Czy mycie włosów jest nam potrzebne? O metodzie „No-poo” (no shampoo).
Nowe!

Czy mycie włosów jest nam potrzebne? O metodzie „No-poo” (no shampoo).

Coraz częściej słyszymy, że szampony i odżywki, które mają służyć naszym włosom – odżywiać je od środka, odbudowywać, regenerować itd. są przesycone chemią i szkodzącymi substancjami. Używanie szamponów i innych produktów do włosów obciąża nie tylko je, lecz także, a może przede wszystkim nasze portfele. Rozwiązaniem tego problemu mogą być naturalne metody – mycie włosów olejkami, przy pomocy ziół lub po prostu zwykłą wodą.

Jest wiele powodów dla których można wziąć pod uwagę zmianę pielęgnacji naszych czupryn. Zawarte w kosmetykach składniki mogą źle wpływać na naszą skórę – drażnić ją, przesuszać, a również przenikać do naszego organizmu i nie pozostać obojętnym na nasze zdrowie. Wpływają na poziom naszych hormonów i zwiększają odporność na antybiotyki.

Mycie bez szampnu

Następny powód wydaje się być równie sensowny – chodzi o błędne koło ciągłego mycia włosów. Myjemy je szamponem gdy są przetłuszczone, w ten sposób usuwamy naturalną barierę ochronną skóry głowy czyli sebum, a tym samym podrażniając ją. Niestety wtedy skóra zaczyna produkować jeszcze więcej łoju, więc włosy należałoby myć znowu. I w ten sposób wpadamy w błędne koło.

Zatem jak można umyć włosy nie używając szamponu? Wystarczy po prostu myć je pod bieżącą wodą i tym samym masować. Z początku wytrwanie w swoim postanowieniu nie będzie łatwe, bo będą się bardziej przetłuszczać, a nawet może pojawić się łupież. Przystosowanie włosów do nowej pielęgnacji może potrwać od dwóch do sześciu tygodni. Kiedy jednak przetrwasz najtrudniejszy okres włosy odwdzięczą się zdrowszym bardziej naturalnym wyglądem – będą lśniące i piękne.

Aby ułatwić sobie tę drastyczną zmianę można początkowo zamiast szamponu używać naturalnych produktów takich jak ocet jabłkowy i soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić je w szklance wody i umyć nim włosy zwracając szczególną uwagę na oczy.

Jeżeli włosy i skóra głowy potrzebują naturalnego nawilżenia użyj oleju roślinnego np. kokosowego, arganowego, migdałowego. Pomału jednak rezygnuj z nich na rzecz dążenia do zupełnie naturalnej pielęgnacji.

www.zdrowie.radiozet.pl

Skomentuj