Nowe!

Powody, dla których to Czechy powinny być celem Twojej kolejnej wycieczki

1 / 3

Pomimo małego rozmiaru (niecałe 80,000 km2) i populacji (10,500,000), Czechy są znanym na całym świecie krajem odwiedzanym przez miliony turystów każdego roku. Zastanawiałeś się kiedyś czemu ludzie z odległych zakątków świata przemierzają tak daleką drogę, do tego małego, europejskiego kraju? Istnieją setki powodów, oto 25 z nich.

25. Praga

Z populacją 1,3 miliona, Praga jest stolicą Czech oraz politycznym, kulturowym i ekonomicznym centrum Europy. Stała się najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem z około 4,5 miliona odwiedzających rocznie. Miasto pełne jest atrakcji turystycznych takich jak Zamek Praski, Most Karola, Rynek Starego Miasta, Dzielnica Żydowska i Ściana Johna Lennona. W 2014 Praga zdobyła 5 miejsce na liście najlepszych celów podróży.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.meditourcz.com24. Czeski krajobraz

Jeżeli zmęczy cię tętniąca życiem Praga albo inne duże miasto zawsze możesz odnaleźć ciszę i spokój wśród cudownych obszarów wiejskich. Zwykle wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów za miasto i już można cieszyć oczy malowniczymi krajobrazami.

Czechy co warto zobaczyć

fot: europetraveldestinations.org23. Czeski hokej

Ulubionym sportem Czechów jest hokej, a zaraz po nim piłka nożna. Ich drużyna narodowa jest jedną z najlepszych na świecie i wygrała wiele Mistrzostw Świata i Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Setki Czechów grają w NHL. Najlepszym wśród nich jest skrzydłowy Jaromir Jagr, który jest nie tylko najlepszym europejskim graczem w NHL, ale też uważany jest za najlepszego gracza wszech czasów. Jagr ma w tej chwili 42 lata i nadal gra, aktualnie w drużynie New Jersey Devils.

Czechy co warto zobaczyć

fot: brno.idnes.cz22. Hranicka przepaść

Położona w okolicy Hranic na Morawach, Hranicka przepaść jest najgłębszą w Czechach oraz drugą na świecie najgłębszą podziemną jaskinią. Szacuje się, że może mieć głębokość od 800 do 1200 metrów.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.pavelnovak.cz21. Pałac Hluboka

Położony w południowej części Czech, Hluboka jest uważany za jeden z najpiękniejszych pałaców w tym kraju. Wybudowany w XIII w jako gotycki pałac Hluboka był przebudowywany wiele razy. Podczas renesansu został powiększony, a później przebudowany w pałac barokowy. Aktualny wygląd osiągnął w XIX w. kiedy to został zrekonstruowany w romantycznym stylu angielskiego Windsoru.

Czechy co warto zobaczyć

fot: hlubokanadvltavou.info20. Czeska zima

Mimo, że czeskie lato bywa całkiem gorące (temperatury sięgają 40 stopni), zimy potrafią być naprawdę mroźne, szczególnie w górach, gdzie temperatura spada czasami do -30. Zima jest popularnym sezonem w Czechach ze względu na góry, które są idealne do wszelkiego rodzaju narciarstwa, a turyści mogą podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.mojestarosti.cz19. Kaplica Czaszek w Kutnej Horze

Znajdująca się w centrum Czech kaplica mieści w sobie szczątki kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Kości zostały artystycznie uformowane w dekoracje i meble dla kaplicy, co sprawia, że jest to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna w kraju. Kutnohorskie ossuarium nie pełni funkcji sakralnych i traktowane jest jako ekscentryczna atrakcja turystyczna.

Czechy co warto zobaczyć

fot: get-to-know-cz18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Festiwal organizowany jest w czerwcu, w Karlowych Warach i w przeciągu ostatnich lat stał się jednym z najważniejszych, europejskich wydarzeń filmowych. Odbywa się nieprzerwanie od 1946 roku i jest jednym z najstarszych festiwali filmowych na świecie. Odwiedzały go gwiazdy światowego kina, takie jak Robet De Niro, Leonardo Di Caprio, Michael Douglas, Sharon Stone, Robert Redford, John Travolta czy Mel Gibson.

Czechy co warto zobaczyć

fot: www.blesk.cz

One Comment

Skomentuj