Jeżeli uporczywie trwająca zima Cię dobija, spróbuj odwiedzić kraj szczęścia – Norwegię. To właśnie Norwegia znalazła się na szczycie rankingu World Happiness Index, czyli listy najszczęśliwszych państw na świecie.
By stworzyć ten ranking ekonomiści przeprowadzili sondaże wśród tysięcy ludzi używając kombinacji wskaźników, w tym średniego PKB oraz poczucia wolności i bezpieczeństwa. Norwegia ma coś do zaoferowania podróżnikom każdego rodzaju. Od dynamicznej sztuki nowoczesnej i sceny teatralnej w Oslo, po przytulność wiosek rybackich – krótko mówiąc Norwegia oferuje mnóstwo atrakcji.
Wielu turystów przybywa do Norwegii dla niczym niezakłóconych widoków zjawisk przyrodniczych takich jak światła północy i „słońce o północy”, a jednym z najlepszych miejsc do oglądania zorzy polarnej są Lofoty w północno-zachodniej części kraju. Przed Wami 20 powodów, dla których warto odwiedzić Norwegię.
#20 Wioska wikingów
Jeśli interesujesz się historią to koniecznie zajrzyj na wyspę Karmøy w okolicy Avaldsnes. Wyspa uchodzi za kolebkę współczesnej Norwegii, a siedzibę mieli tu pierwsi królowie. Właśnie tam znajduje się niezwykle malowniczo położona wioska wikingów, która składa się z kilku domów zrekonstruowanych z wielką dbałością o każdy szczegół. Podczas wizyty dowiesz się jak żyli Wikingowie, jak budowali swoje domy i statki. Latem organizowany jest tutaj festiwal Wikingów.
Rzut beretem od Alesund (około 5 min. jazdy samochodem z centrum) znajduje się skansen z ogromną kolekcją starych domów i łodzi (jest tam również imponująca replika statku wikingów). Usytuowane na świeżym powietrzu muzeum może pochwalić się ponad 50-cioma dobrze zachowanymi, starymi budynkami – to świetne miejsce, by dowiedzieć się więcej o tradycjach budowlanych i stylu życia mieszkańców tej okolicy od średniowiecza do początku XX wieku. Na terenie Sunnmøre Museum znajduje się również Muzeum Średniowiecza.
#19 Lofoty
Lofoty przyciągają turystów wędkowaniem i świetnymi widokami na takie zjawiska jak zorza polarna i „słońce o północy”. Rozrzucone burzliwych wodach Morza Norweskiego Lofoty to źródło niezapomnianych wrażeń na łonie dziewiczej natury. Ich zróżnicowany krajobraz to wspaniałe miejsce na piesze wędrówki, jazdę na nartach, rafting, nurkowanie, czy łowienie ryb. Archipelag Lofotów to miejsce, gdzie wciąż widoczne są ślady wikingów – będąc tu koniecznie odwiedźcie Muzeum Wikingów Lofotr w Borg, gdzie archeolodzy odkryli największą siedzibę zamieszkiwaną przez wodza wikingów, jaką do tej pory odnaleziono w Europie. Dom o długości 83 metrów należał do jednego z najsilniejszych wodzów w Norwegii Północnej.
#18 Reine – najpiękniejsza miejscowość w Norwegii
Będąc w okolicach Lofotów warto zajrzeć również do Reine. Ta mała (około 300 mieszkańców) wioska rybacka uznana została niegdyś za najpiękniejszą miejscowością w całej Norwegii. Reine porozrzucane jest po kilkunastu mniejszych wysepkach połączonych mostami, a dookoła górują ostre, poszarpane, kilkusetmetrowe wzniesienia. Latem ze skalnych szczytów można podziwiać okoliczne fiordy, a od września do kwietnia miejsce to rozświetla zorza polarna. Te niesamowite widoki pojawiły się na dziesiątkach pocztówek i zdjęć zafascynowanych turystów.
#17 Bodo
Bodø – 50-tysięczne miasto położone na półwyspie, na pięknym odcinku wybrzeża w północnej Norwegii oferujące mnóstwo atrakcji poszukiwaczom przygód. Wśród turystów popularne są spacery brzegiem morza, łowienie ryb w najsilniejszym na całym świecie prądzie wodnym Saltstraumen oraz wycieczki łodziami pasażerskimi wzdłuż imponującego archipelagu. Bodo to również miasto z największym skupiskiem orłów bielików na świecie – każdego dnia można podziwiać jak wznoszą się nad miastem i siedzą na pobliskich skałach.
#16 Droga Trolli
Trollstigen, czyli Droga Troli jest idealnym miejscem do trekkingu i podziwiania imponujących, panoramicznych widoków. Z parkingu na jej szczycie można dotrzeć na taras widokowy, z którego widać drogę i wodospad. Najwyższy punkt Trollstigen znajduje się 852 m n.p.m. W połowie drogi nad wodospadem Stigfossen znajduje się kamienny most.
Średnie nachylenie Trollstigen, która składa się z 11 krętych serpentyn wynosi 9%. Ponieważ zakręty są bardzo ostre po trasie nie mogą poruszać się pojazdy dłuższe niż 12,4m. Przy „drodze trolli” znajduje się prawdopodobnie jedyny na świecie znak drogowy „Uwaga Trolle”.
#15 Preikestolen i Kjerag
Preikestolen, znany również jago „ambona”, ma ponad 600 metrów wysokości. Piesza wycieczka na szczyt zajmuje ok. 3-4 godziny w obie strony, a płaska powierzchnia klifu o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Najszybciej dostaniecie się tu promem lub samochodem z pobliskiego miasta Stavanger (ok. 1 godzina drogi).
Około 40 kilometrów od Preikestolen znajduje się Kjerag – góra, obok której znajduje się najsłynniejszy i najbardziej charakterystyczny kamień Norwegii. Kjeragbolten to duży kamień, który zaklinowany jest pomiędzy dwoma skalnymi ścianami około 1000 metrów powyżej poziomu fiordu. Turyści, którzy nie mają lęku wysokości bardzo chętnie robią sobie na nim pamiątkowe zdjęcia.
Kjerag jest również bardzo popularnym miejscem dla entuzjastów BASE jumpingu.
#14 Arktyczna Katedra
Arktyczna Katedra znajduje się w Tromso, w północnej Norwegii. Zbudowana w 1965 roku katedra nazywana jest również Katedrą Arktycznego Morza, ponieważ usytuowano ją w pięknym miejscu, nad samym brzegiem Morza Norweskiego.
#13 Tromsø
Tromsø to 7 największe miasto w Norwegii. Noc polarna trwa tutaj od 27 listopada do 19 stycznia, a dzień polarny od 19 maja do 27 lipca. Założone w XIII wieku miasto znane jako „Wrota do Arktyki” i obecnie zamieszkiwane jest przez około 65 000 osób. W Tromsø znajduje się najstarsze norweskie kino (wybudowane w latach 1915-1916) i muzeum polarnictwa (Polarmuseet). Tromsø szczyci się również szeregiem obiektów, które wysunięte są najdalej na północ (do Koła Podbiegunowego jest zaledwie 350 km) – a w tym: najdalej wysuniętym na północ uniwersytetem, katedrą protestancką, ogrodem botanicznym, a nawet najbardziej „polarną” restauracją Burger King. Międzynarodowy Festiwal Filmowy i Festiwal Zorzy Polarnej to kolejne powody, dla których warto odwiedzić to tętniące życiem miasto. W Muzeum Norweskiej Sztuki Północnej znajdującym się w Tromsø można odkryć sztukę i rzemiosło związane z północną Norwegią. Warto również przejechać się Fjellheisen – kolejką wznoszącą się na wzgórze Fløya – z jego szczytu roztacza się przepiękny widok na wyspy Tromsøya i Kvaløya, otaczające miasto góry i fiordy.
#12 Zorza Polarna
Podróżników do Norwegii przyciągają spektakularne widoki, a takim z całą pewnością jest również zorza polarna czyli aurora borealis. Pas zorzy polarnej ciągnie się wzdłuż archipelagu Lofotów, a następnie wzdłuż wybrzeża, aż po Przylądek Północny i jego okolice.
#11 Stavanger
To portowe miasto założone zostało w 1125 roku, a do jego najcenniejszych zabytków należą m.in.: katedra romańska z przełomu XI i XII w., dwór Ledaal z XVIII w. oraz Pałac Biskupi, zawierający bogate zbiory archeologiczne, zwłaszcza z epoki brązu. W Stavanger jeszcze jakiś czas temu funkcjonowało kilkadziesiąt zakładów produkujących konserwy i przetwarzających ryby, dlatego też jeśli będziecie mieli okazję to koniecznie odwiedźcie znajdujące się w najstarszej części miasta Muzeum Konserw (Norsk Hermetikkmuseum).
#10 Skudeneshavn — najlepiej zachowane norweskie miasteczko żeglarskie
Skudeneshavn to małe nadmorskie miasteczko, w którym znajduje się ponad 200 świetnie zachowanych białych budynków. Port w Skudeneshavn nie jest już tak ruchliwy jak w czasach największej świetności, ale samo miasteczko zachowało swój niepowtarzalny charakter, dzięki pochodzącym z XIX wieku zabudowaniom. Do Skudeneshavn można przeprawić się promem ze wspomnianego powyżej Stavanger.
#9 Fiord Geiranger
Fiordy to wizytówka i symbol Norwegii, a znajdujący się na trasie tak zwanego Złotego Szlaku (Golden Route) szczególnie wąski i stromy Geirangerfjord jest najbardziej znanym z nich.
Obecnie jedyna zamieszkała osada nad fiordem to Geiranger (około 300 mieszkańców), ale jeszcze przed wojną w tej okolicy mieszkali ludzie na odizolowanych od świata farmach. W przekazywanych z pokolenia na pokolenie historiach można usłyszeć o dzieciach, które przywiązywane były do palików (tak żeby podczas zabawy nie spadły z urwiska), czy o farmerach blokujących głazami ścieżki by uniemożliwić przejście poborcom podatkowym. Po Geirangerfjord pływają promy łączące Geiranger z położonym po drugiej stronie Hellesylt oraz statki wycieczkowe. Będąc w Geiranger warto wybrać się na wędrówkę korzystając z wielu ścieżek prowadzących w okoliczne góry – na trasie jest co najmniej kilka łatwo dostępnych punktów widokowych. Fiord Geiranger znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
#8 Flam
Podróż do Norwegii nie jest kompletna bez wizyty w jednej z przytulnych wiosek rybackich, takich jak Flam. Otoczona przez wodospady, strome zbocza i wąskie doliny wioska odwiedzana jest przez tysiące turystów każdego roku. Portal Lonely Planet określił 20 kilometrową podróż koleją z Flåm do Myrdal jako najbardziej niesamowitą podróżą pociągiem na świecie. Trasa wiodąca wzdłuż fiordu, aż do górskich szczytów podczas której można podziwiać liczne wąwozy, wodospady i pokryte śniegiem góry jest niezapomnianym przeżyciem. Ponadto w okolicy można łowić ryby (w rzecze Flåmselvi), lub przejechać się jedną z najpopularniejszych tras rowerowych w Norwegii – Rallarvegen (tzw. „Droga budowniczych kolei”), która podobnie jak wspomniana już podróż koleją oferuje niesamowite widoki.
#7 Bergen
Port Bergen jest jednym z najpopularniejszych przystanków podczas rejsów po Arktyce. Bergen, które jest drugim największym miastem w Norwegii nazywane jest bramą do fiordów i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W samym Bergen warto odwiedzić liczne kościoły, muzea (w tym najstarszy budynek w Bergen, wzniesiony XII w.), akwarium działające od 1960 roku, targ rybny (znak rozpoznawczy Bergen), czy starówkę słynącą ze swoich wąskich uliczek.
#6 Hardangerfjord i „język trolla”
Hardangerfjord jest drugim co do wielkości fiordem w Norwegii i czwartym najdłuższym fiordem na świecie. Portal „Lonely Planet” pisał znajdującej się w tej okolicy niezwykle popularnej półce skalnej Trolltunga w następujący sposób: „Specjalnością Norwegii są wyjątkowe formacje skalne, z których roztaczają się panoramiczne widoki oferujące możliwości uchwycenia idealnych zdjęć. Najlepsze zaś z nich ujrzysz ze skały Trolltunga”. Język trolla (bo tak można dosłownie przetłumaczyć tą nazwę) znajduje się około 1100 metrów nad poziomem morza i 700 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet. Trolltunga oferuje niesamowite widoki, a to tylko jedno z wielu tak niesamowitych miejsc w okolicach fiordu Hardangerfjord.
#5 Dzikie zwierzęta
Dla miłośnika przyrody Norwegia jest spektakularna – spotkać tu można przeróżne zwierzęta zaczynając od niedźwiedzi polarnych na Svalbardzie przez łosie, woły piżmowe, wieloryby, wilki, niedźwiedzie, orły, aż po ogromne stada reniferów.
#4 Opera w Oslo
Opera w Oslo została zaprojektowana tak, by pomieścić wielu ludzi na dachu, skąd rozpościera się piękny widok na wodę. Gmach Opery w Oslo to największy obiekt kulturalny, który powstał od 700 lat w Norwegii, czyli od powstania katedry Nidaros wybudowanej w 1152 roku.
#3 Svalbard
Svalbard to norweska prowincja w Arktyce, obejmująca swym zasięgiem archipelag Svalbard (wraz z kilkoma wyspami) znajdujący się około 800 km na północ od Norwegii. Największym miastem jest Longyearbyen, które jednocześnie nosi zaszczytny tytuł najbardziej wysuniętego na północ miasta na świecie (są oczywiście bardziej wysunięte punkty, ale to głównie stacje badawcze). Na terenie archipelagu nie znajdziemy ani jednego drzewa, ale za to łatwo spotkać tam niedźwiedzia, gdyż jest ich więcej niż ludzi (około 3000 niedźwiedzi vs 2700 osób zamieszkujących archipelag). Co ciekawe na wyspie jest zakaz umierania (serio) i zakaz posiadania… kota. Pierwszy wziął się z tego, że ziemia jest tak zmarznięta, że ciała się nie rozkładają. A koty? One z kolei łatwo zarażały się wścieklizną od lisów i stanowiły zagrożenie dla ptaków.
Jeśli zatem nie przerażają Was bardzo niskie temperatury, a chcielibyście odwiedzić wysuniętą najdalej na północ restaurację sushi to bookujcie bilety. Ponadto w Longyearbyen i okolicach można podziwiać arktyczną faunę (foki, morsy, renifery, lisy) i florę, ogromne lodowce (zabarwiona na niebiesko kra pływająca po fiordzie robi ogromne wrażenie), kilkusetletnie stare osady (w tym miasteczko górników), czy muzeum Arktyki w Instytucie Polarnym. Wbrew pozorom – jest tu co robić!
#2 Okolice Ålesund i Sunnmøre
Alesund to niezwykle urokliwe miasto położone na kilku wyspach, pełne kanałów i wąskich uliczek otoczone górskimi szczytami Alp Sunnmøre. Położone na zachodnim wybrzeżu Norwegii, u ujścia kilku fiordów (Grytefjorden, Ellingsøyfjorden i Sulafjorden) do Morza Norweskiego miasto jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników nart i pieszych wycieczek po górach.
Alesund słynie z architektury secesyjnej, którą zawdzięcza… pożarowi – w 1904 roku spłonęły wszystkie, wówczas drewniane zabudowania. Odbudowa miasta rozpoczęła się już w 1905, co zbiegło się w czasie z ogromnym wzrostem popularności tego stylu w całej Europie. W mieście znajduje się również Muzeum Secesji (Jugndstilsenteret).
#1 Norweska Statua Wolności, „dziwności” z Parku Vigelanda i orka w norweskim fiordzie
Wiedzieliście, że nie trzeba jechać do Nowego Jorku, żeby zobaczyć słynną statuę wolności? Na turystów odwiedzających Norwegię (a dokładniej miasteczko Visnes na wyspie Karmøy) czeka miniaturowa wersja znanego na całym świecie posągu. Dlaczego akurat tam? W XIX wieku istniała w tym miejscu kopalnia miedzi, a duża część materiałów które potrzebne były do stworzenia nowojorskiej statuy pochodziło właśnie stąd. Na pamiątkę tego faktu w Visnes zbudowano miniaturową wersję nieoficjalnego symbolu Stanów Zjednoczonych. Kopalnia została zamknięta w 1972 roku, a w jej miejscu znajduje się obecnie muzeum.
Vigeland Park założony w 1940 roku jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Oslo. Obecnie w parku znajduje się 212 rzeźb z kamienia i brązu przedstawiających łącznie prawie 600 postaci. Gustav Vigeland to jeden z najsłynniejszych norweskich rzeźbiarzy, a ponad 200 rzeźb znajdujących się w parku jest jego dziełem. Artysta obsesyjnie interesował się ludzkim ciałem oraz emocjami, a jego niezwykle ekspresyjne dzieła pobudzają wyobraźnię.
Na koniec ciekawostka, której raczej nie znajdziecie w przewodnikach. Pamiętacie największą „wodną” gwiazdę filmową lat 90.? Mowa oczywiście o orce Keiko, która zagrała rolę Willy’ego w wielkim kinowym hicie „Uwolnić orkę”. Po zakończeniu zdjęć do filmu orka była stopniowo przystosowywana do życia na wolności. W 1998 została ona wypuszczona u wybrzeży Islandii (tam właśnie żyła przed schwytaniem), lecz uciekła opiekunom, przepłynęła 1400 kilometrów i dotarła do Norwegii. W rejonie fiordu Halsa żyła do śmierci w 2003 roku. Przyzwyczajona do obcowania z ludźmi orka podobno chętnie do nich podpływała, a nawet… bawiła się z turystami i mieszkańcami pobliskiego miasteczka!
Grób Keiko w Halsafjord to stos kamieni, na których wyryte są różne dedykacje i wiersze ku pamięci orki. Tuż obok znajduje się pamiątkowa tablica, która opowiada historię życia tego niezwykłego zwierzęcia. Będąc w okolicy nie można pominąć tego miejsca.
To również może Cię zainteresować:
• 25 powodów by odwiedzić Słowację
• 10 mniej znanych miejsc we Włoszech, które warto odwiedzić
• Najpotworniejsze atrakcje turystyczne
• 15 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię
• 15 powodów, dla których warto odwiedzić Cypr
• 15 powodów, dla których warto odwiedzić Brazylię
• 15 powodów, dla których warto odwiedzić Kubę
źródła: (1),(2),(3)