Top 10 – Najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 10 – Najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku

Znajdujący się w południowo-zachodniej Polsce Dolny Śląsk nazywany jest często „Polską Doliną Loary”. Określenie to zawdzięcza to pięknym zamkom i pałacom znajdującym się w tym regionie. Dolny Śląsk to region, którym władali Piastowie, lecz był także częścią Prus i Niemiec. To właśnie te dwie kultury: polska i germańska odcisnęły wpływ na architekturę Dolnego Śląska, w tym zamków „Polskiej Doliny Loary”. Oto 10 najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska.

Najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku – Zamek Wojnowice

Zestawienie najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska otwiera budowla w Wojnowicach, której początki datuje się na XVI wiek. Niewielki (22x24m) zamek otoczony jest fosą z ceglanym mostem. Co ciekawe zamek w Wojnowicach jako jedna z nielicznych rezydencji w tym regionie ocalał bez uszczerbku w czasie wojny 30-letniej. Budowla ucierpiała w czasie II wojny światowej, jednak w latach 1961-1984 przeprowadzono remont, dzięki któremu zamek do dziś prezentuje się bardzo ładnie.

Wokół „zamku na wodzie” znajduje się 9-hektarowy park, udostępniony dla odwiedzających, w którym rosną wyjątkowe okazy drzew i krzewów. W wojnowickim zamku od 2015 roku działa hotel i restauracja. Ponadto mieszczą się tu biura fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Zamek Wojnowice adres: Zamkowa 2, 55-330 Wojnowice
Zamek Wojnowice w google maps

Zamek w Wojnowicach na dolnym ślasku

Zamek w Wojnowicach // fot. Zfacebook.com/zameknawodzieNajpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku – Zamek Sobotka Górka

Sobótka-Górka jest częścią miasta Sobótka u stóp Ślęży. W kompleksie klasztornym oo. augustianów w XIII wieku powstał klasztor z kaplicą, jednak w XIX wieku został on przebudowany na tak zwany zamek – pod względem architektonicznym jest to bowiem pałac, jednak ze względu na wieże nazywany jest zamkiem.

Zamek Sobotka Górka adres: ul. Zamkowa 12, Sobótka 55-050
Zamek Sobotka Górka w google maps.

zamki dolny śląsk - Pałac w Sobótce-Górce

Pałac w Sobótce-Górce // fot. depositphotosNajpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku – Zamek Wleński Gródek

Kolej na zamek, który nie zachował się w takim stanie, jak poprzednie jednak nie mogło zabraknąć go na tej liście – ruiny zamku Wleński Gródek mają bowiem ponad 800 lat, dzięki czemu ten dolnośląski zamek uznawany jest za najstarszy zamek w Polsce. Powstał w miejscu grodu drewniano-ziemnego. Pierwszy murowany zamek postawił prawdopodobnie książę Bolesław I Wysoki. W XIII wieku często przebywał tu książę Henryk I Brodaty ze swoją małżonką Jadwigą – ta świętą jest patronką Śląska. Na zamku tym więziony był biskup Tomasz I. Do dziś zachowały się pokaźne ruiny tej gotyckiej twierdzy, która znacznie ucierpiała podczas wojny trzydziestoletniej. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych z tutejszej wieży można podziwiać panoramę Karkonoszy, Gór Kaczawskich lub/i Pogórza Izerskiego.

Zamek Wleński Gródek adres: Zamek Lenno, 59-610 Wleń
Zamek Wleński Gródek na google maps.

Zamek Wleński Gródek - zamki dolny śląsk

Widok na zamek z wieży. Po prawej wjazd, po lewej stronie w głębi pozostałości budynków w stylu romańskim. // fot. SMilejski via wikipedia, CC BY 3.0, LinkNajpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku – Zamek Chojnik

Zamek Chojnik położony jest w łańcuchu górskim Karkonoszy na górze o nazwie Chojnik, której wysokość wynosi 627 m n.p.m. Twierdza ta wzniesiona została w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka i góruje nad „Piekielną Doliną”. Na samym początku był to dwór myśliwski, który posiadał także cechy obronne. Aby dostać się na szczyt tego zamku, trzeba pokonać strome wymagające wysiłku podejście. Jednak widok z góry jest niepowtarzalny i warto podjąć wysiłek, aby go zobaczyć.

Od 1991 r. na zamku Chojnik rozgrywany jest jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych – „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”. Z tym dolnośląskim zamkiem związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, która miała zostać żoną tego rycerza, który w pełnej zbroi objedzie zamek dookoła. Mimo iż zadanie było niewykonalne z powodu stromych zboczy, wielu śmiałków próbowało i ginęło. Rycerz, któremu ta sztuka się udała zrezygnował z ręki księżniczki – ta nie mogąc znieść upokorzenia rzuciła się w przepaść. Podobno zamek Chojnik nawiedza jeździec na koniu – ma to być duch jednego z rycerzy, który zginął podejmując szaleńczą próbę, w celu zdobycia ręki Kunegundy.

Zamek Chojnik adres: Bronka Czecha, 58-570 Jelenia Góra
Zamek Chojnik w google maps.

Zamek Chojnik

fot. depositphotosNajpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku – Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Gotycki zamek Grodno znajduje się w Zagórzu Śląskim, na Górze Choina. Początki tej twierdzy sięgają XIII wieku. Dodatkowego uroku zamkowi nadaje lokalizacja na obszarze rezerwatu przyrody, a także fakt, że niedaleko powstał sztuczny zbiornik wodny. Wejście na dolny dziedziniec Zamku Grodno jest darmowe, natomiast zwiedzanie zamku górnego jest odpłatne i możliwe tylko z przewodnikiem. Zwiedzać można m.in. muzeum zamkowe oraz gospodę. Aby dowiedzieć się, dlaczego w wieży znajduje się szkielet księżniczki, trzeba tu przyjechać i… wysłuchać legendy.

Zamek Grodno adres: Wzgórze Zamkowe, 58-321 Zagórze Śląskie
Zamek Grodno w google maps


Najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku – Zamek w Leśnicy

Pierwszy zamek w Leśnicy powstał prawdopodobnie już w 1132 roku jako gród obronny. Zamek murowany pojawia się w przekazach historycznych w 1271, a jego autorem był Bolesław I Wysoki lub Henryk I Brodaty. Po śmierci ostatniego księcia wrocławskiego, Henryka VI Dobrego zamek wraz z księstwem trafił do królestwa Czech. W kolejnych stuleciach tutejszy zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w 1526 trafił w ręce rodu Habsburgów. Po I wojnie śląskiej Leśnica stała się częścią Królestwa Prus, a następnie Cesarstwa Niemieckiego. Podczas II wojny światowej należący do Niemiec zamek nie został zniszczony, jednak pożar z 1953 sprawił, że budowla znaczcie ucierpiała. W latach 1959-1963 zamek odbudowywano, a rok później wpisano go do rejestru zabytków. Współcześnie w zamku mieści się Centrum Kultury „Zamek”. Odbywają się tutaj liczne imprezy plenerowe, wystawy, warsztaty oraz zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zamek w Leśnicy adres: plac Świętojański 1, 54-076 Wrocław
Zamek w Leśnicy w google maps

Zamek w Leśnicy - jeden z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku

Zamek w Leśnicy // fot. www.zamek.wroclaw.plNajpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku – Zamek Grodziec

Zamek Grodziec ulokowany jest na jednym ze wzgórz Pogórza Kaczawskiego. Wzniesienie to ma wysokość 389 m n.p.m. i co ciekawe jest wygasłym wulkanem. Mury tej warowni doświadczyły wielu zawirowań historii. Pierwsze wzmianki o Zamku Grodziec pochodzą z 1155 roku. Do początków XV wieku Zamek Grodziec rozwijał się stabilnie pod rządami różnych właścicieli, lecz nie miał większego znaczenia politycznego. Współcześnie ten piękny zamek jest popularną atrakcją turystyczną. Odbywa się tu wiele ciekawych imprez, w tym turnieje rycerskie.

Zamek Grodziec adres: Grodziec 111, 59-516
Zamek Grodziec w google maps.

zamek Grodziec

fot. Enzo83Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, LinkNajpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku – Zamek w Karpnikach

Do najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska zalicza się również Zamek w Karpnikach – to neogotycka budowla, która znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej. Na przestrzeni wieków mieszkali tu przedstawiciele teki rodów jak m.in.: Hohenzollernowie, Zedlitzowie, von Redenowie, czy Schoff-Gotschowie. Pierwsza budowla obronna powstała tu w XIV wieku, jednak był to zamek raczej mało istotny z obronnego punku widzenia. Być może dzięki temu przez wieki właściciele zamku w Karpnikach podążali za najnowszymi stylami architektonicznymi. Dziś obiekt jest odrestaurowany – znajduje się w nim hotel i restauracja.

Zamek w Karpnikach adres: Łąkowa 1, 58-533 Karpniki
Zamek w Karpnikach w google maps.

Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach // fot. zamekkarpniki.plNajpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku – Zamek Czocha w Suchej

Kolejnym z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska jest Zamek Czocha w miejscowości sucha. Oprócz samej interesującej bryły tego zamku na jego piękno wpływa także położenie – na wzgórzu, niedaleko tafli Jeziora Leśniańskiego. Z zamkiem Czocha związanych jest mnóstwo mrocznych legend. Do nietypowych jego atrakcji należą m.in.: przejście przez tajemniczą szafę oraz łóżko, które jest wyposażone z ukrytą zapadnię do lochu… Historia Zamku Czocha sięga XIII wieku. Pierwotnie była to twierdza gotycka, lecz w XX wieku został przebudowany w stylu romantycznym.

Zamek Czocha adres: Sucha, 59-820 Leśna
Zamek Czocha w google maps.

zamek Czocha

fot. chromastockNajpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku – Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ to prawdopodobnie najpiękniejszy, najbardziej znany oraz największy zamek na Dolnym Śląsku. Współcześnie jest częścią Wałbrzycha i jest również jednym z największych zamków w Polsce. Do zwiedzania zostały tu udostępnione wnętrza, w tym komnaty pałacowe ze słynną Salą Maksymiliana. Miłośnicy tajemnic, historii II wojny światowej i teorii spiskowych chętnie odwiedzą podziemia będące elementem Kompleksu Riese. Początki zamku Książ związane są z dynastią Piastów i sięgają 1288 roku, lecz przez ponad 400 lat twierdzę zamieszkiwała rodzina Hochbergów.

Zamek Książ adres: Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych
Zamek Książ w google maps.

Zamek Książ

fot. depositphotosZobacz też:

Najpiękniejsze zamki w Polsce
Najważniejsze zabytki polskie – obiekty na liście światowego dziedzictwa UNESCO
Najstarsze miasta w Polsce
Ciekawostki o Zamku Królewskim na Wawelu
10 przyrodniczych atrakcji Polski, które każdy powinien zobaczyć

Skomentuj