Najdziwniejsze muzea na świecie
Nowe!

Najdziwniejsze muzea na świecie

Metropolitalne Muzeum Sztuki (Metropolitan Museum of Art) w Nowym Jorku odwiedza każdego roku ponad 6,5 miliona turystów. Francuski Luwr może się z kolei poszczycić prawdopodobnie najlepszym wynikiem wśród wszystkich muzeów na świecie – 10,2 miliona odwiedzających każdego roku. Istnieją jednak takie muzea, które są znane jedynie nielicznym turystom, a ich eksponaty są dość nietypowe – od toalet i nocników, przez tysiące solniczek, penis chomika i wieloryba, aż po prawdziwe mumie. To tylko niektóre rzeczy dostępne w najdziwniejszych muzeach świata.

#Muzeum Toalet, Nowe Delhi, Indie

Naszą listę najdziwniejszych muzeów świata otwiera znajdujące się w Indiach Muzeum Toalet. Miejsce to powstało z pasji dr Bindeshwar Pathak do historii sedesów. Co oferuje muzeum? Na odwiedzających czekają między innymi ekspozycje ukazujące ewolucję toalet na przestrzeni lat – od nocników, bidetów i kaczek, aż po toalety mające zastosowanie w samolotach, czy pociągach, a także towarzyszącą toaletom zmianę materiałów stosowanych do ich produkcji. Kolekcja obejmuje meble toaletowe, które używane był od 1145 roku aż do czasów nowożytnych. Dla wielbicieli nowinek technologicznych została stworzona również wystawa ukazująca toalety przyszłości.

Muzeum toalet w Indiach

fot. Sulabh International Museum of Toilets



# Muzeum Lodów, Anzola dell’Emilia, Włochy

Kolejne nietypowe muzeum znajduje się niedaleko Bolonii w miasteczku Anzola dell’Emilia. Muzeum lodów otwarte zostało w 2012 roku i mieści się w budynku fabryki produkującej maszyny do lodów. Poza przeglądem maszyn do lodów używanych do ich produkcji na przestrzeni lat w muzeum znajdują się starodawne przepisy (między innymi na arabski syrop cukrowy), fotografie dokumentujące rozwój branży lodziarskiej, a także wizerunek szesnastowiecznego alchemika (Cosimo Ruggieri), który opracował pierwszą recepturę na lody.

Ponadto będąc w tym niezwykłym muzeum, usłyszysz ciekawostkę, która dotyczy historii lodów. Związana jest ona z 1800 rokiem przed naszą erą, kiedy to w starożytnej Mezopotamii używano śniegu do chłodzenia napojów, co w późniejszym czasie dało początek lodom. Zwieńczeniem wycieczki do Muzeum Lodów jest oczywiście ich degustacja.

Muzeum Lodów we Włoszech

fot. Carpigiani Gelato Museum



# Muzeum Słoniny, Lwów, Ukraina

Teraz przenosimy się na Ukrainę, a dokładnie do Lwowa gdzie znajduje się Muzeum Słoniny. Na odwiedzających czekają tutaj eksponaty wykonane z ulubionego przysmaku mieszkańców Lwowa, czyli właśnie słoniny. W budynku muzeum znajduje się również lounge bar i miejsce wyznaczone do odgrywania przedstawień artystycznych.

Eksponaty znajdujące się w tym nietypowym muzeum przechowywane są w specjalnych lodówkach. Wśród nich są między innymi usta Marylin Monroe, piersi Wenus, czy też popiersie Franciszka Józefa wykonane oczywiście ze słoniny. Jeśli podczas zwiedzania poczujesz głód, to w znajdującym się w tym samym budynku barze możesz spróbować czekoladki ze słoniną, sushi ze słoniny i wiele innych, ciekawych i niespotykanych nigdzie indziej przysmaków.

muzeum słoniny we Lwowie

fot. kyivpost.com



#Muzeum Currywurst, Berlin, Niemcy

Z Indii przenosimy się do Berlina, gdzie znajdowało się Muzeum Kiełbasy Curry, które rozpoczęło swoją działalność w 2009 roku. Pomysł na powstanie Muzeum Currywurst zrodził się z miłości Niemców do tego przysmaku, który podawany jest przysmażony i obficie polany ketchupem.

Muzealna wystawa była podzielona na pięć tematycznych działów, z których każdy oferował inne atrakcje. Na przykład w dziale Snack Bar za pomocą słuchawek umieszczonych w opakowaniach po ketchupie można posłuchać historię kiełbasek curry, z kolei w innym dziale znajdowała się kanapa w kształcie kiełbasy, która otoczona była strumieniem musztardy i olbrzymimi frytkami. W muzeum działało nawet kino, które na swoim ekranie wyświetla sceny filmowe, w których pojawiły się kiełbaski curry. Przed wejściem do budynku muzeum znajdowała się budka z jedzeniem, w której można było spróbować oryginalnej, niemieckiej kiełbaski wraz z charakterystycznymi dla niej sosami. Niestety muzeum zakończyło działalność 1 grudnia 2018 roku, mimo iż odwiedzało je rocznie około 350 000 turystów.



# Muzeum Solniczek i Pieprzniczek, Gatlinburg, USA

W stanie Tennessee w USA, a dokładnie w miasteczku Gatlinburg znajduje się Muzeum Solniczek i Pieprzniczek. Zebranych zostało tu około 20 000 eksponatów, które pochodzą z różnych zakątków świata. Wszystko zaczęło się w 1984 roku, kiedy to Andrea Ludden zaczęła kolekcjonować solniczki i pieprzniczki. Po kilkunastu latach nie miała już miejsca, na nowe eksponaty, więc postanowiła założyć muzeum. W 2010 roku Andrea otworzyła siostrzane muzeum w hiszpańskim El Castell de Guadalest (niedaleko Walencji).



# Muzeum Pojemników Śniadaniowych, Columbus, USA

Pozostając w temacie przedmiotów codziennego użytku przeniesiemy się teraz do miasta Columbus w stanie Georgia. To właśnie tu znajduje się Muzeum Pojemników Śniadaniowych, w którym znajduje się prywatna kolekcja pudełek, puszek i termosów Allena Woodalla. Najstarsze eksponaty pochodzą z początku lat pięćdziesiątych i zostały zrobione z metalu, a przy tym ozdobione wizerunkiem kowboja lub bejsbolisty. Muzeum Pojemników Śniadaniowych oferuje również sporą kolekcję współczesnej, plastikowej „zastawy śniadaniowej”. Co ciekawe, zwiedzanie tego miejsca jest bezpłatne.



# Muzeum Kosiarek, Southport, Wielka Brytania

Niedaleko Liverpoolu, w mieście Southport zlokalizowane jest jedyne na świecie Muzeum Kosiarek. Założycielem tego muzeum jest wielbiciel kosiarek i pomysłodawca wszelkich innowacji związanych z tym sprzętem, Brian Randam.

Zebrane zostały tutaj zarówno pierwsze, prototypowe urządzenia, które mają ponad 200 lat, jak również najnowocześniejsze urządzenia, które są praktycznie bezobsługowe. Dużą uwagą cieszą się kosiarki należące do sławnych osób, takich jak: książę Karol, lady Diana, czy brytyjskiego prezentera Richarda Madeley’a. Muzeum Kosiarek współpracuje z Brytyjskim Stowarzyszeniem Wyścigów na Kosiarkach, z którym co roku organizuje zawody.



# Muzeum Kiepskiej Sztuki, USA

W USA swoją siedzibę ma kolejne niepowtarzalne muzeum – Muzeum Kiepskiej Sztuki. W tym miejscu zebrane zostały prace artystów, którzy tak naprawdę z talentem twórczym są na bakier. Muzeum stanowi własność prywatną, a jego zbiory to 250 nieudanych prac, które miały odzwierciedlać pracę wielkich malarzy i rzeźbiarzy. Muzeum założone zostało w 1993 roku i cieszy się sporym zainteresowaniem, mimo, że zebranych w nim eksponatów nie można porównać do jakiejkolwiek twórczości, któregoś ze słynnych malarzy lub artystów. Muzeum ma dwa oddziały, jeden w Dedham w stanie Massachusetts, drugi w pobliżu Somerville (również w stanie Massachusetts).

muzeum kiepskiej sztuki

A tak wyglądają przykładowe eksponaty // fot. museumofbadart.org



# Muzeum Włosów, Avanos, Turcja

Myślę, że obecność na naszej liście muzeum, które swoją siedzibę ma w Turcji nie będzie nikogo dziwić. Otóż tym razem, w muzeum znajdującym się w jaskini zaprezentowana została kolekcja kosmków kobiecych włosów.

Miejsce to stworzył Galip Körükçü, który na ścianach jaskini w Avanas prezentuje swoją prywatną kolekcję włosów – jest ich około 16000. Co ciekawe swoje kosmki włosów mogą zostawić tu również odwiedzający, a samo miejsce zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.



# Muzeum Marcepanu, Szentendre, Węgry

Będąc na Węgrzech w mieście Szentendre koniecznie musicie odwiedzić mieszczące się tutaj Muzeum Marcepanu. Miejsce to jest zarówno cukiernią jak i obiektem muzealnym, w którym zobaczymy jak powstaje marcepan od momentu jego produkcji, aż po zdobienie.

Każdy z eksponatów jest szczegółowo opisany pod względem wagi i składu. Kolekcja muzeum to nie tylko historia powstawania marcepanu, ale również przedmioty z niego wykonane. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wykonany z marcepanu budynek parlamentu w Budapeszcie, figurki 101 dalmatyńczyków oraz Muppetów. Pomysł na tego typu muzeum wziął się stąd, że okolice Budapesztu obfitują w miejsce produkujące migdały, z których to z kolei wytwarza się marcepan.

Muzeum Marcepanu w Szentendre

fot. MOs810Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link



# Muzeum Asfaltu, Sacramento, USA

Muzeum asfaltu znajdujące się w USA jest miejscem dla osób, o doskonałym wzroku, gdyż zgromadzone w tym miejscu eksponaty niewiele się od siebie różnią. Miejsce to jednak zyskało na popularności, dzięki fragmentom asfaltu, który pochodzi ze słynnej drogi Route 66, czy australijskiej autostrady Highway 1. Inne eksponaty to m.in fragment kostki brukowej, która przetrwała ogromne trzęsienie ziemi w 1906 roku w San Francisco, reflektor drogowy Stanford oraz materiały instruktażowe „jak zrobić własny asfalt”.



# Islandzkie Muzeum Penisów, Reykjavík, Islandia

Założycielem tego nietypowego muzeum jest Sigurður Hjartarson, nauczyciel historii oraz języka hiszpańskiego w jednej ze szkół średnich w Reykjavíku. Hjarstarson jako dziecko dostał dość dziwny prezent, który służył jako bicz – był nim penis byka. W 1974 roku od lokalnych rybaków otrzymał cztery penisy wielorybów. To wówczas wpadł na pomysł by kolekcjonować zwierzęce penisy. Swoją kolekcję w kolejnych latach powiększył o pochodzące głównie z rzeźni penisy wielorybów, płetwonogów oraz innych zwierząt hodowlanych. Od rybaków otrzymał kolejny prezent – penisa niedźwiedzia polarnego.

Kolekcja początkowo znajdowała się w szkole, w której uczył Hjartarson, jednak w 1997 roku otrzymał dotację i otworzył muzeum. Od 2012 roku właścicielem kolekcji jest jego syn Hjörtur Sigurðsson. W tym samym roku pewien niemiecki przedsiębiorca złożył ofertę zakupu kolekcji penisów i przewiezienia jej do Wielkiej Brytanii za kwotę 30 mln koron islandzkich (około 930 000 PLN), jednak rodzina założyciela odrzuciła propozycję mówiąc, że kolekcja musi pozostać w Islandii.

W zbiorach Islandzkiego Muzeum Penisów znajduje się prawie 300 okazów pochodzących od 93 różnych gatunków zwierząt. Wśród nich największym eksponatem jest fragment prącia wieloryba (ma 170cm i 70kg – całość miałaby 5m długości i około 350-450 kg wagi), a najmniejszym prącie chomika (2 mm). W 2011 roku do kolekcji muzeum trafił pierwszy penis człowieka – pośmiertnie podarował go anonimowy mieszkaniec Islandii.

Muzeum penisów Islandia

fot. ThomasWFPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link



Muzeum Zerwanych Związków, Zagrzeb, Chorwacja

Muzeum zostało założone przez dwóch artystów z Zagrzebia, a pierwsze eksponaty pochodziły od ich przyjaciół i znajomych. Początkowo eksponaty krążyły po świecie jako mobilne muzeum i odwiedziły następujące kraje: Argentynę, Bośnię i Hercegowinę, Niemcy, Macedonię, Filipiny, Serbię, Singapur, Słowenię, Afrykę Południową, Turcję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Pod koniec 2010 roku otworzono stałą wystawę w Zagrzebiu, a w maju 2011 roku Muzeum Zerwanych Związków otrzymało nagrodę imienia Kennetha Hudsona dla inicjatywy, które zmieniają tradycyjne postrzeganie roli muzeum w społeczeństwie, przyznawaną przez European Museum Forum.

Eksponaty, które można zobaczyć to między innymi, zwrócony pierścionek zaręczynowy, pamiątki ze wspólnych podróży, miłosne liściki, prezenty od „byłych”, ukradziony na złość toster, a nawet topór użyty do zniszczenia mebli byłej dziewczyny. Do każdego z nich dostarczony jest krótki opis jego historii. Kolekcja jest stale uzupełniana przez ludzi z całego świata – jeśli zatem Twój związek również przeszedł już do historii, możesz wspomóc muzeum!



Muzeum Psich Obroży, Zamek Leeds, Wielka Brytania

Muzeum Psich Obroży znajduje się na zamku Leeds. Wśród ponad 130 eksponatów obroży i innych psich akcesoriów znajdują się m.in. 500-letnie obroże pochodzące ze średniowiecza. W dawnych czasach obroże wyglądały nieco inaczej niż te, które znamy obecnie – masywne, stalowe obręcze (często wyposażone w kolce) miały za zadanie chronić szyję psów biorących udział w polowaniach przed kłami dzikich zwierząt. Inne eksponaty to pozłacane obroże z okresu baroku, czy pięknie zdobione srebrne obroże z XX wieku.

Muzeum psich obroży na zamku w Leeds

fot. leeds-castle.com



Muzeum Brzuchomówstwa, Fort Mitchell, USA

Muzeum Vent Haven zostało założone przez pochodzącego z Cincinnati Williama Szekspira Bergera, który mimo, iż nie był brzuchomówcą kolekcjonował marionetki. Początkowo trzymał je w domu, jednak kolekcja tak się rozrosła, że w 1947 roku wyremontował garaż, a w 1962 roku zbudował drugi budynek, w którym trzymał swoje zbiory. Dzięki swojej nietypowej pasji przez prawie 20 lat pan Berger był prezesem Międzynarodowego Bractwa Brzuchomówców. Muzeum Vent Haven to jedyne muzeum na świecie poświęcone brzuchomówstwu, które po śmierci założyciela działa jako organizacja non-profit. W chwili obecnej w zbiorach muzeum znajduje się ponad 900 marionetek.



Muzeum Zupek Błyskawicznych, Jokohama, Japonia

Zupkę błyskawiczną, do przygotowania której potrzebujemy jedynie gorącej wody wynalazł Momofuku Ando. Japoński wynalazca chciał stworzyć łatwo dostępny produkt, który pomoże zwalczyć niedobory żywności. Produkt Ando zdobył tak wielką popularność w Japonii, że według sondażu z 2000 roku został on wybrany najważniejszym japońskim wynalazkiem XX wieku!

Ściany muzeum ozdobione są ponad 3 tysiącami opakowań z zupkami błyskawicznymi. Na gości czeka ponadto replika warsztatu, w którym wspomniany powyżej Momofuku Ando pracował nad swoimi wynalazkami, możliwość stworzenia własnej zupki w specjalnie przygotowanej kuchni, oraz ogromna sala zabaw, w której motywem przewodnim jest makaron i proces powstawania zupek błyskawicznych. Siostrzane muzeum znajduje się również w mieście Ikeda.

muzeum zupek chińskich

fot. cupnoodles-museum.jp



Muzeum Szpiegów, Waszyngton, USA

Międzynarodowe Muzeum Szpiegów w Waszyngtonie ma największą publicznie dostępną kolekcję sprzętów i gadżetów szpiegowskich. Mini kamery, fałszywe pieniądze, ukryta broń i maszyny szyfrujące to tylko niektóre eksponaty dostępne w muzeum. Odwiedzający je goście mogą brać udział w interaktywnych przygodach szpiegowskich i poznawać historie najbardziej nieuchwytnych szpiegów na świecie dzięki historycznym fotografiom i wywiadom wideo.


Muzeum Tanich Win, Szklarska Poręba, Polska

Pokusa, Stella, Viola, Nimfa, Apacz, Texas, czy Arizona to nazwy tanich win, które można zobaczyć w MTV, czyli Muzeum Tanich Vin 🙂 W muzeum znajduje się ponad 100 butelek (kilkanaście jest darem znanego aktora – Stefana Friedmanna) i kilkaset etykiet. Historia tego miejsca zaczęła się dość przypadkowo – oddajmy jednak głos założycielce Joannie Lamparskiej, która podpisała się jako Samozwańczy Kustosz Muzeum i opublikowała poniższą informację na stronie internetowej:

Idea Muzeum Tanich win (w skrócie MT wi) zrodziła się w pewnym wrocławskim sklepie spożywczym przy stoisku ze stosownymi produktami. Stała tam długa kolejka mężczyzn o trudnej urodzie, którzy niskim głosem wydawali polecenia ekspedientce: „tania rozkosz, raz!” , „tania rozkosz, dwa razy !!”. Nieco zaszokowana przysunęłam się do kolejki i ze zdumieniem stwierdziłam, że zaczerwienieni na twarzach panowie zbierają z lady tanie wina białe, na których widnieje urocza blond kowbojka ubrana jedynie w colta, kapelusz i napis „Rozkosz”. Ujęta w bezpretensjonalnej pozie – biodro swobodnie wystawione do przodu – ze szczerym uśmiechem zachęcała do zakupu. Po pewnym czasie zaczęłam odkrywać świat innych fantazyjnych etykiet – nagich gracji o imionach Stella, Viola i Nimfa, kuszących brunetek przykrytych hasłem „Pokusa”, Kapitoli, Wielkich Bratów, Komandosów, Turów, Byków, Szalonych Koni i Szalonych Janosików. Tak zaczęła powstawać ta kolekcja. Zbiory powiększały się z każdym dniem, uzupełniane przez grono Przyjaciół i Znajomych, którzy mozolnie w najdalszych zakątkach Polski przeczesywali małe sklepiki i bary. Co ciekawe nikt nie odważył się otworzyć żadnej z butelek.

muzeum tanich win w Szklarskiej Porębie

fot. chatawalonska.pl



Muzeum Skarpetek, Pekin, Chiny

Skarpetki też mają swoją historię i to właśnie jej poświęcone jest nietypowe muzeum znajdujące się w Pekinie. Muzeum może pochwalić się kolekcją ponad 1000 przedmiotów związanych z historią i produkcją skarpet – od literatury, przez maszyny, aż po skarpety z rożnych krajów i epok.

muzeum skarpetek

fot. china.org.cn



Muzeum Kryptozoologii, Portland, USA

Kryptozoologia to nauka zajmującą się zwierzętami, których istnienie jest odrzucane ze względu na brak wiarygodnych, naukowych dowodów. O jakich zwierzętach mowa? Np. Wielka Stopa, Kraken, Yeti, czy Chupacabra. Zwierzęta te występują najczęściej w podaniach, legendach i relacjach świadków.

Wśród eksponatów znajdują się naturalnej wielkości modele tajemniczych istot – od wspomnianej Wielkie Stopy, przez Yeti, po Człowieka Ćmę, czy Szakalopa (rogaty królik). W muzeum zobaczyć można ponadto próbki włosów, kału i śladów łap różnych stworzeń, które nie są uznawane przez naukę, a od lat są przedmiotem badań kryptozoologów.

muzeum kryptozoologii

fot. facebook.com/cryptozoologymuseum



Muzeum Pasożytów, Tokio, Japonia

Jednym z najciekawszych muzeów w naszym zestawieniu jest z całą pewnością Muzeum Pasożytów znajdujące się w Tokio. Na 2 piętrach można podziwiać ponad 300 okazów pasożytów (muzeum posiada ich w swojej kolekcji ponad 60 000). Dolne piętro to pasożyty występujące u zwierząt, a górne to te, które występują u ludzi. Największym okazem jest dziewięciometrowy tasiemiec.

Działające od 1953 roku muzeum jest darmowe dla odwiedzających i utrzymuje się z darowizn oraz sklepu, w którym można kupić liczne gadżety – od koszulek, po kubki, breloczki, czy kartki urodzinowe o tematyce pasożytniczej. Co ciekawe młodzi Japończycy często wybierają to muzeum na miejsce… randek.



Muzeum Mumii, Guanajuato, Meksyk

Znajdujące się w Meksyku Muzeum Mumii to jedno z najdziwniejszych i najbardziej przerażających muzeów na świecie. Mumie, które znajdują się w szklanych gablotach pochodzą bowiem z pobliskiego cmentarza. Według przepisów rodzina zmarłego zobowiązana jest opłacać dalsze przebywanie ciała w cmentarnych katakumbach co 5 lat. Jeśli przestaje opłacać ciało trafia do muzeum (jeśli jej już zmumifikowane, a potrzeba na to min. 15 lat), lub do kremacji (jeśli ciało rozkłada się).

Mumie z Guanajuato są naturalne, ponieważ nie zostały poddane procesowi konserwacji ani balsamowania, a ich mumifikację tłumaczy się brakiem wymiany tlenu i wilgoci panującej w cmentarnych katakumbach. Dla większości z nas wizyta w takim muzeum byłoby przeżyciem dość wstrząsającym, należy pamiętać jednak, że meksykańskie podejście do śmierci jest naprawdę wyjątkowe. Śmierć dla mieszkańców Meksyku to dalszy ciąg życia, które tu na ziemni jest tylko czymś przelotnym i nietrwałym, a to prawdziwe zaczyna się dopiero po śmierci. W meksykańskich domach figurki Świętej Śmierci stoją obok obrazów Matki Boskiej, czy katolickich świętych, a Dzień Zmarłych to ulubiona data w meksykańskim kalendarzu. Nie powinno nas zatem dziwić, że do Muzeum Mumii wpuszczane są dzieci, przyjeżdżają wycieczki szkolne, czy fakt, iż każdy Meksykanin odwiedzający to miejsce chce mieć zdjęcie z mumią..



Plastinarium, Guben, Niemcy

Plastinatium to ośrodek o charakterze muzealnym i naukowym, który działa od 2006 roku. Placówka, którą od początku istnienia kieruje Gunther von Hagens (wynalazca plastynacji) zajmuje się plastynacją zwłok, gromadzeniem i przygotowywaniem eksponatów na wystawy Body Worlds.

Na czym polega plastynacja? Jest to dość skomplikowany proces preparacji, podczas którego usuwa się z organizmu wodę i tłuszcze (są one potrzebne do rozwoju bakterii gnilnych), a następnie nasycenie ich odpowiednimi polimerami, które pozwalają zachować kształt i kolor organizmu i zatrzymują ich rozkład. Powstałe w ten sposób eksponaty są używane jako modele anatomiczne w medycynie, a także w sztuce (np. wspomniane wystawy z cyklu Body Worlds). Skąd biorą się eksponaty? Zwierzęta, które trafiły do Plastinarium zmarły z przyczyn naturalnych – są to darowizny od ogrodów zoologicznych. Jeśli chodzi o ludzi, to wielu ochotników wypełnia specjalną ankietę i deklaruje, by po śmierci przekazać ich ciało na potrzeby Plastinarium.

Co ciekawe obiekt ten miał pierwotnie powstać w Polsce, jednak po proteście mieszkańców otworzono je w niemieckim Guben przy granicy z Polską. Na 3.000 m2 powierzchni wystawowej, w odrestaurowanym byłej fabryki sukna wełnianego odwiedzający muzeum mogą zapoznać się anatomią ludzką i zwierzęcą oraz z samym procesem plastynacji i poszczególnymi technikami preparacji.

Plastinarium

Fot. plastinarium.de

Plastinarium

Fot. plastinarium.de



Zobacz też:

Dziwne budynki z całego świata
Najstraszniejsze atrakcje turystyczne na świecie
13 najbardziej niebezpiecznych dróg na świecie
Ciekawe miejsca w Polsce
Muzeum wampirów w Paryżu


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13)

One Comment

Skomentuj