Nowe!

Najdziwniejsze budynki z czasów ZSRR

1 / 3

Obiekty, które powstały w krajach należących do ZSRR i tych, które znajdowały się pod radzieckimi wpływami, nie budzą dziś pozytywnych skojarzeń i nie ma się czemu dziwić. Wiele budynków i pomników zbudowanych w latach 1960- 1991 przetrwało jednak rozpad Związku Radzieckiego, a niektóre z nich wyglądają jak konstrukcje z planu filmowego o przybyszach z innej planety. Budowle, które powstały w czasach ZSSR charakteryzowały się duża ilość betonu lub kamienia i nieuzasadnioną (a wręcz przesadną) wielkością, podczas gdy ich funkcja użytkowa miała drugorzędne znaczenie. Portal EnglishRussia zebrał jakiś czas temu najciekawsze z nich.

#18 Siedziba banku Gruzji w Tbilisi

Budynek, który przypomina poustawiane jeden na drugim betonowe klocki powstał w 1975 roku. Na początku lat 70-tych zaprojektował go architekt Giorij Czachawa, który jednocześnie stał na czele ministerstwa ds. budowy dróg i autostrad gruzińskiej socjalistycznej republiki radzieckiej. 18-piętrowa konstrukcja kosztowała 6 milionów rubli – z jednej strony budziła zachwyt, a z drugiej miała duże grono krytyków, którym nie podobała się chaotyczna bryła.

Znajdująca się w Tbilisi nad brzegiem rzeki Kura budowla była do 2000 roku siedzibą ministerstwa, którym kierował wspomniany już Chachawa. Przez 7 kolejnych lat budynek niszczał, a w 2007 roku kupił go Bank Gruzji.

Siedziba banku Gruzji w Tbilisi

fot: englishrussia.com

Siedziba banku Gruzji w Tbilisi

fot: Foto: Matt Bateman / Wikimedia/CC BY 2.0#17 Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Futurystyczny budynek zaprojektowany przez Georgija Stoiłowa znajduje się na szczycie Buzłudża (przemianowanym w 1942 roku na Hadżi Dimityr od nazwiska bułgarskiego bohatera narodowego). Miejsce jego powstania wybrano nieprzypadkowo – to właśnie w tej okolicy w 1891 roku odbyło się tajne spotkanie założycielskie bułgarskich socjalistów zwane kongresem buzłudżańskim.

Ta opuszczona świątynia komunizmu ma kształt spodka o średnicy 42 m i wysokości 14,5 m. W środku znajdowała się ogromna, bogato zdobiona mozaikami (przedstawiającymi przywódców komunistycznych i sceny historyczne) sala konferencyjna. Obok budynku znajduje się 70-metrowa wieża, zwieńczona dwiema pięcioramiennymi czerwonymi gwiazdami.

Budowę konstrukcji, która miała służyć zarówno jako pomnik (symbol komunizmu), jak i miejsce spotkań dygnitarzy partyjnych rozpoczęto w 1974 roku. Przy trwających 7 lat pracach budowlanych brało udział 6000 osób, a według niektórych źródeł wykorzystano 70 000 ton betonu, 3000 ton stali i 40 ton szkła. Szacuje się, że koszt tej nietypowej konstrukcji to 16,2 mln lewów czyli około 35 mln dolarów współcześnie, a środki pochodziły głównie z datków od obywateli. W 1989 roku w Bułgarii zaczęły się przemiany społeczne, które doprowadziły do upadku komunizmu – nowe władze nie interesowały się dawną siedzibą partii komunistycznej, przez co pozostawiony własnemu losowi budynek popadł w ruinę. Dziś totalnie zdewastowany straszy, a władze nie bardzo mają pomysł co z nim zrobić, ponieważ koszt jego rewitalizacji szacowany jest na 10 mln euro.

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: REX/ East News

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: REX/ East News

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: Ian Murray / East News#16 Hotel “Forum” w Krakowie

Budowę Hotelu Forum znajdującego się w Krakowie rozpoczęto w 1978 roku. Po 11 latach został on ukończony (1989 rok) i uchodził za najnowocześniejszy budynek w Krakowie. W pełni klimatyzowany obiekt oddano do użytku jako 4-gwiazdkowy hotel z bogatym programem usług i udogodnień. Obsługa klienta była tu niemal całkowicie skomputeryzowana, a system informatyczny hotelu zaprezentowano w jednym z programów “Sonda” emitowanym w TVP.

W 2001 roku budynek został sprzedany międzynarodowej sieci, a już rok później niespodziewanie zamknięty. Podobno w znajdujący się nad brzegiem Wisły hotel miał problemy z nasiąkaniem fundamentów. Kontrola Nadzoru Budowlanego z roku 2007 wykazała jednak, że… stan techniczny konstrukcji hotelu jest dobry. Przez wiele lat Hotel Forum służył jako największy billboard reklamowy w Polsce. Dziś w środku (na parterze budynku) znajduje się restauracja.

Hotel Forum w Krakowie

Foto: Błażej Pindor / Wikimedia/CC-BY-SA-3.0

Hotel Forum w Krakowie

Foto: TOMASZ ZUREK/REPORTER / East News#15 Makedonium

Pomnik o bardzo dziwnym kształcie wybudowano w latach 70. Ta budowla znajdująca się w Macedonii (a dokładniej w miejscowości Kruszewo) powstała, by oddać hołd Macedończykom, który w 1903 roku walczyli z Imprerium Ottomańskim. Druga nazwa tego obiektu to Pomnik Powstania Ilindeńskiego.

Pomnik Powstania Ilindeńskiego

Foto: vesnamarkoska / CC-BY-SA 2.0#14 Ośrodek wypoczynkowy na Krymie

Budynek przypominający UFO to sanatorium znajdujące się na Krymie. Projekt powstał pod koniec lat siedemdziesiątych, a budynek oficjalnie oddano do użytku w 1985 roku. W środku znajduje się 400 pokoi, a goście na plażę mogą dostać się bezpośrednio jedną z wind.

Sanatorium "Drużba" Kurpati

Foto: CC BY-SA 3.0 / Wikimedia

Sanatorium "Drużba" Kurpati

Fot: englishrussia.com
Dzięki swojej nietypowej konstrukcji budynek pojawił się nawet w filmie Resident Evil: Retrybucja z 2012 roku, jako Sowiecka baza wojskowa na Kamczatce.
Kadr z filmu Resident Evil: Retrybucja

Kadr z filmu Resident Evil: Retrybucja#13 Siedziba radia w Bratysławie (Słowacja)

Budowa tego “cudeńka” trwała 17 lat, a od 1984 ten budynek jest siedzibą radia. Kształt odwróconej piramidy miał wzbudzić zachwyt świata i udowodnić potęgę narodowej myśli architektonicznej. Słowacka piramida trafiła na listę 30 najbrzydszych budynków świata!

Siedziba radia w Bratysławie na Słowacji

Foto: Frettie / CC BY 3.0/WikimediaOne Comment

Skomentuj