30 wyjątkowo malowniczych wiosek i miasteczek. Małe jest piękne! - Zalajkowane.pl
Nowe!

30 wyjątkowo malowniczych wiosek i miasteczek. Małe jest piękne!

1 / 3

Wielkie, tętniące życiem i jaskrawymi kolorami miasta robią wrażenie, ale małe miasteczka i wioski również mają swój klimat. Od kolorowych kamienic wzniesionych na krawędzi klifów nad Morzem Śródziemnym, po maleńkie wioski w sercu Alp – przygotowaliśmy listę 30 malowniczo położonych miejsc, które wyglądają niesamowicie, a życie w nich płynie jakby wolniej…

#30. Cochem (Niemcy)

Cochem to pięciotysięczne miasto położone na rzeką Mozela w zachodniej części Niemiec. Nad miastem góruje zamek uważany za jeden z najpiękniej położonych zamków w całej Europie. Ogromna budowla położona na porośniętym winnicami stumetrowym wzgórzu przyciąga turystów z całego świata. Na zamku odbywają się liczne pokazy sokolnictwa z udziałem jastrzębi, myszołowów, orłów i sępów. Podczas wizyty w miasteczku warto również wybrać się na rynek z XVIII-wieczną fontanną, otoczony przez domy z muru pruskiego.

Cochem - Niemcy

Getty Images via travelandleisure.com#29. Bled (Słownia)

Zaledwie pięciotysięczny Bled położony jest nad jeziorem o tej samej nazwie u podnóża Alp Julijskich w Słowenii. Największą atrakcją jest wspomniane jezioro, na którym znajduje się wyspa. Na małej wysepce znajduje się kościół oraz gorące źródła, z których woda zasila lecznicze baseny. W okolicy znajduje się również najstarszy zamek w Słowenii (pierwsze zapiski o zamku pojawiły się w 1011 roku), wąwóz Vintgar oraz 16-metrowy wodospad Šum.

Bled w Słowenii

fot: pinterest.com#28. Gruyères (Szwajcaria)

Położone 810 metrów n.p.m. Gruyères znane jest nie tylko z pięknych widoków na pobliskie Alpy. W liczącym niewiele ponad 2000 mieszkańców miasteczku produkowany jest ser Gruyère (znajduje się tam również muzeum sera gruyère). Będąc w okolicy warto również odwiedzić zamek Gruyères z XIII wieku, w którym znajduje się imponujące muzeum. Wizyta w zamku to spacer poprzez osiem wieków architektury, historii i kultury.

Gruyères w Szwajcarii

fot: myswitzerland.com

Gruyères w Szwajcarii

fot: WillYs Fotowerkstatt via Wikipedia (Creative Commons Attribution 3.0)#27. Giethoorn (Holandia)

Ta malownicza wioska położona we wschodniej Holandii nazywana jest również “holenderską Wenecją”. Wioska poprzecinana jest siecią kanałów wodnych (w sumie 90km), nie ma dróg, a mieszkańcy – z krowami łącznie – przemieszczają się na łodziach (choć całkiem niedawno pojawiły się również trasy rowerowe). Giethoorn ma zaledwie 1200 mieszkańców. Więcej o Giethoorn pisaliśmy tutaj.

Giethoorn - Holandia

fot. PhotoBobil upload.wikimedia.org [Creative Common BY]

Giethoorn - Holandia

fot. Bert Knot -[flickr.com/photos/bertknot/8185446042/]

Giethoorn - Holandia

[fot. giethoorntourism.com/giethoorn-pictures/]#26. Fenghuang (Chiny)

Miasteczko czaruje drewnianymi domami położonymi wzdłuż rzeki Tuo Jiang, zabytkowymi mostami wybudowanymi w czasach dynastii Ming (1368 – 1644) i zapachem lokalnego przysmaku – imbirowych cukierków. Nazwa miasta Fenghuang według legendy pochodzi od Feniksów – Feng to w języku chińskim feniks rodzaju męskiego, a huang – żeńskiego. Miasto Feniksów jest odcięte przez góry i rzekę od reszty świata, a ludzie którzy mieli okazje tam być twierdzą, że czas się tam zatrzymał. Miejscowa ludność mówi starym, unikalnym dialektem, a sercem miasta jest rzeka – to w niej kobiety piorą ubrania, a mężczyźni łowią ryby za pomocą sieci.

Fenghuang w Chinach

fot: roadaffair.com#25. Göreme (Turcja)

Göreme to niewielkie miasteczko w samym sercu Kapadocji. W okolicy znajduje się Historyczny Park Narodowy Göreme, na terenie którego zobaczyć można ponad 350 wykutych w skałach kościołów i kapliczek (pierwsze z nich powstały około IV wieku) – tworzą one spektakularny, księżycowy krajobraz.Atrakcją dla turystów odwiedzających Göreme jest niewątpliwie możliwość spędzenia nocy w podziemiach Parku Narodowego oraz lot balonem, z którego podziwiać można piękne widoki i niesamowite barwy tego miasta o różnych porach dnia. Więcej niesamowitych zdjęć z Kapadocji zobaczycie tutaj.

Göreme w Turcji

fot: jollymagazine.com

Goreme w Turcji

fot: redddit.com#24. Ericeira (Portugalia)

Ericeira położona jest w zachodniej części Portugalii tuż nad Atlantykiem. Miasto liczące niewiele ponad 10 000 mieszkańców jest bardzo popularne wśród miłośników sportów wodnych. Tutejsze wybrzeże znalazło się w gronie czterech najlepszych na świecie pod względem warunków do uprawiania surfingu. Na pięknych, piaszczystych plażach znajduje się mnóstwo miejsc, w których można skosztować świeże owoce morza lub ryby.

Ericeira - Portugalia

fot: Pinterest.com#23. Garmisch-Partenkirchen (Niemcy)

Garmisch-Partenkirchen to miasteczko doskonale znane wszystkim fanom skoków narciarskich – właśnie tam rozgrywany jest jeden z konkursów “czterech skoczni”. Leżące u podnóża Alp miasto powstało oficjalnie w 1935 roku (przed zimową Olimpiadą rozgrywaną tu w 1936) z połączenia miasteczek Garmisch i Partenkirchen. Alpejskie miasteczko jest całorocznym uzdrowiskiem klimatycznym i świetnym miejscem dla wszystkich miłośników białego szaleństwa – snowboardziści i narciarze będą zachwyceni.

Garmisch-Partenkirchen

fot: bergwelten.com#22. Tenby (Walia)

Liczące niespełna 5000 mieszkańców Tenby znajduje się w południowo-zachodniej Walii na terenie parku narodowego Pembrokeshire Coast. Według portalu European Best Destinations to malownicze miasteczko ma jedną z najlepszych plaż w Europie (pod uwagę brano jakość wody, piękno krajobrazu i opinie turystów). Początki miasteczka sięgają XII wieku – wtedy osiedlili się tu Normanowie, którzy wznieśli zamek i mury miejskie (fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego).

Tenby- Walia

fot: underthethatch.co.uk#21. Albarracin (Hiszpania)

Albarracín położone jest w górach południowej Aragonii 1171 m n.p.m. Zamieszkiwane przez nieco ponad 1000 osób miasteczko zachwyca wąskimi, krętymi uliczkami. Najciekawszymi zabytkami są: Balkon Narożny, Dom Niebieski oraz Dom Julianny. Na wzgórzu usytuowany jest zamek muzułmańskich emirów z rodu Banu Razin, którego obwarowania są częścią murów miejskich. W Albarracín jest też zabytkowy ratusz i katedra z XVI wieku. Spoglądając na miasto z oddali można odnieść wrażenie, że jest to niedostępna, średniowieczna forteca.

Albarracin w Hiszpanii

fot: adinegoroarchives.blogspot.com

2 komentarze

    Skomentuj