10 najdroższych substancji na Ziemi
Nowe!

10 najdroższych substancji na Ziemi

Złoto i platyna są pierwszymi słowami, na które wpadamy, słysząc pytanie „Jaki jest najdroższy pierwiastek na Ziemi?”. Otóż poszerzmy trochę swój horyzont, listą złożoną z dziesięciu najdroższych substancji na planecie Ziemia (i nie tylko) znanych obecnie ludzkości.

#1 Pluton – $4000

Ten radioaktywny metal wykorzystywany jest w każdej sekundzie, choć w większości nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pluton wydobywa się z rud uranu i wykorzystuje w następujących celach: produkcja broni nuklearnej, jako źródło energii dla statków kosmicznych i (co najważniejsze) źródło paliwa w reaktorach atomowych.

pluton

#2 Soliris – $17000

Soliris jest lekiem, przy tym najdroższym z kiedykolwiek sprzedawanych. Niestety nie leczy się nim raka. Napadowa nocna hemoglobinuria (rozpad erytrocytów podczas snu) jest rzadką chorobą, której częstotliwość wynosi 1,3 przypadków na 1 milion osób. Jej skutki łagodzi się dzięki Soliris.

#3 Tryt – $30000

Tryt jest wykorzystywany w celach komercyjnych (pokrycie wskazówek zegarków, breloków itd.). Jednak ten radioaktywny ciężki wodór dobrze się odnalazł także w medycynie, chemii, biologii, geofizyce oraz innych dziedzinach. Drogi tryt ogólnie działa na korzyść ludzkości.

tryt

#4 LSD – około $30000

Silny psychotropowy narkotyk o naukowej nazwie – dietyloamid kwasu lizergowego. Podstawową grupą konsumentów narkotyku była tak zwana subkultura „hippie” oraz (nieoficjalnie) służby specjalne różnych krajów. LSD można było legalnie kupić w krajach postradzieckich, dopóki w latach 90. nie wpisano go do listy zakazanych substancji.

LSD

#5 Diament – około $42000

Najtwardsza substancja na naszej planecie kosztuje niewątpliwie sporo, ale cena zawsze się waha. Wszystko zależy od rozmiaru, szlifu, koloru i rodzaju. Diamenty są powszechnie używane przeważnie w branży handlowej (wyroby jubilerskie), a dzięki swoim właściwościom fizycznym znalazły zastosowanie w budownictwie i inżynierii.

diament i brylant

#6 Kaliforn – $60000

Już trzeci radioaktywny izotop na liście. Kaliforn został wytworzony w sposób sztuczny (z tańszego plutonu) na Uniwersytecie w Kalifornii w 1950 roku (stąd nazwa). Używa się go w przyjaznych dla człowieka celach, a mianowicie radioterapii nowotworów. Bierze także udział w eksperymentalnych badaniach z rozszczepieniem jąder atomowych.

kaliforn

#7 Ameryk – $140000

Ameryk również syntezowano z plutonu i ten pierwiastek, także broni dobra ludzkie. Jest wykorzystywany do usunięcia ładunków elektrostatycznych z taśm hydraulicznych, papierów oraz plastiku. Wchodzi do składu niektórych detektorów dymu, oczywiście w znikomych ilościach. Czas połowicznego rozpadu robi wrażenie – 8000 lat.

ameryk

#8 Regolit (gleba księżycowa) – $442500 (za 0,6 g)

Regolit wchodzi do składu gleby wszystkich bezatmosferowych planet i satelitów. Na Ziemię ta gleba przylatuje z Księżyca, jako że jest najbliższy z większych ciał kosmicznych. W skład regolitu wchodzi ilmenit, anortyt, oliwin i piroksen – minerały te znajdziemy na błękitnej planecie. Za trzy kamienie o ogólnej masie 0,6 g przywiezione z Księżyca w 1993 roku na aukcji Sotheby’s zapłacono $442500.

regolit

#9 Grafen – $100000000 (za cm kwadratowy)

Został wynaleziony przez Konstantyna Nowosiołowa wspólnie z Andriejem Gejmem, za co w 2010 roku naukowcy zostali laureatami nagrody Nobla. Na razie nikt nie wynalazł sposobu powszechnego użycia grafenu, lecz jego potencjał jest uważany za nieskończony – zaczynając od zamiany włókien węglowych materiałów kompozytowych, a kończąc powstaniem nowej szybkiej techniki sekwencjonowania DNA. Grafen jest supercienką substancją, o której masie ciężko mówić, dlatego cena jest wskazana za centymetr kwadratowy.

model grafenu

#10 Antymateria – $62000000000000

Antymateria powstaje za pośrednictwem zderzenia materii i antymaterii, co zazwyczaj prowadzi do wydzielenia energii i wytworzenia fotonów gamma (czyli wybuchu). Antymateria na razie nie istnieje, ale jej przybliżona astronomiczna cena już nie jest tajemnicą. Jeśli naukowcom uda się ustabilizować antymaterię, Wielki Wybuch i zagadka powstania wszystkiego przestaną być tajemnicą.

antymateria

Skomentuj