10 ciekawostek o Kapadocji - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 ciekawostek o Kapadocji

Kapadocja to obowiązkowy punkt w programie wycieczki po Turcji oraz atrakcja, którą od lat kuszą nas znane biura podróży. Czym wyróżnia się ta kraina? Co sprawia, że w turystycznych katalogach turecka Kapadocja zajęła tak ważne miejsce? Oto garść najciekawszych informacji na temat tej krainy.

Kapadocja – położenie

Kapadocja to turecka kraina, leżąca w środkowej części Anatolii. Ta bajkowa część Turcji cieszy się wielką popularnością wśród miłośników podróży, a pobyty na jej terenie od lat pojawiają się w ofertach znanych organizatorów turystyki. Kapadocja nie ma ściśle wytyczonych granic administracyjnych, a jej powierzchnia to około 600 kilometrów kwadratowych.

Kapadocja

fot. pixabay.com



Najważniejsza atrakcja turystyczna Turcji

Kapadocja to najważniejsza atrakcja turystyczna Turcji. Jej symbolem są potężne formacje skalne, których powstanie jest efektem działalności wulkanicznej i erozji. To można poczuć potęgę natury, a wędrówka w niezwykłej scenerii każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń. Skalna sceneria Kapadocji to dzieło trzech wulkanów: Erciyes, Hasan i Gullu. To ich erupcje sprawiły, że około 60 milionów lat temu spory obszar pokrył się lawą i popiołem, które z czasem przekształciły się w potężne skały.

Niezwykłe skały i podziemne miasta

Ponieważ materiał wulkaniczny jest dość podatny na erozję, skały w Kapadocji mogą oczarować turystów niezwykłymi kształtami. Miękkość wulkanicznych skał sprawiła, że stały się one doskonałym miejscem do budowania podziemnych miast i bezpiecznych kryjówek. Podziemne miasta Kapadocji były doskonale zaplanowane. Posiadały wentylację, miejsca do magazynowania zapasów i żywności oraz sporą liczbę małych, tajnych pomieszczeń. Dzięki temu mieszkańcy Kapadocji mogli się tu ukrywać nawet przez kilka tygodni.

Derinkuyu

Największym podziemnym miastem na terenie Kapadocji jest Derinkuyu. Miasto to składa się z kilku poziomów, a na jego terenie mogło schronić się jednocześnie około 20 tysięcy osób. Spora część tego miasta jest od początku lat 70. XX wieku udostępniana turystom. O podziemnym mieście Derinkuyu pisaliśmy tutaj.

Struktura podziemnego miasta Derinkuyu w Turcji

fot. Yasir999 via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Pochodzenie nazwy

Nazwa Kapadocji pochodzi najprawdopodobniej od słowa Katpatuka, co mogło oznaczać „krainę pięknych koni”, z hodowlą których kojarzono Kapadocję w czasach starożytnych.

Haci Bektaş-i Veli z Chorasan

W XI wieku w Kapadocji osiedliło się wielu ważnych duchownych i myślicieli. W XIV wieku zamieszkał tu muzułmański mistyk i filozof Haci Bektaş-i Veli z Chorasan, którego życie można poznać dzięki wizycie w muzeum w mieście Hacibektaş. Jedną z ważniejszych atrakcji tej placówki jest krypta, w której został pochowany znany mistyk.

Kapadocja – kraina wina

Kapadocja znana jest również z winnic i produkcji wina, a tutejsze jaskinie idealnie sprawdzały się jako miejsce przechowywania lokalnych trunków.

Kościoły wykute w skale

Wśród najważniejszych atrakcji Kapadocji znajduje się dolina Gὃreme z imponującą liczbą ponad 300 wykutych w skale kościołów. Odkrył je w 1907 roku Guillaume de Jerphanion (francuski duchowny). Kościoły te wciąż mogą się pochwalić pięknymi freskami i tajemniczą atmosferą. A ponieważ najstarsze z nich datowane są na IX wiek, wizyta w ich rejonie staje się niezapomnianą przygodą.

Park Narodowy Gὃreme

Ciekawym celem wycieczki po Kapadocji jest Park Narodowy Gὃreme, któremu przyrodnicze i historyczne bogactwo przyniosło międzynarodową sławę oraz wpis na listę UNESCO.

Kapadocja – lot balonem

Jednym z najpopularniejszych sposobów zwiedzania Kapadocji są widokowe loty balonem. Organizacją takich wypraw zajmują się lokalne biura podróży, a spora konkurencja sprawia, że turyści spędzający wczasy w Turcji mogą korzystać z bogatej oferty.

Kapadocja balony nad baśniowymi kominami

fot. depositphotos