50 opuszczonych miejsc i budynków z całego świata - Zalajkowane.pl
Nowe!

50 opuszczonych miejsc i budynków z całego świata

1 / 5

Na temat każdego opuszczonego budynku krąży jakaś mniej lub bardziej prawdziwa historia o tym, czemu został opuszczony. Gnijące, rozpadające się lub zupełnie pochłonięte przez naturę budynki są równie interesujące co przerażające. Poniżej znajduje się lista 50 opuszczonych budynków i ich historia.


50. Wyspa Ross, Andamany i Nikobary, Indie

Roślinność pochłonęła szczątki tego, co kiedyś nazywane było „Paryżem Wschodu”. W czasach swojej świetności wyspa była siedzibą brytyjskich urzędników państwowych oraz ośrodkiem karnym utworzonym po powstaniu sipajów w 1857 roku. Brytyjczycy urządzili tu sobie ekstrawaganckie sale bankietowe, piekarnie, kluby, baseny i ogrody, aż w 1941 nadeszło trzęsienie ziemi i inwazja Japończyków. Wyspę zajmowali Brytyjczycy i Japończycy do 1979 roku, kiedy to została przekazana Indyjskiej marynarce wojennej, która utworzyła tam niewielką bazę. W dzisiejszych czasach wyspę niemalże codziennie odwiedzają grupy turystów.

opuszczona wyspa Ross

Biswarup Ganguly za wikipedia.org49. Silverdome, Pontiac, USA

Stadion Silverdome był niegdyś miejscem ważnych wydarzeń takich jak Super Bowl, koncerty The Rolling Stones czy Led Zeppelin. Jednakże od czasu wyniesienia się stamtąd drużyny Detroit Lions w 2002 roku stoi opuszczony.

Stadion oddano do użytku w 1975 roku, a jego maksymalna pojemność wynosiła 80 311 widzów. Na tym obiekcie rozegrano mecze fazy grupowej Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1994. Aktualnie budynek został przeznaczony do rozbiórki.

Opuszczony stadion Silverdome w Michigan

fot: Carlos Osorio / AP48. Wieża kościelna, jezioro Reschensee, Włochy

Kościół Altgraun w południowym Tyrolu był niegdyś zwykłym, włoskim kościołem. W 1950 roku został zatopiony wraz z całym miasteczkiem ponieważ elektrownia potrzebowała dużego zbiornika wodnego. Dzisiaj widać tam tylko dzwonnicę, która wygląda, jakby pływała pośrodku jeziora.

Kościół Altgraun w jeziorze Reschen, Włochy

fot: Zairon (za wikipedia.org)47. Wojskowy szpital, Beelitz, Niemcy

Ten upiorny szpital wojskowy jest miejscem, do którego trafił Adolf Hitler z urazem uda po jednej z bitw podczas I Wojny Światowej w 1916 roku. Wybudowano go pod koniec XIX wieku i miał posłużyć rehabilitacji gruźlików, ale został opuszczony podczas upadku wschodnich Niemiec. Budynek był wykorzystany podczas kręcenia „Pianisty”.

Wojskowy szpital, Beelitz

fot: dailymail.co.uk46. Hotel Haludovo, Krk, Chorwacja

Ten modernistyczny hotel został otworzony w 1971 roku i przyciągnął wielu turystów na chorwacką wyspę Krk. Rok później, założyciel magazynu „Penthouse”, Bob Guccione, zainwestował w niego 45 milionów dolarów, rozbudował i zmienił w Penthouse Adriatic Club Casino. Kiedy na początku lat 90. w Jugosławii rozpoczęła się wojna, wyspa przestała być popularnym celem podróży i w końcu hotel opuszczono.

Opuszczony hotel Haludovo Palace w Chorwacji

fot: http://sometimes-interesting.com oraz AP Photo/Darko Bandic45. Monument na Buzłudży, Bułgaria

Ten opuszczony monument, znajdujący się wysoko w bułgarskich górach, był niegdyś siedzibą partii komunistycznej. W związku z sowieckimi wpływami, partia postanowiła wznieść ten monument w celu uczczenia socjalizmu. Miejsce zostało porzucone po upadku rządu w 1989 roku.

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: REX/ East News

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: REX/ East News

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: Ian Murray / East News44. Elektrownia węglowa, Lynch, Kentucky

W miejscowości Lynch niegdyś znajdowało się największe na świecie miasteczko górnicze zamieszkiwane przez około 10,000 mieszkańców. Lynch posiadało nawet własną elektrownię, którą wybudowano w 1919 roku. Niestety wraz ze spadkiem wydobycia węgla spadła też liczba ludności. Teraz zarówno elektrownia, jak i większa część miasteczka Lynch są opuszczone (w 2010 roku mieszkało tam mniej niż 1000 osób).

Opuszczona elektrownia, Lunch, Kentucky, USA

fot: dailymail.co.uk43. Forty Maunsella, ujścia Tamizy i Mersey, Wielka Brytania

Forty były stawiane podczas II Wojny Światowej w celu obronienia Anglii przed Niemcami. Grupa fortów wzniesiona nad wodą na kolumnach tworzyła kompleks, zaprojektowany przez cywilnego inżyniera Guy’a Maunsella.

Forty oficjalnie zamknięto w latach 50. ale konstrukcje nadal tam stoją i można je dostrzec z lądu na East Beach Park. W latach 60. forty były siedzibami pirackich rozgłośni radiowych oraz nieuznawanego księstwa Sealand.

Forty Maunsella

fot: wikipedia42. Baza okrętów podwodnych, Bałakława, Ukraina

Placówka została zbudowana przez ZSRR jako tajna baza radzieckich okrętów podwodnych i magazyn broni atomowej podczas Zimnej Wojny. Kompleks przez długi czas pozostał nietknięty aż do 2000 roku, kiedy to Rosja sprezentowała bazę Ukraińskiej marynarce wojennej. Aktualnie znajduje się tam muzeum.

Baza okrętów podwodnych, Bałakława, Ukraina

fot: http://russos.livejournal.com/210363.html

Baza okrętów podwodnych, Bałakława, Ukraina

fot: http://russos.livejournal.com/210363.html41. Jonestown, Gujana

Wydarzyła się tam jedna z największych tragedii w historii Ameryki, kiedy to 909 członków Świątyni Ludu zmarło wskutek zatrucia cyjankiem, w zbiorowym samobójstwie z rozkazu przywódcy sekty. Wioska została pochłonięta przez gęstą dżunglę, ale kilka budowli nadal stoi.

Jonestown, Gujana

fot: Tomas van Houtryve / AP

4 komentarze

    Skomentuj