Zapasy paluchów nowym narodowym sportem Anglików? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zapasy paluchów nowym narodowym sportem Anglików?

Baseball jest ulubionym sportem i letnią rozrywką w Ameryce, ale nie tylko oni lubią sporty, w których nie używa się rąk. I nie mówimy tutaj o żadnej piłce.

Zapasy paluchów stały się tak popularną rozrywką w północnej Anglii, że każdego lata odbywają się mistrzostwa w tej dyscyplinie. Od momentu powstania w 1976 r., Mistrzostwa w Zapasach Paluchów gromadzą coraz więcej entuzjastów w Derbyshire niedaleko Manchesteru.

A wszystko zaczęło się od tego, że grupa przyjaciół, pracujących w hotelu Ye Olde Royal Oak Inn, zastanawiając się nad przyczynami braku większych sukcesów Anglików w lekkoatletyce, wpadli na pomysł dyscypliny, w której Brytyjczycy mogliby panować nad innymi. I to właśnie zapasy paluchów wydały im się tą idelną dyscypliną, w której mogliby odnosić sukcesy. (Należy wspomnieć, że pewien Kanadyjczyk wygrał już kolejne, trzecie mistrzostwa!).

Po 40 latach i wielu połamanych palcach stóp, pęd do rywalizacji stale rośnie, pomimo tego, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski odmówił przyjęcia zapasów paluchów jako oficjalnego sportu olimpijskiego. I choć wciąż nie jest to konkurencja o zasięgu globalnym, toe wrestling (oryginalna nazwa) przyciąga zainteresowanie mężczyzn i kobiet na całym świecie.

https://youtu.be/hhzhOx0f5dA

Alan „Nasty” Nash, znany ze swojej zastraszającej sylwetki „strong mena”, swój przydomek zawdzięcza przede wszystkim swoim silnym paluchom stóp. Nash zdobył swój tytuł na pierwszych mistrzostwach w 1994 roku. Od tamtej pory zdobył ich już kilkanaście, w tym prawdopodobnie jego największy sukces z 1997 roku, kiedy złamał cztery palce stóp w półfinale, a następnie pokonał rywala w finale i wygrał złoty medal mistrzostw. Ma też na swoim koncie inne, kontrowersyjne zwycięstwa, jak ten z telewizyjnego show Got Talent w Wielkiej Brytanii. Nash startował w konkurencji „Zgniatania największej ilości jaj w ciągu minuty”… . Wygrał.

Zasady

Zapasy paluchów to konkurencja pomiędzy dwoma uczestnikami. Bose stopy układają oni na kwadratowej podkładce, siedząc naprzeciwko siebie. Zaczepiają się dużymi palcami stóp, a następnie starają się przepchnąć stopę przeciwnika na krawędź po jego stronie. Uwaga: druga, wolna noga, powinna być w powietrzu, a ręce zawodników położone na ziemi.

Konkursy grupowe trwają zwykle około godziny.  Higiena palców jest priorytetem! Pielęgniarki kontrolują wszystkie palce przed rozpoczęciem zawodów. W mistrzostwach startuje od 10 do 30 uczestników. Zwycięzca dochodzi do finału w drodze rywalizacji z każdym zawodnikiem.

Toe Wrestling Championship nie jest sportem dla słabych. Do częstych kontuzji należą złamane palce (Nash miał połamane 10 razy od 2012 roku) oraz naciągnięte ścięgna kostek. Ucierpieć mogą także plecy, dlatego osobom, które mają problem z kręgosłupem, doradza się pozostanie na widowni.

Najbliższe zawody tuż tuż!

Masz ochotę sprawdzić się w zapasach paluchów? Albo chociaż zobaczyć zawody na własne oczy? Masz szczęście. W Royal Oak Inn – miejscu, gdzie narodziła się dyscyplina, 19 sierpnia odbędą się Mistrzostwa Zapaśnicze Paluchów. Przewidziano dwie części: męską i żeńską. Organizator pomyślał także o małych entuzjastach dyscypliny, więc dzieci, w odpowiednich grupach wiekowych, będą mogły spróbować swoich sił w Kids Championship. 

źródło: mentalfloss.com

Skomentuj