9 najbardziej nieprawdopodobnych teorii o Wszechświecie i rzeczywistości
Nowe!

9 najbardziej nieprawdopodobnych teorii o Wszechświecie i rzeczywistości

Rzeczywistość wcale nie jest taka prosta, jak nam niekiedy może się wydawać. Rzeczy, które przyjmujemy za pewnik, o których jesteśmy całkowicie przekonani, potrafią okazać się czymś zupełnie odwrotnym.

kosmos

Foto. Glow Images/East News

#1 Teoria o zamarznięciu Wszechświata.

Ta teoria naukowa opowiada o tym, jak Wszechświat zakończy swoje istnienie. Sam proces nie do końca będzie przypominał przekształcenia wszystkich ciał niebieskich w bryły lodu.

Wszechświat posiada pewną ilość energii, lecz w momencie, kiedy zostanie zużyta, zgodnie z powyższą teorią, zacznie on stopniowo hamować swój bieg. Czyli, będzie powoli tracić ciepło, gdyż wytwarza je poprzez ruch cząsteczek. W trakcie ciągłego spowalniania wszystko w naszym Wszechświecie ostatecznie utkwi w miejscu.

#2 Solipsyzm.

Solipsyzm jest doktryną filozoficzną, która głosi, że cała otaczająca rzeczywistość jest częścią umysłu jednostki ludzkiej i nieistniejącą projekcją rozmaitych obiektów.

Jednym z argumentów wyznawców tego poglądu są realistyczne sny, które dają człowiekowi tylko złudzenie prawdziwości. Podobnie działa to w przypadku życia realnego np.: „Czy jesteśmy w stanie udowodnić istnienie naszych bliskich tylko dlatego, że możemy z nimi porozmawiać i ich dotknąć? Według solipsystów odpowiedź brzmi „nie”.

Kolejnym dowodem są doznania po spożyciu rozmaitych substancji psychoaktywnych. Przykład: osoby znajdujący się pod wpływem LSD, są w stanie z pewnością powiedzieć, że oglądały i dotykały ludzi, czy przedmioty, jednak były to tylko halucynacje. W ten sam sposób nie możemy potwierdzić, że rzeczywistość, w której obecnie się znajdujemy, nie jest tak samo halucynacją.

Czego istnienie świata możemy udowodnić? Możemy z pewnością mówić jedynie o istnieniu naszych myśli. Przypomina to fabułę filmu „Matrix”, która służy za doskonały symbol solipsyzmu.

filozofia o rzeczywistosci

Foto. YouTube

#3 Idealizm.

Idealizm jest koncepcją filozoficzną, której doktryną jest twierdzenie, że wszystkie rzeczy na świecie istnieją jako pewna idea w naszej świadomości, dokładniej mówiąc w czyjejś świadomości. George Berkeley, znany filozof idealista, zdawał sobie sprawę, że jego teorii były odbierane przez współczesnych, jako głupie i niedojrzałe.

Któregoś razu jeden z jego oponentów zamknął oczy i kopnął nogą w kamienie. W ten sposób chciał pokazać, że gdyby kamień naprawdę istniał tylko w jego świadomości, nie potrafiłby popchnąć ich z zamkniętymi oczyma. W odpowiedzi Berkeley oznajmił, iż istnieje bardzo potężny i wszechmogący Bóg, który potrafi wszystkimi i wszystkim jednocześnie. Na ile teoria ta jest zbieżna z prawdą, pozostaje w decyzji każdego indywidualnie.

#4 Filozofia Platona.

Każdy kojarzy Platona – filozofa ze starożytnej Grecji, który również rozważał na temat otaczającej nas rzeczywistości. Twierdził, że oprócz świata, o którym wszyscy wiemy, istnieje inny świat – „świat wspaniałych kształtów”. Wszystko, co jesteśmy w stanie zaobserwować dookoła, jest cieniem i imitacją prawdziwych przedmiotów. Z punktu widzenia współczesnej nauki, teoria ta jest całkiem prawdopodobna.

platon i sokrates

Foto. Wikipedia/Public Domain

#5 Prezentyzm.

Czas jest rzeczą, która akceptujemy samą w sobie. Dzielimy go na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Filozofowie prezentyści uważali, że przeszłości i przyszłości nie istnieje, mianem rzeczywistości mamy prawo określać tylko teraźniejszość.

Innymi słowy, wczorajszy dzień w zasadzie nie istnieje, a ten tekst w przyszłości będzie rzeczywistością, o ile zechcemy przeczytać go ponownie. Przyszłości nie istnieje, ponieważ czas nie może być jednocześnie z tyłu i z przodu, jak twierdził filozof Augustyn z Hippony.

#6 Eternalizm.

Przeciwna prezentyzmwoi teoria. Zgodnie nią, czas tak naprawdę posiada mnóstwo warstw i można go porównywać do ciasta biszkoptowego. Wszystkie te warstwy istnieją w tym samym czasie, natomiast jaką konkretną warstwę widzi obserwujący, zależy od tego, w którym miejscu stoi.

Na przykład, dinozaury, II Wojna Światowa i Justin Bieber istnieją w tym samym czasie, lecz mogą być rozpatrywane pod różnym kątem. Zgodnie z tą teorią, przyszłość już dawno jest zaplanowana, a wolność wyboru jest skrajnie iluzoryczna.

kosomos wrzechswiat

#7 Eksperyment mentalny „Mózg w kolbie”.

„Mózg w naczyniu” jest problemem, który napotykają naukowcy i filozofowie, którzy (tak samo, jak wielu z nas) sugerują, że łatwo można udowodnić istnienie równoległego świata.

Otóż, na czym polega problem? Wyobraźmy na chwilę, że wszyscy jesteśmy tylko mózgiem w naczyniu, w czasie gdy wszystkie nasze uczucia są sterowane przez obcych lub naukowców. Jak się dowiemy o tym? W jaki sposób możemy obalić istnienie takiej sytuacji? Znów przypomina się „Matrix”.

Ten eksperyment ma wiele wspólnego z założeniami solipsyzmu: możemy udowodnić jedynie istnienie naszej świadomości, reszta tego, co widzimy i co się dzieje z nami, jest kwestią sporną.

#8 Multiwszechświat.

Zgodnie z tą teorią, istnieje nieskończona liczba równoległych światów i wszechświatów, które są bardzo podobne do naszego, ale z pewnymi różnicami.

Teoria o Multiwszechświecie rodzi szereg innych teorii. Pozwala nam zasugerować to, że wszystko, co wymyślimy, może rzeczywiście zaistnieć w jakimś innym świecie. To, co w naszym świecie jest fikcją, gdzieś w równoległym świecie może się stać rzeczywistością.

multiwszechswiat

Foto. dreamstime.com

#9 Fenomenalizm.

Filozofowie doszli do następującego wniosku: wszystkie rzeczy, znajdujące się za naszymi plecami, po prostu znikają.

Fenomenaliści ukazują na to, że rzeczy istnieją do momentu, w którym są odbierane. Inaczej mówiąc, nasza kanapka z serem istnieje dopóty, dopóki wiemy o jej istnieniu. Na przykład, drzewa w gęstym lesie, których nikt nie widzi i o których nikt nie wie, nie istnieją. Istnienia nie ma, jeśli nie ma percepcji.

Skomentuj