20 powodów, by odwiedzić najszczęśliwsze państwo na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

20 powodów, by odwiedzić najszczęśliwsze państwo na świecie

1 / 2

Jeżeli uporczywie trwająca zima Cię dobija, spróbuj odwiedzić kraj szczęścia – Norwegię. To właśnie Norwegia znalazła się na szczycie rankingu World Happiness Index, czyli listy najszczęśliwszych państw na świecie.

By stworzyć ten ranking ekonomiści przeprowadzili sondaże wśród tysięcy ludzi używając kombinacji wskaźników, w tym średniego PKB oraz poczucia wolności i bezpieczeństwa. Norwegia ma coś do zaoferowania podróżnikom każdego rodzaju. Od dynamicznej sztuki nowoczesnej i sceny teatralnej w Oslo, po przytulność wiosek rybackich – krótko mówiąc Norwegia oferuje mnóstwo atrakcji.

Wielu turystów przybywa do Norwegii dla niczym niezakłóconych widoków zjawisk przyrodniczych takich jak światła północy i „słońce o północy”, a jednym z najlepszych miejsc do oglądania zorzy polarnejLofoty w północno-zachodniej części kraju. Przed Wami 20 powodów, dla których warto odwiedzić Norwegię.

#20 Wioska wikingów

Jeśli interesujesz się historią to koniecznie zajrzyj na wyspę Karmøy w okolicy Avaldsnes. Wyspa uchodzi za kolebkę współczesnej Norwegii, a siedzibę mieli tu pierwsi królowie. Właśnie tam znajduje się niezwykle malowniczo położona wioska wikingów, która składa się z kilku domów zrekonstruowanych z wielką dbałością o każdy szczegół. Podczas wizyty dowiesz się jak żyli Wikingowie, jak budowali swoje domy i statki. Latem organizowany jest tutaj festiwal Wikingów.

wioska Wikingów w Karmoy, Norwegia

fot: nordsjovegen.no

Rzut beretem od Alesund (około 5 min. jazdy samochodem z centrum) znajduje się skansen z ogromną kolekcją starych domów i łodzi (jest tam również imponująca replika statku wikingów). Usytuowane na świeżym powietrzu muzeum może pochwalić się ponad 50-cioma dobrze zachowanymi, starymi budynkami – to świetne miejsce, by dowiedzieć się więcej o tradycjach budowlanych i stylu życia mieszkańców tej okolicy od średniowiecza do początku XX wieku. Na terenie Sunnmøre Museum znajduje się również Muzeum Średniowiecza.

Festiwal Wikingów w Karmoy, Norwegia

fot: http://visitkarmoy.no#19 Lofoty

Lofoty przyciągają turystów wędkowaniem i świetnymi widokami na takie zjawiska jak zorza polarna i „słońce o północy”. Rozrzucone burzliwych wodach Morza Norweskiego Lofoty to źródło niezapomnianych wrażeń na łonie dziewiczej natury. Ich zróżnicowany krajobraz to wspaniałe miejsce na piesze wędrówki, jazdę na nartach, rafting, nurkowanie, czy łowienie ryb. Archipelag Lofotów to miejsce, gdzie wciąż widoczne są ślady wikingów – będąc tu koniecznie odwiedźcie Muzeum Wikingów Lofotr w Borg, gdzie archeolodzy odkryli największą siedzibę zamieszkiwaną przez wodza wikingów, jaką do tej pory odnaleziono w Europie. Dom o długości 83 metrów należał do jednego z najsilniejszych wodzów w Norwegii Północnej.

Lofoty w Norwegii

fot: flickr.com/photos/vmar/13076263025#18 Reine – najpiękniejsza miejscowość w Norwegii

Będąc w okolicach Lofotów warto zajrzeć również do Reine. Ta mała (około 300 mieszkańców) wioska rybacka uznana została niegdyś za najpiękniejszą miejscowością w całej Norwegii. Reine porozrzucane jest po kilkunastu mniejszych wysepkach połączonych mostami, a dookoła górują ostre, poszarpane, kilkusetmetrowe wzniesienia. Latem ze skalnych szczytów można podziwiać okoliczne fiordy, a od września do kwietnia miejsce to rozświetla zorza polarna. Te niesamowite widoki pojawiły się na dziesiątkach pocztówek i zdjęć zafascynowanych turystów.

Reine, Norwegia

fot: podroze.onet.pl

Reine, Norwegia

fot: Baard Loeken / www.nordnorge.com / Moskene

Reine w Norwegii - okolice Lofotów

fot: national-geographic.pl#17 Bodo

Bodø – 50-tysięczne miasto położone na półwyspie, na pięknym odcinku wybrzeża w północnej Norwegii oferujące mnóstwo atrakcji poszukiwaczom przygód. Wśród turystów popularne są spacery brzegiem morza, łowienie ryb w najsilniejszym na całym świecie prądzie wodnym Saltstraumen oraz wycieczki łodziami pasażerskimi wzdłuż imponującego archipelagu. Bodo to również miasto z największym skupiskiem orłów bielików na świecie – każdego dnia można podziwiać jak wznoszą się nad miastem i siedzą na pobliskich skałach.

Bodo, Norwegia

fot: bodoedutainment.no#16 Droga Trolli

Trollstigen, czyli Droga Troli jest idealnym miejscem do trekkingu i podziwiania imponujących, panoramicznych widoków. Z parkingu na jej szczycie można dotrzeć na taras widokowy, z którego widać drogę i wodospad. Najwyższy punkt Trollstigen znajduje się 852 m n.p.m. W połowie drogi nad wodospadem Stigfossen znajduje się kamienny most.

Średnie nachylenie Trollstigen, która składa się z 11 krętych serpentyn wynosi 9%. Ponieważ zakręty są bardzo ostre po trasie nie mogą poruszać się pojazdy dłuższe niż 12,4m. Przy “drodze trolli” znajduje się prawdopodobnie jedyny na świecie znak drogowy “Uwaga Trolle”.

Trollstigen

fot: pl.wikipedia.org/wiki/Droga_Trolli#15 Preikestolen i Kjerag

Preikestolen, znany również jago „ambona”, ma ponad 600 metrów wysokości. Piesza wycieczka na szczyt zajmuje ok. 3-4 godziny w obie strony, a płaska powierzchnia klifu o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Najszybciej dostaniecie się tu promem lub samochodem z pobliskiego miasta Stavanger (ok. 1 godzina drogi).

Preikestolen

fot: earthtrekkers.com

Około 40 kilometrów od Preikestolen znajduje się Kjerag – góra, obok której znajduje się najsłynniejszy i najbardziej charakterystyczny kamień Norwegii. Kjeragbolten to duży kamień, który zaklinowany jest pomiędzy dwoma skalnymi ścianami około 1000 metrów powyżej poziomu fiordu. Turyści, którzy nie mają lęku wysokości bardzo chętnie robią sobie na nim pamiątkowe zdjęcia.Kjerag jest również bardzo popularnym miejscem dla entuzjastów BASE jumpingu.


#14 Arktyczna Katedra

Arktyczna Katedra znajduje się w Tromso, w północnej Norwegii. Zbudowana w 1965 roku katedra nazywana jest również Katedrą Arktycznego Morza, ponieważ usytuowano ją w pięknym miejscu, nad samym brzegiem Morza Norweskiego.

Arktyczna Katedra

fot: wykop.pl#13 Tromsø

Tromsø to 7 największe miasto w Norwegii. Noc polarna trwa tutaj od 27 listopada do 19 stycznia, a dzień polarny od 19 maja do 27 lipca. Założone w XIII wieku miasto znane jako „Wrota do Arktyki” i obecnie zamieszkiwane jest przez około 65 000 osób. W Tromsø znajduje się najstarsze norweskie kino (wybudowane w latach 1915-1916) i muzeum polarnictwa (Polarmuseet). Tromsø szczyci się również szeregiem obiektów, które wysunięte są najdalej na północ (do Koła Podbiegunowego jest zaledwie 350 km) – a w tym: najdalej wysuniętym na północ uniwersytetem, katedrą protestancką, ogrodem botanicznym, a nawet najbardziej „polarną” restauracją Burger King. Międzynarodowy Festiwal Filmowy i Festiwal Zorzy Polarnej to kolejne powody, dla których warto odwiedzić to tętniące życiem miasto. W Muzeum Norweskiej Sztuki Północnej znajdującym się w Tromsø można odkryć sztukę i rzemiosło związane z północną Norwegią. Warto również przejechać się Fjellheisen – kolejką wznoszącą się na wzgórze Fløya – z jego szczytu roztacza się przepiękny widok na wyspy Tromsøya i Kvaløya, otaczające miasto góry i fiordy.

kolejka Fjellheisen w Tromso

fot: fjellheisen.no#12 Zorza Polarna

Podróżników do Norwegii przyciągają spektakularne widoki, a takim z całą pewnością jest również zorza polarna czyli aurora borealis. Pas zorzy polarnej ciągnie się wzdłuż archipelagu Lofotów, a następnie wzdłuż wybrzeża, aż po Przylądek Północny i jego okolice.

Zorza Polarna

fot: Pexels.com

Zorza Polarna

fot: Pexels.com#11 Stavanger

To portowe miasto założone zostało w 1125 roku, a do jego najcenniejszych zabytków należą m.in.: katedra romańska z przełomu XI i XII w., dwór Ledaal z XVIII w. oraz Pałac Biskupi, zawierający bogate zbiory archeologiczne, zwłaszcza z epoki brązu. W Stavanger jeszcze jakiś czas temu funkcjonowało kilkadziesiąt zakładów produkujących konserwy i przetwarzających ryby, dlatego też jeśli będziecie mieli okazję to koniecznie odwiedźcie znajdujące się w najstarszej części miasta Muzeum Konserw (Norsk Hermetikkmuseum).

Stavanger Norwegia

fot: http://gc-booking.no

2 komentarze

    Skomentuj