Zaskakująco realistyczne rzeźby, które wyglądają jak żywe
Nowe!

Zaskakująco realistyczne rzeźby, które wyglądają jak żywe

Artyści potrafią tworzyć dzieła, które są bliskie doskonałości. Na przestrzeni wieków genialni rzemieślnicy z całego świata pokazali, że można „ożywić” posągi z marmuru, kamieni lub gliny. Oglądając tą niezwykłą galerię ciężko wyjść z podziwu nad kunsztem i zdolnościami autorów dzieł.

„Pluton i Prozerpina”. Marmur. Wysokość 255 cm.

Rzeźba przedstawia Plutona porywającego Prozerpinę, córkę Ceres. Postać boga wykonana jest celowo z ciemniejszego marmuru dla podkreślenia kontrastu między ciałem młodej dziewczyny, a postawną figurą Plutona. Dzieło znajduje się w Galerii Borghese w Rzymie, a autorem jest Gian Lorenzo Bernini.

pluton i prozerpina

pluton i prozerpina rzeźba

„Pietà watykańska”. Marmur. Wysokość 174 cm.

Rzeźba, która powstała pod koniec XV wieku przedstawia Jezusa zdjętego z krzyża, trzymanego przez Maryję. Autorem dzieła jest Michał Anioł. Mimo, że postacie są nieproporcjonalne (ze względu na trudność w przedstawieniu ciała dorosłego mężczyzny na kolanach kobiety) większość ciała Maryi jest ukryta pod fałdami szat i dysproporcja nie jest aż tak widoczna, a figury wyglądają bardzo naturalnie.

Pietà watykańska

pieta-watykanska-michal-aniol

„Rozpacz”. Marmur. Wysokość 108 cm.

Posąg stworzył w 1869 roku Jean-Joseph Perraud. Artysta przedstawił rzeźbę bez żadnych akcesoriów i elementów ozdobnych, dzięki czemu widz może swobodnie interpretować znaczenie dzieła. Postać mężczyzny widoczna na posągu siedzi na ziemi i pogrążona jest w smutku. Powstanie figury było ogromnym krokiem dla ewolucji rzeźbiarstwa.

Rozpacz Jean-Joseph Perraud

„Skromność”. Marmur. Wysokość 195 cm.

Pomnik powstał w 1750 roku i został umieszczony na grobie Cecili Gaetani dell’Aquila d’Aragona. Przedstawia kobietę z zasłoniętą twarzą, która intryguje i tworzy niezwykłe napięcie. Bardzo cienki welon nie zakrywa dokładnie sylwetki i kształtów ciała kobiety.

Skromność Antonio Corradini

Modesty by Antonio Corradini

„Odmowa”. Glina.

Nowoczesna rzeźba stworzona przez francuskiego artystę Philippe Farauta. Dzieło jest wykonane z gliny, a popiersie kobiety wygląda niezwykle realistycznie. Wzrok przykuwa szczególnie dbałość o detale i estetyka wykonania, które są cechą charakterystyczną większości rzeźb tego artysty.

Odmowa philippe faraut

Odmowa rzeźba philippe faraut

„Trzy Gracje”. Marmur. 182 cm.

Neoklasycystyczna rzeźba wykonana w marmurze przez Antonio Canova. Dzieło przedstawia Charyty, boginie wdzięku, piękna i radości. Według starożytnych mitów były to trzy córki Zeusa.

Trzy Gracje Antonio Canovy

Skomentuj