Powody, dla których to Czechy powinny być celem Twojej kolejnej wycieczki - Zalajkowane.pl
Nowe!

Powody, dla których to Czechy powinny być celem Twojej kolejnej wycieczki

Pomimo małego rozmiaru (niecałe 80,000 km2) i populacji (10,500,000), Czechy są znanym na całym świecie krajem odwiedzanym przez miliony turystów każdego roku. Zastanawiałeś się kiedyś czemu ludzie z odległych zakątków świata przemierzają tak daleką drogę, do tego małego, europejskiego kraju? Istnieją setki powodów, oto 25 z nich.

25. Praga

Z populacją 1,3 miliona, Praga jest stolicą Czech oraz politycznym, kulturowym i ekonomicznym centrum Europy. Stała się najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem z około 4,5 miliona odwiedzających rocznie. Miasto pełne jest atrakcji turystycznych takich jak Zamek Praski, Most Karola, Rynek Starego Miasta, Dzielnica Żydowska i Ściana Johna Lennona. W 2014 Praga zdobyła 5 miejsce na liście najlepszych celów podróży.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.meditourcz.com24. Czeski krajobraz

Jeżeli zmęczy cię tętniąca życiem Praga albo inne duże miasto zawsze możesz odnaleźć ciszę i spokój wśród cudownych obszarów wiejskich. Zwykle wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów za miasto i już można cieszyć oczy malowniczymi krajobrazami.

Czechy co warto zobaczyć

fot: europetraveldestinations.org23. Czeski hokej

Ulubionym sportem Czechów jest hokej, a zaraz po nim piłka nożna. Ich drużyna narodowa jest jedną z najlepszych na świecie i wygrała wiele Mistrzostw Świata i Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Setki Czechów grają w NHL. Najlepszym wśród nich jest skrzydłowy Jaromir Jagr, który jest nie tylko najlepszym europejskim graczem w NHL, ale też uważany jest za najlepszego gracza wszech czasów. Jagr ma w tej chwili 42 lata i nadal gra, aktualnie w drużynie New Jersey Devils.

Czechy co warto zobaczyć

fot: brno.idnes.cz22. Hranicka przepaść

Położona w okolicy Hranic na Morawach, Hranicka przepaść jest najgłębszą w Czechach oraz drugą na świecie najgłębszą podziemną jaskinią. Szacuje się, że może mieć głębokość od 800 do 1200 metrów.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.pavelnovak.cz21. Pałac Hluboka

Położony w południowej części Czech, Hluboka jest uważany za jeden z najpiękniejszych pałaców w tym kraju. Wybudowany w XIII w jako gotycki pałac Hluboka był przebudowywany wiele razy. Podczas renesansu został powiększony, a później przebudowany w pałac barokowy. Aktualny wygląd osiągnął w XIX w. kiedy to został zrekonstruowany w romantycznym stylu angielskiego Windsoru.

Czechy co warto zobaczyć

fot: hlubokanadvltavou.info20. Czeska zima

Mimo, że czeskie lato bywa całkiem gorące (temperatury sięgają 40 stopni), zimy potrafią być naprawdę mroźne, szczególnie w górach, gdzie temperatura spada czasami do -30. Zima jest popularnym sezonem w Czechach ze względu na góry, które są idealne do wszelkiego rodzaju narciarstwa, a turyści mogą podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.mojestarosti.cz19. Kaplica Czaszek w Kutnej Horze

Znajdująca się w centrum Czech kaplica mieści w sobie szczątki kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Kości zostały artystycznie uformowane w dekoracje i meble dla kaplicy, co sprawia, że jest to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna w kraju. Kutnohorskie ossuarium nie pełni funkcji sakralnych i traktowane jest jako ekscentryczna atrakcja turystyczna.

Czechy co warto zobaczyć

fot: get-to-know-cz18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Festiwal organizowany jest w czerwcu, w Karlowych Warach i w przeciągu ostatnich lat stał się jednym z najważniejszych, europejskich wydarzeń filmowych. Odbywa się nieprzerwanie od 1946 roku i jest jednym z najstarszych festiwali filmowych na świecie. Odwiedzały go gwiazdy światowego kina, takie jak Robet De Niro, Leonardo Di Caprio, Michael Douglas, Sharon Stone, Robert Redford, John Travolta czy Mel Gibson.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.blesk.cz17. Lednice

Umieszczony wśród malowniczych krajobrazów południowych Moraw kompleks ten jest znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Cała okolica obfituje w architektoniczne perełki, romantyczne zakątki i rezerwat przyrody.

Neogotycki zamek otoczony jest dwustuhektarowym parkiem, który założony został w XVI stuleciu. Wykopano tu rozległe stawy i posadzono las oraz wzniesiono romantyczne ruiny miasta i pojedynczy, wysoki na 60 metrów minaret (dziś punkt widokowy dla turystów).

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.lednicko-valticky-areal.cz16. Czeski Raj

Położony na północny-wschód od Pragi, Czeski Raj jest najstarszym czeskim rezerwatem przyrody. Okolica jest bardzo popularnym celem turystów, dzięki pięknym, zróżnicowanym widokom. Można tam spacerować wśród drzew, zwiedzać zamki, dworki, ruiny, muzea i inne zabytki.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.drzkov.cz15. Karlsztejn

Ten gotycki zamek, ufundowany przez Karola IV, czeskiego króla i Świętego Cesarza Rzymskiego, jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków. Ze względu na swój bajkowy wygląd można go zobaczyć w wielu bajkach i filmach. W zamku przechowywano czeskie klejnoty koronne, relikwie i inne skarby.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.czechtourism.com14. Czeskie tradycje i zwyczaje

Czeska tradycja ludowa rozwijała się przez wiele wieków. Na miejscowy folklor miało wpływ zarówno chrześcijaństwo jak i pogaństwo i nadal utrzymuje się go na wielu festiwalach kulturowych. Każdy etnograficzny region ma swoje tradycje ludowe, piosenki, ubrania i specjalizuje się w jakimś rękodziele. W efekcie czeska kultura jest źródłem zróżnicowanej rozrywki.

Czechy co warto zobaczyć

fot: revue.idnes.cz13. Czeskie piwo

Czesi znani są jako naród piwoszy. Uwielbiają rozmawiać o piwie, robić piwo, ale co najważniejsze – pić piwo. Mają największe spożycie piwa na osobę i są z tego dumni. Pierwszy czeski browar istniał już w 1118 roku. Słynny pilzner pochodzi z czeskiego miasta Pilzno, a nazwa Budweiser wzięła się od miasta Ceske Budejovice, po niemiecku „Budweis”.

Czechy co warto zobaczyć

fot: zpravy.idnes.cz12. Zamek Praski

Zamek na Hradczanach jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Pradze. Zajmując obszar ponad 18 akrów jest największym antycznym zamkiem według Księgi Rekordów Guinnessa. Wybudowany w IX wieku zamek był siedzibą czeskich królów, Świętych Cesarzy Rzymskich i prezydentów Czechosłowacji, a później Czech.

Nad zamkiem dominuje największy i najważniejszy kościół praski a zarazem symbol duchowy państwa czeskiego – katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha (katedrála sv.Víta, Václava a Vojtěcha). W Katedrze znajdziemy warte zobaczenia czeskie klejnoty koronacyjne.

Czechy co warto zobaczyć

fot: europetravelculture.wordpress.com11. Świetna komunikacja.

Czechy są małym krajem, więc transport jest wysoko rozwinięty – w kilka godzin można dostać się z Pragi do dowolnego miejsca. Główny przewoźnik kolejowy rocznie transportuje 180 milionów pasażerów. Czeska kolej jest jedną z najczęściej używanych i najbardziej niezawodnych w Europie.

Czechy co warto zobaczyć

fot: ekonomika.idnes.cz10. Kras Morawski

Kras Morawski jest krajobrazem krasowym, chronionym przez rezerwat przyrody, znajdującym się we wschodniej części kraju, na północ od Brna. Obejmuje wiele godnych uwagi formacji geologicznych w tym około 1100 jaskiń i wąwozów. Okolica posiada też dobrze oznaczone szlaki rowerowe i ścieżki dla pieszych turystów.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.globeimages.net9. Czeskie dziewczyny

Czeskie dziewczęta i kobiety często uważane są za najpiękniejsze na świecie. Czeskie topowe modelki takie jak Tereza Maxowa, Petra Nemcova, Alena Seredova czy Eva Herzigova są tego żywym dowodem. Czeska miss 2006 Tatana Kucharova została tego samego roku Miss Świata.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.miss-world-2006.wz.cz

8. Niski poziom przestępczości

Będąc w Czechach nie musisz za bardzo martwić się o swoje bezpieczeństwo. Czechy są jednym z najspokojniejszych i najbezpieczniejszych krajów na świecie. W 2011 roku były na 5 miejscu najbezpieczniejszych państw na świecie, według Global Peace Index.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.happytouring.com7. Beskidy

Czechy mają kilka łańcuchów górskich, a jednym z nich są Beskidy, które rozciągają się we wschodniej części kraju. Najwyższym szczytem jest Łysa Góra (1,323 m.n.p.) i jest też najbardziej deszczowym miejscem w Czechach. Beskidy oferują piękne punkty widokowe, spektakularne widoki i wiele ośrodków wypoczynkowych zarówno do letnich jak i zimowych aktywności.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.msregion.cz6. Karlowe Wary

Znajdujące się w zachodniej części kraju, na zachód od Pragi, Karlowe Wary są najpopularniejszym czeskim miejscem wypoczynkowym. Nazwane zostały po czeskim królu Karolu IV, który ufundował miasto w 1370 r. Ponadto Karlowe Wary są światowej sławy uzdrowiskiem. Znajduje się tu 79 gorących źródeł, z których bije woda mineralna o właściwościach leczniczych powstająca w granitowych skałach macierzystych na głębokości ok. 2 km pod ziemią.

W Karlowych Warach mówią, że jeśli woda z żadnego z dwunastu źródełek nie pomoże wyleczyć schorzenia, trzeba spróbować tej z trzynastego, czyli becherovki.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.czechtourism.com5. Rozsądne ceny

Mimo, że Czechy nie są najtańszym europejskim krajem, ceny są znacznie niższe niż w Europie zachodniej. Jeżeli ominiesz miejsca najbliżej atrakcji turystycznych, które zdzierają kasę z odwiedzających, możesz znaleźć hotel za mniej niż 200zł za noc i spróbować polędwicy wołowej po czesku za 40zł.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.ucernehoslunce.cz4. Przełęcz Pustevny

Położona w Beskidzie Śląsko-Morawskim, pomiędzy szczytami Radegast i Tanecnice, przełęcz została tak nazwana przez pustelników, którzy zamieszkiwali ją do 1874 r. Znana jest z uroczych drewnianych domków, wybudowanych w tradycyjnym, ludowym stylu.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.treking.cz3. Morawskie wino

Republika Czeska składa się z trzech historycznych terytoriów – Czech, Moraw i Śląska Czeskiego. Czechy znane są z piwa, a Morawy z pysznego wina. Prawie 95% krajowego wina produkuje w morawskich winiarniach, które rozciągając się po niewielkich wzgórzach tworzą malowniczy widok.

Czechy co warto zobaczyć

fot: amolife.com2. Lokalizacja Czech

Nazwane „Sercem Europy”, Czechy leżą dokładnie pośrodku starego kontynentu, co sprawia, że są łatwo dostępne z prawie każdego innego europejskiego kraju.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.ilike2learn.com1. Czeski Krumlov

Z populacją zaledwie 14,000 mieszkańców, Krumlov jest jednym z najmniejszych ale najczęściej odwiedzanych czeskich miast. Znajdujące się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO miasto dosłownie napakowane jest historycznymi budynkami i piękną architekturą. Najważniejszą budowlą w mieście jest zamek wybudowany w 1240 roku.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.ceskykrumlov.com
za: http://list25.com

One Comment

Skomentuj