25 potworów morskich, o których istnieniu nie miałeś pojęcia - Zalajkowane.pl
Nowe!

25 potworów morskich, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

1 / 3

Na dnie oceanu żyje wiele strasznych stworzeń. Wiemy więcej o wszechświecie, który nas otacza, niż o oceanach na własnej planecie. Ciągle odkrywamy nowe stworzenia, które żyją tak głęboko, że nie dociera do nich światło słońca. Niektóre z nich naprawdę przyprawiają o dreszczyk. Przedstawiamy 25 potworów morskich, o których istnieniu najprawdopodobniej nie miałeś pojęcia.

25. Cymothoa exigua

Zaczynamy z grubej rury. To przerażające stworzenie przedostaje się do jamy gębowej ryb przez skrzela, po czym zjada jej język i zajmuje jego miejsce. Co ciekawe ryba może użyć pasożyta jak normalnego języka, a Cymothoa exigua nie powoduje jakichkolwiek innych obrażeń u ryby. Jest to jedyny znany pasożyt, który funkcjonalnie zastępujący narząd nosiciela.

Cymothoa exigua pasożyt u ryb

fot: http://amazinglife.bio24. Chimera

Znane również jako rekiny widmo, chimery są uważane za jedne z najstarszych gatunków ryb na świecie. Żyją w kompletnych ciemnościach i natknięcie się na jedną z nich może spowodować koszmary. Tylko spójrzcie na ten pysk!

chimera ryba z głębin

fot: http://rybyakwariowe.eu23. Płaszczak

Ten głębinowy rekin może wyrządzić poważną krzywdę swoimi potrójnymi zębami. Ten rzadki i słabo poznany gatunek spotykany jest na głębokościach od 120 do 1500 m p.p.m. i rzadko pojawia się bliżej powierzchni wody. Poza tym wygląda po prostu strasznie.

płaszczak - ryba z głębin

fot: http://list25.com22. Dinochelus

Ten głębinowy homar został odkryty dopiero w 2007 roku przy wybrzeżu Filipin. Jego nazwa pochodzi z greki od słów dinos – okropny/przerażający i chela – szczypce. Wygląda jakby mógł kogoś rozciąć i rozpiłować na kawałki jak szmacianą lalkę, pomimo że ma zaledwie 31mm długości.

dinochelus

fot: http://animals.wikia.com21. Niesporczak

W przeciwieństwie do innych zwierząt z tej listy te są maleńkie, wręcz mikroskopijne – mają od 0,01 do 1,2 mm. Zadziwiająca jest ich wytrzymałość. Niesporczaki potrafią przetrwać prawie w każdej temperaturze i wytrzymać bez wody ponad 10 lat, przez co uznawane są za najbardziej odporne na warunki zewnętrzne ze znanych organizmów. Niesporczaki nazywane są również “niedźwiedziami wodnymi” (eng. Water Bear) – nazwa ta pochodzi od sposobu ich poruszania się, który przypomina chód niedźwiedzia.

Niesporczak

fot: slate.com20. Samogłów

Ryba zwana także „rybą-słońcem”, potrafi ważyć 900 kilogramów! Mimo, że nie atakuje ludzi (żywi się głównie meduzami), można się jej łatwo przestraszyć. Jak podaje wikipedia Samogłow jest sporadycznie spotykany w Morzu Północnym i cieśninie Skagerrak, a wyjątkowo także w Bałtyku, w tym u wybrzeży polskich!

Ryba Samogłów

fot: wikipedia19. Kałamarnica olbrzymia

Ten potwór potrafi urosnąć do 18 metrów długości. Jego oczy są wielkości piłek plażowych! A sposób żywienia jest tak przerażające, jak tylko można sobie wyobrazić. Ofiarę łapią mackami i wkładają do otworu gębowego, w którym zostaje rozszarpana przez pełny zębów język zanim dotrze do przełyku. To praktycznie maszynka do mięsa…

Kałamarnica olbrzymia

fot: Pinterest.com18. Rekin wielkogębowy

Ten odkryty w 1976 roku wielki rekin, ma w pysku „światełko” za pomocą którego zwabia plankton. Dorosłe samice osiągają nawet ponad 5,7 metra długości, a do sierpnia 2015 roku odnotowano zaledwie 102 osobniki tego gatunku. Nie płyńcie w stronę światła!

rekin wielkogębowy

fot: trackingsharks.com17. Połykacz

Niewiele o nim wiadomo, ponieważ żyje bardzo głęboko. Wiemy tylko, że dzięki swojej wielkiej paszczy potrafi zjeść rybę swoich rozmiarów!

ryba połykacz

fot: science-rumors.com

One Comment

Skomentuj