Zobacz jak rozwija się wzrok nowonarodzonego dziecka w pierwszym roku życia. - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zobacz jak rozwija się wzrok nowonarodzonego dziecka w pierwszym roku życia.

Dr Romesh Angunawela – chirurg oka i konsultant w Moorfields Eye Hospital w Londynie opracowała GIF, który pokazuje w jaki sposób niemowlęta uczą się patrzeć na świat wokół nich, w ciągu 12 miesięcy ich pierwszego roku życia.

Filmik pokazuje, że dzieci nie mogą skupić się na twarzach rodziców, nawet z bliska, dopóki nie osiągną około trzech miesięcy. Nawet wtedy wzrok dziecka nie jest w pełni dojrzały, ale w połączeniu ze słuchem, a nawet węchem, dziecko rozpoznaje już swoich bliskich.

Angunawela twierdzi, że od tej chwili, kiedy dziecko otwiera oczy po raz pierwszy, kora wzrokowa mózgu zaczyna uczyć się przetwarzać informacje wizualne, które go zewsząd zalewają.

„Po urodzeniu, dziecko widzi przedmioty i osoby jaśniejsze, w odległości od 8 do 10 cm. Z każdym dniem, tygodniem ten zasięg się powiększa.”

Po trzech miesiącach, dziecko potrafi już skupić się i rozpoznawać twarze rodziców. „To może pokrywać się z ich pierwszym uśmiechem, bo równocześnie, w podobnie szybkim tempie rozwija się koordynacja mięśni mimicznych.” – powiedział Angunawela.

Wzrok dziecka rozwija się przez około dwa lata. „To zbiega się ze wzrostem zainteresowania i eksploracji otaczającego ich świata.”

Obejrzyjcie poniższy GIF, aby zobaczyć, jak noworodek zaczyna koncentrować się na świecie, który go otacza.
jak-rozwija-sie-wzrok-nowonarodzonego-dziecka

źródło: uk.businessinsider.com

 

Skomentuj