12 najdziwniejszych miast na świecie - Zalajkowane.pl - ciekawostki, newsy, video i wiele więcej!
Nowe!

12 najdziwniejszych miast na świecie

1 / 2

Wszystkie miasta i miasteczka na Ziemi są niepowtarzalne, ale niektóre z nich są tak niezwykłe, że trudno uwierzyć, że naprawdę istnieją. Przedstawiamy 12 najdziwniejszych miast na świecie.

12. Miasto, w którym nie umrzesz.

Longyearbyen na Svalbardzie jest nie tylko jednym z najbardziej wysuniętych na północ miast, ale także miejscem, w którym nie umrzesz. Znajduje się w nim cmentarz ale od 70 lat nie był on używany. Powodem jest mroźny klimat miasta, który chroni zwłoki przed rozkładem, co jest nie lada atrakcją dla miejscowych zwierząt. Ludzie którzy dobiegają kresu żywota są transportowani samolotem na stały ląd do Norwegii.

Miasto, w którym nie umrzesz

fot (© BIOS/EAST NEWS © Bjørn Christian Tørrissen © Bjørn Christian Tørrissen)11. Miasto znajdujące się w dwóch krajach.

Miasta dzielone przez dwa sąsiadujące kraje są częstszym zjawiskiem, niż mogłoby się to wydawać, ale to jest najbardziej niezwykłe. Büsingen am Hochrhein jest Niemiecką eksklawą w Szwajcarii. Ekonomicznie jest częścią Szwajcarii ale geograficznie należy do Niemiec.
• To jedyne niemieckie miasto ze szwajcarskim frankiem jako główną walutą.
• Ma dwa kody pocztowe, jeden szwajcarski i jeden niemiecki.
• Mieszkańcy mają szwajcarskie i niemieckie numery telefonów.
• FC Büsingen jest jedyną niemiecką drużyną, która bierze udział w szwajcarskich rozgrywkach ligowych.

Miasto znajdujące się w dwóch krajach

fot (© Prekario/wikipedia © Davidmoerike/wikipedia © olinchuk/depositphotos)10. Najbardziej piekielne miasto.

Stan Michigan w USA jest miejscem, w których możesz odnaleźć Piekło (ang. Hell). Pochodzenie nazwy jest niejasne, lecz mieszkańcy zgodnie utrzymują jej “diabelskość”. Turyści chętnie robią sobie zdjęcia z tablicami głoszącymi „Witaj w Piekle” (ang. Welcome to Hell) w tle, a lokalny sklep z pamiątkami sprzedaje akty własności 1cm kwadratowego ziemi za 6,66 $.

Najbardziej piekielne miasto

fot: (© Rebecca Cook/reuters © Rebecca Cook/reuters © David Ball/wikipedia)9. Chińskie austriackie miasto.

Chińczycy znani są ze swoich zdolności w tworzeniu kopii wszelkiego rodzaju rzeczy – jak się okazuje, potrafią również skopiować całe miasta! By móc podróżować bez opuszczania kraju, zdecydowali się odtworzyć austriacką wioskę Hallstatt. Budowę zaczęto od kościoła, który otoczono uliczkami identycznymi jak w oryginale. Co ciekawe, nieruchomości w chińskim Hallstatt są droższe niż te w jego pierwowzorze.

Chińskie austriackie miasto

fot: (© Tyrone Siu/reuters © Hanno Böck/wikimedia © chensiyuan/wikimedia © Zairon/wikimedia)8. Ostatnie wolne miasto.

Slab City jest kalifornijskim miastem zamieszkałym głównie przez bezdomnych, emerytów i ludzi, którzy nie mają gdzie się podziać. Ludzie żyją tutaj w przyczepach i budach, bez wody, prądu i adresu. Nie ma tu miejsc użyteczności publicznej, podatków ani czynszu. Wszystko to może nie brzmieć zbyt zachęcająco, ale wiele osób, które odwiedziły Slab City twierdzi, że to bardzo komfortowe miejsce. Mieszkańcy nazywają je ostatnim wolnym miastem w Ameryce.

Ostatnie wolne miasto

fot (© Marc Cooper/flickr © Jesse!S?/flickr © John Roney/flickr)7. Jaskiniowe miasto.

Matmata w południowej Tunezji, jest miastem z wydrążonymi w skałach domami, których wiele jest nadal niezamieszkałych (mieszkają i żyją miejscowi Berberowie, którzy raz dziennie przeżywają najazd wycieczek z hoteli w promieniu kilkunastu kilometrów).

Dlaczego ludzie żyją pod ziemią? Dzieje się tak, ponieważ klimat w tym regionie nie sprzyja życiu na powierzchni – w dzień panują trudne do zniesienia upały, a w nocy temperatura może spaść nawet poniżej zera. Domostwa urządzone w pogłębionych jaskiniach znajdują się kilka metrów pod poziomem okolicznego gruntu, dzięki czemu w środku utrzymuje się w miarę stała temperatura. W latach 70. wybudowano wprawdzie domy na powierzchni, ale wielu ludzi, którzy stąd pochodzą woli mieszkać w tradycyjny sposób. Fani Gwiezdnych Wojen rozpoznają to miejsce jako dom Luka Skywalkera.

Jaskiniowe miasto

fot: (© Panegyrics of Granovetter/flickr © Bo&Ko/flickr © Arian Zwegers/flickr)

4 komentarze

Skomentuj