12 najdziwniejszych miast na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

12 najdziwniejszych miast na świecie

Wszystkie miasta i miasteczka na Ziemi są niepowtarzalne, ale niektóre z nich są tak niezwykłe, że trudno uwierzyć, że naprawdę istnieją. Przedstawiamy 12 najdziwniejszych miast na świecie.

12. Miasto, w którym nie umrzesz.

Longyearbyen na Svalbardzie jest nie tylko jednym z najbardziej wysuniętych na północ miast, ale także miejscem, w którym nie umrzesz. Znajduje się w nim cmentarz ale od 70 lat nie był on używany. Powodem jest mroźny klimat miasta, który chroni zwłoki przed rozkładem, co jest nie lada atrakcją dla miejscowych zwierząt. Ludzie którzy dobiegają kresu żywota są transportowani samolotem na stały ląd do Norwegii.

Miasto, w którym nie umrzesz

fot (© BIOS/EAST NEWS © Bjørn Christian Tørrissen © Bjørn Christian Tørrissen)11. Miasto znajdujące się w dwóch krajach.

Miasta dzielone przez dwa sąsiadujące kraje są częstszym zjawiskiem, niż mogłoby się to wydawać, ale to jest najbardziej niezwykłe. Büsingen am Hochrhein jest Niemiecką eksklawą w Szwajcarii. Ekonomicznie jest częścią Szwajcarii ale geograficznie należy do Niemiec.
• To jedyne niemieckie miasto ze szwajcarskim frankiem jako główną walutą.
• Ma dwa kody pocztowe, jeden szwajcarski i jeden niemiecki.
• Mieszkańcy mają szwajcarskie i niemieckie numery telefonów.
• FC Büsingen jest jedyną niemiecką drużyną, która bierze udział w szwajcarskich rozgrywkach ligowych.

Miasto znajdujące się w dwóch krajach

fot (© Prekario/wikipedia © Davidmoerike/wikipedia © olinchuk/depositphotos)10. Najbardziej piekielne miasto.

Stan Michigan w USA jest miejscem, w których możesz odnaleźć Piekło (ang. Hell). Pochodzenie nazwy jest niejasne, lecz mieszkańcy zgodnie utrzymują jej „diabelskość”. Turyści chętnie robią sobie zdjęcia z tablicami głoszącymi „Witaj w Piekle” (ang. Welcome to Hell) w tle, a lokalny sklep z pamiątkami sprzedaje akty własności 1cm kwadratowego ziemi za 6,66 $.

Najbardziej piekielne miasto

fot: (© Rebecca Cook/reuters © Rebecca Cook/reuters © David Ball/wikipedia)9. Chińskie austriackie miasto.

Chińczycy znani są ze swoich zdolności w tworzeniu kopii wszelkiego rodzaju rzeczy – jak się okazuje, potrafią również skopiować całe miasta! By móc podróżować bez opuszczania kraju, zdecydowali się odtworzyć austriacką wioskę Hallstatt. Budowę zaczęto od kościoła, który otoczono uliczkami identycznymi jak w oryginale. Co ciekawe, nieruchomości w chińskim Hallstatt są droższe niż te w jego pierwowzorze.

Chińskie austriackie miasto

fot: (© Tyrone Siu/reuters © Hanno Böck/wikimedia © chensiyuan/wikimedia © Zairon/wikimedia)8. Ostatnie wolne miasto.

Slab City jest kalifornijskim miastem zamieszkałym głównie przez bezdomnych, emerytów i ludzi, którzy nie mają gdzie się podziać. Ludzie żyją tutaj w przyczepach i budach, bez wody, prądu i adresu. Nie ma tu miejsc użyteczności publicznej, podatków ani czynszu. Wszystko to może nie brzmieć zbyt zachęcająco, ale wiele osób, które odwiedziły Slab City twierdzi, że to bardzo komfortowe miejsce. Mieszkańcy nazywają je ostatnim wolnym miastem w Ameryce.

Ostatnie wolne miasto

fot (© Marc Cooper/flickr © Jesse!S?/flickr © John Roney/flickr)7. Jaskiniowe miasto.

Matmata w południowej Tunezji, jest miastem z wydrążonymi w skałach domami, których wiele jest nadal niezamieszkałych (mieszkają i żyją miejscowi Berberowie, którzy raz dziennie przeżywają najazd wycieczek z hoteli w promieniu kilkunastu kilometrów).

Dlaczego ludzie żyją pod ziemią? Dzieje się tak, ponieważ klimat w tym regionie nie sprzyja życiu na powierzchni – w dzień panują trudne do zniesienia upały, a w nocy temperatura może spaść nawet poniżej zera. Domostwa urządzone w pogłębionych jaskiniach znajdują się kilka metrów pod poziomem okolicznego gruntu, dzięki czemu w środku utrzymuje się w miarę stała temperatura. W latach 70. wybudowano wprawdzie domy na powierzchni, ale wielu ludzi, którzy stąd pochodzą woli mieszkać w tradycyjny sposób. Fani Gwiezdnych Wojen rozpoznają to miejsce jako dom Luka Skywalkera.

Jaskiniowe miasto

fot: (© Panegyrics of Granovetter/flickr © Bo&Ko/flickr © Arian Zwegers/flickr)6. Miasto pod jednym dachem.

Całe miasto Whittier na Alasce znajduje się w jednym, 14-piętrowym powojskowym budynku. W budynku nie tylko są lokalne mieszkalne, ale również sklepy, posterunek policji, szpital i kościół. Głównym założeniem było ograniczenie ogrzewania, ponieważ przez cały rok są tam bardzo niskie temperatury. Populacja miasta liczy tylko 220 ludzi.

Miasto pod jednym dachem

fot: (© mcornelius/depositphotos © Jessica Spengler/wikipedia © Eli Duke/flickr)5. Niebieskie miasto.

Ściany, drzwi, a nawet schody niesamowicie pięknego miasta Szafszawan w Maroko, pokryte są różnymi odcieniami niebieskiego. Jedną z teorii jest, że Żydzi, którzy niegdyś tu mieszkali pomalowali wszystko, bo niebieski jest dla nich świętym kolorem. Dawno ich tam nie ma, ale tradycja pozostała. Więcej o Szafszawan przeczytacie tutaj.

Niebieskie miasto

fot: (© Singa Hitam/flickr © wikipedia © East News)4. Miasto kosmitów.

W 1947, w okolicy Roswell w Nowym Meksyku rozbiło się UFO. Czy w istocie tak było nie wiadomo do dziś, ale Roswell znane jest wszem i wobec jako Miasto Kosmitów. Odbywają się tu festiwale w tematyce obcych i nawet lokalny McDonald udekorowany jest ufoludkami.

Teorie spiskowe związane z rzekomym rozbiciem się UFO w pobliżu Roswell i przetrzymywania go w jednej z baz wojskowych w stanie Nevada sprawiły, że miasto stało się miejscem spotkań ufologów i zwolenników teorii spiskowych.

Miasto kosmitów

fot (© TRIPPLAAR KRISTOFFER/SIPA/EAST NEWS © Phil Campbell/wikipedia © Str Old/reuters)3. Miasto na otwartym morzu.

Neft Daşları, jest industrialnym miastem w Azerbejdżanie. Znajduje się na metalowych platformach, na otwartym morzu, nad polem naftowym. Nie ma tam stałych mieszkańców, ale około 2000 ludzi przybywa tam na kilkumiesięczne zmiany. Więcej o Neft Daşları pialiśmy tutaj.

Miasto na otwartym morzu

fot (© baku.az/instagram © NASA/wikipedia © Interfase)2. Miasto w skale.

Hiszpańskie miasto Setenil de las Bodegas przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć budynki wbudowane w ogromną, bazaltową skałę. Są tu ulice nad którymi skały zasłaniają niebo. Może się wydawać, że zaraz spadną, ale wiszą tak od wieków. W Setenil de las Bodegas znajduje się wiele atrakcji turystycznych, w tym jaskinie, dwa kościoły, twierdze oraz oryginalne uliczki pełne barów i restauracji, ciągnące się przez całe miasto.

Miasto pod skałami znajduje się również we Francji. Tutaj pisaliśmy o Les Eyzies de Tayac

Miasto w skale

fot (© José Luis Sánchez Mesa/flickr © Andrei Dimofte/wikipedia © Falconaumanni/wikipedia)1. Miasto, w którym martwi przeważają nad żywymi.

Colma w Kalifornii jest miastem 17 cmentarzy. Na jedną żywą osobę przypada tysiąc zmarłych. Stało się tak, ponieważ władze San Francisco zdecydowały przenieść tam swoje cmentarze. Do lat 80. miasteczko składało się głównie z kwiaciarni i domów pogrzebowych, ale w końcu ludzie różnych profesji zaczęli się tam osiedlać. Motto miasta brzmi „Świetnie jest być żywym w Colmie!”

, w którym martwi przeważają nad żywymi

fot: (© Seattleretro/wikipedia © Zelda/wikipedia © colmahistory )Zobacz też:

25 najbardziej kolorowych miast na świecie
12 najbardziej fascynujących ruin Majów w Meksyku
Co zobaczyć na Zakynthos
15 zadziwiających faktów i ciekawostek o Antarktydzie
30 wyjątkowo malowniczych wiosek i miasteczek. Małe jest piękne!
14 powodów, dla których musisz pojechać do Albanii jak najszybciej
10 mniej znanych miejsc we Włoszech, które warto odwiedzić
Centralia – miasto, które płonie od 50 lat!
10 najbardziej nawiedzonych zamków w Europie
50 opuszczonych miejsc i budynków z całego świata
Jak powstał “Krzywy Las” koło Gryfina?


źródło: brightside

4 komentarze

Skomentuj