Kiedy strych można zamienić na poddasze?
Nowe!

Kiedy strych można zamienić na poddasze?

Budowa poddasza mieszkalnego to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych z niezagospodarowanym strychem. Nic dziwnego – skośny sufit nadaje przestrzeni atrakcyjny wygląd, więźba wygląda romantycznie, a świetliki zapewniają znacznie więcej światła niż klasyczne okna.

Sen nie zawsze staje się rzeczywistością

Jeden błąd często powtarza się już przed zakupem nieruchomości. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami prawie zawsze twierdzą, że na poddaszu można wbudować pokój dzienny. W jakich okolicznościach jednak nie wspomni i dopiero później okaże się, jak trudna jest implementacja. Możesz temu zapobiec przed zakupem domu, przygotowując ekspertyzę. Zwykle dotyczy to tylko stanu technicznego budynku, ale może również skupiać się na potencjale nowego zagospodarowania terenu.

Jeśli myślisz o mieszkaniu na poddaszu swojego domu, prawdopodobnie kojarzysz ten pomysł z dachem lub izolacją. Remontu poddasza nie da się jednak oddzielić od reszty budynku, który funkcjonuje jako całość. Na przykład w przypadku starszych domów wiejskich należy wziąć pod uwagę zamykanie lub ograniczanie parowania wilgoci w górę, co może powodować pleśń, zaparowanie itp. podczas ocieplania całego domu. Powstałe poddasze należy następnie podłączyć do istniejącej dystrybucji cieplnej i zbudować nową klatkę schodową. Również w tym zakresie może pojawić się problem.

Każdy dom rodzinny i apartamentowy jest modernizowany etapami. Uzyskaj porady od architekta, które etapy powinny poprzedzać inne i jakie są wymagania finansowe.

poddasze

fot. unsplash.com



Co należy ocenić z punktu widzenia konstrukcyjno-technicznego?

Mierząc wysokość więźby można od razu ocenić, czy po dociepleniu dachu i wybudowaniu nowej posadzki na poddaszu wysokość w świetle pomieszczeń nie będzie mała. W przypadku salonów wysokość powinna wynosić 230 cm na co najmniej połowie powierzchni pomieszczenia. Jeśli strop jest niski, konieczne jest zwiększenie strychu. To już duża interwencja budowlana, ale jest to opcja, którą wiele osób musi ostatecznie wybrać.

W przypadku domów jednorodzinnych nieznaczne podwyższenie kalenicy nie będzie problemem. W przypadku domów o znaczeniu historycznym i architektonicznym (zwłaszcza między innymi zabudowaniami) należy rozważyć podwyższenie domu i porozmawiać z władzami i sąsiadami.

Jeśli więźba jest wystarczająco masywna, zdrowa i chcesz ją wpuścić do wnętrza, możesz podejść do wariantu ocieplenia ponad krokwiami. To znacznie zwiększy przestrzeń na poddaszu. Należy jednak wziąć pod uwagę wyższe koszty akwizycji oraz fakt, że kratownica będzie dyfuzyjnie zamknięta, co nie jest odpowiednie dla domów bez funkcjonalnej hydroizolacji.

O tym, czy więźba uniesie nowy dach (podbitka, izolacja i pokrycie dachu), zadecyduje zaproszony do projektu inżynier budowlany. Krokwie mogą być zaatakowane przez owady lub grzyby niszczące drewno. Jeśli zauważysz na nich jakiekolwiek uszkodzenia, zaleca się wezwać eksperta. Obecność niebezpiecznych chorób, które mogą całkowicie zniszczyć konstrukcje, powinna zostać wykluczona przez mikologa.

Inżynier budowlany musi również ocenić nośność istniejącego stropu pod poddaszem. Konstrukcja nośna może się tutaj składać z drewnianych belek stropowych, które jednak nigdy nie służyły jako nośne podłogi w salonie. Ze statycznego punktu widzenia konieczna jest weryfikacja położenia nowych przegród na istniejącym suficie. Nie jest łatwo określić stan konstrukcji, gdy element nośny (belka stropowa, wieniec murowany) jest zakryty.

Tuż nad podłogą czasami znajdują się belki stropowe lub progi, które rozkładają obciążenie ze słupków. Nigdy nie usuwaj tych elementów bez zastąpienia ich innym elementem, który przejmie ich funkcję. Na przykład belkę wieńcową można usunąć, ale należy ją wymienić na nową, najczęściej stalową, belkę przypodłogową.


Jak wykorzystać przestrzeń na strychu?

Dach dwuspadowy najlepiej nadaje się na poddasze. Ma dwa szczyty, z których część może być klasycznymi oknami. Więźba dachu dwuspadowego znajduje się powyżej prostokątnego rzutu.

Nad prostokątem podłogi powstaje dach namiotowy, ale można w nim również stworzyć jedno ładne pomieszczenie.
Jeśli dach jest spadzisty we wszystkich kierunkach, ale plan piętra nie jest kwadratowy, jest to dach czterospadowy. Ten dach, często o niskim nachyleniu, nie nadaje się na poddasze.

Oprócz kształtu i spadzistości dachu ważną rolę odgrywa rodzaj więźby. Im bardziej drewniane elementy wdzierają się w przestrzeń, tym mniej użyteczny będzie strych.

Strychy lepiej prezentują się w przypadku dużych pomieszczeń. Małe pokoje ze spadzistymi dachami sprawiają wrażenie ciasnych, a ich umeblowanie też nie jest łatwe. Z pewnością widzieliście już małżeńskie łóżko na poddaszu, którego nie można było obejść ze względu na wysokość sufitu. Zamiast romantycznej sypialni na poddaszu zostanie wtedy tylko guz na głowie.

poddasze

fot. unsplash.com



A co z zewnętrzną częścią domu?

Zmianę kształtu domu zawsze miej przygotowaną przez architekta, który pomoże Ci znaleźć odpowiedni kompromis pomiędzy wykorzystaniem przestrzeni wewnętrznej a wyglądem domu. Do jego zadań należy również odpowiednie umieszczenie schodów na poddaszu oraz zaprojektowanie okien dopasowanych do układu.

W przypadku starszych domów jednorodzinnych należy zachować oryginalny wygląd, a tym samym wartość historyczną domu. Czasami bardzo cierpi z powodu zastosowania świetlików. W razie potrzeby użyj mniejszych okien po mniej widocznej stronie w połączeniu z ciemnym pokryciem dachowym.

Najczęstszą konsekwencją złej konstrukcji instalacji jest przegrzanie poddasza, pleśń wokół okien i awaria statyczna. Zmiana wydaje się prosta, ale trzeba do niej podejść profesjonalnie i w szerszym kontekście. Dlatego najlepiej skontaktować się z architektem lub projektantem od sześciu miesięcy do roku przed rozpoczęciem inwestycji.

Na zakończenie jedna rada – zanim zaczniesz porządkować teren, powinieneś mieć pojęcie, ile miejsca powstanie i jak kosztowny będzie remont. Dowiedz się, czy inwestycja Ci się opłaci i czy przebudowa w ogóle jest tego warta, w czym z pewnością doradzi Ci architekt.

Skomentuj