Najdziwniejsze budynki z czasów ZSRR - Zalajkowane.pl
Nowe!

Najdziwniejsze budynki z czasów ZSRR

Obiekty, które powstały w krajach należących do ZSRR i tych, które znajdowały się pod radzieckimi wpływami, nie budzą dziś pozytywnych skojarzeń i nie ma się czemu dziwić. Wiele budynków i pomników zbudowanych w latach 1960- 1991 przetrwało jednak rozpad Związku Radzieckiego, a niektóre z nich wyglądają jak konstrukcje z planu filmowego o przybyszach z innej planety. Budowle, które powstały w czasach ZSRR charakteryzowały się duża ilość betonu lub kamienia i nieuzasadnioną (a wręcz przesadną) wielkością, podczas gdy ich funkcja użytkowa miała drugorzędne znaczenie. Portal EnglishRussia zebrał jakiś czas temu najciekawsze z nich.

dziwne budynki w dawnym ZSRR

fot. z lewej Dom Sowietów w Kaliningradzie zwany zakopanym robotem // fot. z prawej ośrodek wypoczynkowy na Krymie



#18 Siedziba banku Gruzji w Tbilisi

Budynek, który przypomina poustawiane jeden na drugim betonowe klocki powstał w 1975 roku. Na początku lat 70-tych zaprojektował go architekt Giorij Czachawa, który jednocześnie stał na czele ministerstwa ds. budowy dróg i autostrad gruzińskiej socjalistycznej republiki radzieckiej. 18-piętrowa konstrukcja kosztowała 6 milionów rubli – z jednej strony budziła zachwyt, a z drugiej miała duże grono krytyków, którym nie podobała się chaotyczna bryła.

Znajdująca się w Tbilisi nad brzegiem rzeki Kura budowla była do 2000 roku siedzibą ministerstwa, którym kierował wspomniany już Chachawa. Przez 7 kolejnych lat budynek niszczał, a w 2007 roku kupił go Bank Gruzji.

Siedziba banku Gruzji w Tbilisi

fot: englishrussia.com

Siedziba banku Gruzji w Tbilisi

fot: Foto: Matt Bateman / Wikimedia/CC BY 2.0



#17 Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Futurystyczny budynek zaprojektowany przez Georgija Stoiłowa znajduje się na szczycie Buzłudża (przemianowanym w 1942 roku na Hadżi Dimityr od nazwiska bułgarskiego bohatera narodowego). Miejsce jego powstania wybrano nieprzypadkowo – to właśnie w tej okolicy w 1891 roku odbyło się tajne spotkanie założycielskie bułgarskich socjalistów zwane kongresem buzłudżańskim.

Ta opuszczona świątynia komunizmu ma kształt spodka o średnicy 42 m i wysokości 14,5 m. W środku znajdowała się ogromna, bogato zdobiona mozaikami (przedstawiającymi przywódców komunistycznych i sceny historyczne) sala konferencyjna. Obok budynku znajduje się 70-metrowa wieża, zwieńczona dwiema pięcioramiennymi czerwonymi gwiazdami.

Budowę konstrukcji, która miała służyć zarówno jako pomnik (symbol komunizmu), jak i miejsce spotkań dygnitarzy partyjnych rozpoczęto w 1974 roku. Przy trwających 7 lat pracach budowlanych brało udział 6000 osób, a według niektórych źródeł wykorzystano 70 000 ton betonu, 3000 ton stali i 40 ton szkła. Szacuje się, że koszt tej nietypowej konstrukcji to 16,2 mln lewów czyli około 35 mln dolarów współcześnie, a środki pochodziły głównie z datków od obywateli. W 1989 roku w Bułgarii zaczęły się przemiany społeczne, które doprowadziły do upadku komunizmu – nowe władze nie interesowały się dawną siedzibą partii komunistycznej, przez co pozostawiony własnemu losowi budynek popadł w ruinę. Dziś totalnie zdewastowany straszy, a władze nie bardzo mają pomysł co z nim zrobić, ponieważ koszt jego rewitalizacji szacowany jest na 10 mln euro.

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: REX/ East News

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: REX/ East News

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: Ian Murray / East News



#16 Hotel „Forum” w Krakowie

Budowę Hotelu Forum znajdującego się w Krakowie rozpoczęto w 1978 roku. Po 11 latach został on ukończony (1989 rok) i uchodził za najnowocześniejszy budynek w Krakowie. W pełni klimatyzowany obiekt oddano do użytku jako 4-gwiazdkowy hotel z bogatym programem usług i udogodnień. Obsługa klienta była tu niemal całkowicie skomputeryzowana, a system informatyczny hotelu zaprezentowano w jednym z programów „Sonda” emitowanym w TVP.

W 2001 roku budynek został sprzedany międzynarodowej sieci, a już rok później niespodziewanie zamknięty. Podobno w znajdujący się nad brzegiem Wisły hotel miał problemy z nasiąkaniem fundamentów. Kontrola Nadzoru Budowlanego z roku 2007 wykazała jednak, że… stan techniczny konstrukcji hotelu jest dobry. Przez wiele lat Hotel Forum służył jako największy billboard reklamowy w Polsce. Dziś w środku (na parterze budynku) znajduje się restauracja.

Hotel Forum w Krakowie

Foto: Błażej Pindor / Wikimedia/CC-BY-SA-3.0

Hotel Forum w Krakowie

Foto: TOMASZ ZUREK/REPORTER / East News



#15 Makedonium

Pomnik o bardzo dziwnym kształcie wybudowano w latach 70. Ta budowla znajdująca się w Macedonii (a dokładniej w miejscowości Kruszewo) powstała, by oddać hołd Macedończykom, który w 1903 roku walczyli z Imprerium Ottomańskim. Druga nazwa tego obiektu to Pomnik Powstania Ilindeńskiego.

Pomnik Powstania Ilindeńskiego

Foto: vesnamarkoska / CC-BY-SA 2.0



#14 Ośrodek wypoczynkowy na Krymie

Budynek przypominający UFO to sanatorium znajdujące się na Krymie. Projekt powstał pod koniec lat siedemdziesiątych, a budynek oficjalnie oddano do użytku w 1985 roku. W środku znajduje się 400 pokoi, a goście na plażę mogą dostać się bezpośrednio jedną z wind.

Sanatorium "Drużba" Kurpati

Foto: CC BY-SA 3.0 / Wikimedia

Sanatorium "Drużba" Kurpati

Fot: englishrussia.com




Dzięki swojej nietypowej konstrukcji budynek pojawił się nawet w filmie Resident Evil: Retrybucja z 2012 roku, jako Sowiecka baza wojskowa na Kamczatce.
Kadr z filmu Resident Evil: Retrybucja

Kadr z filmu Resident Evil: Retrybucja



#13 Siedziba radia w Bratysławie (Słowacja)

Budowa tego „cudeńka” trwała 17 lat, a od 1984 ten budynek jest siedzibą radia. Kształt odwróconej piramidy miał wzbudzić zachwyt świata i udowodnić potęgę narodowej myśli architektonicznej. Słowacka piramida trafiła na listę 30 najbrzydszych budynków świata!

Siedziba radia w Bratysławie na Słowacji

Foto: Frettie / CC BY 3.0/Wikimedia



#12 Siedziba Centralnego Instytutu Badań nad Robotyką i Cybernetyką w Petersburgu (Rosja)

Jest to zdecydowanie jeden z najsłynniejszych „kosmicznych” budynków byłego Związku Radzieckiego. Jednym kojarzy się w nowoczesną bryłą kościoła, innym ze startującą rakietą, jeszcze innym – z królewską koroną. Jego charakterystyczną cechą jest wieża centrum eksperymentów, która stoi na czterokondygnacyjnej platformie, w której znajdują się laboratoria. Budynek powstał w latach 70.

Centralny Instytut Robotyki i Cybernetyki Sankt Petersburg

fot. englishrussia.com

Centralny Instytut Robotyki i Cybernetyki Sankt Petersburg

fot. englishrussia.com



#11 Pomnik założycieli państwa bułgarskiego

W północno-wschodniej Bułgarii na trasie łączącej Warnę z Wielkim Tyrnowem znajduje się miasto Szumen. Nad miastem góruje niecodzienna, ogromna, betonowa budowla wzniesiona w 1981 roku – Pomnik Założycieli Państwa Bułgarskiego. Słowo pomnik wydaje się tutaj pewnym niedomówieniem, gdyż dzieło jest naprawdę ogromne. Zbudowany na 1300 rocznicę powstania pierwszego bułgarskiego państwa monument przedstawia kolejne etapy historii kraju.

pomnik założycieli państwa bułgarskiego

fot: englishrussia.com

pomnik założycieli państwa bułgarskiego

fot: englishrussia.com



#10 Okrągłe bloki w Moskwie

Pierwszy okrągły blok wybudowano w Moskwie w 1973 roku. Na terenie budynku znajduje się… 912 mieszkań i 26 klatek schodowych. Średnica wewnętrzna budynku to 155 metrów, a powierzchnia całkowita 27 334 m2. W 1979 roku powstał bliźniaczy budynek, w którym znajdowało się 926 mieszkań. Oba bloki stoją w Moskwie do dnia dzisiejszego i są domem dla kilku tysięcy mieszkańców. Jeden z nich znajduje się przy ulicy Dowżenki, a drugi na ulicy Nieżchińskiej.

Okrągłe bloki w Moskwie

Okrągłe bloki w Moskwie (fot: http://englishrussia.com)

Okrągłe bloki w Moskwie

Okrągłe bloki w Moskwie (fot: http://englishrussia.com)



#9 Kino „Rosja”, Erywań (Armenia)

Kino „Rosja” wybudowano w Erywaniu w 1975 roku. W widocznych na zdjęciach łukach po obu stronach budynku znajdowały się 2 niezależne sale kinowe. Dziś budynek służy mieszkańcom Erewania jako centrum handlowe.

Kino "Rosja" Erewań

Kino „Rosja” Erywań (Armenia) – fot: englishrussia.com

Kino "Rosja" Erewań

Kino „Rosja” Erywań (Armenia) – fot: englishrussia.com



#8 Demirchyan Arena, Erywań, Armenia

Demirchyan Arena to sportowy i koncertowy kompleks znajdujący się w poblizu stolicy Armenii. Ten wielofunkcyjny obiekt wzniesiono na szczycie góry Tsitsernakaberd w 1983 roku. W środku znajdują się 2 sale (jedna koncertowa, druga przystosowana do wydarzeń sportowych), a dzięki rotacyjnej trybunie można zwiększyć w razie potrzeby pojemność jednej z nich. Ponadto na terenie obiektu znajdują się sale konferencyjne. Swoim kształtem przypomina nieco owada.

Demirchyan Arena Armenia

fot: englishrussia.com

Demirchyan Arena Armenia

fot: englishrussia.com



#7 Rosyjska Akademia Nauk, Moskwa

23-piętrowy budynek Rosyjskiej Akademii Nauk ukończono w 1994 roku, a jego budowa trwała aż 20 lat. Na szczycie konstrukcji znajdują się dekoracyjne elementy ze szkła i betonu, a miejscowi nazywają go „złotym mózgiem”.

Rosyjska Akademia Nauk, Moskwa

fot: englishrussia.com

Rosyjska Akademia Nauk, Moskwa

fot: englishrussia.com

#6 Muzeum gruzińskiego poety Ilii Czawczawadze w Kvareli

Budowa muzeum ruszyła w 1979 roku. Białe spirale usytuowano tuż obok kościoła z XI wieku, przez co muzeum wygląda nieco jak… statek kosmiczny. Budynek zaprojektował jeden z najsłynniejszych sowieckich architektów Wiktor Georvenadze.

Muzeum gruzińskiego poety Ilii Czawczawadze w Kvareli

fot: englishrussia.com

Muzeum gruzińskiego poety Ilii Czawczawadze w Kvareli

fot: englishrussia.com



#5 Hotel „Salyut” – Kijów, Ukraina

Hotel „Salyut” w Kijowie powstał w 1984 roku. Budowla ma kształt elipsy i opiera się na betonowej tubie, w której znajduje sie parking. Na ostatnim, szóstym piętrze znajduje się jedna z dwóch restauracji. Obiekt inspirowany był architekturą metabolizmu (świadomie nawiązującej do filmów science-fiction), która była bardzo popularna w Japonii w latach 60. i 70.

Hotel "Salyut" - Kijów

fot: englishrussia.com

Hotel "Salyut" - Kijów

fot: englishrussia.com



#4 Hotel Tarelka, Dombaj, Kaukaz

Dla odmiany nieco mniejszy hotel „Tarelka” (Talerz) znajdujący się w Rosji. Poliestrowo-szklany budynek wygląda jakby na zboczu góry wylądowało UFO. Ten mały hotelik znajduje się na wysokości 2250 metrów n.p.m w pobliżu ośrodka narciarskiego, a w środku znajdują się jedynie 3 pokoje. Tarelka powstała w 1969 roku.

Tarelka hotel Rosja

fot: englishrussia.com

hotel Tarelka Rosja

fot: englishrussia.com



#3 Teatr dramatyczny w Grodnie

Teatr Dramatyczny w Grodnie wznoszono w latach 1977-1984. Budowano go z założeniem, iż symbolizować będzie siłę i bogactwo. Jak wyszło? Oceńcie sami.

Teatr Dramatyczny w Grodnie

Teatr Dramatyczny w Grodnie (fot: englishrussia.com)

Teatr Dramatyczny w Grodnie

Teatr Dramatyczny w Grodnie (fot: englishrussia.com)



#2 Dom Sowietów w Kaliningradzie, Rosja

Obiekt ze względu na swój wygląd nazywany jest „zakopanym robotem”, gdyż miejscowym przypomina głowę robota. Dwa prostokąty połączone pasażami powstały w 1970 roku na miejscu zniszczonego zamku w Królewcu.

Dom Sowietów w Kaliningradzie

fot: englishrussia.com



#1 Cyrk w Kiszyniowe (Mołdawia)

Ten betonowy kolos wybudowany został w 1981 roku i uznawany był za najpiękniejszy i najwygodniejszy w całym ZSRR. W latach świetności odbywało się tutaj nawet kilkadziesiąt przedstawień rocznie. Cyrk zamknięto w 2004 roku. Początkowo miasto miało w planach wyremontować ten budynek, jednak z powodu braku środków do remontu nie doszło. Więcej o cyrku możecie przeczytać na blogu wloczykij.org

Cyrk w Kiszyniowie - Mołdawia

Foto: Gikü / Domena publiczna/Wikimedia



One Comment

Skomentuj