Top 15 – Najpiękniejsze zamki w Polsce - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 15 – Najpiękniejsze zamki w Polsce

Polska to kraj, który obfituje w piękne zabytki architektury, a do perełek należą bez wątpienia zamki. Wśród najpiękniejszych znajdziemy monumentalne warownie, a także dawne rezydencje królewskie i magnackie. Północna część Polski, a zwłaszcza Pomorze, Warmia i Mazury pełna jest gotyckich zamków z czerwonej cegły. W Polsce południowej, a szczególnie w Małopolsce można odnaleźć zamki z białego wapienia. Imponujące zamki znajdziemy również na Dolnym Śląsku. Zapraszamy w podróż po najpiękniejszych zamkach w Polsce.

Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Nasze zestawienie otwierają pozostałości zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Zamek ten wzniesiony został na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, którego wysokość przekracza 500 m n.p.m. Jego białe mury niesamowicie komponują się z otaczającymi je masywami wapiennymi. Historia tego miejsca sięga początków XIV wieku i związana jest z królem Kazimierzem Wielkim. Współcześnie ruiny zamku Ogrodzieniec są odpowiednio zabezpieczone i udostępnione do odpłatnego zwiedzania. Odbywają się tu także tematyczne imprezy plenerowe. Zamek Ogrodzieniec znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd.

ruiny zamku Ogrodzieniec

fot. depositphotos.com



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe na Ziemi Świętokrzyskiej, w okolicach Opatowa to robiące niezapomniane wrażenie pozostałości po ogromnej twierdzy. Nie wiadomo dokładnie, kiedy to potężne zamczysko powstało, choć przyjmuje się rok 1621. Warownię wzniesiono z miejscowego kamienia. To typ palazzo infortezza – łączył cechy rezydencji pałacowej z cechami budowli obronnej. Ruiny zamku Krzyżtopór można odpłatnie zwiedzać – trasy prowadzą przez sale, piwnice, a także wiele zakamarków. W latach 2010–2013 wykonano prace restauratorskie, które kosztowały 12 mln złotych. Od 2018 roku zamek ma status pomnika historii.

zamek Krzyżtopór

fot. chromastock



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek w Wiśniczu

Znajdujący się w Małopolsce na Pogórzu Wiśnickim, na jednym ze wzgórz zamek Wiśniczu to jedna z architektonicznych perełek polskich Karpat. Bryłę twierdzy wieńczą cztery narożne wieże, a całość uzupełniają fortyfikacje z bastionami. Budowę zamku w XIV wieku rozpoczął ród Kmitów. W wiekach XVI i XVII, gdy właścicielami zamku byli Lubomirscy, stał się on jedną z najlepiej ufortyfikowanych twierdz w całej ówczesnej Polsce. Wiśnicki zamek robi niesamowite wrażenie już z daleka, gdy dociera się do Wiśnicza. Najciekawsze jego elementy udostępnione do zwiedzania to dziedziniec, komnaty, krużganki i podziemia.

Zamek w Wiśniczu

fot. Kawior via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek w Gniewie

Zamek w Gniewie to jedna z najpiękniejszych twierdz krzyżackich w Polsce. Wzniesiono go na planie czworoboku, wewnątrz którego znajduje się okazały dziedziniec. Powstał pod koniec XIII wieku, a rozbudowywany był w wiekach XIV oraz XV wieku. W 1921 roku uległ zniszczeniu w pożarze, został odbudowany po II wojnie światowej. Współcześnie na zamku w Gniewie organizowane są pokazy kowalstwa artystycznego, turnieje rycerskie i inne imprezy. Część komnat zaadaptowano na apartamenty hotelowe, które pozwalają przenieść się gościom w czasy średniowiecza dzięki zabytkowym artefaktom i historycznym detalom.

zamek w Gniewie

fot. depositphotos.com



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek w Łańcucie

Zanim w Łańcucie zbudowano okazały zamek, znajdowała się na tam datowana na drugą połowę XVI wieku wieża obronna. Pierwsza rozbudowa miała miejsca w 1610 roku, jednak dzisiejszy kształt nadano budowli w latach 1629-1641. Wówczas właścicielem obiektu był wojewoda krakowski Stanisław Lubomirski – dlatego właśnie dość często można spotkać się z nazwą Zamek Lubomirskich w Łańcucie. Od 1745 roku właścicielem zamku był marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski. To właśnie jego żona po 1783 roku zmieniła ziemne fortyfikacje w piękne ogrody. W czasie II wojny światowej zamek nie ucierpiał, dzięki wyróżnia się bogactwem zbiorów i zachowanymi założeniami parkowo-pałacowymi, (ogrodami, budynkami mieszkalnymi i służebno-gospodarczymi) na tle innych rezydencji magnackich w Polsce. W miejscowym muzeum znajduje się 6 działów: wnętrz, pojazdów konnych, konserwacji parku, historii regionu i miasta, sztuki cerkiewnej, oraz biblioteka z archiwum. Zamek w Łańcucie to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce.

Zamek w Łańcucie

fot. depositphotos



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec w Niedzicy to jedna z najpiękniejszych twierdz polskich Karpat – znajduje się pośród Pienin – dziś u jego stóp rozlewa się Zalew Czorsztyński, co nie niewątpliwie dodaje mu piękna. Początki tego zamku sięgają 1330 roku – był wówczas warownią graniczną. Z tego czasu pozostały do dziś jedynie zabezpieczone ruiny zamku górnego. Współcześnie zarys zamku stanowią zabudowania zamku średniego z pochodzące z XV wieku oraz renesansowy zamek dolny z początku XVII wieku. Zamek Dunajec w Niedzicy można zwiedzać – dostępny jest zamek, wozownia oraz położony 150 metrów od zamku, XVIII-wieczny spichlerz.

zamek w Niedzicy

fot. Łukasz ŚmigasiewiczPraca własna, CC BY-SA 3.0 pl, Link



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek w Baranowie Sandomierskim

Późnorenesansowy zamek, który powstał w latach 1591-1606 nazywany jest również „Małym Wawelem”. Początkowo należał do rodziny Baranowskich herbu Grzymała, by następnie trafić w ręce Kurozwęckich herbu Poraj – najbogatszej rodziny w ówczesnej Małoposce. Na przestrzeni lat zamek w Baranowie Sandomierskim dość często zmieniał właścicieli, wśród których byli: ród Górków z Wielkopolski, ród Leszczyńskich, książę Józef Karol Lubomirski, Paweł Sanguszko, Jacek Małachowski, Józef Potocki, czy Jan Krasnicki. W 1849 oraz 1898 roku na zamku wybuchły pożary, które znacznie wpłynęły na stan budowli. Dodatkowo zamek został zdewastowany podczas II wojny światowej.

Zamek w Baranowie Sandomierskim otoczony jest 16-hetkarowym ogrodem stylu francuskim, włoskim oraz angielskim – znajdują się tu liczne rośliny oraz bogaty drzewostan. W przyzamkowym ogrodzie zadomowiły się 23 gatunki ptaków – na czele z pawiami, które dumnie spacerują po pięknym ogrodzie.

Zamek w Baranowie Sandomierskim

fot. depositphotos



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek w Mosznej

Zamek, a właściwie pałac w Mosznej posiada 99 wież. Ma on tylko nieco ponad 100 lat i choć nie został zbudowany w żadnym konkretnym stylu architektonicznym, to jego bryła przywodzi na myśl zamki angielskie, czy wręcz fantazyjne zamki Disneyowskie. Dookoła zamku znajduje się pięknie urządzony park z pięknymi fontannami i krzewami azalii. Zamek (pałac) w Mosznej można zwiedzać z przewodnikiem. Do zwiedzanie udostępnione zostały wieże, a także piwnice, tajemne komnaty i park.

zamek w Mosznej

fot. depositphotos



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek w Gołuchowie

Do najpiękniejszych zabytków Wielkopolski należy zamek w Gołuchowie. Ta perełka architektoniczna w pewnym stopniu nawiązuje do słynnych francuskich zamków w Dolinie Loary. Wielkopolski zamek znajduje się nad rzeką w pięknym parku w stylu angielskim ze stawami i mostkami. Zamek w Gołuchowie wzniesiono około 1560 roku w miejscu dworu obronnego. Przebudowany został w latach 1872 – 75. Współcześnie w zamku znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Bogata ekspozycja zamku to m.in. późnogotyckie i renesansowe kominki, meble, gobeliny, wazy greckie i obrazy.

Zamek w Gołuchowie

fot. depositphotos



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek Czocha

Zamek Czocha znajduje się na Dolnym Śląsku nad Jeziorem Leśniańskim. Historia tego gotyckiego zamku sięga XIII wieku. Posiada niesamowity klimat i mroczną aurę. Z tą tajemniczą twierdzą związane są legendy o duchach i skarbach. Jeszcze na początku XX wieku zamek był mocno zniszczony, jednak Ernst Gutschow przebudował go w stylu romantycznym. Gdy uciekał przed Sowietami, udało mu się wywieźć część majątku – na szczęście dla przyszłych pokoleń spora część jego majątku pozostała na miejscu. Współcześnie zamek Czocha udostępniony jest do zwiedzania. Do największych atrakcji zamku należą tajne przejście przez ruchomą szafę i łóżko z ukrytą zapadnią do lochu, do którego wtrącano niewierne małżonki.

zamek Czocha

fot. chromastock



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek Pieskowa Skała

Do najpiękniejszych zabytków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej należy zamek Pieskowa Skała w Sułoszowej, nieopodal Krakowa. Góruje on nad słynną Maczugą Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajduje się na wapiennym masywie i z kamienia wapiennego został zbudowany. Od XIV wieku był ważną twierdzą. To renesansowa rezydencja Szafrańców, która posiada arkadowy dziedziniec. Z zamku rozpościera się piękny widok na Dolinę Prądnika. Jedna z wystaw przedstawia historię tego miejsca, a większość wystaw prezentuje przede wszystkim sztukę ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek Pieskowa Skała

Maczuga Herkulesa i Zamek Pieskowa Skała // fot. chromastock



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek w Krasiczynie

Do perełek architektonicznych południowego-wschodu naszego kraju należy bez wątpienia zamek w Krasiczynie. Ta renesansowa budowla przywodzi na myśl zamki Doliny Loary we Francji. Zamek w Krasiczynie wzniesiony został przez rodzinę Krasickich w XVI wieku. Charakterystycznymi elementami tego zamku są cztery efektowne baszty, z których każda z nich jest inna. Noszą one nazwy: Boska, Papieska, Królewska oraz Szlachecka – ich nazwy miały nawiązywać do wartości wyznawanych przez Krasickich. Każdą z tych słynnych baszt można zwiedzać. Duże wrażenie na odwiedzających robi także dziedziniec zamkowy otoczony arkadowymi podcieniami i ścianami pokrytymi dekoracjami sgraffitowe. Zamek w Krasiczynie zdobi także efektowna attyka. Poza wspomnianymi basztami, nad zamkiem góruje także wysoka Wieża Zegarowa.

zamek w Krasiczynie koło Przemyśla

fot. krasiczyn.com.pl



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek Książ

Znajdujący się w granicach Wałbrzycha zamek Książ jest największym zamkiem Dolnego Śląska i trzecim największym w całej Polsce. Część jego wnętrz jest udostępniona do zwiedzania. Turyści mogą tu zobaczyć komnaty pałacowe, w tym Salę Maksymiliana. Można tu także zwiedzać podziemia stanowiące element Kompleksu Riese. Do zwiedzania udostępniono ponadto piękne ogrody z tarasami. Na odwiedzających niesamowite wrażenie robi także bryła zamku Książ. Warto więc obejść go dookoła, by móc podziwiać go w całej okazałości. Najlepiej prezentuje się pośród roślinności w kolorach złotej polskiej jesieni. Piastowskie początki zamku Książ sięgają 1288 roku, jednak przez ponad 400 lat mieszkała tu rodzina Hochbergów.

Zamek Książ

fot. depositphotos



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek w Malborku

Największym zamkiem w Polsce i największą gotycką twierdzą w Europie jest zamek w Malborku, który wzniesiono na prawym brzegu Nogatu – jednej z ujściowych odnóg Wisły. Należy on do najpiękniejszych i najbardziej monumentalnych budowli w naszym kraju. To pamiątka po Zakonie Krzyżackim, który budował tą twierdzę w etapach od 1280 roku do połowy XV wieku – zamek w Malborku był wówczas stolicą Państwa Krzyżackiego. Na kompleks zamkowy składają się Zamek Średni, Zamek Wysoki, dziedziniec zamkowy i dziedziniec wewnętrzny. Dziś do zwiedzania udostępniono Muzeum Zamkowe. Dawna siedziba Zakonu Krzyżackiego wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku // fot. depositphotos



Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie to prawdopodobnie najważniejszy zabytek dla wszystkich, którzy interesują się historią Polski. Jest on historyczną siedzibą polskich władców od X do XVII wieku. To tutaj rezydowali polscy królowie w czasach świetności naszego kraju. Pamiątki polskich władców można tu ujrzeć na każdym kroku. Najważniejsze ekspozycje to m.in. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Prywatne Komnaty Królewskie. Ważną część kompleksu zamkowego stanowi Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – była ona miejscem koronacji królów Polski i ich pochówku. Dziedziniec zamkowy zdobią słynne krużganki renesansowe. Ciekawą wystawą jest Wawel Zaginiony z zachowanymi romańskimi i gotyckimi ruinami. Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie wpisany został oczywiście na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest on drugim co do wielkości zamkiem w Polsce. O ciekawostkach związanych z Wawelem pisaliśmy tutaj.

Zamek Królewski na Wawelu

fot. chromastock



Zobacz też:

Duchy polskich zamków – 10 nawiedzonych zamków w Polsce
Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie
16 ciekawostek o Krakowie, które mogą zaskakiwać
Ciekawe miejsca w Polsce
Zamek Windsor – ciekawostki, informacje, fakty
10 najlepszych rycerzy średniowiecza

Skomentuj