Dlaczego leniwce są leniwe?
Nowe!

Dlaczego leniwce są leniwe?

Żyjące w Ameryce Południowej leniwce są symbolem powolności, lenistwa i niespiesznego stylu życia. Zwierzęta te bardzo różnią się nie tylko od innych ssaków, ale nawet od ich najbliższych krewnych – mrówkojadów, które podobnie jak leniwce należą do rzędu szczerbaków.

Leniwce żyją w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej, w których utrzymuje się wysoka temperatura i zawsze jest wilgotno. W takich warunkach zwierzęta mają dużo większe zapotrzebowanie na energię, jednak leniwce poruszają się tak wolno, gdyż oszczędzają energię. Dzięki temu zwierzęta te nie potrzebują wysokokalorycznego pożywienia, a do pełni szczęścia wystarczają im świeże zielone liście i deszczowa wilgoć gromadząca się na koronach drzew. Równie wolny jak ruchy leniwców jest ich metabolizm – w wielokomorowych żołądkach tych zwierząt znajdują się bakterie żywiące się celulozą, a proces trawienia pokarmu może zająć nawet miesiąc! Badacze z Wisconsin dokonali nawet pomiarów energii, której potrzebują dwu i trójpalczaste leniwce – okazało się, że te drugie potrzebują dziennie zaledwie 110 kalorii, co jest absolutnym rekordem wśród ssaków.

leniwiec

fot. travelask.ru

leniwiec

fot. travelask.ru
Jak wolne są leniwce? Po ziemi pełzają z prędkością 7 metrów na minutę, a wdrapanie się na 16-metrowe drzewo zajmuje im około 10 minut. Nic więc dziwnego, że większość życia spędzają zwisając głową w dół, śpią od 10 do 15 godzin dziennie (również w pozycji zwisającej), a za potrzebą schodzą z drzew na ziemię mniej więcej raz na tydzień. Zwierzęta te nie potrafią biegać ani skakać (o dziwno są jednak dobrymi pływakami) – według naukowców właśnie ze względu na oszczędność energii. Inne ssaki potrzebują tych umiejętności, np. po to, by uciec przed drapieżnikami – leniwce po prostu wiszą nieruchomo na gałęziach. Ponadto ich futra pokryte są zielonymi glonami, co zdecydowanie poprawia ich kamuflaż. Natura doskonale przystosowała je do życia w koronach drzew i „wyposażyła” w długą szyję, dzięki której mogą sięgać po liście bez nadmiernych ruchów ciała. Ponadto posiadające 9 kręgów szyjnych leniwce (większość ssaków posiada ich 7) są w stanie odwrócić szyję o 180 stopni.

leniwiec

fot. travelask.ruLeniwce – ciekawostki

• Najstarsze zachowane ślady występowania naziemnych leniwcowatych datowane są na plejstocen. Zwierzęta te osiągały wówczas rozmiary słoni

• Orły, węże i jaguary to drapieżniki, które polują na leniwce

• Leniwce są oficjalnie najpowolniejszymi ssakami świata

• Jeszcze do niedawna leniwcami nazywaliśmy zarówno te dwu, jak i trójpalczaste. Nastąpiła jednak zmiana w nazewnictwie, w wyniku której gatunki mające inną nazwę rodzajową po łacinie muszą mieć również inną nazwę po polsku. I tak leniwce trójpalczaste pozostały leniwcami, a leniwce dwupalczaste nazywane są leniuchowcami

Leniwce trójpalczaste są mniejsze (długość ciała 50-60 cm, waga ok. 5 kg) od leniuchowców dwupalczastych (długość około 60 cm i masa około 9 kg). Ponadto te drugie nie mają ogona, podczas gdy leniwce trójpalczaste mają ogon szczątkowy o długości około 4 cm

• Palce tych ssaków połączone są ze sobą i pokryte wspólną skórą, co uniemożliwia niezależne ruchy.

• Pazury leniwca mają około 6 cm długości

• Przez kilka pierwszych tygodni małe wczepione są w brzuch swojej matki. Zostają przy niej mniej więcej do czwartego roku życia.

• Ciągła wycinka brazylijskich lasów równikowych oraz fakt, iż zwierzęta te rozmnażają się dość wolno sprawiają, że leniwcom grozi wyginięcie

• Indianie zamieszkujący Amerykę Południową polują na te zwierzęta w celu pozyskania mięsa

Leniwce żyją około 15 lat na wolności. W ogrodach zoologicznych dożywają nawet 30 lat, a najdłużej żyjącym przedstawicielem gatunku (43 lata) była Miss C z zoo w Adelajdzie w Australii.

megatherium americanum

Według naukowców tak waśnie wyglądał prehistoryczny przedstawiciel leniwcowatych Megatherium americanum, który był większy od słonia. // fot. LadyofHats – took the photo on the „Muséum national d’Histoire naturelle, Paris”, Domena publiczna, LinkZobacz też:

Ciekawostki o kotach
Ciekawostki o psach
Ciekawostki o zwierzętach
Ciekawostki o motylach
Kuoka krótkoogonowa – prawdopodobnie najszczęśliwsze zwierzę na świecie


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6)

One Comment

Skomentuj