Skąd wzięła się kopi luwak - najdroższa kawa świata? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Skąd wzięła się kopi luwak – najdroższa kawa świata?

Kopi luwak to jedna z najbardziej ekskluzywnych kaw na świecie. Ta tajemnicza kawa wzbudza zachwyt smakoszy i serca koneserów nie tylko ze względu na jej niezwykły smak, ale także na niezwykłą historię i proces produkcji. Chociaż istnieją pewne kontrowersje wokół jej produkcji, wiele plantacji dąży do zrównoważonego podejścia, dbając o dobrostan zwierząt pomagających w procesie produkcji.

Co to jest Kopi luwak?

Kopi luwak, inaczej kawa luwak, została wynaleziona na początku XX wieku. W tym okresie kolonizatorzy zakazali rdzennym mieszkańcom Bali picia kawy, bo jak głosili, ludzie „niższej rasy” mogą i powinny pić jedynie wodę. Balijczycy jednak kochali kawę, dlatego znaleźli sposób, aby oszukać Europejczyków.

O tym, że na wyspie żyje pewne małe zwierzę, które kocha ziarna kawy, zjada je, ale nie trawi do końca, wyspiarze wiedzieli od dawna. Mieszkańcy Bali zaczęli zbierać to, co pozostawiały po sobie cywety palmowe (znane również jaki łaskuny palmowe) w miejscach żerowania. Z ich odchodów wydobywali oni nieuszkodzone ziarna kawy i przygotowywali z nich ulubiony napój. Kolonizatorzy uważali, że miejscowi… zwariowali pijąc kawę z tego, co wydaliły z siebie zwierzęta.

Łaskun palmowy

Łaskun palmowy – to te zwierzęta uczestniczą w produkcji kawy kopi luwak // Obraz autorstwa kuritafsheen77 na Freepik



Proces produkcji: niezwykła podróż przez układ trawienny

Proces produkcji Kopi luwak jest jednym z najbardziej niezwykłych w świecie kawy. Po zjedzeniu dojrzałych owoców kawowca, ziarna przechodzą przez układ trawienny cywet, gdzie ulegają procesom fermentacji i trawienia. To procesy te nadają kawie jej niezwykły smak i delikatność. Zebrane ziarna są starannie myte i oczyszczane, aby pozbyć się wszelkich pozostałości. Następnie są suszone i poddawane obróbce, takiej jak prażenie, podobnie jak w przypadku tradycyjnej kawy. Jedna cyweta palmowa zjada każdego dnia około 1 kilograma dojrzałych owoców, z czego ostatecznie, po wydaleniu, można pozyskać 50 gramów ziaren kawy – najrzadszej i najdroższej kawy świata.

Ciekawostki o kawie znajdziesz tutaj


Nietypowa kawa zyskuje rozgłos

Mniej więcej w połowie XX wieku Indonezja uzyskała niepodległość, a ten dziwny „gastronomiczny” zwyczaj podpatrzył pewien Japończyk, który przyleciał na Bali w poszukiwaniu czegoś nowego, ciekawego i niezwykłego. Poprosił o przyrządzenie tego dziwacznego naparu i był zachwycony jego delikatnym i oryginalnym smakiem. W ten oto sposób cały świat dowiedział się o kopi luwak! Dzisiaj kawa jest najrzadszą i najdroższą kawą na świecie. W Indonezji jest ona produkowana na wyspach: Bali, Jawa, Celebes i Sumatrze.

Tajemnica smaku kopi luwak

Tajemnicą doskonałego smaku kawy kopi luwak nie jest receptura, ale to, że cywety szukają do jedzenia najbardziej dojrzałych owoców wybranej odmiany arabiki, a w procesie trawienia ziarna przechodzą „obróbkę” w soku żołądkowym zwierząt. Można więc powiedzieć, że to produkt stworzony przez naturę, bo przechodzi drogę od surowego, dojrzałego owocu, poprzez cały przewód pokarmowy cywet, aż po wydalenie, po którym zamienia się w najdroższe ziarna kawy na świecie.

Jak smakuje kawa luwak? Ci, którzy mieli okazję jej spróbować twierdzą, że ma nietypowy, pozbawiony goryczy i kwaskowatości smak, w którym dominują czekoladowo-karmelowe nuty.

Kopi luwak – kontrowersje

Pomimo faktu, że kawa Luwak jest już dostępna w Europie, trudno ją dzisiaj znaleźć na wyspie. W 99% przypadków na Bali kupimy mieszankę Luwaka – i w najlepszym razie, będzie ona zmieszana z popularnymi odmianami Arabiki. Cena takiej mieszanki będzie jednak porównywalna z ceną oryginalnego produktu – wartość hurtowa oryginalnej kawy Luwak nie może być mniejsza niż 250 $ za kilogram! Cena kawy spowodowana jest małymi zbiorami, które wynoszą zaledwie 300-400 kg rocznie.

Wysoka cena skupu skłania natomiast mieszkańców tych terenów do łapania cywet i karmienia ich owocami kawy dla łatwego uzyskania znacznych ilości tego gatunku kawy. Zwierzęta są trzymane w ciasnych klatkach a ich śmiertelność jest bardzo wysoka. Wielokrotnie produkcja tego gatunku kawy była krytykowana jako nieetyczna. W odpowiedzi na te obawy, wiele plantacji i producentów działa teraz w sposób zrównoważony, dbając o cywety.

Przygotowanie kopi Luwak jest bardzo proste. Dzięki tradycyjnemu wypalaniu, które jest wciąż praktykowane na wyspie Bogów, zmieloną kawę zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą, mieszamy energicznie i pozwalamy zaparzyć się przez minutę lub dwie. Smacznego! 🙂

Skomentuj