Kuchnia przyszłości – innowacje w kuchniach - Zalajkowane.pl
Nowe!

Kuchnia przyszłości – innowacje w kuchniach

Nowoczesna technologia zmienia oblicza naszych kuchni. Gdyby dziś do nich zawitały nasze prababcie, byłyby w szoku. A przecież najciekawsze wciąż przed nami. Sterowanie AGD smartfonem to już standard, choć jeszcze nie aż tak bardzo rozpowszechniony jak powinien. Kuchnie hi-tech oferują jednak o wiele więcej. Jakich innowacji możemy się spodziewać i w jakich obszarach?

nowoczesna kuchnia

Nowoczesna kuchnia // fot. deposithotos.comNowoczesna kuchnia, nowoczesne trendy

Dziś wszystko musi być smart. Jeśli nowy sprzęt nie zawiera elektroniki, to już na starcie trudno mówić o tym, że jest nowoczesny. W kuchni jest coraz więcej sztucznej inteligencji, abyśmy lepiej zarządzali własną kuchnią. Obsługa ma być prosta i szybka, a cyfrowa komunikacja ma nam służyć nie tylko do wydawania poleceń.

Projektanci robią też wszystko co mogą, aby ułatwić nam korzystanie z kuchennych sprzętów. Ma być wygodnie i komfortowo. Kuchnia ma nam zabierać jak mniej czasu. Im większa automatyzacja, tym lepiej.

Istotny jest także trend ekologiczny. Coraz większa świadomość konsumentów w tym zakresie sprawia, że kuchenny sprzęt staje się coraz bardziej energooszczędny i neutralny wobec środowiska. Siłą rzeczy są to też urządzenia bardziej ekonomiczne. Zarazem stają się one coraz bardziej ergonomiczne.

Co to wszystko oznacza w praktyce?

Zarządzanie kuchnią

Wyobraź sobie, że siedzisz w pracy i po powrocie do domu masz ochotę zrobić swoje ulubione danie. Nie pamiętasz jednak, czy kupiłeś wszystkie potrzebne składniki. Z nowoczesnym AGD to nie jest problem. Zamontowane w lodówce kamery pozwalają zdalnie sprawdzić, jaka jest jej zawartość, by następnie móc wstąpić do sklepu z gotową listą zakupów.

Jeśli nie masz możliwości podjechać do marketu, to też nie jest problem. Chińska firma Xiaomi stworzyła lodówkę pod marką Viomi Internet Refrigerator, jednocześnie nawiązując współpracę z chińskimi supermarketami. Dzięki temu wystarczy kilka kliknięć, by zamówić brakujące produkty z dostawą do domu. Ot, przyszłość, która już się dzieje. Niestety tego rodzaju produkt i usługa nie są jeszcze dostępne w Polsce.

Załóżmy jednak, że zdążyłeś przygotować potrawę i wystarczy ją tylko upiec. Leży sobie w piekarniku i czeka na podgrzanie. Ze zwykłą kuchenką mógłbyś to zrobić dopiero po powrocie, czekając aż danie będzie gotowe. W nowoczesnej kuchni możesz zdalnie włączyć kuchenkę. Mało tego, odpowiedni program sam rozpozna danie oraz wagę i dopasuje temperaturę oraz rodzaj pieczenia. Grzałka z obu stron, od góry, opiekacz, termoobieg – SI kuchenki samo wybierze odpowiedni tryb pracy.

Komfort użytkowania

Nowoczesna kuchnia pozwala na pełną kontrolę nad wszystkimi dostępnymi w niej urządzeniami i to zdalnie. Ale równie ważne jest też to, by korzystanie z wszystkich tych urządzeń zapewniało nam jak największą wygodę. Po co podgrzewać wodę na wrzątek, skoro baterie kuchenne już to zapewniają. Dzięki nim można również otrzymać z kranu wodę gazowaną. Tak jest na przykład w innowacyjnych bateriach kuchennych niemieckiej firmy GROHE.

Elektronika może też pomóc, gdy mamy brudne ręce. Na rynku są dostępne baterie z wbudowanym czujnikiem ruchu. Można mieć obie ręce zajęte, a strumień wody i tak zacznie płynąć. Wystarczy zbliżyć dłonie do baterii, która automatycznie dobierze też temperaturę i ilość wody.

Wspomniana wcześniej lodówka Viomi posiada z kolei cyfrowy panel dotykowy, który pozwala wyświetlać filmy, odtwarzać muzykę, przeglądać internet i aplikacje, np. z przepisami. Nowoczesna kuchnia wykazuje tendencje do łączenia różnych urządzeń i wprowadza liczne udogodnienia dla użytkownika.

Przykładem takiego podejścia może być także blatowy okap kuchenny Integra polskiej marki Nortberg. Urządzenie to jest połączone z płytą indukcyjną. Posiada system wykrywania obecności garnków, automatyczne wyłączanie, timer i wiele innych przydatnych funkcji. Co ważne, ma wbudowany system blokady przed dziećmi oraz ostrzeganie przed gorącą płytą.

okap blatowy Integra

Okap blatowy Integra //fot. nortberg.pl

jak działa okap blatowy

Wbudowany wyciąg okapu znajduje się po prawej i lewej stronie płyty indukcyjnej. Okap blatowy działa tak, aby mógł niezawodnie wciągać parę, opary oraz inne zapachy, które wydobywają się podczas gotowania. // fot. nortberg.plOchrona zdrowia, higiena i ekologia

I właśnie kwestia bezpieczeństwa jest kolejnym elementem ważnym dla kuchni hi-tech. Wysuwany okap blatowy nie może przytrzaskiwać nam dłoni. Jeśli podłożymy ją przez nieuwagę pod panel, gdy jest chowany, powinien on zatrzymać się zanim spowoduje uszkodzenia ciała. Każdy, kto ma dzieci, wie jak ważny może być taki system.

Nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo użytkowania. Nowoczesna kuchnia ma także dbać o nasze zdrowie. Dlatego właśnie coraz częściej można się spotkać z filtrami różnego rodzaju w bateriach kuchennych. Z kolei nowoczesna lodówka pozwoli dłużej zachować świeżość produktów, odpowiednio dopasowując temperaturę w środku.

Produkty te cechuje zaś to, że zużywają mniej prądu niż dawne sprzęty. Są o wiele bardziej oszczędne i efektywne energetycznie. Zapewniają to nowe technologie i rozwiązania, chociażby w zakresie oświetlenia LED.

nowoczesna kuchnia

Nowoczesna kuchnia // fot. nortberg.plKomunikacja cyfrowa 

Oczywiście wszystko to musi być ze sobą połączone internetem. Nie chodzi jednak tylko o to, że wszystkimi tymi sprzętami można sterować za pomocą smartfona lub głosowo. Smart kuchnia pozwala nam serfować po internecie, relaksować się, zdalnie kontrolować i programować funkcjonowanie wszystkich urządzeń. Umożliwia nam również robienie zdjęć potraw i ich publikację w sieciach społecznościowych. W nowoczesnej kuchni nie trzeba wyciągać smartfona, by zrobić zdjęcie przygotowywanej potrawie. Kuchenka zrobi to za nas. Sama też ustawi odpowiednie oświetlenie i dobierze kontrast.

Kuchenne gadżety

Ale nowoczesna kuchnia to nie tylko duże AGD. Na rynku pojawia się coraz więcej ambitnych produktów, które mają nam ułatwić gotowanie i funkcjonowanie w tym pomieszczeniu. Dzięki nim zaoszczędzimy czas, a w przygotowanie dań włożymy mniej wysiłku. Wiele z tych gadżetów to tylko ciekawostki, ale niektóre innowacje i rozwiązania mają szansę się upowszechnić.

Przykłady można zaś mnożyć, bo to nie tylko zaawansowane technologicznie cyfrowe łyżki z miarką oraz wskaźnikiem temperatury, szczypce do mięsa z wbudowanym termometrem i wyświetlaczem, cyfrowe wagi kuchenne, inteligentne deski do krojenia z wbudowaną wagą, cyfrowym panelem i komunikacją bluetooth czy coś tak egzotycznego jak skaner do kosza, który monitoruje wyrzucane śmieci i pozwala tworzyć listę zakupów. To także krajalnice do bananów, obieraczki do czosnku, nożyczki do ziół, elektryczne młynki do pieprzu i soli oraz inne równie wyspecjalizowane przedmioty. Kuchnia przyszłości jest przygotowana na wszystko.

Skomentuj