Nowe!

Mleko w różnych kulturach

Zebraliśmy pewne fakty o kulturze konsumpcji mleka, które być może pomogą Wam dowiedzieć się o zadziwiających właściwościach tego produktu.

1. W Australii pije się mleko, aby schudnąć

W Australii pije się mleko, aby schudnąć

foto: moya-planeta.ru
2. W Anglii mleko jest głównym składnikiem tradycyjnej herbatki “five o’clock”.
Jak wiecie, Anglicy piją herbatę co najmniej sześć lub siedem razy dziennie, ale ta o piątej jest punktem obowiązkowym – ten mały rytuał oznacza koniec dnia pracy. Tradycyjnie Anglicy używają do swojej herbaty z mlekiem mieszanki English Breakfast Tea. Osobno parzy się herbatę w czajniku, a mleko dodaje bezpośrednio do filiżanki. Istnieje zwyczaj wlewania najpierw mleka do filiżanki, a następnie dolewania do niego herbaty. Ma to dwie zalety: po pierwsze mleko jest bardziej równomiernie ogrzewane przez gorącą herbatę, co zapobiega jego ścinaniu się. Po drugie zaś, dawniej na szlacheckich dworach używano kosztownej zastawy z chińskiej porcelany o niezwykle cienkich ściankach. Anglicy w obawie o swoje delikatne filiżanki wlewali najpierw zimne mleko, aby uchronić naczynie przed nagłą zmianą temperatury i tym samym możliwością pęknięcia. Brytyjczycy podają do herbaty przysmaki, takie jak słodkie bułeczki, małe trójkątne kanapki na jeden kęs z dodatkiem ogórka, szynki, jajek lub wędzonego łososia, a także miód i dżem.

W Anglii mleko jest głównym składnikiem tradycyjnej herbatki

foto: moya-planeta.ru
3. W Indiach mleko pije się do śniadania, obiadu i kolacji
Już w starożytności Hindusi uważali mleko za najbardziej wartościowy produkt we wszechświecie. Twierdzili, że wpływa pozytywnie zarówno na fizyczny jak i duchowy rozwój człowieka, skutecznie leczy choroby ciała i zaburzenia psychiczne (drażliwość, osłabienie fizyczne, nadmierny wysiłek, bezsenność).

W Indiach mleko pije się do śniadania, obiadu i kolacji

foto: moya-planeta.ru
4. W Stanach Zjednoczonych mleko powoli wypiera coca-colę
Starając się zrekompensować fast foodowy szał, Amerykanie zaczęli mocno promować picie mleka. Przekonują, że im mniej tłuszczu w mleku, tym niższy poziom cholesterolu osadza się w naczyniach. Dlatego odtłuszczają mleko, które stało się obecnie głównym faworytem aspirujących do zdrowego stylu życia Amerykanów. Dziś mleko aktywnie “wychodzi na ulice” – stale wzrasta liczba maszyn serwujących kartoniki z mlekiem, natomiast spada liczba tych, w których można kupić tradycyjne, słone i słodkie przekąski oraz colę.
W Stanach Zjednoczonych mleko powoli wypiera coca-colę

foto: moya-planeta.ru
5. W Wielkiej Brytanii muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale także, a może przede wszystkim wpływa korzystnie na mleczność krów 🙂
Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii przeprowadzili eksperyment, polegający na odtwarzaniu muzyki klasycznej podczas dojenia krów. Okazało się, że:
1 – zrelaksowane krowy dawały więcej mleka,
2 – najwięcej mleka uzyskano podczas dojenia, kiedy krowy słuchały Moon River z filmu “Śniadanie u Tiffany’ego”.
źródło: moya-planeta.ru

foto: moya-planeta.ru
6. Mleko – tajemnica długowieczności i doskonałego zdrowia Skandynawów
Skandynawowie od wieków znani są ze swojego doskonałego zdrowia, i nie od dziś region ten zajmuje pierwsze miejsce w konsumpcji mleka spośród poszczególnych krajów europejskich. Finowie mają wielki szacunek dla jogurtu, rano często piją kawę z mlekiem. W Szwecji popularny jest twaróg z pachnącymi przyprawami i sery. Norwegowie piją mleko kilka razy dziennie, a tuż za nimi na liście “mlekopijców” plasują się Duńczycy.
Mleko - tajemnica długowieczności i doskonałego zdrowia Skandynawów

foto: moya-planeta.ru
7. Chińczycy promują picie mleka, wbrew genom
Przedstawiciele niektórych narodów nie spożywają mleka i produktów mlecznych z powodu genetycznej nietolerancji laktozy. To ludzie pochodzący z Wietnamu, Tajlandii, Laosu i Chin. Zazwyczaj po trzecim, czwartym roku życia przedstawiciele tych narodów tracą zdolność do trawienia laktozy w 80-90%.

Obecnie chiński rząd wszczął alarm – chińskie dzieci nie dorównują wzrostem ich zagranicznym kolegom! W związku z tym, w XXI wieku kraj wprowadził program “Mleko dla szkół” pod hasłem “200 ml mleka dziennie – 2 cm na miesiąc”. Program prowadzony jest pod auspicjami rządu, a przedsiębiorstwa dostarczające mleko do szkół czerpią z tego korzyści podatkowe. Wyniki programu są na razie nieznane…

Chińczycy promują picie mleka, wbrew genom

foto: moya-planeta.ruZobacz też: 17 ciekawostek o herbacie

17 ciekawostek o herbacie


źródło: fishki.net

Skomentuj