10 najlepszych atrakcji turystycznych na Madagaskarze - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 najlepszych atrakcji turystycznych na Madagaskarze

Naturalne piękno i ekologiczna różnorodność Madagaskaru sprawia wrażenie kraju zapomnianego przez czas. Położony u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki, na Oceanie Indyjskim Madagaskar jest domem dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt, których nie ma nigdzie indziej na świecie. Niezwykła naturalna różnorodność Madagaskaru przyniosła mu przydomek „ósmego kontynentu”. Czczenie przodków i tradycji przenika narodową kulturę, a szacunek do przeszłości znajduje odzwierciedlenie w architekturze, sztuce i obyczajach społecznych.

Ląd na końcu świata – tak nazywają Madagaskar jego mieszkańcy. Wyspa pełna jest niezapomnianych widoków i piaszczystych plaż, a czyste wody Oceanu Indyjskiego są świetnym miejscem do nurkowania. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie atrakcje oferuje ta „czerwona wyspa”.

#10 Park Narodowy Ranomafana

Park Narodowy Ranomafana znajduje się w południowo-wschodniej części Madagaskaru, w pobliżu wioski Ranomafana. Jest to jeden z najpopularniejszych parków w kraju – jego wschodnia część jest bardzo malownicza, gdyż znajdują się tam liczne strumienie pluskające przez gęsto zalesione wzgórza. Dla turystów wytyczono 5 szlaków turystycznych, po których można chodzić z przewodnikiem, a sam Park Ranomafana słynie z wielu gorących źródeł (stąd zresztą pochodzi jego nazwa – ” rano” znaczy woda, „mafana” – gorąca).

park narodowy Ranomafana Madagaskar

fot: madagascar-tourisme.com

Park jest ponadto domem dla zagrożonego wyginięciem ssaka z rodziny lemurowatych.. Maki złoty (Hapalemur aureus) występuje w lasach deszczowych, a zasięg jego występowania jest ściśle związany z występowaniem bambusów. Co ciekawe ulubiony przysmak tego gatunku – bambus Cephalostachyum viguieri zawiera dużo protein i cyjanków. Dzienna porcja, jaką zjada Maki zawiera znacznie wyższą ilość cyjanków niż wynosi dawka śmiertelna dla większości zwierząt, jednak ten uroczy zwierzak pożywia się bambusem bez żadnych skutków ubocznych.

Maki Złoty

fot. pinterest.com



#9 Park Narodowy Masoala

Położony na północnym-wschodzie wyspy Park Narodowy Masoala obejmuje 400 kilometrów lasów deszczowych i trzy parki morskie. Występuje tu aż 50% gatunków roślin i ponad 50% gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów żyjących na Madagaskarze – w tym między innymi dziesięć gatunków lemurów, żaba pomidorowa (która nazwę zawdzięcza jasnoczerwonemu ubarwieniu) oraz Palczak madagaskarski (gatunek małpiatki; największy na świecie naczelny prowadzący nocny tryb życia). Parki morskie Tampolo, Ambodilaitry i Ifaho są idealnym miejscem do snorkelingu i pływania kajakiem.

Park Narodowy Masoala, Madagaskar

fot. mangoafricansafaris.com

Palczak Madagaskarski

fot: https://www.flickr.com/photos/nomissimon/15819070729/



#8 Park Narodowy Andasibe-Mantadia

Położony w pobliżu stolicy Madagaskaru park jest domem dla jedenastu gatunków lemurów, w tym największego w kraju Indrisa krótkoogonowego, który jest jego symbolem. Ten zagrożony wyginięciem gatunek jest największym przedstawicielem rodziny i jednym z największych lemurokształtnych – długość jego ciała (głowy i tułowia) wynosi 85-90 cm, a waga dochodzi do 10 kg.

Park otwarty jest przez cały rok, a w środku wytyczono szlaki turystyczne, po których oprowadzają lokalni przewodnicy. Wycieczka po parku trwa od dwóch do sześciu godzin.

Park Narodowy Andasibe-Mantadia

fot. https://www.flickr.com/photos/65979597@N00/2071800920

Indris krótkoogonowy

fot. Zigomar / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0



#7 Królewskie Wzgórze Ambohimanga

Królewskie Wzgórze Ambohimanga to ufortyfikowany kompleks pałacowy położony ok. 23 km na północ od Tany, w którym żyła niegdyś madagaskarska rodzina królewska. Od ponad 500 lat miejsce to uważane jest przez Malgaszy (rdzennych mieszkańców Madagaskaru) za jedno z najświętszych miejsc w kraju.

W kompleksie znajduje się dawny dom króla Andrianampoinimerina ze ścianami z litego drewna różanego i artefakty wielkiego króla wyspy (w tym bębny, broń i talizmany). Mur otaczający kompleks powstał w 1847 roku i został zbudowany przy pomocy zaprawy murarskiej zrobionej z wapna i białek jaj. Co ciekawe w pałacowych wnętrzach jest zakaz fotografowania (uchodzi to za fady, czyli tabu – to jeden z najciekawszych aspektów malgaskiej kultury), ale sam kompleks oraz wspaniałe widoki rozciągające się wokół można fotografować bez ograniczeń.

Królewskie Wzgórze Ambohimanga

fot. Jose Antonio /wikpedia.org /domena publiczna



#6 Ifaty

Ifaty to nazwa nadana dwóm zakurzonym wioskom rybackim na wybrzeżu południowo-zachodniego Madagaskaru. Tuż przy nich znajduje się 90-kilometrowa rafa koralowa, która stanowi naturalną barierę dla fal, tworząc przy tym idealne miejsce do nurkowania, snorkelingu i wędkowania. Pustynia w głębi lądu znana jest z kolczastego lasu, w którym dziwacznie ukształtowane baobaby rosną od setek lat.

Kolczasty Las, Madagaskar

fot. Roy Winkelman Florida Center for Instructional Technology /fcit.usf.edu



#5 Aleja Baobabów

Aleja Baobabów to grupa drzew otaczających polną drogę pomiędzy Morondavą i Belon’i Tsiribihiną na zachodnim Madagaskarze. Jej uderzający krajobraz przyciąga turystów z całego świata – jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym regionie (a przy okazji jest to najczęściej fotografowane miejsce Madagaskaru).

Aleja Baobabów na Madagaskarze

fot. http://madagascartravelandtours.com/baobab-avenue-tour/

Baobaby (niektóre nawet 800-letnie) początkowo nie wywyższały się nad krajobrazem – rosły w gęstym, tropikalnym lesie. Z biegiem lat lasy zostały wycięte na potrzeby rolnictwa, pozostawiając tylko słynne baobaby, które dziś mają od 5 do 30 metrów wysokości oraz od 7 do 11 metrów średnicy.

Aleja Baobabów na Madagaskarze

fot. http://planeta-best.ru



#4 Nosy Be

Niewielka wyspa Nosy Be jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Madagaskaru, które przyciąga tysiące turystów z całego świata przez cały rok. Chociaż plaże na tej wyspie nie wyglądają tak idealnie jak inne tropikalne plaże, to nadrabiają spokojem, czystą, turkusową wodą i świetnymi restauracjami serwującymi owoce morza.

Wyspa Nosy Be - Madagaskar

fot. screen z youtube

Wody wokół Nosy Be są świetnym miejscem na podziwianie rekinów, mant, delfinów oraz (przy odrobinie szczęścia) wielorybów z gatunku Balaenoptera acutorostrata (płetwal karłowaty).

Wyspa Nosy Be - Madagaskar

fot. https://nosybe-tourisme.com



#3 Tsingy de Bemaraha

Rezerwat przyrody Tsingy de Bemaraha leży w południowej części największego parku narodowego na Madagaskarze o tej samej nazwie. Słowo „tsingy” odnosi się do szczytów, które znajdują się na wapiennym płaskowyżu w parku. Położony w pobliżu zachodniego wybrzeża kraju park cechuje duży obszar lasu namorzynowego. Występuje tu także siedem gatunków lemurów, w tym Sifaka – wyróżniający się charakterystycznym kremowo-białym futrem i czarnym pyskiem. Rezerwat w 1990 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

tsingy de bemarah, madagaskar

fot. http://madagascar-natural-tours.com

tsingy de bemarah, madagaskar

fot. Ralph Kranzlein via allclose.ru



#2 Park Narodowy Isalo

Park Narodowy Isalo wyróżnia się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Znajdujący się w środkowo-południowej części Madagaskaru park obejmuje obszary trawiaste, strome kaniony i formacje piaskowca – wszystkie zawierające sadzawki otoczone palmami. Podobnie jak w innych parkach narodowych w kraju wymagany jest przewodnik. Wycieczki można zaplanować tak, by trwały kilka godzin lub nawet kilka dni.

park narodowy isalo na Madagaskarze

fot. http://www.parcs-madagascar.com/

W parku występuje ponad 400 gatunków roślin (w tym 116 gatunków roślin leczniczych) oraz wiele endemicznych gatunków zwierząt – między innymi 77 gatunków ptaków (70% z nich występuje tylko na Madagaskarze), 14 gatunków nocnych lemurów (7 to gatunki endemiczne), kilka gatunków żab, kameleon olbrzymi (samce osiągają długość ciała do 100 cm) oraz wąż boa.

park narodowy isalo na Madagaskarze

fot. Parc National de L’Isalo, Madagascar | by Rod Waddington https://www.flickr.com/photos/rod_waddington/21828179685



#1 Nosy Boraha

Nosy Boraha to wyspa znajdująca się u wschodniego wybrzeża Madagaskaru. Zatoki wyspy przyciągały piratów w XVII i XVIII wieku. William „kapitan” Kidd (uważany za jednego z najokrutniejszych i najkrwawszych piratów XVII wieku), Henry Every (znany także jako Long Ben) oraz Thomas Tew – a to tylko nieliczni spośród legendarnych i okrutnych piratów, którzy znaleźli się na wyspie. O ich obecności przypomina słynny cmentarz, do którego tłumnie przyjeżdżają turyści. Wraki kilku pirackich statków wciąż można dostrzec na płytkich wodach Baie des Forbans.

cmentarz piratów, Madagaskar

fot. JialiangGao / www.peace-on-earth.org via wikipedia.org

Dziś wyspa Nosy Boraha jest jedną z najlepszych atrakcji turystycznych na Madagaskarze. Spokojne, czyste wody są idealne do snorkelingu. Podczas lata i wczesnej jesieni wyspę odwiedzają migrujące humbaki.

Nosy Boraha, Madagaskar

fot. enviroreach.com



Zobacz też:

15 powodów, dla których warto odwiedzić Kubę
20 powodów, by odwiedzić najszczęśliwsze państwo na świecie
15 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię
15 powodów, dla których warto odwiedzić Brazylię
25 powodów by odwiedzić Słowację


źródła: (1), (2), (3), (4)

4 komentarze

Skomentuj