Niezwykłe lodowe budynki na Festiwalu Lodu i Śniegu w Chinach
Nowe!

Niezwykłe lodowe budynki na Festiwalu Lodu i Śniegu w Chinach

Festiwal lodu i śniegu w Chinach

Festiwale śniegu i lodu w Chinach mają wieloletnią tradycję. Najpopularniejszym z nich jest Festiwal Rzeźby Lodowej i Śniegu odbywający się w chińskim mieście Harbin nieprzerwanie od 1963 roku. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 5 stycznia i potrwa do 5 lutego. 7000 artystów i robotników pracowało nad ogromnymi rzeźbami i budowlami od wielu tygodni. Do ich budowy zużyto 180 tys. mkw lodu i 150 tys. mkw śniegu, a wśród atrakcji zobaczyć można największą (46 metrową!) rzeźbę lodową w Chinach, czy 240 metrową zjeżdżalnię.
Festiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w Chinach


Chociaż podczas festiwalu podziwiać można monumentalne działa sztuki (w poprzednich latach był to między innymi 50 metrowy Zamek Marzeń, Disneyland czy Mur Chiński) to na turystów czekają również inne atrakcje. W lodowym miasteczku można pojeździć na sankach, wcielić się w rolę projektanta lodowych rzeźb, a nawet… wziąć ślub 🙂 Ogromne lodowe konstrukcje i rzeźby wykonywane są za pomocą lasera i w sposób tradycyjny, a lodowe bloki (te użyte w budynkach mają nawet 2-3 metry grubości) pochodzą bezpośrednio z przepływającej przez Harbin rzeki Sungari.

Festiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w Chinach


Według lokalnych legend, pierwsze lodowe rzeźby w Harbin stworzyli tamtejsi rybacy, którzy wypływając na jezioro zabierali ze sobą lodowe latarnie. Organizacji imprezy sprzyja klimat. Harbin leży w północno-wschodnich Chinach, a średnia temperatura zimą wynosi tam -15 stopni (chociaż potrafi spaść nawet do minus 40!).

Festiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w ChinachFestiwal lodu i śniegu w Chinach


Zobacz też: Portugalska ulica udekorowana setką parasoli
Portugalska ulica udekorowana setką parasoli


zdjęcia pochodzą z serwisu distractify.com

Skomentuj