawostka o Paryżu – poniżej znajdziesz ciekawostki o innych miastach.

wieża Eiffla

fot. pixabay.com



Zobacz też:

15 ciekawostek o Amsterdamie
Zakopane – ciekawostki o zimowej stolicy Polski
16 ciekawostek o Krakowie, które mogą zaskakiwać
23 zaskakujące ciekawostki o Londynie
17 ciekawostek o San Marino

Skomentuj