Grubosz - drzewko szczęścia - Zalajkowane.pl
Nowe!

Grubosz – drzewko szczęścia

Jego liście przypominają monety, dlatego też Grubosz nazywany jest „drzewkiem pieniężnym”. Pochodzące z Afryki Południowej, uprawiane w doniczkach drzewko często bywa mylone z drzewkiem bonzai. Postanowiłam zatem przybliżyć Wam nieco te wyjątkowe rośliny.

#1. Drzewko szczęścia – nazwa

Drzewko szczęścia zapewne znajdziemy w co trzecim polskim domu. Pod tą piękną potoczną nazwą kryje się roślina zwana gruboszem jajowatym – przyznajcie ta nazwa nieco odstrasza 🙂 Drzewko szczęścia w języku angielskim nazywane jest money tree, co dosłownie oznacza drzewo pieniężne.

Roślina zyskała sporą popularność w sztuce Feng Shui, a to dzięki swoim okrągłym liściom, które niby mają przypominać monety. Mieszkańcy domu dzięki temu mają dobrą energię i chroni ich przed materialnymi trudnościami. Chińczycy z kolei wierzą, że rozprasza on złą energię i przynosi szczęście.

Grubosz - drzewko szczęścia

Grubosz jajowaty (Arch. Attilio Mileto – attilio.mileto@florero.net / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)#2. Legenda o drzewie ze złotymi monetami

Według starej, chińskiej legendy istniało kiedyś takie drzewo, na którym wisiały złote monety, a przy każdym ruchu gałęzi na ziemię spadało bardzo dużo małych pieniążków. Dzisiaj w domach hodowane są gatunki roślin o okrągłych liściach lub też stawiane są figurki przypominające drzewka. Ma to sprzyjać powodzeniu, bogactwu i obfitości.

drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia z czasów panowania dynastii Han znajduje się w Hong Kong Heritage Museum (fot. Hermann Luyken / wikipedia.org)#3. Drzewko szczęścia – gdzie postawić w domu?

Opierając się na sztuce Feng Shui każdy dom podzielony jest na dziewięć sektorów, a każdy z nich odpowiedzialny jest za inny aspekt życia. Idąc zgodnie z tą zasadą drzewko szczęścia powinno się umieścić w sektorze bogactwa. Sektor ten znajduje się w północno-zachodniej części salonu.

#4. Drzewko szczęścia – pielęgnacja

Posiadacze grubosza jajowatego, którzy żyją według zasad Feng Shui muszą o niego bardzo dobrze dbać – jeśli uschnie może oznaczać, że strefa materialna będzie zagrożona. Na szczęście uprawa tej rośliny nie jest trudna i skomplikowana. Najważniejsze w uprawie to niecodzienna specyfika podlewania. Chodzi o to, aby drzewko obficie podlać wodą, a następne podlewanie musi nastąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu ziemi. Roślina ta jest zatem idealna dla amatorów ogrodników i zapominalskich 🙂

Grubosza można przesadzać o dowolnej porze roku, robimy to jednak tylko i wyłącznie wówczas, kiedy faktycznie jest to niezbędne – drzewko szczęścia przesadzamy zatem wtedy, gdy jego korzenie nie mieszczą się w doniczce. Drzewko szczęścia lubi miejsca nasłonecznione, idealna temperatura powietrza to 20-22°C.

drzewko szczęścia

fot. worldofsucculents.com#5. Drzewko szczęścia w innej formie

Drzewko szczęścia to również modna ozdoba zrobiona z drucików i kolorowych kamieni. Bardzo dużą popularnością cieszą się drzewka zrobione z bursztynu, kryształu górskiego, agatu, turkusu, jaspisu czy też z karneolu. Możemy wybrać drzewko do domu z kamienia przypisanego do naszego znaku zodiaku. Takie drzewko, choć sztuczne również wymaga pielęgnacji. Trzeba je regularnie czyścić, najlepiej robić to za pomocą wody z solą lub też dymu z kadzidła z mirry.

sztuczne drzewko szczęścia

fot. Aliexpress.com

sztuczne drzewko szczęścia

fot. Pinterest.com

sztuczne drzewko szczęścia

fot. dhgate.com#6. Drzewko szczęścia – ciekawostki

– najpopularniejsza hodowlana roślina doniczkowa z rodziny gruboszowatych
– roślina ta pochodzi z Afryki Południowej
– w warunkach naturalnych może osiągnąć wysokość 4m, w uprawie doniczkowej do 1m
– bywa, że zimą pojawiają się na nich białawe kłaczki – są to wełnowce, szkodniki te zwalczymy, wkładając do doniczki pałeczki owadobójcze
– ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne – sok z tej rośliny doskonały jest na rany i skaleczenia, wyleczy z opryszczki, jest bardzo dobry na swędzenie po ugryzieniach owadów, a także złagodzi ból gardła i migdałków
– grubosz swoim wyglądem przypomina drzewko bonsai, jednak jest to zupełnie odmienny gatunek
– Drzewko szczęścia (grubosz) na Allegro kupić można już za kilkadziesiąt złotych. Ich cena zależy od wielkości

Skomentuj