Top 15 ciekawostek o Pradze - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 15 ciekawostek o Pradze

Praga – pulsujące, dynamiczne miasto, nie bez powodu nazywane sercem Europy. Słynie z piwa, golonki, bogatej historii oraz niezwykłej architektury. W tym jednym z najpiękniejszych miast Europy panuje ujmujący klimat i aż ciężko się w nim nie zakochać. Jeśli wybierasz się do stolicy Czech, koniecznie sprawdź 15 ciekawostek o Pradze.

Ciekawostki o Pradze – Most Karola

To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Pragi. Most Karola ma 516 metrów długości i 9,5 metra szerokości, łączy dwie dzielnice Mala Strana i Stare Mesto. Ponadto znajduje się na nim ponad 30 figur różnych świętych. Jest najstarszym zachowanym mostem kamiennym na świecie i do 1741 był jedynym mostem na Wełtawie w Pradze. Budowę zainicjował sam Karol IV 9 lipca 1357 o godzinie 5:31. Data ta jest symboliczna ze względu na ówczesny układ astrologiczny, ale jest również palindromem, brzmi jednakowo czytana z obu stron – 1-3-5-7-9-7-5-3-1 (rok, dzień, miesiąc, godzina).

Most Karola w Pradze

fot. depositphotos.com



Praga – miasto piwa

Czesi słyną z tego, że piją najwięcej piwa na świecie. Nic dziwnego zatem, że Praga nazywana jest miastem piwa. Wielu turystów przyjeżdża tu by zakosztować tego złotego trunku, jednak poza piwnymi wędrówkami po praskich pubach można skorzystać z piwnego SPA. Choć brzmi to dziwacznie olej chmielowy ma szczególnie dobroczynne działanie łagodzi stres, otwiera pory skóry, stymuluje metabolizm i wzmacnia odporność.

Praga ciekawostki – miasto stu wież

Praga nazywana jest również miastem stu wież, dlatego że mieści się tu 120 iglic i wież, rozrzuconych po całym mieście (a to i tak licząc tylko te największe). Wielu entuzjastów próbowało policzyć wszystkie iglice i wieże w mieście, jednak chyba nikomu się to nie udało. Łączna ich liczba wynosi od 500 do 1000, nie licząc małych iglic na licznych kamienicach.

Zamek na Hradczanach – największy zamek na świecie

Zamek praski według księgi rekordów Guinnessa to największy zamek pod względem zajmowanej powierzchni, ale również trzeci największy zamek na świecie. Do ogromnego kompleksu zamkowego należą ogrody królewskie, belweder, katedra, bazylika, trzy dziedzińce, słynna złota uliczka, pałac królewski i wieże. Początki zamku sięgają końcówki IX wieku – według źródeł historycznych jego budowę rozpoczął książę czeski Spitygniew I. Dziś Zamek na Hradczanach odwiedza blisko 2 miliony turystów rocznie!

Widok na praski zamek nocą

Widok na praski zamek nocą // fot. Mohylek, CC BY-SA 3.0, Link



Najwęższa ulica w Pradze

Vinarna Certovka to najwęższa ulica w Pradze, ale jedna z najwęższych uliczek na świecie. Ma zaledwie 50cm szerokości i długość ok 10 metrów. Ze względu na niewielkie rozmiary znajduje się tam… sygnalizacja świetlna dla pieszych. Zapobiega to tworzeniu się korków na środku uliczki, gdyż ciężko jest się ominąć. W przeszłości było więcej takich ulic i służyły jako droga pożarowa do Wełtawy.

Vinarna Certovka w Pradze

Vinarna Certovka w Pradze // fot. depositphotos.com



Ciekawostki o Pradze – Tańczący dom

Tańczący dom, nazywany często Fred and Ginger (na cześć słynnej pary tancerzy – Freda Astaira i Ginger Rogers), to awangardowy budynek wzniesiony w stylu dekonstruktywizmu. Ten śmiały jak na lata 90te projekt wzbudził wiele kontrowersji. Według mieszkańców nie miał nic wspólnego z otaczającymi go zabytkowymi gotyckim, barokowymi ani secesyjnymi kamienicami i ich zdaniem szpecił miasto, choć teraz jedną z atrakcji turystycznych.

Praga ciekawostki - tańczący dom

Tańczący dom w Pradze // fot. Chmee2 via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Praski zegar astronomiczny

Praska Wieża Zegarów Astronomicznych skrywa mroczną legendę. Według niej radni oślepili twórcę słynnej wieży. Obawiali się oni, że stworzy on podobną wieżę zegarową w innym mieście, a Praga straci przez to swą wyjątkowość. Legenda, może i nie jest prawdziwa, ale w Seulu w Korei Północnej istnieje dokładna replika praskiej wieży zegarowej. Co ciekawe zegar został po raz pierwszy zainstalowany w 1410 roku, co czyni go trzecim najstarszym zegarem astronomicznym na świecie i najstarszym wciąż działającym zegarem.

Praski zegar astronomiczny

Część astronomiczna zegara // fot. Jacek Halicki via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Praga ciekawostki – ściana Lennona

W Pradze można znaleźć graffiti poświęconą Johnowi Lennonowi. Od lat 80 – tych lokalni artyści wypełnili ścianę kolejnymi cytatami z The Beatles, wierszami, a nawet licznymi hasłami antysystemowymi co było dla młodzieży sygnałem do walki przeciwko ustrojowi komunistycznemu. Jest to z pewnością ciekawy punkt orientacyjny w dzielnicy Mala Strana.

Nocne życie

Największy klub taneczny w Europie Środkowej znajduje się w Pradze. Poza piwem i zabytkami stolica Czech jest jednym z najlepszych miast do przetańczenia całej nocy. Nie ma na to lepszego miejsca niż Karlovy Lazne. Jest to pięciopiętrowy klub taneczny, gdzie na każdym z pięter grana jest inna muzyka. Budynek, w którym znajduje się klub był kiedyś łaźnią, w środku zachowało się kilka oryginalnych elementów.

Najstarsza synagoga w Europie

W stolicy Czech, w dzielnicy Josefov znajduje się najstarsza czynna synagoga w całej Europie. Synagoga Staronowa lub Altneuschul została wybudowana w 1270 roku. Warto również wspomnieć o fakcie, że synagoga ta jest jedną z pierwszych gotyckich budowli, które zostały wybudowane w Pradze.

Synagoga Staronowa

Synagoga Staronowa w Pradze // fot. depositphotos.com



Ciekawostki o Pradze – Czeska wieża Eiffla

Jeśli marzysz, by zobaczyć Wieżę Eiffla nie musisz jechać do Paryża! W 1891 roku to właśnie w Pradze – na wzgórzu Petrin powstała tzw. Petřínská rozhledna, która jest kopią słynnej paryskiej budowli. 65-metrowa konstrukcja używana była na przestrzeni lat jako wieża obserwacyjna i transmisyjna – dziś jest wieżą widokową. By dostać się na górę trzeba pokonać dokładnie 299 schodków. Z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę Pragi.

Wieża widokowa Petrin w Pradze

Wieża widokowa Petrin w Pradze // fot. depositphotos.com



Wieża telewizyjna Žižkov zwana wiertarką

Aż 216 metrów wysokości ma z kolei wieża telewizyjna Žižkov znajdująca się w dzielnicy o tej samej nazwie. Budowla z 1992 roku do dziś wywołuje mieszane uczucia wśród mieszkańców stolicy Czech. Po pierwsze krytykowano jej futurystyczny wygląd, porównując ją do wiertarki. Po drugie – okoliczni mieszkańcy obawiali się szkodliwego wpływu fal elektromagnetycznych na swoje zdrowie. Co ciekawe na 66 metrze znajduje się restauracja i kawiarnia, a 4 metry wyżej jeden pokój hotelowy. Na wysokości 93 metrów znajduje się punkt widokowy, z którego (przy dobrej pogodzie) widoczność sięga nawet 100 kilometrów!

Wieża telewizyjna Žižkov w Pradze

fot. depositphotos.com



Wisielec – nietypowa rzeźba

Nad jedną z brukowanych uliczek na praskim Starym Mieście wisi rzeźba, która wzbudza niepokój niektórych turystów. Wielu odwiedzających Pragę myli ją z prawdziwym mężczyzną, który próbuje popełnić samobójstwo. „Wisielec” przedstawia austriackiego neurologa Zygmunta Freuda i można ją znaleźć nad ulicą Husovą, w pobliżu Kaplicy Betlejemskiej. Freud miał wiele fobii, w tym fobię o własnej śmierci. Uderzające w rzeźbie jest to, że wygląda bardzo realistycznie – to właśnie podobieństwo do prawdziwej osoby przeraża wielu turystów.

"Wisielec" rzeźba w Pradze

fot. depositphotos.com



Uniwersytet Karola w Pradze

Jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie jest praski Uniwersytet Karola. Najbardziej prestiżowa uczelnia w Czechach powstała 1348 roku! Kompleks budynków o nazwie Carolinum znajduje się na starym mieście. Siedzibę rektora i główny budynek znajdziesz na rogu ulic Ovocny Trh, Zelezna i Kamzikova.

Ponad 100-letnia karuzela

Letná Carousel to ponad stuletnia karuzela znajdująca się przed Narodowym Muzeum Techniki w Pradze. Jej początki sięgają 1892 roku, co sprawia że jest najstarszą działającą karuzelą w Europie. Stojąca w oryginalnym, neorenesansowym drewnianym pawilonie karuzela umożliwia przejażdżkę na jednym z 21 naturalniej wielkości koni (pokryte są prawdziwą końską skórą) lub samochodów z lat 30. XX wieku. Początkowa karuzela napędzana była przez mechanizm konny – dopiero kilka lat później siłę mięśni zastąpiono silnikiem elektrycznym. Nadgryziona przez ząb czasu karuzela przez wiele lat była niedostępna dla turystów i mieszkańców. Po generalnym remoncie została otwarta 11 lipca 2022 roku.


Zobacz też:

Kopenhaga ciekawostki
Dublin ciekawostki
Ateny ciekawostki
Madryt ciekawostki
Paryż ciekawostki
Amsterdam ciekawostki
Kraków ciekawostki

Skomentuj