Top 16 ciekawostek o Wiedniu
Nowe!

Top 16 ciekawostek o Wiedniu

Wiedeń, stolica Austrii, kiedyś to miasto wielkiego cesarstwa. Dziś to miasto z obfitą ofertą kulturową, bogatym zbiorem zabytków, które pochodzą ze wszystkich epok, ale także najbardziej zielone miasto na świecie i miasto, które uchodzi za najlepsze do życia. Jeśli wybierasz się do stolicy Austrii koniecznie sprawdź 16 ciekawostek o Wiedniu.

Wiedeń

fot. depositphotos.com



Wiedeń – miasto marzeń

Wiedeń nazywany jest często miastem marzeń. Nie jest to kolejny chwyt reklamowy, Zygmunt Freud przez większość swojego życia mieszkał i tworzył właśnie w Wiedniu. Twórca psychoanalizy wywarł ogromny wpływ na naukowców, artystów i na miasto w ówczesnym czasie. Można nawet zwiedzić kamienicę przy ulicy Berggasse w której mieszkał i gdzie miał gabinet.

Muzeum Zygmunta Freuda w Wiedniu

Muzeum Freuda znajduje się przy Berggasse // fot. C.Stadler/Bwag via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Wiedeń ciekawostki – miasto muzyki

Wiedeń często nazywany jest Miastem Muzyki lub Stolicą Muzyki Klasycznej, ponieważ to w stolicy Austrii mieszkało najwięcej kompozytorów muzyki klasycznej. W latach 1750 – 1825 mieszkali i tworzyli tu między innymi: Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven czy Franz Schubert – określa się ich mianem XVIII wiecznych klasyków wiedeńskich.

Wiedeń – stolica wina

Wiedeń jak i cała Austria nie kojarzy się z przemysłem winnym, a tymczasem jest to jedyna stolica na świecie, która w swoich granicach produkuje znaczne ilości wina. Znajduje się tu ponad 700 ha winorośli i ok 400 winnic. Produkuje się tu głównie białe wino, a najlepszym sposobem na degustacje jest wizyta w tawernie lub zwiedzanie winnego szlaku. Dzielnicą Wiednia z największymi tradycjami winiarskimi i z największą ilości winiarni jest Grinzing.

Miasto podzielone

Podobnie jak Berlin, Wiedeń również został podzielony po II Wojnie Światowej na strefy wpływów Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i ZSRR. Dzielnica pierwsza czyli Śródmieście było administrowane przez wszystkie cztery mocarstwa. Okupacja trwała do 1955 roku, a zakończyło ją popisanie traktatu o powstaniu państwa Austria.

Najstarsze zoo na świecie

Tiergarten Schönbrunn albo inaczej Vienna Zoo to najstarszy i najdłużej działający ogród zoologiczny na świecie. Otwarte po raz pierwszy w 31 lipca 1752 roku jako menażeria austriackiego cesarza Franciszka I znanego jako miłośnik przyrody oraz jego żony cesarzowej Marii Teresy. Na dodatek dzięki barkowej architekturze uważane również za najładniejsze zoo na świecie.

Ciekawostki o Wiedniu – Croissanty

Ten słynny francuski rogalik pochodzi z … Wiednia! Croissanty, które znamy dzisiaj jako dumę narodową Francji, wywodzą się z austriackiego Kipfela, czyli po niemiecku półksiężyca. Piekli go piekarze austriaccy po zwycięstwie nad Turkami, inspirując się symbolem wroga na mundurach. Do Francji dotarł po ślubie Marii Antoniny z Ludwikiem XVI, a następnie rozpowszechnił się w całym kraju.

Kula Śnieżna

Ta popularna dekoracja, również została wynaleziona w Wiedniu. W 1900 roku mechanik narządów precyzyjnych, Erwin Perzy chciał poprawić jasność żarówki do lampy chirurgicznej, za pomocą wody i drobinek różnych materiałów. Zamiast tego, przypadkowo wynalazł kulę śnieżną. Ta pierwsza przedstawiała Bazylikę Mariazell i była katalizatorem dla Perzego i jego rodziny do otwarcia sklepu. Ponad 120 lat później w Wiedniu nadal wytwarzane są tradycyjne ręcznie malowane i składane kule śnieżne.

Wiedeń ciekawostki – Wiener Riesenrad

Zbudowany w 1897 roku Wiener Riesenrad to najstarszy nadal działający diabelski młyn na świecie. Znajduje się w parku rozrywki Wurstelprater, jednym najpopularniejszej atrakcji turystycznej Wiednia. Dla wielu jest symbolem miasta i nawet wystąpił w popularnym filmie „Trzeci człowiek” z 1949 roku. Co ciekawe w 1916 roku wydano pozwolenie na jego rozbiórkę jednak z powodu braku środków na jej przeprowadzenie, diabelski młyn ocalał.

Diabelski młyn Wiener Riesenrad

Diabelski młyn Wiener Riesenrad // fot. depositphotos.com



Niech żyje bal!

Każdego roku w Wiedniu odbywa się ponad 300 balów. Wydarzenia te są niezaprzeczalnie najważniejszymi punktami na kulturowej mapie miasta. Sezon balowy odbywa się mniej więcej od stycznia do marca podczas trwania karnawału. Aby wyobrazić sobie jak stara jest ta tradycja przypominamy, ze kongres wiedeński, który odbył się w 1815 nazywano ironicznie „tańczącym kongresem” ze względu na liczne bale, które odbywały się w jego trakcie.

Kugelmugel

Republika Kugelmugel to mikronacja, która ogłosiła niepodległość w 1975 roku. Wszystko zaczęło się po sporze pomiędzy artystą Edwinem Lipburgerem a władzami austriackimi – poszło o pozwolenie na budowę domu w kształcie kuli, który Lipburg wybudował 4 lata wcześniej. W 1979 roku właściciel nietypowego budynku trafił nawet do więzenia na 10 tygodni. 3 lata później jego dom przeniesiono do parku Prater, a następnie otoczono… 2 metrowym drutem kolczastym. Republika ma swoją flagę, pieczęć oraz około 650 obywateli niebędących rezydentami. Lipburger zmarł w styczniu 2015 r., jednak Republika Kugelmugel jest administrowana przez rząd Wiednia i wykorzystywana jako atrakcja turystyczna. Jeśli chcecie odwiedzić to miejsce, udajcie na narożnik ulic Prater-Hauptallee i Vivariumstraße w Wiedniu.

Republika Kugelmugel w Wiedniu

fot. MOs810 via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Najstarszy budynek w Wiedniu

Od ilości i jakości zabytków w Wiedniu, może rozboleć głowa. Tym razem skupimy się na najstarszym, niesakralnym budynku który znajduje się w czwartej dzielnicy Wiednia pod adresem Grüngasse 1. „Heumühle auf der Wieden” to mały dom, który został zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku (pierwsza wzmianka pochodzi z 1326 roku). Dawniej znajdował się tu młyn, który spłonął w XVI wieku, jednak w tym samym stuleciu ponownie go odbudowano. W kolejnych wiekach budynek kilkukrotnie przebudowywano. Na początku XXI wieku został w dużej mierze zniszczony, jednak ponownie udało się go wyremontować. Co ciekawe okolicę wokół dawnego młyna zabudowano, wobec czego znajduje się obecnie…. na wewnętrznym dziedzińcu budynku mieszkalnego – dlatego też wcale nie tak łatwo go odnaleźć.

"Heumühle auf der Wieden" - najstarszy budynek w Wiedniu

Po lewej: przed renowacją, po prawej: po renowacji. Foto z lewej: Joadl via wikipedia, CC BY-SA 3.0 at, Link, z prawej: Herbert_Ortner via wikipedia, CC BY 2.5, Link



Wiener Zeitung

Wydawana od 1703 roku gazeta „Wiener Zeitung” (pol. Gazeta Wiedeńska) jest jedną z najstarszych, wciąż wydawanych w formie papierowej gazet na świecie. Ciekawostką z pewnością jest fakt, że początkowo dwustronicową gazetę o wymiarach 16×20 cm dystrybuowano w wiedeńskich kawiarniach. Kosztowała 7 krajcarów i podawano ją z darmową kawą.

Wiedeń ciekawostki – Hundertwasserhaus

Na rogu Kegelgasse i Löwengasse w Wiedniu znajduje się dość nietypowo wyglądający blok mieszkalny. Na jego tarasach, balkonach i w innych niespodziewanych miejscach rośnie wiele roślin (w sumie około 250 drzew i krzewów). Zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera budynek słynie ponadto z nierównych podłóg oraz nietypowej, wręcz dziwnej elewacji. W środku poza 50 mieszkaniami znajdują się cztery restauracje, jedna praktyka lekarska, 16 prywatnych i 3 publiczne tarasy.

Hundertwasserhaus w Wiedniu

Hundertwasserhaus w Wiedniu // fot. depositphotos.com



Najstarsza restauracja w Wiedniu

Griechenbeisl („greckie bistro ” / „grecki bar”) to najstarsza wiedeńska restauracja, otwarta w 1447 roku i służąca klientom do dziś. Przez wiele stuleci Griechenbeisl był miejscem spotkań artystów, naukowców i polityków (jadali tu m.in. Beethoven, Shubert i Strauss) – wielu z nich złożyło swoje podpisy na ścianach słynnego „Pokoju Marka Twaina”. Pomimo odniesień do Grecji w nazwie restauracja serwuje tradycyjne dania kuchni wiedeńskiej.

Wiedeń ciekawostki – Sachertorte

Wiedeńskie ciasto czekoladowo-morelowe – Sachertorte znane jest na całym świecie. Oryginalny przepis powstał w 1832 roku i został wymyślony przez 16-letniego wówczas cukiernika Franza Sachera. Według wielu krytyków kulinarnych najlepszy Sachertorte w Wiedniu można zjeść w w Café Sacher. Będąca częścio 5-cio gwiazdkowego hotelu restauracja serwuje każdego roku ponad 270 000 porcji tego przysmaku. Co ciekawe wspomniany Hotel Sacher otworzył w 1876 roku syn wspomnianego cukiernika – Eduard Sacher.

Tort Sachera w Hotelu Sacher, w Wiedniu

Tort Sachera w Hotelu Sacher, w Wiedniu // fot. David.Monniaux via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Znane postacie

Na początku XX wieku, wiele znanych postaci historycznych mieszkało w Wiedniu w tym samym czasie. Wyjątkowy był rok 1913, ponieważ równocześnie mieszkali tam Stalin, Trocki, Tito, Freud i Hitler. Czasami ci ludzie mogli być sąsiadami i mieszkać zaledwie kilka przecznic od siebie, prawdopodobnie odwiedzali te same kawiarnie i to jest jedna z najbardziej szalonych ciekawostek o Wiedniu. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj: https://zalajkowane.pl/wieden-w-1913-roku/

Zobacz też:

Paryż ciekawostki
Londyn ciekawostki
Kraków ciekawostki
Praga ciekawostki
Bruksela ciekawostki

Skomentuj