25 powodów by odwiedzić Słowację - Zalajkowane.pl
Nowe!

25 powodów by odwiedzić Słowację

1 / 3

Chociaż Słowacja jest stosunkowo mały krajem, to na zwiedzenie w nim wszystkich wartych uwagi miejsc może nie wystarczyć życia. Nie wierzysz? Przyjedź i zobacz niezliczoną liczbę zamków, jaskiń, spa, wiele ogromnych parków narodowych, kilka miejsc z listy UNESCO, bogatą kulturę ludową i tradycję historyczną. W Słowacji każdy znajdzie coś dla siebie. Zebraliśmy 25 powodów, dla których warto za wszelką ocenę odwiedzić ten wspaniały kraj. Miłego czytania, ale pamiętaj, że to tylko kilka z powodów, jest ich wiele, wiele więcej.

25. Lazurowy skarb

Tatry Wysokie oferują zapierające dech w piersi krajobrazy i Zielony Staw Kieżmarski powinien być na szczycie twojej listy! Przejrzysta zielona, a czasem niebieska woda w tym stawie jest widokiem, który zapamiętasz na długo.

Co warto zobaczyć na Słowacji - Zielony Staw Kieżmarski

fot: http://expeditionslovakia.com/24. Słowacki Watykan

Wielki Zamek Spiski jest ukoronowaniem tej okolicy, która dzieli z nim nazwę, czyli Spiszu. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to cały kompleks zamkowy otoczony murem, jeden z największych w Europie. Musisz to zobaczyć.

Co warto zobaczyć na Słowacji - Wielki Zamek Spiski

fot: Peter Čunderlík23. Podziemna Droga Mleczna

Ochtyńska Jaskinia Aragonitowa jest jednym z najbardziej surrealistycznych miejsc na świecie. Jest także jednym z tysięcy miejsc, które warto obejrzeć w Słowacji.

Co warto zobaczyć na Słowacji - Ochtyńska Jaskinia Aragonitowa

fot: Michal Rengevič22. Dolina Loary? Nie, to Bojnice!

Trudno jest ująć w słowa urok, przepych i niesamowitą architekturę tego miejsca, która łączy to co najlepsze w francuskich zamkach z Doliny Loary. Wszystko w jednym miejscu, na szczycie jaskini!

Co warto zobaczyć na Słowacji - Bojnice

fot: Martin Petrasko21. Mini Praga

Bratysława nie dorównuje rozmiarem swojej sławniejszej siostrze, ale zdecydowanie nie brakuje jej nic w kwestii uroku i zróżnicowanej architektury. Jest tutaj najwięcej kawiarni na kilometr kwadratowy a budynki zachwycają mnogością stylów, od gotyku do kubizmu, tak jak w Pradze. A wszystko to zaledwie 60km od Wiednia.

Co warto zobaczyć na Słowacji - Bratysława

fot: Matej Kováč20. Gotyckie arcydzieło

Koszyce zachwycają wyluzowaną atmosferą i zapierającą dech w piersiach Katedrą św. Elżbiety, największym gotyckim kościołem na Słowacji, a to wszystko niecałe 4 godziny od Budapesztu. Wskocz więc w pociąg i odkryj ten piękny rynek i wiele innych miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO w najbliższej okolicy.

Koszyce

fot: Chello Photo19. Coś więcej niż ołtarz

W Lewoczy znajduje się drugi co do wielkości kościół gotycki na Słowacji, Kościół św. Jakuba, a w nim najwyższy gotycki ołtarz na świecie – ma prawie 19 metrów wysokości! Samo miasto otoczone jest murem i znajduje się na liście UNESCO.

Kościół św. Jakuba w Lewoczy

fot: http://expeditionslovakia.com18. Średniowiecze na wygasłym wulkanie

Mówi się, że w Bańskiej Szczawnicy można iść tylko pod górę lub w dół. Wąskie, brukowane uliczki otaczają średniowieczne domy w stylach od gotyk po barok. Niegdyś było to jedno z najważniejszych miast górniczych. Jest to kolejne miasto z listy UNESCO.

Bańska Szczawnica

fot: Radko Boleslavský17. Raj bez palm

Labirynt głębokich, romantycznych wąwozów przecinanych wodospadami i czystą wodą, które przejść można tylko po drabinach i łańcuchach. W Parku Narodowym Słowacki Raj poczujesz się jak w prawdziwym raju i wcale nie będzie brakowało ci palm.

Słowacki Raj

fot: http://expeditionslovakia.com

Skomentuj