Zakynthos wyspa kolorów, pięknych plaż i żółwi - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zakynthos wyspa kolorów, pięknych plaż i żółwi

Zakynthos to grecka wyspa znajdująca się na Morzu Jońskim, licząca około 40 000 mieszkańców. Nazwa “najbardziej zielonej z greckich wysp” pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii. Leżąca na zachód od Peloponezu, trzecia co do wielkości w archipelagu Wysp Jońskich Zakynthos to coraz bardziej popularne miejsce na wakacyjny wypoczynek – postanowiliśmy zatem sprawdzić, co warto zobaczyć na Zakynthos.

Zatoka Wraku

Navagio (po grecku oznacza wrak) – pojawia się na wielu pocztówkach, stronach internetowych i folderach biur podróży. Uważana za jedną z najpiękniejszych plaż świata – woda tu jest czysta, przezroczysta i ma niesamowity, turkusowy odcień – ten kolor zawdzięcza wapiennemu dnu. Plaża znajduje się w wąskiej zatoce, która z trzech stron otoczona jest przez wysokie, kilkusetmetrowe skały.

Na plaży znajduje się stary, zardzewiały wrak statku „Panagiotis”, o którym krąży mnóstwo opowieści. Zbudowany w 1937 roku statek był kilkukrotnie sprzedawany, aż w 1975 r. po kolejnej transakcji słuch o nim zaginął. Wielu mieszkańców twierdzi, że przez 5 kolejnych lat służył on jako statek przemytniczy, a w 1980 roku zatonął w Zatoce Wraku podczas sztormu. W swój ostatni rejs „Panagiotis” miał wypłynąć z Turcji lub Algierii, a na pokładzie podobno znajdowały… się papierosy dla włoskiej mafii. Jedna z legend, którą można usłyszeć od miejscowych głosi, że mieszkańcy wyspy przygarnęli całą zawartość statku i przez kolejne 4 lata na Zakynthos nie sprzedano żadnej legalnej paczki papierosów. Niektórzy twierdzą, że Zatokę Wraku trzeba obejrzeć dwukrotnie – raz “z dołu”, a raz z punktu widokowego znajdującego się na pobliskich klifach. Turyści muszą jednak być świadomi tego, że greckie wody jońskie płatają figle i nie zawsze statek turystyczny ma pozwolenie na wpłynięcie do zatoki, ze względu na sztorm.

Plaża Nawajo - Zakhyntos

fot: wikipedia.org

zatoka wraku na Zakhyntos

fot: archiwum prywatne

zatoka wraku na Zakhyntos

fot: archiwum prywatneZamek Bohali

Twierdza Bohali (zamek Zakynthos) góruje nad Zante (tak miejscowi nazywają wyspę) i stoi w miejscu antycznego miasta. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie niszczony przez siły natury (trzęsienia ziemi) i najeźdźców (np. atak Turków w 1479 r.). Twierdzę przebudowano w latach 1646-47, w czasach gdy Zakynthos należał do Wenecjan. Na terenie zamku odkryto pozostałości sześciu kościołów – w tym kościoła św. Salwatora, który służył jako katedra. To właśnie w zamku Bohali grecki poeta patriotyczny Dionisios Solomos w 1823 roku miał napisać “Hymn do Wolności”, który od 1864 roku jest oficjalnym hymnem Grecji (Księga rekordów Guinnessa wymienia go jako najdłuższy hymn na świecie – grecki hymn ma aż 158 zwrotek). Z baszty Grimani rozpościera się wspaniały widok na miasto Zante i turkusowe wody zatoki portowej.

widok na Zakynthos

fot: archiwum prywatneBłękitne Groty

Błękitne Groty (Blue Caves) wypełnione krystalicznie czystą wodą są równie popularne wśród turystów, co wspomniana już Zatoka Wraku (wycieczki do obu miejsc z reguły są połączone). Błękitne Groty powstały w skutek erozyjnej działalności fal morskich, a przejrzystość wody sięga do samego dna wapiennego, które przy promieniach słonecznych wydobywa słynny błękit – odkryto je w 1897 roku. Sporą atrakcją są również łuki skalne, pod którymi można przepływać. Rejs kosztuje 10€ (lub €15 jeśli jest połączony z rejsem do Navagio).

Błękine Groty za Zakynthos

fot: archiwum prywatne

Błękine Groty za Zakynthos

fot: archiwum prywatne

Błękine Groty za Zakynthos

fot: archiwum prywatneAnafonitria

Niewielkie miasteczko Anafonitria położone jest na północnych zboczach najwyższego pasma górskiego Zakynthos – Varahionas (756 m n.p.m.). Warto się tu wybrać, by zobaczyć niezwykle klimatyczne wąskie uliczki z weneckimi budynkami, w których znajdują się liczne kawiarenki. To właśnie tu znajduje się najstarszy na całej wyspie – XV wieczny monastyr, pod wezwaniem Matki Boskiej, w którym mieszkał opat Dionizos (obecnie patron wyspy).

anafonitria monastyr

fot: screen z vimeo.comPorto Vromi i Oreganowy Zakręt

Opuszczając miasteczko Anafonitria warto wybrać się do Porto Vromi, z którego odpływają statki między innymi do słynnej Zatoki Wraku. Już sama droga do portu zapewnia piękne widoki. Zmierzając w kierunku Porto Vromi można zatrzymać się na tzw. oreganowym zakręcie, gdzie wzdłuż poboczy rosie oregano, tymianek i anyż. Z zakrętu można napawać się pięknym widokiem na zachodnie, klifowe wybrzeże wyspy. Przy Porto Vromi znajduje się niewielka plaża, gdzie przeważają tubylcy.

Keri

Przylądek Keri to najbardziej wysunięte na południe miejsce na wyspie Zakynthos. Warto się tam wybrać na mrożoną kawę, która w upalne dni smakuje wprost wyśmienicie. Z tarasu tawerny można podziwiać wspaniały widok na dwie skały zwane Małą i Wielką Myzithrą. Uwaga: wejście na taras widokowy dostępne jest jedynie dla klientów Tawerny. Charakterystyczne dla tutejszego krajobrazu są gaje oliwne – na półwyspie wytwarza się bardzo dobrą oliwę z oliwek

Groty Keri (Keri Caves) to niedostępne od strony brzegu jaskinie w klifach, do których można dostać się jedynie od strony morza. Rejsy do nich organizowane są z miasteczek Laganas, Agios Sostis, Limni Keriou. Groty Keri są nieco mniejsze od wspomnianych już Błękitnych Grot, ale są równie piękne i mniej zatłoczone.

fot: screen z youtube

Zakynthos. Dwie charakterystyczne skały – Wielka i Mała MyzithraPunkt widokowy Katastari

Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na wyspie znajduje się w wiosce Katastari – można stąd podziwiać między innymi panoramę pól solankowych w Alykes, zatokę Alikanas i sądiednią wyspę Kefalonię.

Agios Sostisi i Cameo Island

Pomiędzy miejscowościami Laganas i Keri znajduje się wioska Agios Sostis. Turystów przyciąga położona tuż obok malownicza wyspa Cameo Island, która nazywana jest również wyspą miłości. Do wyspy prowadzi drewniany most, z którego w pięknej, turkusowej wodzie można wypatrywać żółwi, a szczególnie jednego, ponoć najstarszego, który nie boi się ludzi i bardzo chętnie do nich podpływa, bo wie że czeka na niego jakiś przysmak. Cameo Island jest niewielkich rozmiarów, a wstęp na nią jest płatny (w cenie biletu dostaniemy coś do picia w miejscowym barze). Rozciągnięte nad wysepką białe chusty nadają jej fantastyczny klimat – bywa jednak, że wyspa jest zamknięta dla zwiedzających zwykle o godz. 17, gdyż odbywają się na niej śluby.Taka przyjemność kosztuje podobno €20 000. Cameo słynie również z dyskotek white party.

Cameo Island na Zakynthos

fot: archiwum prywatne

Cameo Island na Zakynthos

fot: archiwum prywatne

Cameo Island na Zakynthos

fot: archiwum prywatneŻółwia wyspa

Na Zakynthos bardzo licznie występują żółwie morskie Caretta Caretta, które wprost uwielbiają wylegiwać się na plaży nocą. Po zmroku setki żółwi wychodzi z wody na ląd, by złożyć jaja i po prostu się przespać na plażach Gerakas, Kalamaki i Marathonisi (wysepka w pobliżu Zante, która wyglądem przypomina żółwice – mówi się nawet, że dlatego żółwie sobie ją upodobały). Właśnie z powodu ochrony żółwi plaże są zamykane nocą.

Żółwie Caretta Caretta

fot: archiwum prywatne

żółwie na Zakynthos

Doły z jajkami żółwi zabezpieczone przez wolontariuszy (fot: archiwum prywatne)
Mówi się, że widok małego żółwika, który dopiero co się wykluł i podażą do morza jest prawdziwą rzadkością, a zarazem cudem – warto przy tym pamiętać, że widząc to maleństwo, które się wykluło i “próbuje” dostać się samo do morza, nie możemy pod żadnym pozorem mu w tym pomagać. Wzięcie małego żółwia i zaniesienie go do wody, wcale mu nie pomoże (a raczej zaszkodzi) – mały żółwik od momentu wyklucia musi sam przebyć drogę z dołka gniazda poprzez piasek, poruszając przy tym kończynami. W tym czasie rozwijają mu się wszystkie ważne mięśnie, więc jedyne co możemy zrobić to wykopać mu dróżkę, po której przejdzie sobie do morza. Zdarza się, że żółwie potrzebują pomocy medycznej, dlatego powstał specjalny szpital dla żółwi obok plaży Gerakas.
Szpital dla żółwi

Szpital dla żółwi (fot: archiwum prywatne)

Szpital dla żółwi

Szpital dla żółwi (fot: archiwum prywatne)Katedra świętego Dionizosa

Będąc w Zakynthos warto również odwiedzić katedrę świętego Dionizosa (patrona wyspy, o którym już wspominaliśmy). W katedrze znajdują się relikwie świętego. Czasem przy odrobinie szczęścia, turyści mają okazję zobaczyć otwartą trumnę z ciałem, które bardzo dobrze się zachowało. Ustawia się kolejka do trumny, do której można podejść, przeżegnać się, a nawet pocałować stopy-buty zmarłego! 17 grudnia (w rocznicę jego śmierci) oraz 24 sierpnia (na pamiątkę dnia przeniesienia relikwii Dionizosa ze Strofades na Zakynthos) odbywają się huczne uroczystości trwające trzy dni. Na czas świętowania główne ulice stolicy zostają wyłączone z ruchu, gdyż ulicami miasta przechodzi procesja z relikwiami świętego. W katedrze panuje zwyczaj wrzucania do skrzynki karteczek z imionami bliskich, którym życzy się w życiu wszystkiego co najlepsze.

relikwie świętego Dionizosa - Zakynthos

fot: archiwum prywatneZakynthos plaże

• miłośnicy sportów wodnych będą zachwyceni Banana Beach
• plaża w Porto Azzuro oferuje naturalne, zielone glinki – peeling i darmowe SPA dla wszystkich
• właściwości lecznice ma również Plaża Ksigia (Xigia) – w tutejszej wodzie wydobywa się siarka, która ma właściwości między innymi przeciwreumatyczne. Uwaga: przed kąpielą koniecznie zdejmijcie srebrną biżuterię – ta w kontakcie z siarką czernieje.
• największa i najdłuższa piaszczysta plaża znajduje się w Laganas – ma ona ponad kilometr długości i ciągnie się aż do miejscowości Kalamaki. Laganas to również najbardziej imprezowy kurort na całej wyspie. Można rzec że jest „mekką Brytyjczyków”, których przebywa tam najwięcej w okresie wakacyjnym, więc jeśli chcesz odpocząć polecamy Porto Zoro
• plażę w Porto Zoro docenią osoby, które lubią spokój – jest to jedna z bardziej kameralnych plaż na Zakynthos. Warto zabrać ze sobą sprzęt do nurkowania, gdyż do przybrzeżnych skał podpływają ciekawskie rybki i barwne stworzenia morskie.
plaża w miejscowości Tsilivi (położona zaledwie 5km od stolicy) wyróżniona została „błękitną flagą” – to wyróżnienie przyznawane jest jedynie kąpieliskom spełniającym najwyższe światowe standardy. Morze przy brzegu jest płytkie, więc jest to idealne miejsce dla osób planujących wakacje z dziećmi
• skaliste wybrzeże zatoki Porto Limnionas na południowym-zachodzie wyspy nie nadaje się do plażowania, ale jest to świetne miejsce dla wszystkich amatorów nurkowania i skoków do wody.

Porto Limnionas Zakynthos

Porto Limnionas (fot. archiwum prywatne)

Porto Limnionas Zakynthos

Porto Limnionas (fot. archiwum prywatne)

Plaża Ksigia (Xigia)

Plaża Ksigia (Xigia) (fot. archiwum prywatne)

Plaża Ksigia (Xigia)

Plaża Ksigia (Xigia) (fot. archiwum prywatne)

Plaża Gerakas na wyspie Zakynthos

Plaża Gerakas (fot. archiwum prywatne)

W zależności od pory roku biura podróży mają bardzo atrakcyjne oferty. Na przykład na tui.pl wakacje na Zakynthos zaczynają się już od kwot rzędu 1700 PLN za osobę (w wersji all inclusive). Wyloty organizowane są z wielu lotnisk w Polsce, w tym z Katowic, Poznania, Warszawy, Gdańska i Wrocławia. Sam lot trwa od 2,5 do 3 godzin. Jeśli zatem szukacie miejsca, gdzie poza „plażingiem” można pozwiedzać, a przy okazji dobrze zjeść Zakynthos jest bardzo ciekawym pomysłem na urlop.

2 komentarze

Skomentuj