Top 10: najbardziej luksusowe pociągi na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 10: najbardziej luksusowe pociągi na świecie

1 / 2

Niezwykłe krajobrazy, ekskluzywne wnętrza, znakomite jedzenie i obsługa dostępna 24 godziny na dobę. Luksusowe pociągi przywołują obraz minionej epoki, kiedy to podróżowanie było czymś więcej niż tylko przemieszczaniem się z jednego miejsca w drugie. Podróżowanie tymi pociągami nie należy do najtańszych, ale nie ma się czemu dziwić, skoro przypominają one drogie hotele z pięcioma gwiazdkami niż klasyczne pociągi znane chociażby z Polski (mamy już niby Pendolino na niektórych trasach, ale chyba każdy kto kiedyś podróżował naszymi kolejami w erze przed Pendolino – np. w przedświątecznym szczycie może pochwalić się niejedną ekstremalną przejażdżką na stojąco – gdzieś pomiędzy korytarzem, a wiecznie cuchnącą toaletą 🙂 ).

10. Indian Pacific
Pociągi pasażerskie na linii Indian Pacific jeżdżą od 1970 roku. Jest to linia kolejowa w Australii, która łączy Perth (leżące nad Oceanem Indyjskim) z Syndey (leżącym nad Pacyfikiem). Łączna długość linii to 4352 km, a podróż z Perth do Sydney trwa 65 godzin. W jednym pociągu może jechać maksymalnie 348 pasażerów, a po ukończonej podróży pasażerowie otrzymują pamiątkowe odznaki. Nie są one dostępne w sprzedaży, zatem jest to bardzo unikalna pamiątka. Co więcej, kształt pamiątkowych odznak zmieniany jest każdego roku. Bilet z Perth do Sydney w klasie Platinum kosztuje nawet 4359 dolarów australijskich (1 $ australijski to około 3 PLN). Klasa Platinum oferuje:
• luksusową kabinę z łazienką, prysznicem i wc. Okna znajdują się po obu stronach kabiny – dzięki temu podczas podróży można napawać się pięknymi widokami za oknem
• transfer do 50km z i na stację
• świeżo przygotowane śniadania serwowane w kabinie oraz przekąski
• dostęp do Platinum Club, gdzie posiłki przygotowywane są przez kucharzy. Kuchnia serwuje lokalne specjały takie jak grillowany filet z kangura, czy rybę barramundi.

W tym luksusowym pociągu dostępnych jest 10 kabin Platinum, zatem w najbardziej luksusowych warunkach podróżować może jedynie 20 osób.

Trasa pociągu Indian Pacific

Trasa pociągu Indian Pacific

Luksusowy przedział w pociągu Indian Pacific - klasa Platinum / fot: luxurytrainclub.com

Luksusowy przedział w pociągu Indian Pacific – klasa Platinum

Luksusowy przedział w pociągu Indian Pacific - klasa Platinum

Luksusowy przedział w pociągu Indian Pacific – klasa Platinum
9. Palace on Wheels
“Pałac na kołach” kursuje nieprzerwanie od 1982 roku w Indiach. Od lat utrzymuje się w czołówce najbardziej luksusowych pociągów świata. Pociąg kursuje od Nowego Delhi do Agry, ma 14 wagonów, a ich wystrój nawiązuje do dziedzictwa kulturowego i bogactwa maharadżów. Podróż “Pałacem na kołach” trwa 8 dni, a koszt najdroższych biletów to około $865 za noc.

W cenie do dyspozycji podróżnych: wi-fi, indywidualne sejfy, kantor wymiany walut i lokaj. Ponadto w pociągu “Palace on Wheels”dwie restauracje: „Maharadża” i „Maharani”, których specjalnością są wystawne posiłki i najlepsze wina. Poza tym w pociągu znajduje się bar, salonik gier, pokładowa pralnia i… spa. Podczas każdego z etapów podróży oferowane są wycieczki po okolicy, które pasażerowie odbywają autobusami. W Agrze, gdzie znajduje się ostatnia stacja na trasie tego luksusowego pociągu zaplanowane jest zwiedzanie Tadż Mahal.

Trasa pociągu Palace on Wheels w Indiach

Trasa pociągu Palace on Wheels w Indiach


Pociąg Palace on Wheels w Indaich

Pociąg Palace on Wheels w Indaich / fot: royalrajasthanonwheels.co.in
8. Blue Train
Jeden z najbardziej luksusowych pociągów na świecie podróżuje między Pretorią a Kapsztadem w RPA. “Blue Train” to w zasadzie pięciogwiazdkowy hotel, który przemierza trasę liczącą 1600 kilometrów. Pociąg kursuje przez Park Narodowy Krugera w RPA, dzięki czemu pasażerowie mają szansę zaobserwować na żywo najróżniejsze zwierzęta Afryki: gepardy, hipopotamy, lamparty, lwy, hieny cętkowane, czarne nosorożce, antylopy, słonie etc..

Podróż w kierunku północny rozpoczyna się w Kapsztadzie. Po drodze podróżujący mogą zwiedzić Pretorię oraz Matjiesfontein. Trasa w kierunku południowym zaczyna się w Pretorii, a po drodze zaplanowano zwiedzanie “diamentowego miasta” – Kimberly, które słynie z kopalni diamentów.

Do dyspozycji pasażerów są dwuosobowe przedziały z garderobą, łazienką (z prysznicem lub wanną) i podgrzewaną marmurową posadzką. Każdy dźwiękoszczelny przedział jest klimatyzowany, wyposażony w telefon i schowany w zamykanej szafce telewizor. Podróżni w telewizorze wcale nie oglądają nowego odcinka “Na Wspólnej” – dzięki niemu można podziwiać widoki, gdyż emitowany jest na nim obraz z kamery znajdującej się na początku pociągu. W luksusowym wagonie jadalnym obowiązuje styl “smart casual” do lunchu oraz styl koktajlowy do kolacji. Koszt podróży w jedną stronę w najdroższym wariancie to nawet 6500-7500 PLN.

Trasa pociągu Blue Train - RPA

Trasa pociągu Blue Train – RPA

Pociąg Blue Train - RPA

Pociąg Blue Train – RPA

Pociąg Blue Train - RPA

Pociąg Blue Train – RPA
7. Pride of Africa
W tym pociągu przepych to słowo klucz. W każdym z przedziałów do dyspozycji pasażerów dostępny jest obszerny salon, sypialnia i urządzona w stylu wiktoriańskim łazienka z wanną i prysznicem. W pociągu są również wagony restauracyjne i wypoczynkowe z panoramicznymi oknami. Ostatni z wagonów to wagon obserwacyjny z otwartym patio. Ponadto w kabinach dostępne są: sejf, sekretarzyk oraz minibar, a obsługa dostępna jest przez całą dobę. Posiłki spożywane są w wagonie restauracyjnym srebrnymi sztućcami na eleganckiej porcelanie.

Najdroższe bilety na trasie z Kapsztadu (RPA) do Dar es Salaam (Tanzania) kosztują $21 550. Pociąg w 15 dni przejeżdża przez RPA, Botswanę, Zambię, Zimbabwe oraz Tanzanię. Na trasie znajdują się niezwykłe miejsca, np. Wodospad Wiktorii w Zambii, pustynia w Namibii, Wielka Dolina Ryftowa czy rezerwat w prowincji Mpumalanga. Pociąg zabiera jednie 72 pasażerów.

Trasa przejazdu - Pride of Africa

Trasa przejazdu – Pride of Africa

Pociąg Pride of Africa

Pociąg Pride of Africa / fot: rovos.com

Pociąg Pride of Africa

Pociąg Pride of Africa /fot royalchundu.com
6. Rocky Mountaineer
W kanadyjskim pociągu “The Rocky Mountainer” można liczyć na luksusy w niczym nie odbiegające od pięciogwiazdkowych hoteli. Do wyboru jest kilka tras w Górach Skalistych, ale najbardziej klasyczna to trasa z Banff do Vancouver. Jest to ostatni odcinek, który spiął kolejowo Kanadę – został on ukończony w 1880 roku.

Na trasie przejazdu pociąg mija liczne lodowce, górskie jeziora oraz wodospady, które można zobaczyć przez oszklone sufity wagonów. Podczas podróży pasażerowie mają również okazję próbować wspaniałych potraw serwowanych przez jednych z najlepszych kucharzy z Vancouver. Trasa przebiegająca przez parki narodowe, m.in. Banff, Jasper umożliwia podziwianie przełęczy Kicking Horse i Roger Pass. Pociąg Rocky Mountaineer posiada dwie klasy: Złoty Liść oraz Czerwony Liść, a przejazd trwa 2 tygodnie. O mijanych po drodze miejscach opowiadają przewodnicy. Ponadto dla podróżnych organizowane są różne konkursy, tak aby pasażerowie poznali się nawzajem.

Noclegi są po drodze organizowane w hotelach na kolejnych przystankach i pasażerów nie obchodzi na przykład ich bagaż – obsługa sama dostarcza go do pokoju i odbiera, a pasażer musi dbać tylko o to, aby na czas wsiąść do pociągu. Ceny zaczynają się od 1700 $CAD do 8999 $CAD za osobę.

Rocky Mountaineer - luksusowy pociąg

Rocky Mountaineer – trasa przejazdu luksusowego pociągu


Rocky Mountaineer - luksusowy pociąg.

Rocky Mountaineer – luksusowy pociąg. Fot. Sally Crossthwaite, flickr.com

Skomentuj