17 ciekawostek na temat kawy
Nowe!

17 ciekawostek na temat kawy

Jeśli jesteście fanami małej czarnej, latte, lub po prostu zwykłej kawy z mlekiem to koniecznie zobaczcie 17 ciekawostek na temat „czarnego złota” – bo tak nazywana jest kawa, gdyż stanowi drugi co do ważności po ropie naftowej surowiec, którym handluje się na światowych giełdach. Pamiętajcie jednak, że kawa spożywana w dużych ilościach może być szkodliwa dla zdrowia.

1. Nie potrzebujemy kawy zaraz po przebudzeniu!

Ciekawostki o kawie
Nasz organizm naturalnie produkuje hormon zwany kortyzolem, który sprawia, że rano czujemy zwarci i gotowi, by maszerować do pracy. Kortyzol uwalnia się w zależności od Waszego rytmu dobowego w ciągu dnia. Jeśli więc macie zwyczaj picia kawy od razu po przebudzeniu, możecie poczekać nieco dłużej, żeby kofeina nie marnowała się, w momencie, gdy poziom kortyzolu jest najwyższy.

2. Kawa, w rzeczywistości nie działa odwadniająco

Ciekawostki o kawie
Oczywiście mamy na myśli spożywanie kawy z umiarem. Badania wykazały, że uważana kiedyś za bardzo moczopędną kofeina, nie ma takich właściwości (o ile nie jest spożywana w ilościach większych niż 2-3 kawy dziennie, lub 500-600mg na dzień). Jeśli więc, lubisz kawę i pijesz ją z umiarem – nie masz czym się martwić!

3. Działanie kawy odkryto obserwując… kozy

Ciekawostki o kawie
Jak podaje legenda, etiopski pasterz zainteresował się działaniem kawy, gdy jego kozy zaczęły „tańczyć” po spożyciu ziaren kawowca.

4. Kawa ma wpływ na długość życia

Ciekawostki o kawie
Kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, działa pobudzająco i orzeźwiająco, oraz przyspiesza przemianę materii. U ludzi pijących kawę zmniejsza się ryzyko chorób Parkinsona, cukrzycy typu II, oraz chorób serca. Żeby nie było tak różowo, to badania wykazały, że osoby pijące kawę mają skłonności do innych niezdrowych nawyków, takich jak: palenie papierosów, czy picie alkoholu w dużych ilościach.

5. Kawa zawiera ważne składniki odżywcze

Ciekawostki o kawie
Pojedyncza filiżanka kawy zawiera: 11% dziennej zalecanej ilości ryboflawiny (witamina B2), 6% kwasu pantotenowego (witamina B5), 3% potasu i manganu , oraz 2% niacyny i magnezu.

6. Najdroższa kawa na świecie kosztuje niemal 100 zł za filiżankę.

Ciekawostki o kawie
Kawa luwak (bo tak się nazywa) to kawa, której ziarna wydobywa się z odchodów indonezyjskiego łaskuna, który zjada tylko najlepsze owoce kawy. Częściowo nadtrawiona w żołądku zwierzęcia kawa traci gorzki smak i zyskuje lepszy aromat. Po umyciu, ziarna traktowane są tak samo jak inne gatunki (prażenie, mielenie). Trafia głównie do USA i Japonii.

7. Kawa pomaga spalać tłuszcz

Ciekawostki o kawie
Podobno picie kawy (a w zasadzie kofeina w niej zawarta) może przyśpieszyć metabolizm od 3 do 11%.

8. Cała kawa rosnąca na świecie pochodzi z tzw. „Coffee belt” (pasa kawy)

Ciekawostki o kawie
W skład Coffee Belt wchodzą wszystkie regiony, które mają dobre warunki dla uprawy kawy. Jak wiemy, kawa potrzebuje dużo słońca i odpowiednią ilość ciepła, można powiedzieć, że pas „Coffe Belt” wyznacza również najlepsze miejsca na tropikalne wakacje!

9. Najwięksi producenci kawy

Ciekawostki o kawie
Brazylia, Wietnam i Kolumbia zapewniają 50-60 proc. światowej produkcji kawy rocznie. Ponad pięć milionów Brazylijczyków żyje z uprawy trzech miliardów drzewek kawowych!

10. Kawa w Polsce

Ciekawostki o kawie
Do Polski moda na kawiarnie przyszła z Saksonii wraz z królem Augustem II Mocnym i Augustem III. Pierwsza kawiarnia w Rzeczypospolitej powstała w 1700 r. w portowym Gdańsku, a w 1763 r. w Warszawie były dwie kawiarnie.

11. Owoce kawowca wyglądają jak czerwone jagody…

Ciekawostki o kawie
Właśnie tak wyglądają owoce kawy zanim poddawane są obróbce. Rosną na drzewach, nie w słoikach Tchibo 🙂

12. Kofeina działa szybko

Ciekawostki o kawie
Potrzeba tylko 10 minut, by poczuć pierwsze efekty działania kofeiny, po wypiciu kawy.

13. Ile kofeiny w kawie?

Ciekawostki o kawie
Filiżanka kawy filtrowanej zawiera ok. 80 mg kofeiny, natomiast 25 ml espresso zawiera 25-30 mg kofeiny. W naturze kofeina występuje w kawie, herbacie, kakao, orzeszkach coli, w guaranie i mate.

14. Kawa była zakazana w średniowiecznej Anglii

Ciekawostki o kawie
W 1675 Karol II Stuart zdelegalizował kawiarnie, obawiając się, że ludzie spotykali się w nich, żeby pozbawić go władzy…

15. Kofeina poprawia wydajność podczas ćwiczeń

Ciekawostki o kawie
Ludzie spożywający kawę przed treningiem osiągali lepsze rezultaty, niż Ci którzy jej nie spożywali.

16. Ile pijemy?

Ciekawostki o kawie
Rocznie spożycie kawy w Europie wynosi 160 litrów na osobę, co daje cztery filiżanki kawy dziennie. Najwięcej kawy w Europie wypijają Finowie, ok. 12,7 kg na jednego mieszkańca, podczas gdy Polacy około 3,4 kg.

17. Latte art

Rysowanie po kawie
Latte art to sztuka tworzenia rysunków i wzorów na powierzchni napojów kawowych. Możecie zobaczyć cała galerię, którą opublikowaliśmy jakiś czas temu tutaj (klik).
źródła: wikipedia, tchibo.com, distracify.com