Największe owady na świecie
Nowe!

Największe owady na świecie

Przygotowanie zestawienia największych owadów na świecie nie jest łatwym zadaniem, gdyż termin największe może odnosić się zarówno do długości, wagi, jak i rozpiętości skrzydeł. W naszym zestawieniu próbowaliśmy zwrócić uwagę na wszystkie parametry i szukaliśmy owadów, które imponują długością ciała, rozpiętością skrzydeł oraz wagą. Gigantyczne żuki, pszczoły, muchy, ćmy motyle, wety, komary, mrówki i inne – które z nich mogą pochwalić się tytułem największego owada na świecie?

Rohatyniec herkules (Dynastes hercules)

Największy przedstawiciel gatunku chrząszczy z rodziny rohatyńcowatych miał 17.1 cm, choć owady te mają zazwyczaj 10-13 cm. Rohatyńce w naturalnym środowisku występują na Karaibach oraz w północnej części Ameryki Południowej. Można je spotkać również w hodowlach.

Rohatyniec Herkules - największe owady świata

Samiec rohatyńca herkulesa z Peru // fot. Didier DescouensPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link



Chrząszcz (Macrodontia cervicornis)

To kolejny gatunek chrząszcza, który znalazł się w naszym zestawieniu największych owadów na świecie. Macrodontia cervicornis należy do rodziny kózkowatych i występuje w lasach Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Gujany oraz Brazylii. Dorosłe osobniki mają około 17 cm długości. Ten gatunek chrząszcza wpisany jest do czerwonej księgi gatunków zagrożonych.

największe chrząszcze na świecie

fot. HectonichusOwn work, CC BY-SA 3.0, Link



Chrząszcz (Titanus giganteus)

Ten chrząszcz również zaliczany jest do rodziny kózkowatych. Zamieszkuje lasy Amazonii na ternie Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Gujany i Gujany Francuskiej. Dorosłe osobniki zaliczane są do największych owadów na świecie, gdyż osiągają do 20 cm długości.

największe chrząszcze na świecie

fot. ourplnt.com



Największy karaluch na świecie (Megaloblatta longipennis)

Jeśli boicie się karaluchów, to co powiecie na tego giganta? Megaloblatta longipennis to największy karaluch na świecie, który może mieć nawet 9.7cm długości, oraz rozpiętość skrzydeł dochodzącą do 18.5 – 20cm. Co ciekawe karaluchy mimo iż posiadają skrzydła, to nie latają (moim zdaniem całe szczęście) – owady te używają ich jedynie do szybowania, kiedy spadają z dużej wysokości. Największe karaluchy świata występują w Meksyku, Kostaryce, Nikaragui, Panamie, Peru, Kolumbii oraz w Ekwadorze.

największy karaluch na świecie

fot. QualiesinOwn work, CC BY-SA 4.0, Link



Wety

Wety to duże owady, które są gatunkami reliktowymi (przetrwały w niezmienionej formie od niemal 200 milionów lat) i endemicznymi (występującymi jedynie na Nowej Zelandii). Ich nazwa pochodzi z języka maoryskiego, w którym „wētā punga” oznacza „bóstwo brzydoty”. Największe gatunki wet z rodzaju Deinacrida, mogą mieć nawet 10 cm długości (a wliczając czułki i odnóża ponad 30 cm) i ważą około 70 gramów. Wety zajmują w swoich ekosystemach pozycję zbliżoną do myszy i szczurów, które nie występowały na Nowej Zelandii do momentu pojawienia się tam człowieka.

Weta (Deinacrida fallai)

Weta (Deinacrida fallai) // fot. Adrian Pingstone – English Wikipedia (uploaded there by its author, Arpingstone), Domena publiczna, Link



Straszyk (Achrioptera maroloko)

Ten gatunek straszyka został niedawno odkryty na Madagaskarze. Opisany w 2019 r. i wyodrębniony na podstawie badań genetycznych, wcześniej uważany był za odmianę Achrioptera spinosissima. Samice Achrioptera maroloko mają 24cm długości, a samce charakteryzują się bardzo jasnym kolorem, który pomaga im przyciągnąć uwagę płci przeciwnej.

największe owady na świecie

samica Achrioptera maroloko // fot. Moritz Grubenmann via sci-news.com



Modliszka olbrzymia (Plistospilota guineensis)

Jak sama nazwa wskazuje jest to jeden z największych przedstawicieli modliszek. Ten agresywny i żarłoczny gatunek (głodna modliszka może zaatakować małego ptaka lub mysz) pochodzi z lasów deszczowych Gwinei. Samice modliszki olbrzymiej mogą mieć nawet 15cm długości.

Modliszka olbrzymia

fot. reddit.com



Największe ćmy na świecie

Mimo iż długość ich ciała nie jest tak imponująca jak innych przedstawionych przez nas owadów, to nie mogliśmy ich pominąć, ze względu chociażby na dużą rozpiętość ich skrzydeł. Największe ćmy na świecie to:
Pawica atlas (Attacus atlas)rozpiętość skrzydeł to nawet 25-30 cm. W naturalnym środowisku ćmy Pawica atlas występują w południowo-wschodniej Azji, w południowych Chinach oraz Indonezji. Co ciekawe te niesamowite owady żyją bardzo krótko (dorosły osobnik od jednego do dwóch tygodni), gdyż nie mają w pełni rozwiniętego aparatu ustnego. Jedynym ich pokarmem jest zatem ten, który zgromadziły będąc jeszcze poczwarką.
Thysania agrippina zwana również White Witch (biała czarownica) – gatunek odkryty w 1776 roku. Rozpiętość skrzydeł to 23-30 cm. Ćmy te zamieszkują Amerykę Środkową i Południową (po południową Brazylię).
Coscinocera hercules zwane również ćmą Herkulesa – ten gatunek ćmy żyje w tropikalnej części Australii i Nowej Gwinei. Rozpiętość skrzydeł to około 28 cm, choć niektóre (niepotwierdzone) źródła donoszą o ćmach, które miały rozpiętość skrzydeł 36 cm.

Pawica Atlas - największa ćma świata

Ćma Pawica Atlas to ćma o największej powierzchni skrzydeł (do 400 cm²) // fot. MaghdpOwn work, CC BY-SA 4.0, Link

największe ćmy na świecie

Ćma Thysania agrippina aka White Witch // fot. AcrocynusOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Ćma Herkules

Ćma Herkulesa // fot. projectnoah.org



Największy motyl na świecie – Motyl Królowej Aleksandry (Ornithoptera alexandrae)

Motyl Królowej Aleksandry występuje we wschodniej części Papui Nowej Gwinei i jako gatunek zagrożony wyginięciem objęty jest ochroną. Gatunek ten został opisany w 1907 roku przez zoologa Waltera Rothschilda, który otrzymał egzemplarz samicy od zawodowego tropiciela z Papui Nowej Gwinei. Rothschild nazwał go na cześć królowej Aleksandry, która była żoną ówcześnie panującego brytyjskiego króla Edwarda VII. Rekordowy okaz samicy o rozpiętości skrzydeł 27.3 cm znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Długość ciała tych motyli wynosi około 8 cm.

Największy motyl na świecie

Motyl Królowej Aleksandry (Ornithoptera alexandrae) – największy dzienny motyl na świecie. Fot. OpenCagehttp://opencage.info/pics/large_8034.aspOther photos: http://opencage.info/pics/Ornithoptera_alexandrae.asp, CC BY-SA 2.5, Link



Największa mucha na świecie (Gauromydas heros)

Największe muchy świata występują w krajach Ameryki Południowej. Dorosłe samce tego gatunku zdobywają pokarm z kwiatów, podczas gdy samice żyją w gnieździe mrówek z gatunku Atta i żerują na larwach. Te gigantyczne muchy mogą mieć od 3,2 do 7 centymetrów długości i rozpiętość skrzydeł około 10 cm.

Największa mucha na świecie

fot. By BiologoandreOwn work, CC BY-SA 4.0, Link



Największy szerszeń – Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia)

Największe szerszenie świata mają od 2.5 do 4.5 cm (królowe) długości i rozpiętość skrzydeł do 7.6 cm. Owady te żyją w rojach składających się z kilkuset osobników i mieszkają w gniazdach, których średnica może osiągać nawet 1 metr. Szerszeń azjatycki to owad wszystkożerny, a jego larwy karmione są przez robotnice owadami lub pajęczakami. Robotnice z kolei żywią się owocami i nektarem kwiatowym.

Ten gatunek szerszenia jest dość agresywny – szacuje się, że od jego użądlenia w samej Japonii umiera około 40 osób (przeważnie w wyniku reakcji alergicznej na jad) każdego roku. Ukąszenie jest również bardzo bolesne – entomolog Masato Ono z uniwersytetu w Tamagawie porównał użądlenie szerszenia azjatyckiego do gorącego gwoździa wbijanego w nogę. Szerszenie atakują pszczele ule, by pozyskać miód oraz larwy – co ciekawe zaledwie kilkadziesiąt szerszeni potrafi całkowicie wybić rój pszczół składający się z kilkudziesięciu tysięcy osobników.

Szerszeń azjatycki

fot. Yasunori KoideOwn work, CC BY-SA 4.0, Link



Największa osa – nastecznik tarantulowaty (Pepsis pulszkyi)

Angielska nawa „Tarantula Hawk” wywodzi się od tego, że osy tego gatunku polują na tarantule. Ich żądło paraliżuje ofiarę, którą osa następnie wciąga do gniazda lęgowego jako żywe pożywienie. Entomolog Justin Schmidt opisał ból po użądleniu przez największą osę świata jako „(…) natychmiastowy, rozdzierający, nieubłagany ból, który po prostu wyłącza zdolność do robienia czegokolwiek, z wyjątkiem krzyku.” Osy te osiągają nawet 6.8 cm długości, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi 11.6 cm.

Największa osa na świecie

„Tarantula Hawk” podczas walki z pająkiem // fot. Charles J Sharp – Own work, CC BY-SA 3.0, Link

Żądło największej osy na świecie

Żądło największej osy na świecie // fot. Rankin1958Own work, CC BY-SA 3.0, Link



Największa pszczoła na świecie (Megachile pluto)

Pszczoły tego gatunku mają średnio 4 cm długości, a rozpiętość ich skrzydeł sięga 7,5 cm. Megachile pluto odkrył w w 1858 r. biolog Alfred Russel Wallace na indonezyjskiej wyspie Bacan – to właśnie od jego nazwiska pochodzi angielska nazwa „Wallace’s giant bee”.

Przez wiele lat myślano, że gatunek wyginał, aż w 1981 roku amerykański entomolog Adam C. Messer znalazł 6 gniazd na 3 wyspach z archipelagu Moluków (grupa wysp w Indonezji). Co ciekawe późniejszym wyprawom, które próbowały odnaleźć pszczoły ta sztuka nie udawała się, aż do lutego 2019 roku – wówczas organizacja Global Wildlife Conservation, która umieściła pszczoły na liście 25 najbardziej poszukiwanych gatunków, poinformowała o ponownym odkryciu.

największa pszczoła świata

Porównanie rozmiarów największej pszczoły na świecie i europejskiej pszczoły miodnej. // źródło: University of Georgia


Największa ważka na świecie

Największą ważką świata (jeśli weźmiemy pod uwagę rozpiętość skrzydeł) jest występująca w Ameryce Środkowej Megaloprepus caerulatus osiągająca rozpiętość skrzydeł 1,91 cm. Jeśli pod uwagę bralibyśmy długość, wówczas „wygrywa” ważka Mecistogaster linearis, która ma 1,35 cm długości i występuje na terenie Ameryki Południowej.

największe ważki świata

fotografia z lewej strony przedstawia ważkę Megaloprepus caerulatus. Fotografia z prawej: Mecistogaster linearis // (źródło zdjęcia z lewej: Steven G. JohnsonOwn work, CC BY-SA 3.0, Link, z prawej: Katja Schulz @flickr.com)



Największe mrówki świata (Dorylus helvolus)

Jak podaje wikipedia największą mrówką świata jest królowa gatunku Dorylus helvolus, która może osiągnąć długość ciała do 5 cm. Mrówki Dorylus helvolus żyją w świetnie zorganizowanych koloniach liczących do 22 milionów osobników. Sezonowo, kiedy zapasy żywności kurczą się, mrówki opuszczają swe mrowiska i tworzą kolumny składające się nawet z kilkunastu milionów osobników. Po drodze pochłaniają wszystko, co spotkają na swojej trasie – od owadów po duże szczury. Obszar występowania tego gatunku obejmuje Kenię, Malawi, Mozambik, RPA oraz Tanzanię.

Równie imponujące rozmiary (do 3-4 cm długości ciała) osiągają samice gatunku Dinoponera gigantea, które żyją w Ameryce Południowej (Peru, Brazylia, Gujana, Surinam, Wenezuela, Kolumbia).

największa mrówka na świecie

Królowa gatunku Dorylus helvolus //fot. projectnoah.org

Dinoponera gigantea jedna z największych mrówek świata

Dinoponera gigantea // fot. Mr. Instr – http://www.vejaki.com.br/, Public Domain, Link



Największy komar na świecie

W 2018 roku media obiegła informacja o tym, że największy komar świata został złapany przez entomologa Zhao Li na górze Qingcheng w południowo-zachodniej części chińskiej prowincji Syczuan. To prawda pan Zhao Li złapał rekordowego owada, z tymże schwytany przez niego Holorusia Mikado jest przedstawicielem tzw. koziułkowatych, które z wyglądu są nieco podobne do komarów, ale znacznie od nich większe (zarówno komary jak i koziułkowate należą do rzędu muchówek, ale do innych rodzin). Ponadto owady te żywią się nektarem i dla ludzi są całkowicie nieszkodliwe. Rekordowy okaz ma imponujące rozmiary, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 11,15 centymetrów.

największe owady świata

fot. Zhao Li




A więc, które komary są największe na świecie? Najprawdopodobniej są to występujące w Afryce, Australii, południowej Azji oraz Ameryce Południowej komary z rodzaju Toxorhynchites zwane też komarami słoniowymi („elephant mosquito”), które osiągają 1,8 cm długości oraz 2,4 cm rozpiętości skrzydeł. Co ciekawe w menu tych komarów są m.in. inne komary (stąd też funkcjonuje również nazwa mosquito eater).
największy komar świata

Komar słoniowy // fot. By John Tann from Sydney, Australia – Elephant mosquito, CC BY 2.0, Link



Największy (najdłuższy) owad na świecie – Patyczak (Phryganistria chinensis Zhao)

Przed Wami rekordzista – znaleziony w 2014 roku chińskim regionie autonomicznym Kuangsi-Czuang patyczak ma 62.4 cm długości i został uznany za najdłuższego owada na świecie. Okaz został odkryty przez entomologa Zhao Li (tego samego, o którym pisaliśmy powyżej przy okazji największych komarów na świecie) i to właśnie od jego nazwiska pochodzi jego nazwa.

Zhao Li „polował” na gigantycznego patyczaka od lat, po tym, jak usłyszał od lokalnych rolników o „wielkim owadzie” o grubości palca wskazującego osoby dorosłej. „Zbierałem owady na 1200-metrowej górze w mieście Liuzhou w Guangxi, gdy w oddali pojawił się cień, który wyglądał jak gałązka drzewa. Zbliżyłem się i byłem zszokowany, gdy zobaczyłem, że nogi wielkiego owada są tak długie, jak jego ciało” powiedział Li w wywiadzie dla agencji informacyjnej Xinhua.

Największy owad świata trafił do Muzeum Entomologicznego Zachodnich Chin, gdzie złożył 6 jajek – być może wkrótce usłyszymy o kolejnym rekordziście. Przy okazji warto wspomnieć, że dotychczasowym rekordzistą był również patyczak – okaz odkryty w 2008 r. w Malezji miał 56.7cm długości. Obecnie znajduje się na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Phryganistria chinensis Zhao to największy owad na świecie

Największy owad świata: Phryganistria chinensis Zhao // fot. Xinhua.net



Największy owad w historii Meganeuropsis

Największym owadem, który kiedykolwiek żył na świecie był drapieżnik przypominający nieco ważkę, ale dalece z nią spokrewniony, który miał rozpiętość skrzydeł wynoszącą 71 cm i osiągał 42 cm długości! Gatunek Meganeuropsis żył na świecie około 280 milionów lat temu.

meganeuropsis permiana

Tak mógł wyglądać największy owad, który kiedykolwiek żył na świecie. Rekonstrukcja w skali 1 do 1 // fot. esfstream.com



Zobacz też:

Ciekawostki o kotach
Ciekawostki o psach
Ciekawostki o pingwinach
Najdziwniejsze zwierzęta świata
20 ciekawostek o motylach



źródła: (1),(2),(3), (4),(5), (6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13),(14),(15),(16),(17),(18)

2 komentarze

Skomentuj