Jezioro Coca-Cola – atrakcja, która przyciąga turystów z całego świata - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jezioro Coca-Cola – atrakcja, która przyciąga turystów z całego świata

Ten artykuł dedukujemy przede wszystkim miłośnikom Coca-Coli i Pepsi, choć nie tylko. W Brazylii znajduje się bowiem atrakcja, która przyciąga turystów z całego świata – jest to jezioro, którego woda dokładnie pokrywa się z kolorem napoju, popularnym i uwielbianym przez miliony ludzi. Nosi ono nazwę Araraquara, jednak większą popularność ma jego alternatywna nazwa – jezioro Coca-Cola. Jeśli wybierzesz się nad jezioro w kolorze popularnego napoju, możesz w nim pływać, ale nie próbuj kosztować wody!

jezioro Coca cola w Brazylii

fot. screenshot z google street viewGdzie znajduje się Jezioro Coca-Cola?

Jezioro Coca-Cola to potoczna nazwa tego akwenu, nadana przez turystów i lokalnych mieszkańców. Aby zobaczyć ten akwen w kolorze Coca-Coli, musisz udać się do znajdującego się w północno-wschodniej Brazylii stanu Rio Grande do Norte. Dzięki tej oryginalnej atrakcji region ten jest jeszcze chętniej odwiedzany przez turystów. Niestety miejsce to nie jest łatwo dostępne – trzeba przedrzeć się szlakami przecinającymi brazylijską dżunglę lub skorzystać z samochodu, który jest przystosowany do poruszania się w trudnych warunkach.

Odwiedzających zachwyca nie tylko sam kolor wody, ale także szerokie plaże oraz otoczenie pełne zieleni. Jezioro Coca-cola znajduje się na obszarze prywatnego rezerwatu przyrody o nazwie Mata de Estrela, który z kolei jest częścią lasu deszczowego u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Rezerwat otwarty jest dla wszystkich odwiedzających, którzy chcą zapoznać się z występującą tam fauną i florą.

jezioro Coca cola - Brazylia

Charakterystyczny kolor wody widoczny jest również na zdjęciach satelitarnych // fot. screenshot z google mapsCo sprawia, że jezioro wygląda jak Coca-Cola?

Dlaczego woda tego niesamowitego zbiornika ma tak dziwny kolor? Wszystko można wyjaśnić w sposób naukowy, nie ma tu żadnych cudów czy mistycyzmu. Woda w jeziorze zawiera dużą ilość dwóch pierwiastków: jodu oraz żelaza. Na kolor wody ma również wpływ roślinność znajdująca się na wybrzeżu tego akwenu, czyli trzcina oraz pigment pochodzący z korzeni drzew znajdujących się w pobliżu. To wszystko razem zabarwia wodę na czekoladowo-karmelowy kolor. Jedyną rzeczą, która odróżnia wodę od napoju, jest brak bąbelków – to jendak nie przeszkadza turystom w ciągłym porównywaniu wody z popularnym napojem.

Woda w Jeziorze Araraquara nie zawiera żadnych toksycznych składników, więc można w niej swobodnie pływać. W najgorętszym okresie roku, latem, do tego miejsca docierają podróżnicy z całego świata. Wówczas woda nagrzewa się maksymalnie i panują najlepsze warunki do pływania. Kąpiel w tym zbiorniku przypada do gustu przede wszystkim maluchom. Natomiast ludność lokalna przypisuje wodzie w jeziorze właściwości lecznicze, dzięki obfitości składników odżywczych, o których wspomnieliśmy wcześniej. Jednak nie jest wskazane picie nieprzegotowanej wody z żadnego jeziora, zwłaszcza w tej strefie klimatycznej. Nie próbuj więc kosztować, czy woda w jeziorze ma smak… coli.

Brazylia - jezioro Coca cola

fot. screenshot z youtube.com

jezioro Coca cola w Brazylii

fot. screenshot z google street viewCo można robić nad jeziorem Coca-Cola – Araraquara i o czym pamiętać?

W jeziorze możesz, jak wspomnieliśmy popływać lub wypoczywać, opalać się na szerokich plażach dookoła niego. Ponadto możesz popływać łódką lub zwiedzić okoliczne lasy. Jednak zanim wyruszysz nad Jezioro Coca-Cola, pamiętaj, by sprawdzić czy aby na pewno jest to dobry czas na podróż. Bywają okresy, gdy woda w jeziorze prawie zupełnie wysycha. Wycieczkę można odbyć z wyspecjalizowanymi przewodnikami. Warto pamiętać również, że na obszarze rezerwatu nie ma sygnału internetowego ani telefonicznego. Więc przed wyruszeniem powiadom kogoś, że zamierzasz odwiedzić to miejsce!

Zobacz też:

Jellyfish Lake – niesamowite jezioro Meduz na wyspie Eil Malk
Sorvagsvatn – niesamowite jezioro „wiszące” nad oceanem
Różowe Jezioro Hillier w Australii
Nie tylko Wenecja – oto najpiękniejsze miasta na wodzie podobne do Wenecji
Shi Cheng – podwodne miasto w Chinach

Skomentuj