Top 10: najdroższe rasy kotów na świecie
Nowe!

Top 10: najdroższe rasy kotów na świecie

Koty są obok psów najbardziej popularnymi zwierzętami domowymi, które towarzyszą ludziom na całym świecie. Według badań opublikowanych przez HSUS (Humane Society of The United States) tylko 4% kotów zostało zakupionych bezpośrednio od hodowców. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się właśnie tym kotom i sprawdzić, które rasy kotów należą do najdroższych na świecie. Przedstawiamy rasowe koty domowe z najwyższej półki!

10. Ragdoll

Nasze zestawienie otwierają koty rasy Ragdoll, które występują w licznych odmianach kolorystycznych. Charakteryzują się tym, że bardzo zżywają się ze swoim opiekunem, ciągle poszukując z nim kontaktu. Są ciekawskie, łagodne i oddane. W przeciwieństwie do innych ras nie są zbyt skoczne i nie wspinają się wysoko na meble. Za kota tej rasy trzeba zapłacić około 3000 złotych.

kot rasy Ragdoll

Ragdoll w umaszczeniu lynx // fot. InesSiwińska via wikipedia CC BY-SA 4.0, Link9. Szkocki zwisłouchy (Scottish Fold)

To rasa, która powstała przypadkiem w 1961 roku w Szkocji. Swoją nazwę zawdzięczają zabawnym, zwisającym uszom, które w połączeniu z pyszczkiem sprawiają wrażenie, że kot jest ciągle zdziwiony. Koty tej rasy posiadają m.in Ed Sheeran i Taylor Swift, prawdziwą gwiazdą jest jednak mieszkający w Japonii szkocki zwisłouchy o imieniu Maru, który trafił do księgi rekordów jako najczęściej oglądany zwierzak w serwisie youtube. Szkocki Fold ze znanej i renomowanej hodowli kosztuje około 2000 – 3000 zł.

Szkocki zwisłouchy

fot. pixabay.com8. Sfinks

Brak sierści, duże odstające uszy i skośne oczy to z kolei Sfinks znany również jako kanadyjski bezwłosy. Pierwszy kot tej rasy urodził się w miocie zwykłych kotów krótkowłosych w 1966 w Toronto w Kanadzie. Sfinksy z rodowodem kosztują od 1500 do 4500 zł. Według danych z 2016 roku w Polsce w Felis Polonia zarejestrowanych było zaledwie 583 kotów rasy Sfinks.

Kot Sfinks

fot. Dmitry Makeev via CC BY-SA 4.0, Link7. Brytyjski krótkowłosy

Według legendy koty tej rasy miały trafić na Wyspy Brytyjskie z legionami rzymskimi, które wykorzystywały je do walki ze szczurami. Podczas II WŚ brytyjskie krótkowłose były zagrożone wyginięciem, na szczęście w latach 50. XX wieku poprzez krzyżowanie z persem niebieskim udało się zwiększyć ich populację. Te sympatyczne koty są cierpliwe, łagodne, spokojne i ciche. Łatwo przystosowują się do otoczenia, bez problemu akceptują dzieci oraz inne koty. Ich cena waha się od 2500 do 3500 złotych.

 Kot brytyjski krótkowłosy

fot. Colicaranica via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link6. Rosyjski niebieski

Ta rasa kotów pochodzi z zachodniej Rosji, a jej początek datuje się na XVII wiek. Mimo iż była zagrożona wyginięciem podczas II wojny światowej, to udało się ją ocalić poprzez krzyżowanie z rasami orientalnymi. Kot rosyjski niebieski charakteryzuje się stosunkowo długimi nogami oraz dużymi uszami. Ich futro jest niebieskawo-szare. Koty tej rasy są zwinne, lubią wszelkiego rodzaju zakamarki i poruszają się bardzo cicho. Są inteligentne, ciekawe wszystkiego co nowe, przyjacielskie (lubią towarzystwo człowieka i innych kotów), jednak nie ufają obcym. Cena kotów rosyjskich niebieskich wynosi od około 1600 zł do nawet 3500 zł.

Kot rosyjski niebieski

fot. Flor de Azur – wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link5. Peterbald

Peterbald to odmiana kotów syjamskich, która wywodzi się z Rosji. Koty tej rasy charakteryzują się długimi cienkimi łapkami oraz długim i cienkim ogonem. Peterbaldy są aktywne, szybkie i bardzo sprawne. Lubią towarzystwo człowieka i (co nietypowe u kotów) kąpiele. Koszt rasowego Peterbalda to wydatek rzędu 3500-6000 złotych, choć zdarzają się oferty sięgające nawet 10 000 zł.

kot rasy Peterbald

fot. depositphotos4. Kot perski

Te długowłose koty pojawiły się w Europie już w XVII wieku. Istnieje około 150 odmian, które różnią się umaszczeniem oraz kolorem oczu. Persy są łagodne i spokojne. Uwielbiają samotność, jednak chętnie znoszą pieszczoty i zabawy. Nie są agresywne, nie drapią podczas zabaw oraz nie używają zębów do gryzienia innych. Ich ulubione zajęcie to wylegiwanie na kanapie – nawet mając do dyspozycji przestrzenny ogród, wybierają kanapę lub fotel w domu. Kot perski może kosztować od 1400 do 3000 zł, chociaż niektóre odmiany są droższe – wówczas cena dochodzi do 5000 zł.

kot Perski

fot. unsplash.com3. Kot bengalski

Ta pochodząca z USA rasa kotów powstała ze skrzyżowania dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. Koty bengalskie mają charakterystyczny, wydłużony tułów oraz wysoko podniesione kości policzkowe. Są energiczne, lubią towarzystwo człowieka (w szczególności dzieci) i silnie przywiązują się do właściciela. Koty bengalskie uwielbiają spacery i dobrze czują się wśród innych zwierząt. Ile kosztują koty bengalskie? Cena zależy od rodowodu, wieku, płci oraz hodowli i kształtuje się na poziomie 2500 – 7000 złotych.2. Toyger

Toyger ma długie ciało z rozetami, pręgowanymi wzorami i okrągłymi znaczeniami na głowie. Jego nazwa wywodzi się od słów „toy” (eng. zabawka) oraz „tiger” (tygrys), ponieważ swoim ubarwieniem przypominają nieco tygrysy. Nie są jednak z nimi spokrewnione – toyger to krzyżówka krótkowłosych pręgowanych kotów domowych i kotów bengalskich. Rasę zapoczątkowała w 1980 roku Judy Sugden, której celem było zachęcenie ludzi do zainteresowania się losem tygrysów żyjących na wolności. Za młodego toygera z hodowli trzeba zapłacić od czterech do ośmiu tysięcy złotych.

kot rasy Toyger

fot. depositphotos1. Savannah

Dotarliśmy do pierwszego miejsca na liście najdroższych ras kotów. Zajmuje je stosunkowa młoda rasa kota, która jest krzyżówką kota domowego i serwala (dziki, drapieżny kot żyjący w Afryce). Nazwa tego kota pochodzi od naturalnego środowiska serwala, czyli afrykańskiej sawanny. Savannah to wysokie, szczupłe koty o wysoko osadzonych uszach. Jest to rasa inteligenta i przyjacielska – są one lojalne wobec właścicieli i mocno się do nich przywiązują. Koty tej rasy oznaczane są literami F oraz liczbami od F1 do F5 – pokazuje to stopień pokrewieństwa z serwalem – najbliższej spokrewnione są te oznaczone F1. Cena kota Savannah to koszt rzędu 3500-8000 zł, jednak kocięta, u których serwal był jednym z rodziców kosztują nawet 40000 zł. To zdecydowanie najdroższy kot świata!
Ps. Od 2006 do 2015 roku firma Lifestyle Pets sprzedawała koty Ashera, które miały być hybrydą afrykańskiego serwala, azjatyckiego kota bengalskiego i kota domowego. Koty rasy Ashera kosztowały od 22 do 125 tysięcy dolarów! Okazało się jednak, że wcale nie była to nowa rasa – były to koty Savannah pochodzące z innej hodowli.

Zobacz też:

Ciekawostki o kotach
Ciekawostki ze świata zwierząt
17 zabawnych zdjęć kotów i ludzi pokazujących ich niesamowite podobieństwo
25 ciekawostek o lwach
Top 10 – najbardziej jadowite węże świata

Skomentuj