Ermitaż w Sankt Petersburgu - historia, bogactwo, ciekawostki
Nowe!

Ermitaż w Sankt Petersburgu – historia, bogactwo, ciekawostki

Państwowe Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu – Ermitaż – to jedno z największych i najbogatszych muzeów na całym świecie. To także jedno z najstarszych muzeuów świata, które stanowi dumę dla Rosjan. Nazwa „Ermitaż” pochodzi od francuskiego słowa „ermitage”, które oznacza pustelnię – to nazwa kompleksu pałaców carskich w ówczesnej stolicy Rosji – Petersburgu.

Ermitaż - jedno z największych muzeów świata

fot. pixabay



Ermitaż w Sankt Petersburgu – położenie i historia

Ermitaż jest państwowym muzeum w Rosji, które ulokowane zostało w pięciu pałacach znajdujących się nad brzegiem rzeki Newy w Sankt Petersburgu: Pałacu Zimowym, Starym Ermitażu (inaczej Wielkim Ermitażu), Nowym Ermitażu, Małym Ermitażu i Teatrze Ermitażu. Tych pięć budynków stanowiło bogaty kompleks pałaców zimowych cara Piotra I.

Pałac Zimowy powstawał w latach 1754-1762 dla carycy Elżbiety według projektu architekta Bartolomea Rastrellego. W latach 1764-1766 trwała budowa Małego Ermitażu, a 1771-1787 Wielkiego Ermitażu, za których projekty odpowiadał rosyjski architekt Juri Welten. W latach, W latach 1783-1787 wzniesiono Teatr Ermitażu według projektu Giacomo Quarenghi’ego.

Cesarzowa Katarzyna II sprawiła, że pałac przemienił się w galerię sztuki. W owych latach Petersburg był stolicą Rosji i gromadzone były tu niesamowite bogactwa carów, a w światowej kulturze i sztuce prym wiodła Francja, toteż w 1766 roku caryca Katarzyna II namówiła francuskiego filozofa Denisa Diderota, aby ten w jej imieniu nabywał obrazy z francuskich kolekcji. Dzięki temu do Petersburga trafiły obrazy tak znakomitych malarzy jak: Watteau, Poussin, Rubens, Rembrandt, Tycjan, Rafael i wielu innych. W roku 1852 car Mikołaj I postanowił udostępnić zbiory szerszej publiczności i w tym celu powstał ostatni z pałaców zespołu – Nowy Ermitaż, który zaprojektowany został przez Leo von Klenze. Po rewolucji październikowej przeszły na własność państwa, a następnie znalazły się w muzeum Ermitażu największe rosyjskie kolekcje prywatne.

Ermitaż muzeum w Rosji

Jedne z pokoi w Pałacu Zimowym // fot. A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) – Own work, CC BY-SA 3.0, Link



Ermitaż w Sankt Petersburgu – bogactwo i zbiory

Kompleks pałacowy Ermitażu stanowi piękny przykład połączenia baroku i klasycyzmu, a jego wnętrza przepełnia niesamowite bogactwo. Ermitaż to drugie co do wielkości (po Muzeum Watykańskim) i jedno z najstarszych muzeów na świecie. Jego zbiory obejmują ponad 3 miliony dzieł sztuki oraz artefaktów światowej kultury. Gdybyśmy chcieli zobaczyć każdy z eksponatów przez minutę, obejrzenie ich wszystkich zajęłoby prawie… 6 lat!

Muzeum Ermitażu w Rosji

Pałac zimowy od strony rzeki // fot. A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) – Own work, CC BY-SA 3.0, Link




Kolekcja sztuki zachodnioeuropejskiej obejmuje malarstwo, rzeźbę i sztukę użytkową XIII-XX wieku. Jest prezentowana w około 120 pokojach na pierwszym i drugim piętrze czterech głównych budynków. Wśród zbiorów sztuki największą wartość stanowią: 26 płócien Rembrandta, 40 Rubensa, 25 van Dycka, 31 Picassa, 37 Matissa, 8 Moneta, 12 Lorraina, 12 Poussina, 15 Gauguina, 12 Watteau, 11 Tycjana, 9 Tiepolo, a także 12 rzeźb Canovy. Rysunki i grafiki pokazywane są na wystawach czasowych. Bardzo cenną kolekcją są także 74 obrazy impresjonistów, które najpierw zostały zrabowane przez Wehrmacht, a w 1945 odbite przez Armię Czerwoną.
Ermitaż - pokój z dziełami Rubensa

Pokój Rubensa // fot. NagymanFlickr.comimage description page, CC BY-SA 2.0, Link




Poza dziełami sztuki prezentowane publiczności są także inne bogate wystawy poświęcone m.in. historii. Znajduje się tu Egipska Kolekcja Ermitażu, która oprócz ekspozycji starożytnego Egiptu prezentuje pamiątki ze starożytnej Mezopotamii. Kolekcja Antyczna na parterach Starego i Nowego Ermitażu przedstawia pamiątki starożytnych Greków, Rzymian i Etrusków. Kolekcja Sztuki Prehistorycznej w zachodnim skrzydle Pałacu Zimowego prezentuje prehistoryczne artefakty z terenów w całej Rosji i innych części byłego Związku Radzieckiego i Imperium Rosyjskiego. Kolekcja Biżuteria i Sztuka Dekoracyjna to galeria skarbów, która prezentuje bogactwo sztuki jubilerskiej od 4-tego tysiąclecia przed naszą erą aż do czasów współczesnych. W Ermitażu prezentowane są także kolekcje poświęcone włoskiemu renesansowi, sztuce włoskiej i hiszpańskiej. W zachodnim skrzydle Nowego Ermitażu znajdują się dzieła sztuki niemieckiej, szwajcarskiej, brytyjskiej i francuskiej.
wnętrze muzeum Ermitażu w Rosji

Jedna z sal wystawowych w muzeum Ermitażu w Rosji // fot. depositphotos

Ermitaż - biblioteka cara Mikołaja II Romanowa

Ermitaż – biblioteka cara Mikołaja II Romanowa // fot. depositphotos



Ermitaż w Sankt Petersburgu – ciekawostki

Trasa zwiedzania Ermitażu to łącznie ponad 20 km tras w pięciu budynkach. Składa się na nią 1057 pokoi oraz 117 klatek schodowych. Na terenie muzeum żyje ponad 50 kotów, które od czasów carycy Katarzyny II ochraniają pomieszczenia przed myszami i szczurami. Zwierzęta te otrzymały nawet tytuł… „ochroniarzy galerii sztuki”.

jeden z kotów mieszkających w muzeum Ermitażu

Jeden z kotów zamieszkujących Ermitaż // fot. ewwl – http://fotki.yandex.ru/users/ewwl/view/325997, CC BY-SA 3.0, Link




Gdy zakończono budowę Pałacu Zimowego, car Piotr III Romanow postanowił, że pozbędzie się gruzu w dosyć nietypowy sposób… cały gruz rozsypano przed pałacem, a kto chciał mógł sobie zabrać z nich co chciał. Ponoć po kilku godzinach cały gruz zniknął. Ermitaż został niemal nietknięty podczas II wojny światowej. Trafiony został tylko dwukrotnie, pomimo tego, że na Sankt Petersburg (wówczas Leningrad) spadło podczas wojny ponad 150 tysięcy pocisków artyleryjskich i ponad 10 tysięcy bomb. W Rosji i poza jej granicami znajdują oddziały Ermitażu: w Kazaniu, Wyborgu, Władywostoku, Omsku, a także w Wilnie, Ferrarze i Amsterdamie.

Zobacz też:

Najdziwniejsze muzea na świecie
Najdziwniejsze muzea w Polsce
Dziwne budynki z całego świata
Ciekawostki o Krakowie
Ciekawostki o Japonii


źródła: (1), (2)

Skomentuj