17 ciekawostek o San Marino - Zalajkowane.pl
Nowe!

17 ciekawostek o San Marino

Położone 20 km od włoskiego Rimini San Marino jest jednym z najmniejszych państw w Europie. Kiedy zostało założone? Czy dotrzemy do San Marino samolotem? Czy to prawda, że w San Marino jest statua wolności? Z czego jeszcze słynie to małe państwo? Przygotowaliśmy porcję ciekawostek o San Marino, wśród których znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.

#1 Najstarsza republika na świecie

San Marino jako niepodległe państwo na mapie świata istnieje od 3 września 301 roku. Uważa się, że jest najstarszą republiką na świecie. Założycielem San Marino był Maryna z San Marino, który uciekając przed prześladowcą chrześcijan, cesarzem rzymskim Dioklecjanem, ukrył się na szczycie Monte Titano. Na wzgórzu założył wspólnotę chrześcijańską.

San Marino

San Marino (fot. screen z youtube)#2. Jedno z najmniejszych…

San Marino jest jednym z najmniejszych państw w Europie. Mniejsze są tylko Watykan i Monako. Terytorium San Marino zajmuje 61 km² i mieszka tutaj nieco ponad 33 tysiące mieszkańców. Kraj ten jest zatem nieco ponad 5 tysięcy razy mniejszy od Polski.

San Marino ciekawostki mapa

Położenie San Marino (fot. wikipedia.org // CC BY-SA 3.0)#3 Małe, lecz bogate

San Marino jest jednym z najbogatszych państw na świecie ze znaczną nadwyżką w budżecie oraz brakiem zadłużenia. Ponadto kraj ten może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w całej Europie, mimo że podatki są znacznie niższe niż np. we Włoszech. Największe wpływy do budżetu dostarcza turystyka, sektor bankowy oraz sprzedaż historycznych monet i znaczków.

Znaczki pocztowe z San Marino

Zdjęcie z lewej strony: znaczek pocztowy z San Marino z 1894 roku. Zdjęcie z prawej: znaczek z 1877 roku. Źródło zdjęć: wikipedia.org/domena publiczna#4. Enklawa

Jedynie trzy państwa na świecie są całkowicie otoczone przez inny (pojedynczy) kraj: Watykan, Lesoto i właśnie San Marino, które graniczy jedynie z Włochami.

#5. Brak lotnisk…

Na terenie San Marino nie ma żadnego lotniska, ani stacji kolejowej*. Samolotem lub pociągiem można dotrzeć do włoskiego Rimini oddalonego o 20 km. Dalszą część trasy można pokonać samochodem lub autobusem. Co ciekawe w San Marino nie ma kontroli celnej. Po drodze z Rimini turystów wita jedynie symboliczny łuk z napisem „witamy w Krainie Wolności”.

*W 1932 roku otwarto wprawdzie połączenie kolejowe z włoskim Rimini, lecz podczas II wojny światowej uległo ono zniszczeniu. Po wojnie połączenie nie zostało odbudowane.

Mapa nieistniejącej linii kolejowej w San Marino

Mapa nieistniejącej linii kolejowej z zaznaczonymi miastami. Fot. CC BY-SA 2.0 de, Link

Granica pomiędzy San Marino i Włochami

Granica pomiędzy San Marino i Włochami. Fotografia z 1960 roku. Fot. Pinterest.com#6. … i lasów

Są tylko cztery kraje na świecie, w których nie rośnie żaden las. Do tej grupy należą Grenlandia, Oman, Katar oraz San Marino. Obszar republiki jest tak mały, że po prostu nie ma miejsca na prawdziwy las.

#7. San Marino ma własną Statuę Wolności

Statua della Libertà znajduje się na Piazza della Libertà w stolicy San Marino. Posąg z białego marmuru jest dziełem rzeźbiarza Stefano Galettiego. Republice podarowała go w 1876 roku hrabina Otilia Heyroth Wagener. Statua Wolności znajduje się również na awersie 2 centowej monety emitowanej prze San Marino.

San Marino Statua Wolności

Zdjęcie z lewej strony: Nickel ChromoOpera propria, Pubblico dominio, Źródło. Zdjęcie z prawej: KrdanOpera propria, CC BY-SA 3.0, Źródło#8. Monte Titano i trzy wieże San Marino

Monte Titano (739 metrów n.p.m.) jest najwyższą górą w San Marino. Na 3 szczytach znajdują się 3 wieże. Najstarsza z nich „Guaita” pochodzi z XI wieku i przez długi czas służyła jako więzienie. „Cesta” (znajdująca się na najwyższym szczycie Monte Titano) powstała w XIII wieku (w środku mieści się muzeum św. Maryna). Trzecia z nich – Montale została zbudowana w XIV wieku. W 2008 roku Monte Titano oraz historyczna część San Marino zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Góra Monte Titano w San Marino

Widok na górę Monte Titano (fot. By Nickel ChromoPraca własna, Domena publiczna, Link)

La Cesta San Marino

“Cesta” (znajdująca się na najwyższym szczycie Monte Titano). Fot. Stefano BendandiOpera propria, CC BY-SA
3.0
, Źródło

Trzy wieże San Marino

Widok na miasto oraz wieżę Guaita (fot. By Ricardo André Frantz (User:Tetraktys) –
taken by uploader, CC BY-SA 3.0, Link)

Trzy wieże w San Marino

Widok z wieży Guaita (fot. By Max_Ryazanov, CC BY-SA
3.0
, Link)#9. Konstytucja San Marino

Statut z 8 października 1600 roku, który objął swoim zakresem instytucje i praktyki władzy wykonawczej i wymiaru sprawiedliwości w tym czasie przez wielu uważany jest za pierwszą spisaną konstytucję na świecie (choć oficjalnie za pierwszą konstytucję wciąż podawana jest konstytucja Stanów Zjednoczonych z 1787 roku).

#10. Język i waluta

Językiem urzędowym jest język włoski, jednak sanmaryńczycy nie lubią, gdy nazywa się ich Włochami. Są dumni z posiadania własnego obywatelstwa i konstytucji. W 1861 r. prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził swój szacunek dla tego małego kraju, stwierdzając w swoim liście: „Mimo że państwo jest małe, jest ono jednym z najbardziej szanowanych w historii”. Co ciekawe oficjalną walutą San Marino jest euro, chociaż kraj ten nie jest członkiem Unii Europejskiej.

San Marino monety euro

Monety Euro z San Marino (fot. Di Per questo file non è stato specificato nessun autore. Per favore fornisci le informazioni relative all’autore. – Per questo file non è stata specificata nessuna fonte. Per favore modifica questa pagina di descrizione e cita la fonte., Euro, Collegamento)#11. Własne monety i znaczki

To małe państwo bije własne monety, wydaje swoje znaczki pocztowe i przyznaje odznaczenia. Znaczki pocztowe z San Marino cieszą się duża popularnością wśród kolekcjonerów z całego świata. Dochód z ich sprzedaży stanowi około 10% dochodów państwa.

#12. Piłka nożna w San Marino

Piłkarska reprezentacja San Marino zaczęła uczestniczyć w międzynarodowych rozgrywkach dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych. Reprezentanci San Marino nie mogą pochwalić się jednak spektakularnymi wynikami – w całej swojej historii większość meczów przegrali, notując zaledwie 4 remisy i 1 zwycięstwo (1:0 nad reprezentacją Liechtensteinu).

Mimo wszystko napastnik Davide Gualtieri zapisał się w historii futbolu – zdobył najszybciej strzeloną bramkę w spotkaniach eliminacyjnych do finałów Mistrzostw Świata podczas starcia z Anglią. Miało to miejsce 17 listopada 1993 roku, a Davide potrzebował jedynie 8,3 sekundy od gwizdka sędziego aby piłka znalazła się w bramce. Rekord pobił dopiero reprezentant Belgii Christian Benteke 10 października 2016 roku (8,1 sekundy).

Nasza reprezentacja najbardziej okazałe zwycięstwo w swojej historii odniosła właśnie w spotkaniu z San Marino. Mecz, który odbył się w 2009 roku biało-czerwoni wygrali aż 10:0.


#13. Przejścia dla pieszych

Przejścia dla pieszych są bardzo charakterystyczne i można je zauważyć z daleka, ponieważ są błękitno-białe (są to barwy flagi). A skoro już jesteśmy przy tematach związanych z motoryzacją, to warto wspomnieć że w San Marino na żadnym skrzyżowaniu nie funkcjonuje sygnalizacja świetlna.

charakterystyczne przejścia dla pieszych w San Marino

fot. Cezar Suceveanu (wikipedia.org, CC-BY-SA-4.0)#14. Obywatelstwo San Marino

Aby uzyskać obywatelstwo, należy oficjalnie mieszkać w San Marino przez 30 lat, lub 15 lat jeśli jest się w małżeństwie z mieszkańcem San Marino. Posiadanie podwójnego obywatelstwa jest natomiast zabronione. Warto przy okazji wspomnieć, że honorowym obywatelem San Marino został w 1861 roku prezydent USA Abraham Lincoln.

#15. Własna armia

Pomimo, że kraj jest bardzo mały to posiada on własną „armię”. Jest wprawdzie niewielka, bo stały kontyngent składający się z ochotników liczy od 75 do 100 osób. Corpi Militari uczestniczy głównie w świętach państwowych a ponadto wykorzystywane jest przy okazji przyjmowania ważnych, zagranicznych gości.

San Marino nie brało udziału w I i II wojnie światowej (pozostało neutralne, choć 21 sierpnia 1944 wypowiedziało wojnę Niemcom, stając się sojusznikiem Wielkiej Brytanii). Ostatnia bitwa, w której aktywnie uczestniczyły wojska San Marino, miała miejsce w 1463 roku.

#16. Flaga i herb San Marino

Niebiesko-biała flaga San Marino zatwierdzona została 6 kwietnia 1862 roku. Niebieski kolor symbolizuje niebo, a biały śnieg pokrywający Monte Titano. Herb San Marino przedstawia z kolei 3 baszty ozdobione piórami, znajdujące się na trzech wierzchołkach najwyższej góry w San Marino.

flaga i herb San Marino

fot. wikipedia.org / domena publiczna#17. San Marino w liczbach

9 – tyle gmin (znanych jako „castelli”, co można przetłumaczyć jako zamki) jest w San Marino. Największą z nich jest Serravalle o powierzchni 10 km², a najmniejsza to Montegiardino (3.31 km²)
33,779 – tylu mieszkańców miało San Marino według danych z 2018 roku
37km – to długość granicy z Włochami – jedynym państwem z którym graniczy San Marino
292km – to z kolei łączna długość wszystkich utwardzonych dróg w San Marino
12 – tyle ambasad na całym świecie ma San Marino. Dla porównania Polska posiada swoje ambasady w 91 państwach świata
38000 – tyle telefonów komórkowych zarejestrowanych jest w San Marino. Na 100 mieszkańców przypada zatem 113 komórek.

Lubisz ciekawostki? Zobacz też:

17 tajemnic Statuy Wolności! Fakty i ciekawostki
Lotnicze ciekawostki, czyli jak się kiedyś latało
Zaskakujące ciekawostki o znanych atrakcjach turystycznych świata
20 ciekawostek o Morzu Bałtyckim
14 ciekawostek o Krzywej Wieży w Pizie


źródła: (1), (2), (3), (4), (5), (6), (7)

3 komentarze

Skomentuj