12 niesamowitych aren tegorocznych Mistrzostw Świata
Nowe!

12 niesamowitych aren tegorocznych Mistrzostw Świata

Mecz otwarcia tegorocznych Piłkarskich Mistrzostw Świata już 12 czerwca, więc głównym tematem rozmów wszystkich facetów pomiędzy 12 czerwca i 13 lipca będzie zapewne piłka nożna (no przykro nam dziewczyny, ale sorry taki mamy klimat 🙂 ). Na potrzeby Mundialu zbudowano od podstaw, lub zmodernizowano w Brazylii 12 stadionów, które chciałbym wam przybliżyć w tym wpisie – oczywiście polecam przeczytać nie tylko piłkarskim kibicom. W najbliższych dniach będę się starał podrzucać kolejne ciekawostki dotyczące MŚ w swoich wpisach, zatem zapraszam do regularnych odwiedzin.

 

Umiejscowienie stadionów Piłkarskich Mistrzostw Świata – Brazylia 2014
Mapa stadionów Brazylia 2014
fot. stadiony.net


1. Arena de Sao Paulo
Miasto: Sao Paulo /Pojemność: 48 000 (68 000 podczas MŚ 2014)
Stadion Arena de Sao Paulo Brazylia
Arena de Sao Paulo / fot. www.stadiumguide.com

Na stadionie budowanym przez 1045 dni, którego koszt budowy wyniósł około miliarda złotych, rozegranych zostanie 6 spotkań Mistrzostw Świata 2014 – cztery pojedynki fazy grupowej (w tym mecz otwarcia Brazylia – Chorwacja 12 czerwca o godzinie 22:00 naszego czasu), mecz 1/8 finału i półfinał. Stadion jest zasilany bateriami słonecznymi.

2. Estadio das Dunas
Miasto: Natal / Pojemność: 45 000
Stadion Estadio das Dunas BrazyliaEstadio Arena das Dunas / fot. www.stadiumguide.com

Budowę stadiony rozpoczęto w 2011 roku, a oficjalnie otwarty został 26 stycznia 2014 roku. Autor projektu Christopher Lee uważa, że jest to najdoskonalszy stadion w całej Ameryce Południowej. Fasada oraz nazwa obiektu nawiązują do piaszczystych wydm, które uchodzą za wizytówkę regionu w którym położone jest miasto Natal. Na stadionie odbędą się 4 spotkania fazy grupowej MŚ.

3. Arena Amazonia
Miasto: Manaus / Pojemność: 42 374
Stadion Arena Amazonia BrazyliaArena Amazonia / fot. www.stadiumguide.com

Na tym obiekcie rozegrane zostaną również cztery mecze fazy grupowej. Stadion, którego budowa trwała 3 lata został oddany do użytku 9 marca 2014. Ponieważ Miasto Manaus leże w samym sercu amazońskiej dżungli, stadion do bieżącego funkcjonowania wykorzystywał będzie wodę deszczową (nawadnianie murawy, toalety) oraz energię słoneczną. Zaprojektowała go ta sama firma, która projektowała Stadion Narodowy w Warszawie.

4. Arena Pantanal
Miasto: Cuiaba / Pojemność: 28 000 (42 500 podczas MŚ 2014)
Stadion Arena Pantanal BrazyliaArena Pantanal / fot. www.stadiumguide.com

Ten wielofunkcyjny stadion będzie areną czterech spotkań Mistrzostw Świata. Do budowy wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu. Na MŚ obiekt pomieści około 42 500 widzów, ale po turnieju zostanie zredukowany do 28 000.

5. Arena da Baixada
Miasto: Kurytyba / Pojemność: 41 456
Stadion Arena da Baixada BrazyliaArena da Baixada / fot. www.stadiumguide.com

Obiekt powstał dawno, bo w roku 1914 i przez 100 lat przechodził liczne modernizacje i remonty. Arena de Baixada uważana jest obecnie, za jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów w Brazylii. Ze względu na MŚ powiększono trybuny i obecnie zmieści się ponad 41 000 widzów. Arena 4 spotkań tegorocznych MŚ.

6. Arena Pernambuco
Miasto: Recife / Pojemność: 46 154
Stadion Arena PernambucoArena Pernambuco / fot. www.stadiumguide.com

Budowa stadionu trwała 3 lata (2010-2013), a inauguracyjny mecz zagrali robotnicy pracujący przy jego budowie 20 maja 2013 roku 🙂 . Na tym stadionie rozgrywano już mecze piłkarskiego Pucharu Konfederacji 2013. Fasadę stadionu wykonano ze szkła i aluminium, gdyż projektanci wzorowali się na Monachijskiej Allianz Arenie.

7. Estadio Beira-Rio
Miasto: Porto Alegre / Pojemność: 60 000
Stadion Estadio Beira-Rio BrazyliaEstadio Beira-Rio / fot. www.stadiumguide.com

Przed MŚ obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Wykonano efektowną fasadę z zadaszeniem, oraz przybliżono trybuny do boiska. Centrum treningowe, hotel, biurowiec, centrum ekspozycyjne, sceny dla szkół samby, przystań, kawiarnie, restauracje, oraz ponad 6 200 miejsc parkingowych w różnych lokalizacjach przewidziano wokół stadionu.

8. Estadio Castelao
Miasto: Fortaleza / Pojemność: 63 903
Stadion Estadio Castelao

Estadio Castelao / fot. www.stadiumguide.com

Stadion, który jako pierwszy z 12 oddano do użytku. W czasie gruntownej modernizacji rozebrano i przebudowano dolną kondygnację, zainstalowano nowy dach i wykonano ogólny remont stadionu. Obiekt oddano do użytku 16 grudnia 2012 roku. Odbędzie się tu 6 spotkań Mistrzostw Świata – 4 mecze fazy grupowej oraz spotkania 1/8 i 1/4 finału.

9. Arena Fonte Nova
Miasto: Salvador / Pojemność: 55 000
Stadion Arena Fonte Nova

Arena Fonte Nova / fot. www.stadiumguide.com

Stadion posiada w pełni zadaszone, trzypoziomowe trybuny, a jego budowa trwała 3 lata (2010-2013). Był on jedną z aren piłkarskiego Pucharu Konfederacji w 2013 roku, a na MŚ będzie areną 6 spotkań (4 w fazie grupowej i po jednym w 1/8 oraz 1/4 finału).

10. Estadio Mineirao
Miasto: Belo Horizonte /Pojemność: 57 483
Stadion Estadio Mineirao BrazyliaEstadio Mineirao / fot. www.stadiumguide.com

Stadion przeszedł gruntowną renowację, m.in. zmniejszono liczbę miejsc, przedłużono dach, a dolny poziom trybun został zbudowany od podstaw, przybliżając widzów do boiska . Obiekt posiada system przechwytujący wodę deszczową, która zostaje użyta na potrzeby funkcjonowania stadionu. Stadion oddano do użytku w 2013 roku, a na MŚ rozegrane zostaną tu 4 mecze fazy grupowej, jeden mecz 1/8 finału oraz półfinał.

11. Estadio Nacional
Miasto: Brasilia / Pojemność: 68 009
Stadion Estadio Nacional BrazyliaEstadio Nacional / fot. www.stadiumguide.com

Zupełnie nowy stadion narodowy, który powstał w miejscu dawnego stadionu imienia Garrinchy. Stadion będzie jedną z dwóch najważniejszych aren MŚ, gdyż odbędzie się tu aż 7 spotkań, w tym ćwierćfinał i mecz o trzecie miejsce. Projekt wykorzystał powszechną w Brazylii koncepcję stadionu – koła.

12. Estadio de Maracana
Miasto: Rio de Janeiro / Pojemność: 73 531
Stadion Maracana Brazylia

Estadio de Maracana / fot. www.stadiumguide.com

Maracana to prawdziwa świątynia futbolu, dlatego zostawiłem ją na koniec. Ten zbudowany w latach 1948-1950 stadion w czasach swojej świetności był największym stadionem na świecie, mogącym pomieścić ponad 200 000 widzów!!! Po wielu modernizacjach jego pojemność wynosi 73 531 miejsc i uważany jest w Brazylii za największy cud architektury sportowej. Koszt modernizacji to ponad 600 milionów dolarów, a na stadionie zainstalowano 11 nowych wind (łącznie 16), 12 ruchomych schodów, 314 kamer bezpieczeństwa, 360 monitorów telewizyjnych i cztery gigantyczne ekrany.
Właśnie na Maracanie zostanie rozegrany finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej, a także 6 spotkań we wcześniejszych fazach turnieju. W 2016 roku stadion będzie miejscem otwarcia oraz zamknięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016.


źródła: www.activemaniak.pl / wikipedia / fifa.com

Skomentuj