Tragiczne skutki zaśmiecania środowiska przez ludzi. - Zalajkowane.pl
Nowe!

Tragiczne skutki zaśmiecania środowiska przez ludzi.

1 / 2

Kolejne, bolesne zdjęcia z serii „ocean tonący w plastiku„, pokazujące głupotę i bezmyślność ludzi.

Co najmniej 8 milionów ton plastiku trafia do oceanu każdego roku – to jakby co minutę zrzucać zawartość śmieciarki do wód morskich.  Można znaleźć wszystko – od kapsli, balonów, albo sieci rybackich, po wyrzucane do wody różnego rodzaju sprzęty mechaniczne i AGD.

Kiedy zwierzęta znajdują małe odpady z tworzyw sztucznych, pływające swobodnie wokół nich w oceanie, zjadają je. W wyniku tego, czując się syte, nie jedzą nic co dla nich jest niezbędne do życia, albo jedzą za mało i umierają z niedożywienia. Często zdarza się także, że zaplątują się w zużyte śmieci typu siatki, torby, albo sieci, co prowadzi do okaleczeń, a często śmierci w męczarniach.

Nie ma wiarygodnych danych, na ile zwierzęta są poszkodowane przez zanieczyszczenie oceanu każdego roku, ale badania z 2015 roku pokazują, że od 1960 roku stwierdzono przypadki około 44.000 zwierząt, które zginęły na skutek zaplątania lub zjedzenia śmieci.  Autorzy badań alarmują, że tych danych nie wolno lekceważyć!

Nie ma co komentować zdjęć pokazanych niżej. Mówią same za siebie. Wszyscy jesteśmy winni męczarni tych zwierząt.

1. Treści żołądkowe martwego pisklęcia albatrosów, sfotografowane na wyspie Atoll Midway na Pacyfiku we wrześniu 2009 r. Zawierają plastikowe śmieci, którymi pisklę było karmione przez swoich rodziców.

foto: Chris Jordan

2. Rekin cytrynowy z plastikową torbą na skrzelach.

3. Żółw, który dorastał z plastikową obręczą na skorupie.

foto: Missouri Department of Conservation

4. Naukowiec prezentuje folie wyciągnięte z jelit padłego wieloryba

foto: Christoph Noever / University of Bergen

5. Konająca uszatka z plastikową obręczą na szyi.

6. Bocian zaplątany w plastikową torbę. 

foto: Getty Images

7. Bao Xishun – najwyższy człowiek na świecie, próbuje sięgnąć do żołądka delfina, żeby usunąć z niego plastikowe śmieci. Uratowano w ten sposób 2 delfiny w akwarium w Fushun w Chinach w 2006 roku.  

foto: Getty Images

8. Jeszcze jedna ryba z obręczą na skrzelach. Karaiby. 

Skomentuj