Ciekawostki ze świata zwierząt (niektóre mogą zaskakiwać)
Nowe!

Ciekawostki ze świata zwierząt

Świat zwierząt wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Naukowcy zdołali już odkryć wiele zaskakujących faktów o różnych gatunkach zwierząt. Przed Wami lista zaskakujących ciekawostek ze świata zwierząt.

1. Pierwsza ciekawostka ze świata zwierząt dotyczy krokodyla, który potrafi nie jeść przez rok. Choć wyobrażamy sobie to zwierzę jako mające ogromny apetyt i upatrujemy w nim zagrożenie dla naszego życia, to dorosły krokodyl może spędzić rok, czekając na okazję do posilenia. Zwierzęta te mają znacznie wolny metabolizm niż i jednocześnie małe zapotrzebowanie na energię.

2. Krewetki mają serce umiejscowione w głowie.

3. Strusie oko jest większe od mózgu tego ptaka.

4. Kolibry są jedynymi ptakami, którą potrafią latać do tyłu. Skrzydła kolibrów uderzają nawet 80 razy w ciągu sekundy.

koliber

fot. depositphotos




5. Kolejna ciekawostka ze świata zwierząt dotyczy tygrysów – czy wiedzieliście, że paski znajdują się nie tylko na futrze, ale również na skórze.

6. Leniwce większość życia spędzają na drzewach wisząc głową w dół. Swoją nazwę zawdzięczają wolnemu poruszaniu się. Wdrapanie się na drzewo o wysokości 16 m w 10 minut. Po ziemi przemieszczają się pełzając z prędkością 7 metrów na minutę. Co ciekawe pływając w wodzie poruszają się 3 razy szybciej niż pełzając po ziemi, a pod wodą mogą wytrzymać nawet do 40 minut na jednym oddechu. Więcej ciekawostek o leniwcach znajdziecie tutaj.




7. Ślimaki potrafią zapaść w sen nawet na trzy lata.

8. Jednym z monogamicznych zwierząt są flamingi. Ptaki te każdego roku składają jedno jajo. Złożone jajo samica wysiaduje przez 28. Po wykluciu rodzice opiekują się swoim potomstwem i karmią je.

9. Motyle posiadają receptory smaku umiejscowione na nogach. Ciekawostki o motylach znajdziecie tutaj.

10. Wilki rodzą się ślepe, dopiero po 12 dniach otwierają oczy.

11. Masajowie, którzy mieszkają w Kenii i Tanzanii, zgodnie z dawnymi tradycjami, po dziś dzień pozostawiają ciała zmarłych swoich bliskich na pożarcie hienom.

12. Kakapo to jedyną na świecie papuga, która… nie potrafi latać.

Papuga kakapo

Papuga Kakapo // fot. CC BY 2.0, Link




13. Oko sowy to narząd zaskakujący nie tylko dlatego, że ptaki te doskonale widzą w nocy. Okazuje się, że oko sowy działa podobnie jak teleobiektyw – jest w stanie powiększyć widziany obraz.

14. Latający smok to gatunek jaszczurki, która lata w powietrzu. Lot tego malutkiego gada to krótki lot szybowcowy, do unoszenia się w powietrzu służą błoniaste skrzydła na plecach.

15. Pora na ciekawostkę ze świata zwierząt dotyczącą karaluchów. Czy wiedzieliście, że karaluch pozbawiony głowy może przeżyć nawet kilka tygodni. Po tym czasie ostatecznie umrze z głodu.

16. Aby wyzwolić się z uścisku szczęk krokodyla …należy wsadzić palec w jego oko… nie radzimy jednak z tym eksperymentować…

17. Zęby bobrów przez cały czas życia tych zwierząt rosną. W związku z tym ssaki te muszą regularnie ścierać zęby… w przeciwnym razie wrosłyby w mózg.

18. Przeciętnie mrówka jest w stanie podnieść od 5 do 20 razy więcej, niż sama waży. Ile mrówek byłoby zatem potrzebnych do podniesienia człowieka? Załóżmy, że mówimy tu o osobie która waży 75 kg i mrówce, która waży 5 miligramów. Wówczas potrzebujemy od 750 000 (zakładając że podniesie 20 razy więcej niż sama waży) do 3 milionów mrówek (zakładając, że mrówka podniesie 5 razy więcej niż sama waży)!

mrówki - ciekawostki ze świata zwierząt

fot. depositphotos.com




19. Zebry i strusie to zwierzęta, które ze względów bezpieczeństwa bardzo często żyją razem. Zebra ma lepszy słuch i węch, a struś ma lepszy wzrok.

20. Ślimaki to mięczaki, które posiadają zęby. Niektóre gatunki zaopatrzone są w około 60 tys. mikrozębów.

21. Meduzy nie mają mózgu, wszelkie zmiany w otaczającym je środowisku odczuwają poprzez sieci nerwowe.

22. Żyrafy nie mają strun głosowych. Ich czarno-niebieski język ma 50 cm i jest tak długi, że mogą nim dosięgnąć uszu – a teraz uwaga – te najwyższe na świecie ssaki używają do mycia uszu właśnie języka!

żyrafa ciekawostki

Niewielka głowa żyrafy osadzona jest na długiej, sięgającej dwóch metrów szyi. Na zdjęciu żyrafa siatkowana // fot. QuartlPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link




23. Małpy są w stanie liczyć, a nawet zrozumieć napisane liczby.

24. Delfiny porozumiewają się pomiędzy sobą zarówno w sposób werbalny – używając echolokacji, jak i niewerbalny – machając ogonem, czy przyjmując odpowiednie pozy ciała.

delfin butelkonosy

Delfin butelkonosy // fot. wikipedia, domena publiczna




25. Najwolniejsze ryby na świecie to koniki morskie. Poruszają się z prędkością 0,016 km/h. Najszybszą rybą świata, mogącą pływać do 129 km/h jest z kolei Marlin czarny, występujący w tropikalnych rejonach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego.

26. Choć wyglądają zabawnie i większości z nas wydają się sympatyczne, to hipopotamy są bardzo niebezpiecznymi zwierzętami. Podczas walki pomiędzy samcami o terytorium, jeden z hipopotamów może nawet stracić życie. Hipopotamy nie boją się ludzi, ani nawet krokodyli. W ciągu roku ginie około 2900 osób zabitych przez hipopotamy. Do ataku dochodzi w przypadku wtargnięcia jego na terytorium.

27. La Paz w Boliwii zostało pierwszym miastem w Ameryce Południowej, które zasilane było energią elektryczną, ta wytwarzana była …z łajna lamy.

28. Ostrygi to mięczaki, które mogą zmieniać płeć w zależności od tego, jaka bardziej przydatna aktualnie.

29. Skorupa wszystkich gatunków żółwi wrośnięta jest w ich szkielety.

30. Pchły to niewielkie (od 1 do 10mm długości ciała) pasożyty zamieszkujące prawie cały obszar Ziemi. Owady te mają silnie rozwinięte odnóża, umożliwiające im długie skoki. Jak daleko skaczą pchły? Podczas jednego skoku są w stanie pokonać odległość 150-200 razy przekraczające długość ich ciała, podczas gdy wysokości skoku może sięgać ponad 30 cm!

31. Nosy psów i kotów są jak ludzkie odciski palca. Każdy nos podobnie jak odcisk ludzkiego palca jest niepowtarzalny.

koci nos

fot. pexels.com




32. Lubicie węże? Pora na ciekawostkę ze świata zwierząt związana z tymi gadami. Turyści odwiedzający kraje arabskie mieli zapewne sposobność zobaczenia kobry tańczącej do muzyki wygrywanej na flecie przez fakira – zaklinacza węży. Mało kto jednak wie, że kobry nie posiadają słuchu. Ich “taniec” jest swego rodzaju trikiem – reakcją na tupanie nogą (kobry odczuwają drgania w czaszce) przez fakira – to powoduje nastroszenie się kobry w reakcji na potencjalne zagrożenie, a następnie kobra naśladuje ruchy zaklinacza bujając się na boki.


33. Jeszcze jedna ciekawostka o wężach. Czy wiecie, że istnieje wyspa w całości opanowana przez te gady? Nazywa się Ilha da Queimada Grande (bywa nazywana Wyspą Węży) i zasiedlona jest przez tysiące nadrzewnych węży z endemicznego gatunku żararaki wyspowej (łac. Bothrops insularis). Zwierzęta te mają około pół metra długości i są niebezpieczne dla człowieka (ich jad jest śmiertelny). Na każdy metr kwadratowy przypada tu od 1 do 5 węży. Władze Brazylii wydały zakaz wstępu na wyspę. Mogą się tam dostać jedynie osoby posiadające specjalne pozwolenie. Więcej o wyspie węży pisaliśmy tutaj.
Ilha da Queimada Grande - wyspa węży Brazylia

brazylijska Wyspa Węży // pinterest




34. Zmieniamy tematykę. Pora na „słoniową” ciekawostkę. Czy wiecie, że słonie są w stanie rozpoznać się w lustrze – taką umiejętność posiada tylko kilka zwierząt. Stanowi to kolejny dowód na wysoki poziom inteligencji i samoświadomości tych gigantów.

35. O tym, że myszy śpiewają wiadomo od ponad pół wieku. Nowe badania przedstawione w „Frontiers of Behavioral Neuroscience” potwierdziły, że samce (trochę jak ptaki) śpiewają skomplikowane pieśni, w celu zwabienia samicy. Kiedy ta pojawia się, śpiew staje się prostszy.

36. Pingwiny czują jedynie smak słony i kwaśny, a nie rozpoznają smaku słodkiego, gorzkiego i umami (piąty smak wyodrębniony przez naukowców stosunkowo niedawno, delikatny i trudny do jednoznacznego opisania). Oznacza to, że nie są one w stanie docenić smaku ryb, czyli swojego ulubionego przysmaku.

37. Pora na jeszcze jedną ciekawostkę o pingwinach. Czy wiecie, że pomimo braku widocznych uszu, mogą się one pochwalić bardzo czułym zmysłem słuchu? Za pomocą dźwięków wśród skupiska utworzonego nawet z setek pingwinów są one w stanie odszukać innego osobnika.

38. Kolejna ciekawostka ze świata zwierząt dotyczy motyli i żółwi. W celu jej zaprezentowania przenosimy się do amazońskiej dżungli, gdzie dość często można spotkać motyla przy głowie żółwia. Co robią? Otóż motyle spijają żółwie łzy, aby uzupełnić w swoim organizmie niedobory sodu.

Motyl pijący łzę żółwia

fot. amalavida.tv (flickr) via wikipedia.org CC BY-SA 2.0




39. Stres u kotów zmniejsza się (przynajmniej chwilowo), jeśli mogą się one schować. Do takiego wniosku doszli jakiś czas temu naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia). Badali oni wówczas poziom stresu u kotów, które trafiały do schroniska. Dziesięciu kotom podarowano kartonowe pudło, w którym mogły się schować, podczas gdy pozostałe dziewięć kotów nie otrzymało pudełka. Okazało się, że koty które mogły dać nura do pudła były zdecydowanie mniej zestresowane, niż te z drugiej grupy.

40. Pora na ostatnią ciekawostkę ze świata zwierząt. Okoń to ryba, która potraci pochłaniać tlen z powietrza, pełzać, a ponadto raczkować na lądzie, używając silnych płetw piersiowych. Wiedzieliście?

Lubisz ciekawostki? Zobacz też:

Ciekawostki o papugach
Ciekawostki o ośmiornicach
Ciekawostki o delfinach
Ciekawostki o koalach
Ciekawostki o żyrafach
Ciekawostki o psach


Źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13),(14),(15),(16),(17)

Skomentuj