Spacerkiem po... Czarnobylu - Zalajkowane.pl
Nowe!

Spacerkiem po… Czarnobylu

Jeśli zaoszczędziliście parę dni urlopu i zastanawiacie się jak je wykorzystać, to może warto rozważyć wycieczkę do… Czarnobyla? To nie żart! Rejon skażony promieniowaniem po wybuchu jądrowym 26 kwietnia 1986 roku, przyciąga rocznie prawie dwa tysiące turystów z całego świata!
Z myślą o nich, w odległości zaledwie zaledwie 14 km od miejsca, w którym nastąpiła katastrofa, powstał w dawnym sowieckim bloku mieszkalnym Hostel Polesie.

W Czarnobylu mieszkało około 50 tys. osób. Po wybuchu elektrowni, mieszkańcy zostali ewakuowani i dzisiaj miasto jest całkowicie wymarłe. To z kolei jest głównym magnesem przyciągającym turystów, którzy chcą możliwie znaleźć się najbliżej miejsca, gdzie stał reaktor atomowy oraz zobaczyć pozostałości potęgi ZSRR.

W mieście obowiązują normy dotyczące maksymalnego czasu przebywania. W strefie mogą znajdować się wyłącznie osoby dorosłe, nie dłużej niż 4 dni. Ze względu na wysoki wciąż poziom radioaktywności, niewskazane jest przebywanie tam kobiet w ciąży oraz dzieci.

Nocleg w hostelu, który może zakwaterować 100 gości kosztuje ok. 7,60$. Hostel Polesie zapewnia turystom wszystkie standardowe potrzeby jak łóżka, toalety, telewizor z płaskim ekranem oraz bezpłatne Wi-Fi. Możliwość odwiedzenia „Zony” (bezpośrednia strefa w pobliżu miejsca katastrofy) jest jednak ograniczona, a wejście na teren strefy jest zabronione. Trzeba postarać się o specjalną przepustkę lub wykupić wycieczkę z biurem podróży.

Czarnobyl

fot: fly4free.pl

Czarnobyl

fot: fly4free.pl

Czarnobyl

fot: fly4free.pl

Czarnobyl

fot: fly4free.pl

Czarnobyl

fot: fly4free.pl

Czarnobyl

fot: fly4free.pl
źródło: casavogue.globo.com
zdjęcia: fly4free.pl

Skomentuj