Zamek Windsor – ciekawostki, informacje, fakty
Nowe!

Zamek Windsor – ciekawostki, informacje, fakty

Zamki to budowle, które pełniły funkcje rezydencjonalne, obronne, militarne, gospodarcze, a także społeczne. Współcześnie wiele zamków udostępnionych jest do zwiedzania i stanowią ważną pamiątkę minionych czasów dla lokalnych społeczności, czy to regionalnych, czy narodowych. Niektóre z zamków są wciąż zamieszkane i w dalszym ciągu pełnią rolę siedziby władców – tak jak ma to miejsce w przypadku zamku Windsor. Oto kilka najważniejszych informacji, faktów i ciekawostek o zamku Windsor.

Wschodnia strona zamku Windsor

Wschodnia strona zamku Windsor



Początki zamku Windsor

Początki zamku Windsor związane są ze zwycięskim najazdem Normanów na Wielką Brytanię w 1066 roku. Z rozkazu przywódcy Normanów – króla Wilhelma I Zwycięzcy wznoszono fortyfikacje na terenie całego podbitego kraju. Pośród tych fortyfikacji znalazł się także Londyn, który został otoczony pierścieniem 9 zamków oddalonych od siebie od 30 do 50 km i w zasięgu jednego dnia marszu od Londynu. Największym i najbardziej imponującym z tego obronnego pierścienia był zamek Windsor.

Budowa i rozbudowy zamku Windsor

W skład tego monumentalnego zamku wchodzą liczne budynki, otoczone murami z wieżami oraz bramami. Zamek w latach 1070–1086 wybudował Wilhelm I Zdobywca. Kolejni władcy rozbudowywali twierdzę. W XIV wieku Edward III wzniósł The Round Tower – Okrągłą Wieżę. W XV wieku została zainicjowana przez Edwarda IV budowa późnogotyckiej kaplicy św. Jerzego, w której podziemiach znajdują się groby królewskie. Edward VII, który zasiadł na tronie w 1901 roku, zmodernizował zamek zgodnie z postępem techniki – zainstalowano oświetlenie elektryczne, centralne ogrzewanie, linie telefoniczne oraz wybudowano garaże dla pierwszych automobili.

zamek Windsor dawniej

Tak mógł wyglądać zamek Windsor w 1658 roku // fot. wikipedia, domena publiczna



Zamek Windsor – największy współcześnie zamieszkiwany zamek na świecie

Zamek Windsor to rezydencja królów angielskich od 1110 roku, a Henryk I był monarchą, który zamieszkał tu jako pierwszy. To za czasów jego rezydowania w Windsorze wszystkie drewniane wierze i mury zamku zostały zastąpione kamiennymi.. Jest on dziś wraz z londyńskim pałacem Buckingham, a także pałacem Holyrood w Edynburgu jedną z trzech głównych oficjalnych rezydencji monarchów brytyjskich. W zamku Windsor Królowa Elżbieta II przyjmuje zarówno oficjalnych, jak i prywatnych gości. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zamek Windsor, mając 5,3 hektara, 800 m długości, 1000 pokoi, 19 baszt – jest największym aktualnie zamieszkiwanym zamkiem na świecie.

zamek Windsor z lotu ptaka

zamek Windsor z lotu ptaka // fot. depositphotos



Wnętrza zamku Windsor udostępnione do zwiedzania

We wnętrzach zamku Windsor znajdują się cenne zbiory malarstwa, rysunku, czy też wyrobów rzemiosła artystycznego. W 1992 roku fragment zamku prawie doszczętnie spłonął. Aby zebrać fundusze potrzebne do prac budowlanych, została udostępniona do zwiedzania część pałacu Buckingham. Zamek Windsor został po odbudowie ponownie otwarty dla zwiedzających w 1997 roku.


W zamku Windsor przetrzymywano więźniów podczas wojny domowej

Podczas wojny domowej, która miała miejsce w latach 1642–1649 przetrzymywano tu setki więźniów wojennych. Zamek został zdobyty w 1642 roku, a następnie przekształcony w kwaterę główną sił parlamentarnych i taką funkcję pełnił aż do końca wojny. Zwykłych żołnierzy więziono prawdopodobnie w lochach Curfew Tower. Oficerowie wysokiej rangi wojska monarchii i członkowie szlachty byli przetrzymywani w różnych basztach i pomieszczeniach zamku. W Windsorze więziony był król Karol I. Po egzekucji w 1648 roku został pogrzebany bez żadnych ceremonii w Windsorze, w kaplicy świętego Jerzego, w krypcie Henryka VIII i królowej Jane Seymour.

Order Podwiązki

Kaplica św. Jerzego na zamku Windsor to miejsce, gdzie współcześnie nadaje się Order Podwiązki (ang. The Most Noble Order of the Garter) z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału. Order Podwiązki ustanowiony został w 1348 przez króla Edwarda III jako zakon rycerski dla 24 towarzyszy rycerskich – to najstarszy zakon rycerski na świecie. Obecnie jest trzecie co do ważności odznaczenie państwowe w Wielkiej Brytanii. Ważniejsze w hierarchii są tylko odznaczenia: Krzyż Wiktorii oraz Krzyż Jerzego.

Wspomniane odznaczenie nadawane jest obywatelom brytyjskim jedynie w przypadku, gdy zwolni się jedno z 24 miejsc w kapitule orderu. Jeśli chodzi o cudzoziemców mogą go otrzymać jedynie koronowane głowy państw. Co ciekawe, wśród odznaczonych Orderem Podwiązki znaleźli się królowie Polski – Kazimierz IV Jagiellończyk (1450) i Henryk III Walezy (1575), już jako król Francji.

Z historią powstania tego odznaczenia wiąże się pewna legenda, która głosi że w czasie balu jedna z dam zgubiła podwiązkę. Znalazł ją król Edward III, a następnie zawiązał na własnej nodze z uwagą „Honi soit qui mal y pense (Hańba temu, kto źle o tym myśli – do dziś dnia dewiza orderu), zrobię z niej najbardziej zaszczytną podwiązkę jaka kiedykolwiek istniała”.

order Podwiązki

order Podwiązki // fot. wikipedia, domena publiczna



Zamek Windsor podczas II wojny światowej

Podczas II wojny światowej, gdy miały miejsce niemieckie naloty na Wielką Brytanię okna zamku Windsor zasłonięto, wyniesiono stamtąd większość dzieł sztuki, aby zapobiec ich zagubieniu lub zniszczeniu. Zabezpieczone zostały żyrandole, a sufity komnat wzmocniono. Rodzina królewska za dnia przebywała w Pałacu Buckingham, a noce dla bezpieczeństwa spędzali w zamku Windsor. Jelenie, które mieszkały w parku otaczającym zamek, przetransportowano w okolice zamku Balmoral w Szkocji, a połacie królewskiego parku zaorano i przekształcono w pola uprawne – produkowana tam żywność trafiała do brytyjskiej armii.

Wielka Kuchnia w zamku Windsor

Wielka Kuchnia w zamku Windsor to najstarsza kuchnia w całej Wielkiej Brytanii. Jest w ciągłym użytku od ponad 750 lat, a przez ten czas służyła 32 monarchom. W Wielkiej Kuchni pracuje około 70 osób. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że zegary które znajdują się tej królewskiej kuchni zawsze śpieszą się o pięć minut – tak, aby jedzenie nigdy nie było przyniesione zbyt późno.

kuchnia w zamku Windsor

kuchnia w zamku Windsor na rycinie autorstwa W.H. Pyne z 1819 roku // fot. wikipedia, domena publiczna



„Wesołe kumoszki z Windsoru” Williama Szekspira

Tytuł komedii Williama Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru” nawiązuje do miasta Windsor oraz do znajdującego się tam zamku. Istnieje teza naukowców – badaczy literatury, że sztuka ta została napisana specjalnie na jedną z ceremonii nadania Orderów Podwiązki i wystawiono ją w zamkowej bibliotece przed samą królową Elżbietą I.

Legenda

Z Zamkiem Windsor, podobnie jak z wieloma zamkami, związana jest legenda. Przez długi czas wierzono, że rzeźbiarz, który wykonał miedziany posąg konia górującego nad prowadzącą do zamku aleją Long Walk, popełnił samobójstwo ze wstydu, gdyż… zapomniał umieścić strzemion na koniu. Jednak autor rzeźby żył blisko 70 lat.

Ponad 150 pracowników!

Pomimo, że królowa Elżbieta II przebywa w zamku Windsor przede wszystkim w weekendy i podczas oficjalnych państwowych bankietów, a jej główna siedziba to pałac Buckingham, to zamek Windsor zatrudnia aż 150 pracowników, dbających o utrzymanie go w porządku.

… i jeszcze trochę ciekawostek o zamku Windsor

• Po I wojnie światowej w Wielkiej Brytanii panowały antyniemieckie nastroje, z tego powodu rodzina królewska zmieniła swoje niemieckie nazwisko rodowe – Sachsen-Coburg-Gotha – na Windsor od nazwy zamku.
• Największy pokój zamku to Sala Św. Jerzego, mierząca 55,5 m długości i 9 m szerokości.
• Najstarsze szklane okno, które zachowało się w zamku, pochodzi z około 1236 roku i było najprawdopodobniej prezentem ślubnym od króla Henryka III dla Eleonory Prowansalskiej.
• Zamek Windsor to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Wielkich Brytanii, każdego roku przybywa tu prawie milion odwiedzających.

Zobacz też:

Wieża Eiffla ciekawostki
Statua Wolności ciekawostki
Koloseum ciekawostki
Krzywa Wieża w Pizie ciekawostki
Wielki Mur Chiński ciekawostki


Źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6)

Skomentuj