25 powodów by odwiedzić Słowację - Zalajkowane.pl
Nowe!

25 powodów by odwiedzić Słowację

Chociaż Słowacja jest stosunkowo mały krajem, to na zwiedzenie w nim wszystkich wartych uwagi miejsc może nie wystarczyć życia. Nie wierzysz? Przyjedź i zobacz niezliczoną liczbę zamków, jaskiń, spa, wiele ogromnych parków narodowych, kilka miejsc z listy UNESCO, bogatą kulturę ludową i tradycję historyczną. W Słowacji każdy znajdzie coś dla siebie. Zebraliśmy 25 powodów, dla których warto za wszelką ocenę odwiedzić ten wspaniały kraj. Miłego czytania, ale pamiętaj, że to tylko kilka z powodów, jest ich wiele, wiele więcej.

25. Lazurowy skarb

Tatry Wysokie oferują zapierające dech w piersi krajobrazy i Zielony Staw Kieżmarski powinien być na szczycie twojej listy! Przejrzysta zielona, a czasem niebieska woda w tym stawie jest widokiem, który zapamiętasz na długo.

Co warto zobaczyć na Słowacji - Zielony Staw Kieżmarski

fot: http://expeditionslovakia.com/24. Słowacki Watykan

Wielki Zamek Spiski jest ukoronowaniem tej okolicy, która dzieli z nim nazwę, czyli Spiszu. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to cały kompleks zamkowy otoczony murem, jeden z największych w Europie. Musisz to zobaczyć.

Co warto zobaczyć na Słowacji - Wielki Zamek Spiski

fot: Peter Čunderlík23. Podziemna Droga Mleczna

Ochtyńska Jaskinia Aragonitowa jest jednym z najbardziej surrealistycznych miejsc na świecie. Jest także jednym z tysięcy miejsc, które warto obejrzeć w Słowacji.

Co warto zobaczyć na Słowacji - Ochtyńska Jaskinia Aragonitowa

fot: Michal Rengevič22. Dolina Loary? Nie, to Bojnice!

Trudno jest ująć w słowa urok, przepych i niesamowitą architekturę tego miejsca, która łączy to co najlepsze w francuskich zamkach z Doliny Loary. Wszystko w jednym miejscu, na szczycie jaskini!

Co warto zobaczyć na Słowacji - Bojnice

fot: Martin Petrasko21. Mini Praga

Bratysława nie dorównuje rozmiarem swojej sławniejszej siostrze, ale zdecydowanie nie brakuje jej nic w kwestii uroku i zróżnicowanej architektury. Jest tutaj najwięcej kawiarni na kilometr kwadratowy a budynki zachwycają mnogością stylów, od gotyku do kubizmu, tak jak w Pradze. A wszystko to zaledwie 60km od Wiednia.

Co warto zobaczyć na Słowacji - Bratysława

fot: Matej Kováč20. Gotyckie arcydzieło

Koszyce zachwycają wyluzowaną atmosferą i zapierającą dech w piersiach Katedrą św. Elżbiety, największym gotyckim kościołem na Słowacji, a to wszystko niecałe 4 godziny od Budapesztu. Wskocz więc w pociąg i odkryj ten piękny rynek i wiele innych miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO w najbliższej okolicy.

Koszyce

fot: Chello Photo19. Coś więcej niż ołtarz

W Lewoczy znajduje się drugi co do wielkości kościół gotycki na Słowacji, Kościół św. Jakuba, a w nim najwyższy gotycki ołtarz na świecie – ma prawie 19 metrów wysokości! Samo miasto otoczone jest murem i znajduje się na liście UNESCO.

Kościół św. Jakuba w Lewoczy

fot: http://expeditionslovakia.com18. Średniowiecze na wygasłym wulkanie

Mówi się, że w Bańskiej Szczawnicy można iść tylko pod górę lub w dół. Wąskie, brukowane uliczki otaczają średniowieczne domy w stylach od gotyk po barok. Niegdyś było to jedno z najważniejszych miast górniczych. Jest to kolejne miasto z listy UNESCO.

Bańska Szczawnica

fot: Radko Boleslavský17. Raj bez palm

Labirynt głębokich, romantycznych wąwozów przecinanych wodospadami i czystą wodą, które przejść można tylko po drabinach i łańcuchach. W Parku Narodowym Słowacki Raj poczujesz się jak w prawdziwym raju i wcale nie będzie brakowało ci palm.

Słowacki Raj

fot: http://expeditionslovakia.com16. Leże Nosferatu

Czy pamiętasz Maxa Schrecka w roli Drakuli, witającego gości w upiornym, starym zamku w filmie „Nosferatu – symfonia grozy”? To jest właśnie to miejsce, Zamek Orawski. Ale nie martw się, atmosfera nie jest tak ponura jak w filmie, a zamek otoczony jest zapierającymi dech w piersiach Tatrami.

Zamek Orawski

fot: Evgenyia Dudykina15. Zniewalający wschód słońca

Ze szczytu Królewskiej Hali (Kráľova hoľa), na wysokości 1946 metrów, w najbardziej wysuniętym na wschód punkcie Tatr, możesz obejrzeć panoramę słowackich gór i najpiękniejszy wschód słońca na świecie.

Kráľova hoľa

fot: Rado Gadoczi14. Podziemne królestwo

W kraju znajduje się ponad 8,000 jaskiń i aż 600 z nich znajduje się w Parku Narodowym Kras Słowacki. Kilka z nich jest na liście UNESCO.

Kras Słowacki

fot: http://expeditionslovakia.com13. Historia zaprawiona winem

Najlepsze miejsce, gdzie można spróbować pysznego słowackiego wina znajduje się 20km od stolicy. To naprawdę piękny region z uroczym, barokowym miastem Svätý Jur, w którym historia łączy się z winem u stóp Małych Karpat.

Słowackie wino

fot: Zoroo / http://zoroo.deviantart.com/12. Zwykły wzór czy zakodowana wiadomość?

Čičmany to urocza wieś na Słowacji, w której można obejrzeć drewniane domy pokryte przedziwnymi symbolami, które przetrwały do dziś. A wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody.

Čičmany Słowacja

fot: Branislav Belan11. Kamienne kształty

Sulowskie skały mogą stać się wszystkim, zaklętym miastem, zamkiem, magiem, czy księżniczką czekającą na księcia, ograniczeniem jest tylko twoja wyobraźnia.

Sulowskie Skały

fot: http://www.snipview.com/q/S%C3%BA%C4%BEov_Rocks10. Niesamowite widoki

Na Rohaczach znajduje się jeden z najtrudniejszych szlaków wspinaczkowych w Europie, zdecydowanie nie dla każdego. Podniesie poziom adrenaliny i doszczętnie wyczerpie, ale widoki są tak niesamowite, że warto!

Rochacze Słowacja

fot: http://interstellar.net/9. Śniadanie nad chmurami

Jeżeli masz ochotę napić się porannej kawy ponad chmurami na wysokości 2632m n.p.m. wskocz na wyciąg na Łomnicę. Jeśli śniadanie nie wystarczy, możesz spędzić tu noc ciesząc się górską ciszą i bliskością gwiazd.

Łomnica

fot: Official Tatras Tourism Site (http://www.vt.sk/)8. Zamarznięta historia

W Dobszyńskiej Jaskini Lodowej dosłownie wszystko pokryte jest lodem. Jest to jedna z najsłynniejszych europejskich lodowych jaskini. Jak można się domyślić, również znajduje się na liście UNESCO.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa

fot: Slovak Tourism Site (http://slovakia.travel/)7. Stare młyny

Jeżeli nie jesteś zainteresowany górami, znajdziesz dla siebie coś na południu Słowacji. Mały Dunaj przepływa między siedliskami ptaków, gęstymi lasami i starymi, wodnymi młynami, a kiedy żaby i inni mieszkańcy rzeki rozpoczynają swój nocny koncert, możesz poczuć się jak w dżungli.

Mały Dunaj

fot: Miroslav Slamka6. Folklor

Słowacja może i nie oferuje wielu miejsc o historycznym i kulturowym znaczeniu, ale to regionalne tradycje określają ten kraj. Wystarczy, że odwiedzisz festiwal folkloru we wsi Wychodna i przekonasz się jak bogata, kolorowa i różnorodna jest tu kultura ludowa.

festiwal folkloru we wsi Wychodna

fot: http://expeditionslovakia.com5. Urocze miejsce na odludziu

Jeszcze do niedawna cicha wioska u stóp Sidorovo, z dala od cywilizacji. Mimo, ze teraz jest na liście UNESCO, Vlkolínec nie stracił swojego uroku. Żywy skansen!

Vlkolínec Słowacja

fot: http://expeditionslovakia.com4. Gwiazdy i cisza

Park Narodowy Połoniny, znajdujący się daleko na wschodzie, jest jedną z ostatnich dziczy w Europie. Napotkasz tu średniowieczne, drewniane kościoły i zdecydowanie więcej wilków niż turystów. Nocą można nacieszyć się tutaj gwiaździstym niebem niezakłóconym przez smog czy miejskie światła.

Park Narodowy Połoniny

fot: http://expeditionslovakia.com3. Relaks, pokój, zadowolenie, ulga

To tylko niektóre z synonimów tego festiwalu. Kiedy Michal Kaščák utworzył festiwal „Pohoda” chciał połączyć występy najsłynniejszych światowych muzyków i spokojną, zrelaksowaną atmosferę. „Pohoda” po słowacku oznacza „spokój” i dokładnie tak tam jest, mimo że na festiwal przybywa 30,000 ludzi. Oglądanie wschodu słońca przy akompaniamencie muzyki klasycznej jest niezapomnianym przeżyciem.

festiwal „Pohoda”

fot: http://expeditionslovakia.com2. Średniowiecze na obrazach

Zwiedzając niezliczoną liczbę średniowiecznych kościołów, którymi usiany jest Spisz i Gemer, odkryjesz dawne czasy na wspaniałych obrazach.

Słowacja - co zobaczyć

fot: Miroslava Liptakova1. Zdrowotne błoto

Pieszczany są znanym na całym świecie uzdrowiskiem, które oferuje wachlarz uzdrawiających kuracji. Na przykład okłady z gorącego błota zebranego z rzeki Wag. Błoto na wagę złota, musisz spróbować!

okłady z gorącego błota zebranego z rzeki Wag

fot: http://expeditionslovakia.comZobacz też: Powody, dla których to Czechy powinny być celem twojej kolejnej wycieczki

Czechy co warto zobaczyć


za: http://expeditionslovakia.com

Skomentuj