Nie tylko Wenecja - oto najpiękniejsze miasta na wodzie podobne do Wenecji - Zalajkowane.pl
Nowe!

Nie tylko Wenecja – oto najpiękniejsze miasta na wodzie podobne do Wenecji

Gdyby ktoś zadał pytanie „jakie jest najsłynniejsze miasto na wodzie” większość z nas bez zastanowienia wskaże najprawdopodobniej na Wenecję. To włoskie miasto założone w 452 roku jest z całą pewnością jednym z najpiękniejszych w Europie. Okazuje się, że w wielu miejscach świata istnieją inne, równie piękne miasta, które można zwiedzać pływając łódkami po licznych kanałach.

#1. Wuzhen – Chiny

Wuzhen to pierwsze miejsce na naszej liście miast podobnych do Wenecji. Wystarczy oddalić się nieco od nowoczesnego Szanghaju, by przenieść się w zupełnie inny świat. Historia tego niewielkiego (około 60 000 mieszkańców) miasteczka sięga 2 tysięcy lat. W Wuzhen można podziwiać prawdziwą, starochińską architekturę, a klimat temu miejscu nadają oprócz licznych wodnych kanałów również domki z ciemnego drewna, brukowane ulice, mosty i łodzie – nie bez powodu Wuzhen nazywane jest „chińską Wenecją”.

Wuzhen

fot. stock.adobe.com

Wuzhen - chińska Wenecja

fot. Carsten Ullrich from Shanghai, China – Bridge in WuZhen, CC BY-SA 2.0, Link
Dawniej w Wuzhen było aż 150 mostów, do dziś przetrwały tylko 72, jednak zadziwiają one swoją różnorodnością – wśród nich są mosty kamienne, drewniane, proste, łukowate, zadaszone lub ze specjalnie wydzielonym miejscem na odpoczynek. Nad tzw. Zatoką Uczciwości i Bogactwa znajduje się most, który według mieszkańców ma niesamowitą moc – jeśli idzie się jego lewą stroną to oczekuje się w życiu mądrości, a jeśli idzie się jego prawą stroną to oczekuje się bogactwa.

Dla wielbicieli lokalnych smaków miasto oferuje liczne nastrojowe knajpki, sklepy z lokalnymi produktami, herbaciarnie, a także destylarnię wina ryżowego, w której skosztować można trunku o nazwie sanbai. Chińska Wenecja szczególnie pięknie prezentuje się nocą, kiedy to latarnie i czerwone lampiony rozświetlają liczne wąskie uliczki i mosty. Po wschodniej stronie miasta znajduje się muzeum sztuki ludowej i muzeum 100 łóżek, w którym zobaczyć można królewskie łoża. Jeden z eksponatów tego muzeum nazywany jest Łóżkiem 1000 dni, ponieważ właśnie tyle czasu zajęło jego wykonanie – łóżko ma długość 217 cm i szerokość 366 cm – to w sam raz, aby pomieścić na nim spragnionych odpoczynku po „weneckich” spacerach.

Wuzhen - chińska Wenecja

fot. pixabay.com

Wuzhen - chińska Wenecja

fot. Immanuel GielOwn work, CC BY-SA 4.0, Link#2. Zhujiajiao – Chiny

Nadal pozostajemy w Chinach, jednak teraz pora na miasto Zhujiajiao, położone na zachodnich przedmieściach Szanghaju, nad brzegiem jeziora Dinashanhu. Historia tego miasta sięga 1700 lat wstecz, kiedy to funkcjonowało jako wioska, w której znajdował się targ. Zhujiajio posiada gęstą sieć kanałów wodnych, które przecinają miasto z każdej strony. Specyficzna zabudowa w stylu Mig i Qing tworzy niepowtarzalny klimat – niskie budowle, starożytne mosty, wąskie uliczki i przede wszystkim gondole to coś, co łączy to miasto z Wenecją.
Mimo tego, że do tętniącego życiem Szanghaju tak blisko, to w Zhujiajio panuje cisza i spokój. Centrum miasta do dzisiaj stanowi targ, na którym dostępne jest praktycznie wszystko, łącznie z talizmanami szczęścia. Z centrum za pomocą drewnianych drogowskazów dotrzemy do Kezhi Garden, czyli do dawnego prywatnego ogrodu należącego do rodu Ma. Jest to idealne miejsce, aby zrelaksować się wśród wszechobecnej zieleni, przejść się kamiennymi labiryntami, czy też odpocząć nad brzegiem stawu. W ogrodzie znajduje się kilka pawilonów, a w jednym z nich zebrane zostały rzeźby, obrazy i ceramika. W Kezhi Garden zlokalizowany jest również amfiteatr, w którym odbywają się przedstawienia nawiązujące do chińskiej tradycji.
Zhujiajiao - Chiny

Kenzhi Park // fot. lwtt93 via Flickr
W Zhujiajiao warto odwiedzić również Świątynię Boga Miasta. Jej dziedziniec ozdobiony został drzewkami szczęścia, a za drewnianymi drzwiami widnieją złote posągi Buddy. Tuż obok znajduje się urząd pocztowy, który wybudowany został za czasów dynastii Qing (panowała w latach latach 1644–1912) – to tu zebrane zostały i zachowane są do dziś stare listy i stemple. W końcu przyszedł czas na główną atrakcję – rejs gondolą po kanałach. To właśnie wzdłuż nich zlokalizowane są liczne restauracje serwujące miejscowe specjały.#3. Brugia – Belgia

Z Chin przenosimy się do północno-zachodniej części Belgii. Brugia z powodu licznie występujących kanałów w historycznej części miasta nazywana jest flamandzką Wenecją.

Brugia

fot. freepik.com
Kanały, które dawniej służyły do transportu towarów na tratwach obecnie pełnią rolę atrakcji turystycznej i można pływać po nich łódkami. Jeśli będziecie mieć okazję na rejs łódką po kanałach Brugii warto dopłynąć do tzw. „Jeziora miłości”, czyli do najbardziej zielonego miejsca w mieście. Ten miejski staw, otoczony przepięknym parkiem z kolorową roślinnością robi niesamowite wrażenie.
Brugia - Jezioro Miłości

Brugia – Jezioro Miłości // fot. Balou46Own work, CC BY-SA 4.0, Link
Z „Jeziorem miłości” związane są różne legendy. Jedna z nich mówi o tym, że przechodząc po moście nad wodą z ukochaną osobą będziemy mieli szczęście do końca życia. Legenda ta ma nawiązywać do dawnego rycerza, który nazywał się Minne i miał właśnie w tym miejscu przeżyć swoją niespełnioną miłość.

Sama Brugia pełna jest wąskich i urokliwych uliczek, które zachwycają gotycką architekturą. Co więcej centrum miasta wraz z ratuszem od roku 2000 znajduje się na liście UNESCO, a w 2002 roku Brugia została wyróżniona tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Miasto to oprócz wielu ciekawych miejsc dla turystów pełni również rolę portu śródlądowego dla statków.

Brugia nocą

Brugia nocą // fot. freepik.com#4. Mexcaltitan – Meksyk

Z Europy przenosimy się do Meksyku, gdzie znajduje się Mexcaltitan de Uribe zamieszkiwany przez niespełna 1000 osób. Mexcaltitan „zamienia się” w Wenecję jedynie podczas trwania pory deszczowej. Wówczas ulice zalane są przez wodę i miejscowa ludność musi posługiwać się pontonami i kajakami.

Zgodnie z legendą Mexcaltitan znajdować się ma tam, gdzie zlokalizowane było starożytne miasto Aztlan, stanowiące kolebkę cywilizacji azteckiej. Niektórzy twierdzą nawet, że z Mexcaltitian ludność dawniej wyemigrowała na południe i tak powstał Meksyk.#5. Annecy – alpejska Wenecja

Niezwykle malowniczo położone miasto znajdujące się w południowo-wschodniej Francji nazywane jest alpejską Wenecją. Początki Annecy sięgają średniowiecza, kiedy to powstał zamek Lorda Annecy wokół którego następnie budowano miasto.

Urokliwe uliczki i kanały, XVI-wieczna katedra św. Piotra, Most Miłości i Pałac na wyspie przyciągają do miasta wielu turystów. Pobliskie jezioro, na którym można uprawiać żeglarstwo czy windurfing jest z kolei celem podróży dla miłośników sportów wodnych.

Annecy - miasto na wodzie

fot. Yves LCOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Annecy - miasto na wodzie

fot. Chrisgg382000Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Annecy - miasto na wodzie

fot. PareloupOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Annecy - miasto na wodzie

fot. pixabay.com#6. Al-Dżuna – mała Wenecja Morza Czerwonego

Al-Dżuna znajduje się około 25 km od popularnej wśród turystów Hurghady. To luksusowe miasteczko jest tak naprawdę prywatnym kurortem egipskiego przedsiębiorcy i miliardera, który rozpoczął jego budowę w 1989 roku. Al-Dżunę wybudowano od podstaw na wzór Wenecji, a budynki i obiekty w mieście projektował m.in. Michael Graves, który pracował również dla Walt Disney Company przy budowie Eurodisneylandu. Na sztucznych wyspach rozdzielonych kanałami, które łączą ze sobą mosty znajdują się luksusowe hotele, pola golfowe, szpital, szkoły, kasyno i wille milionerów.

Al Dżuna w Egipcie

fot. Maarten Visser from Capelle aan den IJssel, Nederland – _MG_1166 nb, CC BY-SA 2.0, Link

Al Dżuna w Egipcie

Al Dżuna z lotu ptaka w 2011 roku // fot. Oldt1mer – Keith#7.Port Grimaud

Port Grimaud nazywane jest Wenecją Lazurowego Wybrzeża. Historia tego miasteczka zaczęła się w latach 60. XX w., kiedy to architekt François Spoérry wpadł na pomysł, by na bagnistym terenie zbudować „francuską Wenecję”. Spoérry uzyskał pozwolenie, jednak ciągnącą się latami inwestycję ukończono dopiero w 2000 roku.

W Port Grimaud znajduje się około 2200 budynków, 7 km kanałów, 14 mostów, 14 km nabrzeży i 12 wysp, na których powstały kolorowe domki. Każdy mieszkaniec Port Grimaud ma dostęp do wody i prywatną przystań. Jeśli będziecie mieli okazję być w okolicy, to koniecznie odwiedźcie wieżę widokową, z której podziwiać można widok na Port Grimaud, położone niedaleko Saint-Tropez i całą zatokę.

Port Grimaud

fot. pixabay.com

Port Grimaud we Francji

fot. grimaud-provence.com

Port Grimaud we Francji

fot. grimaud-provence.com#8. Alappuzha

Alappuzha to miasto w południowych Indiach nad Morzem Arabskim. Miasto znane jest przede wszystkim z przepięknych rozlewisk tzw. „backwaters” (sieć jezior, kanałów i kanalików łączących jeziora), które turyści zwiedzają na pokładzie tzw. „houseboatów”, czyli łodzi wyposażonych m.in w kuchnię i łazienkę – jednym słowem takie pływające mieszkania. Ze względu na kilka kanałów przecinających miasto Alappuzha nazywana jest Wenecją Wschodu. Prawdopodobnie jeszcze przed narodzinami Chrystusa kwitł tu handel z Grekami i Rzymianami.

Alappuzha houseboat

fot. freepik.com

Alappuzha Indie

fot. Vimaljoseph93Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Alappuzha (Alleppey)

fot. stock.adobe.com#9. Sankt Petersburg

Petersburg to drugi po Moskwie największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Rosji. Miasto leży na kilkudziesięciu wyspach połączonych mostami (szacuje się że dużych mostów i mniejszych mostków jest ponad 300) i właśnie dlatego nazywane bywa Wenecją Północy. Budynki z XVIII i XIX wieku kontrastują z nowymi zabudowaniami, a liczne parki, ogrody, muzea i kościoły zachwycają wielu turystów. Co ciekawe założyciel miasta Car Piotr I zakładał, że w Petersburgu podobnie jak w Wenecji komunikacja będzie odbywać się głównie kanałami. Po śmierci cara wiele z nich jednak zakopano.

Sankt Petersburg

fot. pixabay.com

Sankt Petersburg

fot. freepik.com
Do największych atrakcji Petersburga zaliczyć można twierdzę Pietropawłowską (wybudowaną przez Piotra I w 1703 roku), Sobór św. Mikołaja (katedra z 1913 roku), Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, piękny Pałac Zimowy (dawna rezydencja rosyjskich władców), Peterhof (kompleks muzeów w dawnym pałacu królewskim, usytuowanym w parku słynącym z wielu fontann) i Teatr Maryjski. Według UNESCO Petersburg jest 8 najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata.
Sankt Petersburg

Sankt Petersburg panorama centrum miasta // fot. freepik.com

Twierdza Pietropawłowska

Twierdza Pietropawłowska

Zespół pałacowo-ogrodowy Peterhof

Zespół pałacowo-ogrodowy Peterhof

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego // fot. NoPlayerUfaPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link#10. Amsterdam

Stolica Holandii, której początki sięgają XIII wieku jest jednym z najbardziej znanych miast na wodzie. Znajduje się tu około 160 kanałów, z których 3 największe to: Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht. W Amsterdamie równie popularne co rejsy po kanałach stają się w ostatnim czasie zacumowane przy nabrzeżu hotele na wodzie.

Amsterdam

fot. freepik.com

Amsterdam

fot. freepik.com
W Amsterdamie jest 7000 zabytków (!), wśród których są m.in. kościoły (najstarszym kościołem jest XIII wieczny Oude Kerk), kamienice, mosty, fortyfikacje i giełdy. W mieście znajdują się też liczne parki, place, galerie i muzea (w tym słynne Muzeum Vincenta van Gogha). Amsterdam słynie również z mnóstwa rowerów – szacuje się, że jest ich ponad milion!
najstarszy kościół w Amsterdamie

Oude Kerk – najstarszy kościół w Amsterdamie // fot. oudekerk.nl#11. Sztokholm

Na 14 wyspach, które połączone są 53 mostami położony jest Sztokholm, który podobnie jak wspomniany powyżej Amsterdam nazywany jest Wenecją północy. Założone w XIII wieku miasto od 1634 roku jest stolicą Szwecji, a niektórzy badacze twierdzą, że jego nazwa wywodzi się od słów „stock” (pień, pal, belka) i „holme” (wyspa, wysepka).

Stare Miasto Sztokholm

Stare Miasto (Gamla stan) w Sztokholmie // fot. freepik.com

Stare Miasto Sztokholm

Stare Miasto Sztokholm // fot. freepik.com
Stare Miasto (Gamla stan) to imponująca plątanina wąskich uliczek, na których znajduje się mnóstwo sklepów z pamiątkami. Poza tym największymi atrakcjami miasta są: Zamek Królewski (zbudowany w latach 1697-1754), Drottningholm (najlepiej zachowana rezydencja królewska w Szwecji), ratusz miejski z początku XX wieku, kościoły (Riddarholmen i Kościół św. Mikołaja), Grona Lund (Grona Lund) oraz liczne muzea (morskie Muzeum Vasa, Muzeum Nordyckie, Muzeum Nobla, czy Muzeum Abba poświęcone najbardziej znanemu szwedzkiemu zespołowi muzyki pop).
Pałac Królewski w Sztokholmie

Pałac Królewski w Sztokholmie // fot. BrorssonSelf-photographed, CC BY-SA 3.0, Link

Ratusz w Sztokholmie

Ratusz w Sztokholmie // fot. Øyvind HolmstadPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link#12. Bangkok

Bangkok z kolei często bywa nazywany „Wenecją Wschodu” ze względu na dużą ilość kanałów (khlongów), które przecinają miasto. Mimo, iż w obawie przed epidemiami wiele kanałów osuszono, to w najstarszych dzielnicach miasta wciąż można wybrać się na przejażdżkę wodną taksówką. Warto przy okazji wspomnieć że do 1864 roku mieszkańcy miasta poruszali się po nim głównie łodziami – dziś w zamieszkiwanej przez prawie 9-milionów osób stolicy Tajlandii trudno to sobie wyobrazić.

Bangkok pływający targ

Pływające targi to jedna z największych atrakcji dla wielu turystów // fot. ninara via flickr
Poza wycieczką wodną taksówką warto odwiedzić Wielki Pałac Królewski (zbudowany w latach 1782-1785) i choćby kilka z około 400 bogato zdobionych świątyń buddyjskich i hinduistycznych znajdujących się w mieście. Najstarsza z nich Wat Pho (Świątynia Leżącego Buddy) powstała w XVI wieku, a znajdujący się w niej posąg leżącego buddy ma 15 metrów wysokości i 46 metrów długości!
Świątynia Leżącego Buddy "Wat Pho" w Bangkoku

Wat Pho (Świątynia Leżącego Buddy) // fot. freepik.com

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Wielki Pałac Królewski // fot. Andy MarchandOwn work, CC BY-SA 3.0, Link#13. Aveiro

Aveiro to portugalskie miasteczko założone w X wieku, które położone jest przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro, około 75 km na południe od Porto. Charakterystyczną cechą miasta są elewacje domów wyłożone ceramicznymi płytkami „azulejos” oraz kolorowe domy. Jedną z głównych atrakcji jest rejs po kanałach barwnie pomalowaną łodzią „moliceiros”, która niegdyś służyła do zbierania wodorostów. W pobliżu miasta znajdują się plaże Barra, Costa Nova do Prado i Gafanha da Nazaré.

Aveiro - portugalska Wenecja

Kolorowe domy w Aveiro // fot. pixabay.com#14. Suzhou

Jedno z najbogatszych miast w Chinach nazywane jest Wenecją Wschodu ze względu na sieć 24 kanałów wodnych przecinających miasto oraz fakt, iż 42.5% powierzchni miasta pokryte jest wodą. Ponadto Suzhou słynie z mostów (jest ich ponad 400) i pięknych ogrodów (w szczytowym momencie było ich nawet 300!).

W przeszłości Suzhou słynęło z produkcji i handlu jedwabiem (obecnie znajduje się tam muzeum jedwabiu), a około 100 roku naszej ery, w czasach panowania Wschodniej Dynastii Han było jednym z dziesięciu największych miast na świecie.

Suzhou Chiny - ogród Master of the Nets Garden (Ogród Mistrza Sieci)

Master of the Nets Garden (Ogród Mistrza Sieci) w Suzhou // fot. _chrisuk via flickr#15. Giethoorn – holenderska Wenecja

Na koniec naszej wirtualnej podróży wracamy do Europy. Holenderskie Giethoorn nazywane jest Wenecją Północy. W starej części miasta nie ma żadnych dróg, poza ścieżkami rowerowymi. Giethoorn to piękne miejsce, które można zwiedzać płynąc kanałami pośród domów (niektóre pochodzą z XVIII wieku), ogrodów i 176 pomostów łączących sąsiedzkie zabudowania. Wiele budynków znajduje się na małych wysepkach, przez co dostać się do nich można jedynie drogą wodną.

Giethoorn - Holandia

fot. PhotoBobil upload.wikimedia.org [Creative Common BY]

Giethoorn - Holandia

[fot. Dino Cutic]
Punkty, w których można wypożyczyć łódkę znaleźć można niemal na każdym kroku. Do wyboru jest kilka szlaków – od krótkiego, którego przepłynięcie zajmuje godzinę, przez dwugodzinny oraz tzw. pętlę – na jej opłynięcie potrzeba około czterech godzin. Wypożyczenie łódki to koszt rzędu 15 euro za godzinę. Więcej o Giethoorn pialiśmy tutaj: Giethoorn holenderska Wenecja.
Giethoorn - Holandia

[fot. giethoorntourism.com/giethoorn-pictures/]

Giethoorn - Wenecja północy

[fot. giethoorntourism.com/giethoorn-pictures/]Zobacz też:

Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie
Śniadanie z żyrafami w Giraffe Manor hotel
Miracle Garden w Dubaju – największy ogród na świecie
7 mało znanych cudów starożytnego świata
18 faktów i ciekawostek o Jeziorze Bajkał


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13)

Skomentuj