12 najlepszych atrakcji turystycznych na Zanzibarze - Zalajkowane.pl
Nowe!

12 najlepszych atrakcji turystycznych na Zanzibarze

Zanim przejdziemy do przeglądu najlepszych atrakcji turystycznych na Zanzibarze, skupmy się na geografii. Zanzibar to wyspa na Oceanie Indyjskim, oddalona o dwie godziny (93 km) promem od Dar Es Salaam, głównego miasta w Tanzanii. Zanzibar nie jest niepodległym krajem, ale jest uważany za pół-autonomiczny region Tanzanii (politycznie jest jej częścią). Zanzibar to nie tylko jedna wyspa, ale największa z archipelagu Zanzibar, który składa się z dwóch głównych wysp, Unguja i Pemba oraz 51 okolicznych, małych wysepek.

Stone Town

Stone Town to starożytna część miasta Zanzibar, które samo w sobie jest stolicą wyspy Unguja. Kamienne Miasto znane również jako Mji Mkongwe powstało w połowie XIX wieku. Jego nazwa pochodzi od surowca z jakiego jest zbudowane – kamienia wapiennego, który pozyskano z rafy koralowej. Wąskie uliczki, zapach przypraw unoszący się na każdym kroku, oraz liczne kawiarnie i restauracje przyciągają turystów odwiedzających Zanzibar. Stone Town łączy spuściznę perską, arabską, indyjską i europejską, tworząc niezapomniane miejsce, a ponadto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stone town na Zanzibarze

Stone town z lotu ptakaForodhani Market

To miejsce, w którym możecie delektować się zanzibarskim street foodem, również znajduje się w granicach Stone Town. Zaznzibarska kuchnia to miks kuchni Arabskiej, Indyjskiej oraz Afrykańskiej – niesamowita mieszanka smaków. Forodhani Market to prawdziwa gratka dla fanów owoców morza (barakudy, ośmiornice, kalmary, krewetki, homary i inne), oraz innych przysmaków kuchni zanzibarskiej takich jak: mayai (omlet z frytkami), chipsi i mishkaki (frytki z małym kebabem z kurczaka lub wołowiny), urojo (zupa z kulkami ziemniaczanymi) i pilau (pikantny ryż), czy pizzy zanzibarskiej. Nie możesz też przegapić smaku świeżo wyciśniętego soku z trzciny cukrowej z cukrem i limonką.

Forodhani Market

Forodhani Market nocą // fot. Rod Waddington via wikipedia, CC BY-SA 2.0, LinkPałac Sułtana

Sultan’s Palace (Pałac Sułtana) także położony jest w granicach Stone Town i jest jednym z głównych zabytków starożytnej części miasta. Ten biały, trzypiętrowy budynek znajduje się tuż nad brzegiem morza, w miejscu poprzedniego pałacu, który został zniszczony podczas wojny angielsko-zanzibarskiej w 1896 roku. Pałac odbudowano pod koniec XIX wieku jako rezydencję dla rodziny sułtana, jednak po rewolucji która miała miejsce w 1964 roku zmieniono jego nazwę na Pałac Ludowy – budynek od tej pory używany był jako siedziba rządu. Od 1994 roku znajduje się tu muzeum poświęcone historii Zanzibaru i rodziny królewskiej.

Zanzibar Pałac Sułtana

fot.Erasmus Kamugisha via wikipedia, CC BY-SA 4.0, LinkJozani Forest, czyli Zanzibar dla przyrodników

Park Narodowy Jozani (Jozani-Chwaka Bay National Park) to jedyny park narodowy na całym Zanzibarze! Miejsce to powstało stosunkowo niedawno, gdyż parkiem narodowym jest dopiero od 2004 roku. Na powierzchni 50 km² można spotkać liczne gatunki małp, jaszczurki, żaby, ponad 50 gatunków motyli i 40 gatunków ptaków, jednak największą atrakcją są małpy red colobus (gerezy trójbarwne), które są endemicznymi mieszkańcami Zanzibaru – oznacza to, że nie spotkacie ich nigdzie indziej na świecie. W drugiej części parku znajduje się las namorzynowy, czyli wiecznie zielone formacje, wyrastające ze słonych rozlewisk. W 2021 roku do użytku oddano nową około 600 metrową kładkę, dzięki której można poruszać się bezpiecznie. Las wygląda nieco jak podmokłe bagno, na którym rosną trzy rodzaje namorzynów: czarny, biały i czerwony.

Informacje praktyczne:

• Na teren lasu można wejść pomiędzy 7:30 i 17 czasu lokalnego.
• Jeśli chcesz spotkać wspomniane gerezy trójbarwne zaplanuj wycieczkę w godzinach porannych – są one bowiem najbardziej aktywne pomiędzy 9 i 10 rano.
• Wejście na teren parku kosztuje około 10$.
• Można wybrać się na własną rękę lub wykupić wycieczkę w jednym z lokalnych biur podróży.
• Las Jozani znajduje się 35km od miasta Zanzibar.
• w sąsiedztwie parku znajduje się Jozani Sea Turtle and Tortoise Sanctuary, czyli miejsce w którym można nakarmić i popływać z pięknymi żółwiami, trzymać w rękach żywego pytona i podziwiać jaszczurki żyjące wyłącznie na Zanzibarze.


Sprawdź też: ciekawostki o Zanzibarze

Nungwi – najdalej na północ wysunięta wioska Zanzibaru

Nungwi lub Ras Nungwi to wioska położona na północy Zanzibaru, około 58 km od wspomnianego wcześniej Stone Town. W tym przypadku ciężko jednak mówić o wiosce, bowiem Nungwi zamieszkiwana jest przez ponad 30 tysięcy mieszkańców! Niegdyś była to tradycyjna wioska rybacka (i jedno z miejsc w którym budowano zanzibarskie łodzie rybackie dhow), a dziś popularny kurort turystyczny – znajdująca się tutaj plaża Nungwi Beach to jedna z piękniejszych plaż Tanzanii i wizytówka Zanzibaru.

plaża Nungwi Beach

fot. Moongateclimber via wikipedia, CC BY 3.0, LinkBlue safari – turkusowo-błękitna przygoda

Jedną z najbardziej fascynujących atrakcji Zanzibaru jest jest blue safari. Wszystko zaczyna się od podróży tradycyjną, drewnianą żaglówką, która zabierze Was nad kolorową rafę. Tam wyposażeni w sprzęt do nurkowania wskoczycie do błękitnego oceanu, by podziwiać fascynujące podwodne życie: ryby, urocze żółwie morskie, chętne do zabawy delfiny oraz rozgwiazdy.

Spice Tour – wizyta na farmie przypraw

Zanzibar jest często nazywany „wyspą przypraw” ze względu na długą historię produkcji goździków, gałki muszkatołowej, wanilii i cynamonu. Wizyta na farmie przypraw jest zatem jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia na Zanzibarze. Większość z wycieczek rozpoczyna się we wspomnianym już wcześniej Stone Town i prowadzi do dużej farmy przypraw, na której można zobaczyć, dotknąć i posmakować wielu smaków Zanzibaru. Wizyty na farmach przypraw zazwyczaj odbywają się z przewodnikiem, który oprowadza po plantacjach, przedstawia proces uprawy, zbioru i przetwarzania przypraw. Warto zabrać ze sobą porządne buty do chodzenia, ponieważ na farmie może być błoto.

Ngome Kongwe – stary fort

Znajdujący się nad morzem obiekt to najstarszy budynek i jedna z głównych atrakcja turystycznych Zanzibaru. Jego początki sięgają 1699 roku, kiedy to pełnił funkcję twierdzy obronnej. Odrestaurowany w 1994 roku budynek jest dziś centrum kulturalnym z amfiteatrem, sklepikami, galeriami z pracami lokalnych twórców i małą restauracją. Na terenie starego fortu odbywa się festiwal filmowy Zanzibar International Film Festival oraz festiwal muzyki afrykańskiej Sauti za Busara.

Stary fort na Zanzibarze

Stary fort na Zanzibarze – widok od środkaNajsłynniejsza restauracja na Zanzibarze – the Rock

Maleńka chatka na skale jest chyba najbardziej znaną restauracją na Zanzibarze, ze względu na swoje nietypowe położenie. Podobno przez długi okres czasu znajdowała się tu poczta dla rybaków. W 2010 budynek odnowiono i powstała tu niewielka restauracja. Jeśli chcecie odwiedzić to miejsce, koniecznie zróbcie rezerwację – „z ulicy” nie ma szans na wolny stolik. Sława tego miejsca już dawno wykroczyła poza Zanzibar. W menu dominują owoce morza i makarony – nie może być inaczej – szefem kuchni jest rodowity Włoch.

restauracja the Rock na Zanzibarze

fot. therockrestaurantzanzibar.comFreddie Mercury Museum

To właśnie na Zanzibarze, w szpitalu znajdującym się w Stone Town urodził się Farrokh Bulsara, wokalista grupy Queen znany jako Freddie Mercury. Nic więc dziwnego, że pierwsze na świecie muzeum poświęcone jego osobie powstało na Zanzibarze. Co ciekawe na jego lokalizację wybrano ten sam dom, w którym mieszkał Freddie i jego rodzina do czasu przeprowadzki do Anglii w 1963 roku. Na turystów czekają liczne zdjęcia z dzieciństwa artysty, mnóstwo pamiątek oraz filmy z koncertów. Jednym z ciekawszych eksponatów jest jego pianino.

Nakupenda Beach – rajskie oblicze Zanzibaru

Ta piękna plaża jest z najpiękniejszych miejsc na całym Zanzibarze. Dodatkowego uroku dodaje jej z pewnością jej nietypowe położenie, ponieważ znajduje się na wyspie znajdującej się niedaleko wspomnianego już kilkukrotnie Stown Town. Plażę Nakupenda Beach pokrywa piękny, biały piasek, którego kolor idealnie kontrastuje z zielonkawą wodą oceanu. Poza napawaniem się pięknymi widokami, można tu spędzić czas w knajpkach i barach plażowych lub wypożyczyć sprzęt wodny.

Nakupenda Beach Zanzibar

Nakupenda Beach ZanzibarWięzienna wyspa

Prison Island, czyli więzienna wyspa położona jest na zachód od Stone Town. Można tam dotrzeć łodzią, co stanowi krótką, ale malowniczą przeprawę. Powstała jako więzienie, jednak nigdy nie była intensywnie wykorzystywana w tym celu. W 1923 roku przekształcono ją w ośrodek kwarantanny dla osób zarażonych chorobami tropikalnymi oraz zmieniono jej nazwę na Quarantine Island.

Największą atrakcją Prison Islandżółwie olbrzymie (Aldabrachelys gigantea osiągające wagę do 250kg), które trafiły tu w 1919 roku jako prezent od gubernatora Seszeli. Otaczające wyspę wody są bogate w koralowce, co czyni ją doskonałym miejscem do snorkelingu i nurkowania. Kolorowe ryby i bogata fauna morska przyciągają miłośników podwodnego świata.

Prison Island

Prison IslandSkomentuj