Najdziwniejsze zwierzęta świata - Zalajkowane.pl
Nowe!

Najdziwniejsze zwierzęta świata

Nasza planeta jest domem dla mnóstwa niesamowitych zwierząt. O istnieniu wielu z nich nie mamy pojęcia, dlatego dziś postanowiliśmy przybliżyć sylwetki tych najdziwniejszych. Oczywiście nasz ranking jest mocno subiektywny, a jeśli uważacie że powinniśmy go bardziej rozbudować to zapraszamy do kontaktu – prześlijcie nam Wasze propozycje mailowo lub poprzez facebooka.

#1. Palczak madagaskarski

Naszą listę najdziwniejszych zwierząt świata otwiera jedyny żyjący przedstawiciel z rodziny palczakowatych. Zwierzę to występuje wyłącznie na północno-zachodnim i wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Cechą charakterystyczną palczaka jest bardzo długi trzeci palec dłoni i stale rosnące siekacze.

Tubylcy uważają nawet, że człowieka, którego palczak madagaskarski wskaże swoim najdłuższym palcem czeka szybka śmierć. Z tego powodu gatunek ten zagrożony jest wyginięciem – miejscowa ludność utożsamia palczaki z demonami i urządza regularne polowania na te zwierzęta.

Palczak madagaskarski żywi się kokosami, bambusem, trzciną cukrową i owadami. Do wyciągania owadów z kory drzew służy mu właśnie ten charakterystyczny długi palec, który zakończony jest hakowato zagiętym paznokciem.



#2. Gwiazdonos amerykański

Zwierze to z wyglądu przypominające kreta mieszka w Ameryce Północnej. Jego charakterystyczną cechą jest pyszczek w kształcie gwiazdy – przypomina on otwartą dłoń, która składa się z 22 wypustek umożliwiających czucie przedmiotów. Podczas poszukiwania pożywienia gwiazdonos wykorzystuje swój nietypowy pyszczek – 2 wypustki umiejscowione na górze służą mu za narząd dotyku, a pozostałe pozwalają na schwytanie ofiary. Jeśli prowadzone byłyby zawody w schwytaniu ofiary i jej konsumpcji na czas gwiazdonos zająłby prawdopodobnie pierwsze miejsce – od znalezienia larwy, przez ocenę jej zdatności do spożycia aż do połknięcia mija zaledwie 1/5 sekundy.

Gwiazdonosy to stosunkowo małe zwierzęta – dorosłe osobniki osiągają wagę od 35 do 80 gramów i mierzą około 12 centymetrów. Oprócz podobnej budowy i ciemnobrunatnej sierści do kreta upodobnia je również zdolność drążenia podziemnych korytarzy, którymi często dokopują się aż do wody.

gwiazdonos amerykański

fot. screen z youtube



#3 Nosacz

Dzięki popularności memów z nosaczami jest to chyba najbardziej popularne zwierzę w tym zestawieniu. Nosacz (zwany inaczej nosaczem sundajskim) należy do gatunku małp z rodziny makakowatych. W naturalnym środowisku spotkać można go w lasach Borneo, a także na tamtejszych bagnach. Cechą charakterystyczną nosacza jest jego wielki nos – u samców może mieć nawet 10 centymetrów i zwisa ku dołowi. Nos samic jest mniejszy i zadarty ku górze.

Co jedzą nosacze? Żywią się przede wszystkim liśćmi, owocami i nasionami, ale nie pogardzą też drobnymi bezkręgowcami. Nosacz to gatunek, który w zamknięciu bardzo szybko umiera. W środowisku naturalnym nosacze również są zagrożone z powodu działalności człowieka, a w szczególności te, które żyją na obszarach plantacji palm olejowych, gdzie giną w wyniku wycinki drzew.



#4 Tarsjusze

Tarsjusze to drapieżne ssaki z rodziny naczelnych, zamieszkujące Sumatrę i Celebes w Indonezji oraz Filipiny. Cechą, która wyróżnia je spośród innych ssaków naczelnych jest sposób ich komunikacji – tarsjusze porozumiewają się między sobą za pomocą ultradźwięków. Ich znakiem rozpoznawczym są natomiast duże oczy nieproporcjonalne z resztą tułowia.

Sama małpa jest bardzo mała – waży od 110 do 150 gram i może zmieścić się na ręce. Przy tak małych rozmiarach posiada bardzo długi ogon, który może mieć nawet 23 centymetry długości. Tarsjusze żyją głównie na drzewach (przystosowały się do tego idealnie – są bardzo skoczne i potrafią wykonać skok na odległość 6 metrów) i aktywne nocą. Tarsjusze są raczej owadożerne, lecz zdarza się, że posilą się wężem, jaszczurką, czy też ptakiem.

wyrak filipiński

Przedstawiciel rodziny – wyrak filipiński (Tarsius syrichta). Fot. Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Plerzelwupp (w oparciu o szablon praw autorskich). – Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw autorskich)., CC BY-SA 3.0, Link



#5 Tamaryna wąsata

Tamaryna wąsata to ssak z rodziny naczelnych, który zamieszkuje głównie lasy deszczowe w Brazylii, Peru i Boliwii. Charakterystyczną cechą tych zwierząt są długie i białe wąsy. Sierść tamaryny jest szara, dłonie i stopy są koloru czarnego, podczas gdy ogon jest koloru brązowego. Tamaryna aktywna jest w dzień i żyje głównie na drzewach posilając się owadami, owocami i nektarem. Zwierzęta te są stosunkowo małe (długość ciała 23–26 cm, masa ciała 400–550 g) i żyją w grupach, które dziennie pokonują nawet 1,5 kilometra znacząc przy tym napotkane gałęzie swoim zapachem.



#6 Puklerzniczek karłowaty

Żyjący w Argentynie puklerzniczek karłowaty to ssak łożyskowy, który ma od 9 do 15 centymetrów długości i waży nie więcej niż 100 gram. Ciało tych zwierząt pokryte jest charakterystycznym, różowym pancerzem. Puklerzniczki karłowate występują na piaszczystych terenach, zazwyczaj w niedalekim sąsiedztwie mrowisk. Można z całą pewnością stwierdzić, że czują się w piasku jak ryby w wodzie – „pływają w nim”, a na powierzchnię wychodzą jedynie gdy ich nory zostają zalane przez deszcz. Żywią się głównie mrówkami, ale nie pogardzą również ślimakiem, czy wybranymi przez siebie częściami roślin. Puklerzniczek karłowaty znajduje się na światowej liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Puklerzniczek karłowaty

fot. DaderotTrabajo propio, CC0, Enlace



#7 Golec piaskowy (dawiej Golec)

Golec uOrkiestra to polski zespół muzyczny – oczywiście w tym przypadku chodzi o gryzonia zaliczanego do kretoszczurów 🙂 . Golec piaskowy zamieszkuje pustynne tereny Afryki Wschodniej i dość trudno go zobaczyć, ze względu na to, iż większość czasu spędza pod ziemią, gdzie buduje rozległe kolonie. Jego menu obejmuje bulwy i korzenie roślin, dzięki czemu nie jest zmuszony wychodzić na powierzchnię ziemi. Golec jak sama nazwa wskazuje jest praktycznie nieowłosiony i w dodatku ślepy. Żyje zazwyczaj w stadach składających się nawet z 300 osobników. Co ciekawe są to najdłużej żyjące gryzonie, które średnio dożywają nawet 28 lat.



#8. Tapir

Cechą charakterystyczną tych ssaków jest trąbka, która wykształciła się u nich z nosa i górnej wargi, a także niewielkich rozmiarów ogon. Ponadto tapiry posiadają na głowie i grzbiecie długą, ciemną i sztywną grzywę. Zwierzęta te występują głównie w rejonach tropikalnych i subtropikalnych Ameryki Południowej i w amazońskich lasach deszczowych. Tapiry żyją samotnie, a spotkać je można głównie nocą. Przed niebezpieczeństwem chowają się w wodzie gdyż są bardzo dobrymi pływakami. Żywią się roślinnością przybrzeżną i dzikim ryżem. Chwytają pożywienie za pomocą nosa, a następnie rozcierają je zębami.

Tapir

Tapir w zoo w Hamburgu. Fot. LadyofHats – took the foto on the zoo from hamburg, Domena publiczna, Link



#9. Frogfish

Występująca we wszystkich tropikalnych i subtropikalnych oceanach i morzach (poza Morzem Śródziemnym) ryba na pierwszy rzut wydaje się być.. owłosiona – nie są to jednak włoski, a cienkie ości. Ten drapieżnik z gatunku ryb żabnicokształtnych potrafi świetnie się kamuflować, zmieniając przy tym kolor jak kameleon. Podczas ataku drapieżnika upodabnia się do otoczenia – przybiera formę koralowców, gąbek lub kamieni. Gdy Frogfish atakuje swoje ofiary nie porusza się, a raczej czeka cierpliwie, by zdobyć pożywienie za pomocą mechanizmu zbliżonego do pracy wędki.



#10. Żachwy (Pyura chilensis)

Osłonica z rodziny Pyuridae (Żachwy), która w swoim przekroju przypomina ludzkie narządy zamknięte w skale występuje w Chile i w Peru. Ten morski bezkręgowiec (zaliczanym do rodziny strunowców) pozbawiony jest możliwości poruszania się i odżywia się poprzez wysysanie z wody mikroorganizmów. Co ciekawe krew pyury zawiera w swoim składzie bardzo rzadki pierwiastek o nazwie wanad. Zwierzę to rodzi się jako osobnik męski, a dojrzewając staje się organizmem obupłciowym, który rozmnaża się poprzez samozapłodnienie w wodzie. Wiele gatunków żachw stanowi przysmak w kuchni dalekowschodniej, śródziemnomorskiej, czy południowo-amerykańskiej.

Polycarpa aurata

Polycarpa aurata, fot. Nhobgood Nick Hobgood – Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link



#11 Pelagothuria natatrix

Zwierzę to należy do grupy potocznie nazywanej ogórkami morskimi. Z wyglądu podobne są meduz i tak jak one posiadają specjalny aparat ruchu, który pozwala im przemierzać wody oceanów. Dodatkowo posiadają macki, którymi zbierają błoto z dna morskiego, a następnie trawią je.

Ogórek morski - Pelagothuria natatrix

fot. NOAA Okeanos Explorer – http://oceanexplorer.noaa.gov/okeanos/media/exstream/exstream.html, Public Domain, Link



#12. Scotoplanes

Scotoplaes to świnia morska. Daleko mu jednak do świni lub świnki morskiej – ta wodna istota jest niewielkich rozmiarów (można ją zmieścić w dłoni) i posiada od 5 do 7 par odnóży, które pozwalają jej poruszać się po dnie oceanów. Dodatkowo Scotoplanes ma specyficzny otwór gębowy, otoczony pierścieniem ze specjalnych macek, za pomocą których wydobywa swoje pożywienie. Zwierzęta te występują głównie w tropikalnych strefach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Człowiekowi jednak trudno jest spotkać świnię morską, gdyż najbardziej upodobała sobie najzimniejsze i najgłębsze strefy (1200 – 5000 metrów) oceanicznej wody.



#13. Grzbietoród amerykański

Grzbietoród amerykański to płaz bezogonowy występujący w północnej części Ameryki Południowej. Występuje tylko i wyłącznie w wodzie o niskiej zawartości tlenu. Jego nazwa pochodzi od specyficznej budowy grzbietu – jest on gąbczasty, pomarszczony i zawiera liczne brodawki. Ponadto grzbietoród na swym grzbiecie ma plamy w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym. W porze deszczowej przemieszcza się z jednego zbiornika do drugiego bez wychodzenia z wody.



#14 Japoński krab pacyficzny

W naszym zestawieniu najdziwniejszych zwierząt na świecie pojawia krab – gigant, który jest największym stawonogiem na świecie. Rozpiętość odnóży tego gatunku waha się od 3 do 4 metrów, a waga to około 20 kilogramów. Japoński krab pacyficzny stanowi lokalny przysmak w kraju kwitnącej wiśni – nie można go łowić jedynie w okresie składnia jaj i wylęgania się młodych. Występuje na dnie Oceanu Spokojnego w pobliżu wschodniej strony Archipelagu Japońskiego.

Japoński krab pacyficzny największy stawonóg na świecie

fot. Michael Wolf – Praca własna, CC BY 2.5, Link



#15 Macropinna microstoma

Ten gatunek ryby głębinowej występuje na północy Pacyfiku – od morza Beringa po Japonię i Kalifornię dolną. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest przejrzysta osłona na szczycie głowy przez którą widoczne są cylindryczne oczy. Mogą one zmieniać swoje położenie zarówno w poziomie jak i w pionie, dlatego też ryby te są w stanie obserwować przestrzeń przed i nad sobą. Ten rzadko spotykany gatunek żyje na głębokościach 600–770 m p.p.m, a dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 15 cm długości.

Macropinna microstoma

Fot: boredpanda.com



#16 Nietoperz morski

Z pewnością będziecie zaskoczeni, gdy dowiecie się, że nietoperz morski to ryba występująca na Galapagos. Jej znakiem rozpoznawczym są czerwone usta i specjalny wabik na przynętę umiejscowiony przed jej oczami. Płetwy przekształcone ma w odnóża tak, aby stąpać po dnie. Najwięcej gatunków występuje w Oceanie Indyjskim oraz w ciepłej strefie Oceanu Spokojnego aż do 4000 m p.p.m (i właśnie dlatego rodzina ogackowatych jest dość słabo poznana).



#17 Rawka błazen

Rawka błazen to ciepłolubne, drapieżne skorupiaki zamieszkujące gorące strefy Indopacyfiku. Te niewielkie zwierzęta (długość ich ciała to maksymalnie 18 centymetrów) potrafią atakować swoją ofiarę z ogromną prędkością uderzeniową wynoszącą 23 mery na sekundę. Nawet jeśli nie trafią precyzyjnie w cel to, powstała w wyniku uderzenia fala uderzeniowa skutecznie unieruchamia przeciwnika. Kolejną jej mocną stroną są oczy – Rawka błazen widzi w 360 stopniowym zakresie, a w dodatku potrafi widzieć w ultrafiolecie i podczerwieni.

Rawka błazen

Rawka błazen, niewłaściwie zwana krewetką boksującą lub krewetką modliszkową (fot. Roy L. Caldwell, Department of Integrative Biology, University of California, Berkeley – National Science Foundation [1], Domena publiczna, Link)



#18 Żółwie trójpazurzasty

Gad, którego spotkać można w Azji, Ameryce Północnej i Afryce swoją nazwę zawdzięcza temu, że jego stopy posiadają trzy palce, które połączone są ze sobą błoną pławną. Żółwiak trójpazurzasty bardzo dobrze kamufluje się upodabniając się przy tym do terenu, na którym występuje. Ponadto gatunek ten posiada bardzo silne szczęki, które są w stanie nawet odciąć rękę człowiekowi. Bywa również nazywany żółwiem naleśnikowym.

W wielu krajach wschodniej Azji mięso żółwiakowatych uznaje się za przysmak. Jedną z chińskich potraw stanowi duszona mieszanka mięs: żółwiaka i kurczaka. Brytyjski historyk Soame Jenyns w swoim raporcie z 1930 roku pisał, że restauracje w Guangdong importowały z Kuangsi w dużych ilościach mięso żółwi trójpazurzastych „jedzone duszone z migdałami, pieczone w sosie chili bądź smażone z pędami bambusa, postrzegane jako wielki rarytas”.

Żółwiak drapieżny

Żółwiak drapieżny należący do rodziny żółwi trójpazurzastych (fot. Johnskate17Johnskate17, cropped by User:Vmenkov, CC BY-SA 4.0, Link)



#19 Jaskółka morska

Jaskółka morska zwana jest także niebieskim smokiem. Chociaż w pierwszej chwili na myśl przychodzi nam ptak, to wcale nie chodzi tu o patka, gdyż jaskółka morska to gatunek jadowitego, morskiego ślimaka. Spotkać ją można w wodach pelagialnych u wybrzeży europejskich, na wschodnich wodach Australii i Mozambiku, a także w RPA.

Charakterystyczna cechą tych ślimaków jest to, że pływają głową w dół (dzięki wykorzystaniu gazów znajdujących się w żołądku). Ślimak – jaskółka morska ma zaledwie 3 centymetry długości, a jego barwa to różne odcienie niebieskiego. Jest to gatunek drapieżny, który żeruje na organizmach większych od siebie i jadowitych. Dla niebieskiego smoka jad organizmów na których żeruje nie jest trujący.

Jaskółka Morska ślimak

Jaskółka Morska w wodzie, fot. Sylke Rohrlach from Sydney – Blue dragon-glaucus atlanticus, CC BY-SA 2.0, Link

Jaskółka Morska

Jaskółka Morska wyrzucona na brzeg. Uwaga: nie można brać ich do ręki gdyż mogą zawierać toksyny innych jadowitych zwierząt na których żerują! (fot. ImtornOwn work, CC BY-SA 3.0, Link)



#20 Gekon liścioogonowy

Ta jaszczurka z rodziny gekonowatych występuje na Madagaskarze. Jej cechą charakterystyczną jest ogon – płaski, z wyglądu przypominający zeschnięty liść. Niektóre gatunki samców mają dodatkowo wycięcia w ogonie, które przypominają dziury wyjedzone przez owady – sprawia to, że ich kamuflaż jest jeszcze lepszy.

gekon liścioogonowy

fot. deror avi on 24th September 2006. – Own work, Attribution, Link



#21 Babirussa

Babirussa (zwana także świnią jeleniowatą) to ssak pochodzący z Indonezji. Spośród innych zwierząt wyróżniają je wielkie kły. Z wyglądu przypominają świnię – mają krótki lekko zawinięty ogon i nieowłosioną skórę. Babirussy ożywiają się nocą, bardzo szybko biegają i dobrze pływają. Ze względu na to, że mięso tych zwierząt jest bardzo smaczne są one zwierzętami łownymi.

babirussa sulaweska

Pokrewny gatunek – babirussa sulaweska (Babyrousa celebensis), fot. Masteraah z niemieckiej WikipediiPraca własna, CC BY-SA 2.0 de, Link



Zobacz też:

Ciekawostki o kotach
22 ciekawostki o Pingwinach
Pig Beach – plaża na Bahamach zamieszkana przez świnie
15 gigantycznych zwierząt, które naprawdę istnieją!
40 ciekawostek na temat zwierząt, o których nie miałeś pojęcia


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13),(14),(15),(16),(17),(18)

One Comment

Skomentuj