Klimatyzacja przenośna – pytania i odpowiedzi - Zalajkowane.pl
Nowe!

Klimatyzacja przenośna – pytania i odpowiedzi

Klimatyzatory przenośne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ dają możliwość efektywnej ochrony przed upałem niemal wszędzie. Masz wątpliwości co do zakupu tego typu klimatyzacji? Przedstawiamy odpowiedzi na często zadawane pytania odnośnie klimatyzatorów mobilnych.

klimatyzator przenośny

fot. materiał partneraCzy klimatyzacja przenośna jest droga?

W sprzedaży dostępne są wprawdzie urządzenia kosztujące ponad 4000 zł, ale bez trudu można znaleźć także tani klimatyzator przenośny z rurą, który również zapewni skuteczną ochronę przed upałem.

Ogólnie klimatyzacja przenośna jest tańsza od tradycyjnej, ponieważ:

 • montaż jest tak prosty, że nie wymaga pomocy fachowców,
 • nie ma potrzeby wykonywania corocznych przeglądów.

Jak widać, jedynym wydatkiem jest tutaj zakup klimatyzatora. Warto też pamiętać, że cena samego urządzenia nie musi odzwierciedlać jego możliwości. Przed zakupem konkretnego sprzętu warto zatem zwrócić uwagę na opłacalność.

Czy klimatyzator przenośny jest skuteczny?

Prawidłowo dobrany klimatyzator przenośny zapewnia równie skuteczną ochronę przed upałem jak klimatyzator stacjonarny. Najważniejsze to zakup urządzenia o odpowiedniej mocy chłodniczej, która musi być dostosowana do powierzchni pomieszczenia docelowego oraz stopnia jego nagrzewania się.

Tempo nagrzewania uzależnione jest od:

 • powierzchni oraz kierunku wychodzenia okien,
 • obecności rolet lub żaluzji okiennych,
 • lokalizacji pomieszczenia (parter, piętro, poddasze),
 • jakości izolacji termicznej budynku,
 • liczby osób korzystających z pomieszczenia,
 • ilości sprzętu elektrycznego.

Czy klimatyzator przenośny musi mieć rurę?

Prawdziwy klimatyzator przenośny wymaga podłączenia rury, która umożliwia odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Jest to konieczne, ponieważ urządzenia tego typu chłodzą powietrze poprzez wyciąganie ciepła z wnętrza pomieszczenia i wydawanie go poza budynek.

Czasem mianem klimatyzatora przenośnego bez rury określa się klimatyzatory, nazywane też klimatorami. To błąd. Należy pamiętać, że klimator a klimatyzator to nie to samo. W klimatyzerze powietrze przepuszczane jest przez wkłady z zamrożoną wodą, a potem powraca do otoczenia.

Teoretycznie ulega wówczas schłodzeniu. W praktyce skuteczność działania klimatora jest taka sama jak wiatraka. Dodatkowo urządzenie to powoduje wzrost wilgotności powietrza, co przy dłuższym użytkowaniu może doprowadzić do przewilżenia.

Jak zamontować klimatyzator przenośny?

Montaż klimatyzatora przenośnego jest bardzo prosty, dlatego poradzi sobie z nim każdy. Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek:

 • Zdecyduj, gdzie umieścić klimatyzator przenośny. Upewnij się, że jest to miejsce blisko gniazdka elektrycznego oraz okna, przez które można wyprowadzić rurę odprowadzającą ciepłe powietrze.
 • Podłącz rurę odprowadzającą ciepłe powietrze do klimatyzatora. Upewnij się, że rura jest odpowiednio zamocowana.
 • Podłącz klimatyzator przenośny do gniazdka elektrycznego o odpowiedniej mocy.
 • Zamontuj na oknie uszczelkę okienną do klimatyzatorów przenośnych.
 • Wyprowadź wolny koniec rury przez otwór w uszczelce.
 • Włączyć klimatyzator..

 

Czy klimatyzacja przenośna może ogrzewać powietrze?

Tak, wiele klimatyzatorów przenośnych ma tryb grzewczy. Możliwe jest zatem wykorzystanie ich w chłodniejsze dni do ogrzewania. Jednak podobnie jak w przypadku klimatyzacji stacjonarnej, funkcję grzewczą lepiej potraktować jako alternatywne źródło ciepła. Nie jest to bowiem jedna z bardziej opłacalnych metod ogrzewania domu.

Czy klimatyzator przenośny może osuszać powietrze?

Tak, obniżanie wilgotności powietrza to efekt uboczny pracy klimatyzatora, jednak wiele urządzeń oferuje również niezależny tryb osuszania. Wydajność często wynosi nawet 20 l/dobę albo więcej. Klimatyzacja mobilna może zatem z powodzeniem zastąpić osuszacz powietrza.

Czy klimatyzacja przenośna wymaga przeglądów?

Nie. Regularne przeglądy, którym trzeba poddawać klimatyzatory split nie są potrzebne w przypadku klimatyzatorów przenośnych. To jeden z czynników wpływających na niskie koszty tego typu klimatyzacji.

Czy czynnik chłodniczy w klimatyzatorze musi być uzupełniany lub wymieniany?

Nie. W sprawnym klimatyzatorze przenośnym nie dochodzi do spadku ilości czynnika chłodniczego. Jego właściwości również nie ulegają zmianie. Oznacza to, że nie jest konieczne uzupełnianie go ani wymiana. Ewentualne ubytki czynnika chłodniczego byłyby zatem jednoznaczną oznaką awarii urządzenia, wymagającej pilnej naprawy.