Top 20: co warto zobaczyć we Wrocławiu - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 20: co warto zobaczyć we Wrocławiu

Wrocław to miasto o wielowiekowej historii. Powstał w centrum urodzajnej równiny na ostrowach Odry. Dziś należy do najpiękniejszych miast w Polsce. Na turystów czeka w nim mnóstwo zabytkowych miejsc, imprez muzycznych i spektakli teatralnych.

Wrocławskie teatry

Jednym z najbardziej znanych nie tylko w Polsce jest Wrocławski Teatr Pantomimy imienia Henryka Tomaszewskiego. Placówka ta powstała w 1956 roku jako Studium Pantomimy. Jej twórcą był tancerz i aktor Henryk Tomaszewski. W mieście działa także jeden z najbardziej słynnych w naszym kraju teatrów studenckich – Kalambur.

Wrocławski teatr Pantomimy

fot: pantomima.wroc.pl



Najważniejsze zabytki Starego Miasta

Sercem Wrocławia jest nie tylko Rynek, ale przede wszystkim Ostrów Tumski. Na Ostrowie Tumski znajdują się najbardziej cenne zabytki miasta. Wśród nich jest między innymi katedra świętego Jana Chrzciciela. Obecną świątynię (na miejscu pierwotnej drewnianej, a następnie kamiennej) budowano od XIII do XIV wieku. Zniszczonej w czasie II wojny światowej świątyni przywrócono dawny blask. Dziś zachwyca między innymi kaplicami: Mariacką z XIV wieku, barkową świętej Elżbiety i Elektorską z XVIII wieku. W pobliżu świątyni znajduje się zbudowany w roku 1791 pałac biskupi. Na Ostrowie Tumskim ma siedzibę Muzeum Archidiecezjalne. W zbiorach muzeum znajduje się między innymi kolekcja starożytnych płaskorzeźb i bogata kolekcja ikon.

Wrocław - Ostrów Tumski

Wrocław – Ostrów Tumski – Katedra Św. Jana Chrzciciela (fot: screen z youtube)


Wrocław Rynek

fot: cowewroclawiu.pl



Zabytkowe kamieniczki

Niepowtarzalny charakter miastu nadają zabytkowe kamieniczki otaczające nie tylko Rynek. Wędrując śladami wrocławskich kamienic warto zatrzymać się przy najsłynniejszych z nich – Jasiu i Małgosi. To małe kamienice zbudowane w stylu gotyckim. Łączy je barokowa brama, a nazwano je imionami bohaterów jednej z baśni autorstwa braci Grimm. Wyższa Małgosia to siedziba Towarzystwa Miłośników Wrocławia, niższy Jaś jest siedzibą muzeum krasnoludków. Inne kamienice, którym warto przyjrzeć się z bliska to między innymi Dom pod Złotym Słońcem (Rynek 6) z elewacją w stylu barokowym, kamieniczka Pod Królem Salomonem oraz Pod Okiem Opatrzności. Te dwie ostatnie kamienice znajdują się przy rogu ulicy Staromłyńskiej i ulicy świętej Jadwigi. Skupisko zabytkowych kamienic znajduje się także na Przedmieściu Oławskim.

Kamienica Jaś i Małgosia we Wrocławiu

fot: radiowroclaw.pl



Wrocławskie zabytkowe świątynie

Najważniejsza z nich to oczywiście katedra świętego Jana. Ale zabytkowych świątyń, które warto zwiedzić jest we Wrocławiu znacznie więcej. Wśród nich na uwagę zasługuje kościół świętej Anny przy ulicy świętej Jadwigi. Świątynia jest przykładem wczesnego baroku. Barokowym wystrojem wnętrza szczyci się również kościół pod wezwaniem świętej Doroty i świętego Stanisława.

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu

We Wrocławiu znajduje się najstarszy (otwarty 10 lipca 1865 roku) ogród zoologiczny w Polsce. Na 33 hektarach znajduje się ponad 10 500 zwierząt z 1132 gatunków (dane z 2015 roku, do tej liczby nie wliczane są bezkręgowce) – dzięki tej liczbie jest to trzecie takie zoo na świecie! Ponadto Wrocławskie zoo jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie.

Warto wspomnieć, że w najstarszym zoo w Polsce znajduje się wiele zabytkowych obiektów (te z okresu powstania zoo są dziełem architektów Karla Schmidta i Alberta Graua). I tak, Basztę niedźwiedzi zbudowano w latach 1863/64 (obecnie prezentowane są tutaj sowy). Słoniarnia powstała w 1888 roku, Domek Nutrii pochodzi z okolic 1890 roku, a Drewniana brama w stylu japońskim powstała w 1912 roku.

Ciekawostka: W 1897 roku we Wrocławskim ZOO przyszedł na świat tapir malajski – był to pierwszy tapir, który urodził się w zoo na świecie.

Afrykarium we Wrocławskim ZOO

Afrykarium we Wrocławskim ZOO (fot: zoo.wroclaw.pl)



Kolejkowo

Kolejkowo to miniaturowy świat, który znajduje się na terenie Dworca Świebodzkiego zaledwie 800 metrów od wrocławskiego rynku. Największa w Polsce kolejowa makieta to ponad 510 metrów torowiska, 15 pociągów, 215 samochodów, 242 budynki i ponad 3000 figurek ludzi i zwierząt – wszystko to na powierzchni 335 metrów kwadratowych.

W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, wcielimy się w leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców czy plażowiczów. W Kolejkowie zobaczyć można autentyczne budowle z terenu Śląska i Dolnego Śląska – miedzy innymi: Dworzec Świebodzki, kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich. Kolejkowo czynne jest codziennie od 10 do 18, a bilety wstępu kosztują 19 zł (normalny) oraz 15 zł (ulgowy dla dzieci, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych).

Największa makieta w Polsce - Kolejkowo we Wrocławiu

fot: kolejkowo.wroclaw.pl

Największa makieta w Polsce - Kolejkowo we Wrocławiu

fot: kolejkowo.wroclaw.pl



Panorama Racławicka

Będąc we Wrocławiu nie można nie zobaczyć Panoramy Racławickiej. Obraz o wymiarach 114 x 15 metrów powstawał w latach 1893-1894 we Lwowie. Bitwę pod Racławicami tworzył Jan Styk, ale swój udział mieli również Wojciech Kossak, Tadeusz Popiela, Teodor Axentowicz i Włodzimierz Tetmajer.

Losy samego obrazu również są bardzo ciekawe. Po II wojnie światowej obraz trafił do Wrocławia, lecz przez długie lata leżał w magazynach. To, że obraz nie był dostępny dla publiczności podyktowane było względami politycznymi i aktualną sytuacją w Polsce, gdyż głównym tematem obrazu jest klęska Rosjan z Polakami. W międzyczasie obraz wywieziono do Warszawy, a dopiero w 1985 powrócił on do Wrocławia i 14 czerwca 1985 roku został ponownie udostępniony.

W muzeum znajduje się również plastyczna mapa terenu pokazująca jak wyglądał topograficzny układ na obszarze, na którym odbywała się bitwa racławicka. Ponadto zobaczyć można figurki prezentujące mundury polskich i rosyjskich żołnierzy z tamtej epoki, oraz szkice i projekt planu wielkiego dzieła.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

fot: poland.gov.pl



Inne miejsca warte odwiedzenia we Wrocławiu:

Muzeum farmacji we Wrocławiu – poświęcone historii nauki i rozwojowi wiedzy z zakresu zdrowia i leczenia muzeum znajduje się w kamieniczce, która powstała w połowie XIII wieku. Na zwiedzających czeka m.in. pracownia alchemika (z zestawem ziół i prawdziwą czaszką ludzką).

Muzeum „Pana Tadeusza” – Muzeum Pana Tadeusza znajduje się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem na Wrocławskim rynku. To unikalne, nowoczesne Muzeum opowiada o powstaniu i losach niezwykłej książki, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. W Muzeum znajduje się między innymi jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.

Wrocławska Fontanna – fontanna działa od ostatniego weekendu kwietnia lub pierwszego weekendu maja do końca października. Warto wybrać się na spektakularne, nocne pokazy. 300 dysz wodnych, które mogą wystrzelić wodę na wysokość 40 metrów, 800 punktów świetlnych umieszczonych na dnie, laserowe światła i projektory robią niesamowite wrażenie.

Pawilon Czterech Kopuł – budynek powstał w latach 1912-1913, a w 2015 został wyremontowany. Obecnie znajduje się tam Muzeum Sztuki Współczesnej.

Muzeum Motoryzacji Topacz – zaledwie 10 km od Wrocławia znajduje się Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie. To prywatne muzeum to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów motoryzacji. Jego siedzibą są pomieszczenia hotelu Zamek Topacz Hotel & Spa, działającego na terenie tutejszego zespołu dworskiego. Znajduje się tu ponad 100 pojazdów i motocykli – w tym samochody przedwojenne (m.in. Benz Patent-Motorwagen Nummer 1, Buick B25,Ford Model T), polskie i zagraniczne samochody produkowane w w krajach demokracji ludowej w latach 1945 – 1989 (m.in. Warszawa, Syrena,Nysa, Mikrus, Fiat 126, Škoda Octavia, Zaporożec 968), powojenne samochody marek zachodnioeuropejskich (m.in. Bentley Mark VI, Jaguar E-Type, Rolls-Royce Cornische) i amerykańskich (m.in. Buick Electra, Ford Thunderbird, Studebaker Hawk).

Ogród Japoński we Wrocławiu – założony w latach 1909-1913 ogród jest wrocławską namiastką kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Ogród Japoński to idealne miejsce na chwilę wakacyjnego relaksu. Świetnie się tu będą czuli również amatorzy fotografii.

Most Grunwaldzki we Wrocławiu – ten zabytkowy most powstał w latach 1908–1910. Most nocą nabiera dodatkowego uroku, więc warto wieczorem przejść się na spacer w jego okolicach.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – założony w 1811 roku ogród botaniczny to obecnie „dom” dla 7,5 tysiąca gatunków roślin.

Pałac królewski we Wrocławiu – od XVIII do XX wieku pałac był wrocławską rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów. Obecnie działa tam Muzeum Miejskie Wrocławia – główną część ekspozycji stanowi wystawa „1000 lat historii Wrocławia”, na której pokazano dzieje miasta od czasów średniowiecza po współczesność.

Humanitarium – Ogród Doświadczeń Wrocław – to wyjątkowe miejsce łączy zabawę z edukacją. Znajdują się tu interaktywne eksponaty i stanowiska, gdzie można „podglądać” człowieka, przeprowadzać doświadczenia, prowadzić obserwacje.

Park Szczytnicki – ponad 400 gatunków drzew i krzewów to nie jedyny powód dla którego warto odwiedzić ten park. Znajduje się tam również drewniany kościół z przełomu XVI i XVII wieku.

Most Tumski – zbudowany w roku 1889 roku most to bardzo popularne miejsce na randkę. To właśnie tam zakochani wieszają kłódki, a klucze wrzucają do Odry. Ma to symbolizować prawdziwą miłość, która będzie trwać aż do śmierci.

Opera Wrocławska – budynek Opery Wrocławskiej został zaprojektowany przez Carla Ferdinanda Langhansa w pierwszej połowie XIX wieku i wzniesiony w latach 1839-1841.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z blogiem cowewroclawiu.pl na którym znajdziecie szereg informacji o Wrocławiu i Dolnym Śląsku.

3 komentarze

Skomentuj